Camera inferioara a Parlamentului francez a aprobat proiectul de lege ce interzice purtarea valului islamic in public

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 13 iulie 2010, 17:53 Actualitate | Internaţional


Burqa, un obiect controversat
Foto: Agerpres
Camera inferioara a Parlamentului francez a aprobat marti un proiect de lege care va interzice femeilor sa poarte in public valul islamic de tip burqa, ce le acopera intregul corp in afara de ochi si maini, transmite AFP. Documentul urmeaza sa ajunga la Senat, unde votul va avea loc cel mai probabil in aceasta toamna.

Consiliul de ministri a aprobat aceasta masura de interzicere inca din luna mai motivand ca valul nu poate fi tolerat in public chiar daca este purtat voluntar pentru ca ingradeste regulile de viata comunitara si aduce prejudicii demnitatii persoanei si egalitatii dintre sexe.

Legea defineste spatiile publice, in mare, ca orice incinta sau teren deschis publicului larg, cum ar fi magazine, cinematografe, restaurante, piete, precum si cladiri guvernamentale. Presedintele Nicholas Sarkozy si sustinatorii sai sunt decisi sa preseze adoptarea legii, in ciuda avertismentelor Consiliului de Stat care sustine ca legal ar putea fi imposibil sa fie impusa si aplicata o astfel  de interdictie.

Potrivit legii, pedeapsa pentru purtarea valului islamic este 150 de euro sau cursuri despre valorile cetateniei franceze. Totodata, oricine forteaza o alta persoana prin amenintari, violenta sau abuz de putere sa isi acopere chipul va fi inchis si amendat cu 15.000 de euro.

Cei care se opun legii sustin ca numai aproximativ 2.000 de femei musulmane poarta niqab-ul, valul care acopera fata, sau burqa, costumul intreg care este prevazut cu o plasa in dreptul ochilor, din aproximativ 5 milioane de musulmani care locuiesc in Franta.

Daca Franta va adopta aceasta lege, va deveni a doua tara europeana, dupa Belgia, care interzice burqa si niqab-ul.


Citeste mai multe despre   
















1660 vizualizari

  • -8 (10 voturi)    
    valul (Marţi, 13 iulie 2010, 18:43)

    adrian [anonim]

    Sensibil subiectul, deci eu daca vreau sa imi pun un cearceaf pe cap nu pot ca nu vor muschii celorlalti. Partea buna este ca asa stie si omul cu ce se incurca... :))
    • +5 (5 voturi)    
      da (Marţi, 13 iulie 2010, 21:50)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      asa e, dar traiesti intr-o societate, nu in padure, sa faci ce vrei. Intr-o societate, ii respecti legile.
      • 0 (0 voturi)    
        Care lege ? (Luni, 19 iulie 2010, 15:49)

        Rasarit [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        Daca legea inca nu este pusa in practica atunci este ilegal sa ataci un om pe strada ca nu-ti place cum e imbracat ...
        Si in ce tara ati auzit voi ca un crestin este omorat cu pietre ?
        Chiar va place sa mintiti si sa traiti in minciunea ?
        Presedintele libanez de exemplu este crestin .

        Nu exista nici un strop de discriminare religioasa in nici o tara araba sau islamica ...

        Apropo de padure ... Padurea este acolo unde oamenii fura de la copil pana la parlamentar .. unde rusinea este aruncata la gunoi si in numele libertatii sa umble oamenii fara nimic pe corpul lor decat doua sau chiar o singura bucata de haine cu dimensiuni mici ... padurea este acolo unde vecinul tau moare in casa lui si tie nici macar prin cap nu-ti trece sa vezi daca are nevoie de ajutor ... padurea este acolo unde un violator sta 10 ani in inchisoare sau poate doar 3 luni internat la psihiatrie ca saracul este victima unor probleme psihice ... Si unde credeti ca este aceasta padure ?!!!!!!!
  • +11 (11 voturi)    
    bravo (Marţi, 13 iulie 2010, 18:47)

    bogdan [anonim]

