O fetita din California, rapita de o matusa in 2003, a fost descoperita intr-o familie de romani din Arizona

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 16 iulie 2010, 13:36 Actualitate | Internaţional


Amber Nicklas, o fetita din California care a disparut in 2003, la varsta de 13 luni, dupa ce o matusa a fugit cu ea dintr-un restaurant, a fost gasita dupa sapte ani intr-o familie de romani din Phoenix, Arizona, potrivit Daily Mail. Amber parea in stare buna, vorbeste atat romaneste cat si engleza si a fost traumatizata cand autoritatile au luat-o de langa cei pe care ii stia drept parinti, a declarat politia.

Fetita se afla acum in grija autoritatilor din California. Potrivit politiei, ea nu a fost niciodata la scoala. Atat numele cat si data de nastere i-au fost schimbate de catre cei care au ingrijit-o, care sustin ca sunt din Romania.

Nu exista insa informatii potrivit carora acestia ar avea legatura cu rapirea, nici care sa explice cum Amber a ajuns in casa unei "ghicitori" in Arizona.

"Copilul parea ca a fost bine ingrijit si hranit. Fetita era foarte fericita. In afara faptului ca nu a fost dusa la scoala, traia o viata semi-normala. Nu a fost inchisa intr-o camera sau ceva asemanator. Ii numea pe acesti oameni mama si tata", au declarat autoritatile. 

Politia a declarat ca o femeie a incercat sa ascunda fata sub mai multe prosoape in cada in timp ce politia o cauta, sub mandat.

Amber a fost rapita de langa parintii adoptivi de una dintre matusile ei biologice, in timpul unei intalniri intre cele doua familii, aranjata de un tribunal. Trei matusi prezente la intalnire au distras-o pe mama adoptiva si au luat copilul. Doua dintre ele au fost arestate, insa o a treia a scapat cu fetita. Mama biologica renuntase la drepturile asupra ei.

Autoritatile au primit informatii cu privire la localizarea lui Amber in noiembrie 2009. Identitatea i-a fost confirmata prin amprente, fotografii si probe ADN.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13107 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    Bietul copil (Vineri, 16 iulie 2010, 13:55)

    ady624 [utilizator]

    Fetița este cea care suferă în toată povestea asta. Mama nu e mama, dar mama nu m-a vrut și altă mamă m-a luat, dar am fust furată și acum mama nu e mama, dar mama nu m-a vrut și altă mamă m-a luat, dar am fost furată și acum....

    Biata fetiță... sau ce fac adulții când judecă în lipsă...
    Adrian
    • +9 (9 voturi)    
      corect adrian (Vineri, 16 iulie 2010, 14:30)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui ady624

      exact asta mi-a trecut si mie prin cap.. unul din cazurile unde legea devine interpretabila...
  • +5 (9 voturi)    
    matusile? (Vineri, 16 iulie 2010, 14:11)

    gigi [anonim]

    dar matusile alea naturale ce natie erau? de ce au vrut asa mult fetita inapoi? nu cumva exista vreo legatura de sange intre romanii la care a ajuns si fetita?
    • 0 (2 voturi)    
      . (Vineri, 16 iulie 2010, 14:43)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Din cate am inteles din comentariile articolului original, mama ei naturala oricum pierduse sau nu vroia custodia fetitei. Atunci matusile s-au gandit sa o salveze de orfelinat si sa o dea unui cuplu capabil sa o creasca cu dragoste.
    • +4 (8 voturi)    
      hmm (Vineri, 16 iulie 2010, 14:50)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      si mai ales ca romanca era ghicitoare? Se poate pt ca gypsy sunt obsedati de sangele lor vinetiu.
  • +4 (4 voturi)    
    si tu acu (Vineri, 16 iulie 2010, 14:25)

    n_asul [utilizator]

    chiar vrei sa aiba si vreo logica o stire in presa noastra ... e senzational, ce mai conteaza
  • +10 (10 voturi)    
    In casa unei "ghicitoare" ?! (Vineri, 16 iulie 2010, 14:34)

    July16 [anonim]