    Bravo in sfarsit..... dupa ce le plateau tot felul de alocatii si locuinte sociale(in detrimetul populatiei locale) tot ei faceau scandal ca erau dicriminati in timp ce daca te duci in tarile lor de origine te omoara cu pietre daca esti crestin.
  • +8 (8 voturi)    
    bravo inca o data (Marţi, 13 iulie 2010, 18:57)

    cetatean UE [anonim]

    O lege similara ar trebui votata la nivel de Parlament European astfel incat sa fie preluata de toate tarile membre. Dincolo de discutiile legate de egalitatea femeie - barbat, de respectul fata de femeie si fata de valorile crestine etc. o chestiune importanta este si cea legata de securitatea cetateanului. Sub burqa oricine devine imposibil de identificat si tot oricine o poate purta femeie sau barbat. Personal eu nici nu inteleg cum poarta profesoarele spre exemplu burqa la clasa. Copiii au nevoie sa vada chipul profesorului, sa aiba incredere, sa interactioneze cu acesta, sa il recunoasca si sa il salute. Parca sunt fantomele trecutului!
    • -1 (1 vot)    
      profesoare? (Miercuri, 14 iulie 2010, 11:36)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui cetatean UE

      stai linistit, asemenea fapturi, care adora sa se umileasca in halul asta nu ajung profesoare pe nicaieri. desi capacitatea lor intelectuala este aceeasi ca la toti oamenii, nu cred ca se pune problema ca ele sa fie acceptate ca "lucratoare". mi se pare corecta decizia francezilor. unele parti din cultura unor popoare chiar nu sunt compatibile cu viata noastra de zi cu zi.
      • 0 (0 voturi)    
        ai sa fii uimit (Miercuri, 14 iulie 2010, 12:37)

        nelkes [utilizator] i-a raspuns lui nenea

        cate astfel de femei fac teze de doctorat in franta si vor sa devina profesoare dc nu sunt deja... traiesc printre ei zilnic...realitates chiar asa e ...ii inteleg si ii prob 100% pe francezi
  • +9 (9 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 13 iulie 2010, 19:02)

    VasileCelGroaznic [utilizator]

    Felicitari francezilor!

    Daca au venit in Europa sa se bucure de libertatea pe care o ofera acest continent trebuie sa respecte si principiile noastre!!
  • +8 (8 voturi)    
    O decizie corecta (Marţi, 13 iulie 2010, 19:09)

    Alex [anonim]

    Un pas pozitiv impotriva islamizarii Europei. Cui nu-i convine sa se intoarca in tarile de unde-au venit. Toleranta religioasa nu inseamna ca trebuie sa toleram si fanatismele religioase. De orice fel. Vor sa poarte burka sau mai stiu eu ce alta comedie vestimentara? Sa emigreze in Afganistan, Iran, Pakistan, Arabia Saudita... Acolo sunt permise si chiar obligatorii asemenea accesorii vestimentare primitive. Acolo pot sa se omoare si cu pietre, sa fie sapnzurati de macarele, sa fie decapitati, sa fie aruncati in aer in moschei, etc. Daca isi doresc sa retraiasca senzatii tari sa plece din lumea civilizata si sa se duca acolo unde isi pot trai si purta obiceiurile cat poftesc.
    • -2 (6 voturi)    
      @Alex, @cetatean UE, @VasileCelGroaznic (Marţi, 13 iulie 2010, 21:14)

      islamizare prin val [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Mă indoiesc profund că interzicerea valului ar opri procesul de islamizare al Europei, la fel de mult cum mă îndoiesc că prin această restricție va fi promovată „libertarea si principiile continentului (sic!) Europa”.
      Dupa parerea mea, este doar una din politicile restrictive din spatiul cultural occidental (Europa, America) promovate sub umbrela politic corectă a „dreptului omului”.
      Cinic, cinic, cinic! Cum de nu se propune o lege prin care sa fie interzise vestimentatiile sumare ale femeilor?
      Ma scuzati, nu este cinic, este de-a dreptul gotesc! Vorbim totusi de un val care acopera fata femeilor. Cum de s-a ajuns al astfel de remarci: „Acolo pot sa se omoare si cu pietre, sa fie spanzurati de macarele, sa fie decapitati, sa fie aruncati in aer in moschei, etc. Daca isi doresc sa retraiasca senzatii tari sa plece din lumea civilizata (sic!!!!) si sa se duca acolo unde isi pot trai si purta obiceiurile cat poftesc.”

      Lume civilizata, monșer!
      • +3 (3 voturi)    
        stai putin (Marţi, 13 iulie 2010, 22:57)

        sandel [anonim] i-a raspuns lui islamizare prin val

        si tu ce solutie vezi ? uciderea tuturor musulmanilor doar pt ca s-au nascut asa ?

        eu cred ca decizia este un pas pozitiv si daca in timp mai multe state vor adopta astfel de legi, aceste obieceiuri care incalda drepturile individului vor disparea.

        vrei sa spui ca te-ar deranja sa stai pe langa un musulman asa cum va fi .. urmasul lui peste 100 de ani, doar ca in loc de Dzeu zice Allah ? ce-mi pasa mie la cine se inchina atat timp cat nu omoara cu pietre pe altii (! aici dc "cineva" din Iran "aude" sa citeasca mai atent! ), cat nu obliga pe cineva sa stea ascuns cu perdeaua in cap ... si alte aberatii ...

        intr-un cuvant, sunt perfect de acord cu decizia Frantei, si ... se vede diferenta intre cum trateaza problema un stat EU si alte state cu pretentii de "civilizatie milenara" din orient ;)
      • +1 (1 vot)    
        emigranti (Miercuri, 14 iulie 2010, 9:26)

        vasile69 [utilizator] i-a raspuns lui islamizare prin val

        mi se pare mitocanie sa emigrezi intr-un stat pentru ca nu-ti mai place al tau, si apoi sa ignori principiile care-i stau la baza.
        fug din africa/asia, dar dupa ce nu reusesc sa se adapteze vor sa recreeze mizeria din care au plecat. am trait un an in Bruxelles in mijlocul lor si stiu ce vorbesc.
  • +6 (6 voturi)    
    bravo (Marţi, 13 iulie 2010, 19:11)

    altcineva [anonim]

    Ma bucur ca au avut curajul sa ia aceasta decizie. Daca ei vor sa locuiasa in Europa atunci trebuie sa devina europeni prim limbaj si comportamen si sa renunte la unele obiceiuri specifice zonelor si religiei lor.
  • +3 (3 voturi)    
    bravo (Marţi, 13 iulie 2010, 20:23)

    mahmut [anonim]

    Este un fapt deosebit, inevenit, ca musulman nu pot decat sa salut aceasta decizie. Nu niste retrograzi trebuie sa ne reprezinte pe noi musulmanii din Europa. Bravo Frantei, sper ca si Romania va face acelasi lucru, nu avem nevoie sa ne afundam in Evul Mediu. In Dobrogea si romanii si musulmanii traiesc in buna intelegere de secole. Acesta este modelul pe care trebuie Europa sa-l ia.
    • +2 (2 voturi)    
      aici ai mare dreptate! (Marţi, 13 iulie 2010, 21:58)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui mahmut

      Deseori ma mir de diferenta enorma dintre musulmanii din Dobrogea si cel putin o parte dintre cei din Occident.
      Niciodata n-am auzit de ceva cat de rau legat de musulmanii din Dobrogea. Imi amintesc ca mai demult, am fost in vizita in Constanta (eu de fel sunt din Ardeal) si am vizitat moschea de acolo. Accesul era liber, nimeni nu se uita urat la noi (desi era evident ca eram crestin - accentul imi tradeaza instantaneu originea, si in Ardeal nu cam sunt musulmani).
      A fost o experienta extrem de interesanta pentru mine vizitarea acelei moschei si am plecat de acolo cu o impresie personala favorabila despre musulmanii de acolo. Adica.. era ciudat.... era ceva complet diferit fata de mediul cultural crestin cu care eram obisnuit si totusi ii simteam pe acei oameni "de-ai mei", adica cetateni romani exact ca si mine. Acea vizita a valorat pentru mine mai mult decat o suta de lectii de toleranta si respect pentru alte religii.
      Pe urma am citit (nu demult) ca acea moschee (din Constanta) a fost construita in perioada interbelica de catre statul roman si mi s-a parut absolut normal ce-au facut atunci. Adica, acei musulmani din Dobrogea meritau asta!
      Dar ce fac unii musulmani din Occident (si nu ma refer la burqa asta, asta e detaliu!).... ura dusa deseori la extrem, refuzul integrarii in scoietate, actele antisociale, dispret fata de societate, etc etc. - evindent nu toti, dar preaz multi!.. Ar putea musulmanii de acolo linistitit sa ia lectii de la cei din Dobrogea! Dar ma indoiesc ca vor asa ceva!
    • 0 (0 voturi)    
      imi place cum gandesti (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:17)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui mahmut