    Se mentioneaza la un moment dat ca fetita era in casa unei "ghicitoare" in Arizona. Sa credem ca era vorba de o familie de tigani ? Daca da, ne putem gandi la un intreg scenariu..
  • +3 (5 voturi)    
    probabil (Vineri, 16 iulie 2010, 14:48)

    adrian [anonim]

    era la mama adevarata.
  • +6 (6 voturi)    
    S-a lamurit (Vineri, 16 iulie 2010, 15:07)

    July16 [anonim]

    Pe adevarul.ro se pot citi mai multe amanunte: "O fetiţă răpită din California în urmă cu şapte ani de mătuşile ei de origine română a fost găsită în Phoenix, Arizona , la o familie de ţigani care nu are nicio legătură biologică cu ea, dar care se luptă acum pentru obţinerea custodiei." Deci si matusile erau tot tiganci - probabil familia a vrut sa pastreze copilul in mediul ei originar si cum mama era o dependenta de droguri, au dat fetita unei alte familii din comunitate s-o creasca. Probabil mama biologica a renuntat la drepturile materne de capul ei, fara sa tina seama de ce vroiau ai ei. Comunitatile tiganesti sunt in general inchise si au reguli proprii.
    • +2 (6 voturi)    
      he he (Vineri, 16 iulie 2010, 16:08)

      dobrica [anonim] i-a raspuns lui July16

      "Fetita era foarte fericita" cum nu mergea la scoala, cine s-o streseze cu responsabilitati, banuiesc ca apoi putea avea o fiata foarte nefericita fara strop de carte.
      • 0 (0 voturi)    
        7 ani ... (Luni, 19 iulie 2010, 22:45)

        emilper [utilizator] i-a raspuns lui dobrica

        7 ani, luna iulie ... parca scoala incepe in septembrie
  • +5 (5 voturi)    
    Corectitudine politica (Vineri, 16 iulie 2010, 18:15)

    Ionel [anonim]

    Ca totdeauna stirile de pe hotnews.ro sunt politic corecte. De ce nu spuneti ca erau tigani?
    • +2 (2 voturi)    
      De acord cu tine (Vineri, 16 iulie 2010, 19:00)

      Io [anonim] i-a raspuns lui Ionel

      As adauga: cum de s-au putut abtine astia sa nu zica ca sunt romani sau tigani sau mai stiu eu ce nationalitate: http://www.usatoday.com/news/nation/2010-07-15-abducted-girl_N.htm
      ?
      • +3 (3 voturi)    
        Pt că ei nu sunt chiar așa de crispați (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 9:23)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Io

        La ei nu e ura etnică la ea acasă cum e în Europa.
        USA e o țară de imigranți.
        America nu a trecut prin Holocaust.
        Sunt ceva mai relaxați decât europenii.
        Chiar dacă ziceau că sunt de o anumită etnie, nu sărea nimeni cu desene ilustrând ciorile din România( vezi așa zis civilizata Elveție). Dacă ești de o etnie sau alta nu e decât un detaliu gen ce înălțime ai.
        • +2 (2 voturi)    
          Pai (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 17:07)

          HESS [anonim] i-a raspuns lui eu

          Hai sa facem un experiment.Ia du-te matalica asa pe la ceas de seara prin Bronx,Manhatan,Harlem, si dupa aceea spune-ne cum stam cu ura rasiala in State.
          • 0 (0 voturi)    
            opa (Duminică, 18 iulie 2010, 4:23)

            Nea Ilie de la Scularie [anonim] i-a raspuns lui HESS

            Bronx, Manhatan si Harlem sunt neconcludente. Aia te bat ca le aduci prea multa lumina pe strada daca esti alb, n-au nimic cu rasa ta. Du-te matale pe la Casa Alba si zi-mi cine e rasist in USA.
  • +2 (2 voturi)    
    sa ramana familei de romani (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 11:36)

    Dakota [utilizator]

    Maica-sa nu a vrut-o, bunica-sa nu a vrut-o , nu inteleg de ce nu o lasa familiei de romani. A fost iubita si ingrijita , asta e tot ce conteaza.
  • 0 (2 voturi)    
    Pai (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 14:24)

    HESS [anonim]

    Daca au fost tigani si inca si ghicitori .,cel mai bun lucru pt fetita a fost faptul ca au gasit-o si statul a ,,recuperat-o,,Mai bine un pic de suferinta acum decat mai multa cand ar fi crescut.Cine stie la ce ma refer ,stie.