      Bravos! Assalamu aleycum!
    • 0 (0 voturi)    
      Felicitari! (Miercuri, 14 iulie 2010, 15:41)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui mahmut

      Faci cinste adevaratilor musulmani. Celor care inteleg sa fie toleranti si care nu se lasa atrasi in dementa fundamentalismului islamic propovaduita de niste indivizi sinistri care nu fac altceva decat sa deturneze o religie in folos propriu, dandu-i o interpretare violenta si criminala. Religia, oricare ar fi aceasta, nu trebuie sa reprezinte altceva decat o cale prin care oamenii trebuie sa incerce sa devina mai buni, mai intelegatori si mai toleranti unii cu altii.
      Ma bucura sa stiu ca exista musulmani ca tine. Din nefericire nu sunt insa prea multi...
  • -3 (7 voturi)    
    Libertate? (Marţi, 13 iulie 2010, 20:28)

    anonim [anonim]

    Cand libertatea se impune prin interzicerea unor lucruri nu prea mai seamana a libertate. Nu stiu cum sunt islamistii dar cu siguranta nu sunt toti la fel iar daca ei vor sa poarte val, ar trebui sa fie decizia lor nu a statului. Nu e citat exact dar suna cam asa: Fiecare om are dreptul la fericire si sa faca ce vrea pentu a deveni fericit atat timp cat nu incalca drepturile si libertatile celorlalti. Nu vad cum valul incalca drepturile sau libertatile celorlalti dar vad cum interzicerea lui incalca dreptul mai sus mentionat.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 13 iulie 2010, 21:20)

      victima inocentei [anonim] i-a raspuns lui anonim

      am dreptul sa vad cine a bagat cutitul in mine pe strada inainte sa mor, si uite, burqa asta care acopera toata fata mi-l incalca. ce parere ai?
    • +3 (3 voturi)    
      confunzi (Marţi, 13 iulie 2010, 21:52)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      confunzi libertatea cu anarhia. In anarhie faci ce vrei, in libertate respecti legile.
      • -1 (3 voturi)    
        Si in dictatura? (Marţi, 13 iulie 2010, 22:12)

        RapidFire [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        In dictatura ce faci? :-))
        Sunt curios doar de interpretare.
    • +1 (1 vot)    
      Eu am alta parere... (Marţi, 13 iulie 2010, 23:03)

      zertty [anonim] i-a raspuns lui anonim

      "Nu vad cum valul incalca drepturile sau libertatile celorlalti " Eu, da ... In cultura occidentala (sa, daca nu reti generalizare, in ca franceza) avem obiceiul de-a aprecia o persoana dupa trasaturile fetei, dupa ochi, dupa mimica fetei... Ei bine, daca persoana cu care discut poarta un voal, asta imi ingradeste libertatea de-a estima personalitatea acesteia.
      In alte culturi, nu se privese omul in fata, se apleaca ochii,sau stai tot timpul aplecat, sau nu-ti areti nici virful nasului. Daca calatoresc intr-o asemenea tara(precizez, CALATORESC , nu "traiesc") am aceasta flexibilitate de-a ma adapta culturii loale: astept acelasi lucru de la ceilalti.
  • 0 (0 voturi)    
    G20 -> cagulele interzise (Marţi, 13 iulie 2010, 21:31)

    RapidFire [anonim]

    E mai mult o decizie menita sa impiedice cetatenii sa mearga mascati pe strada. Unii pot argumenta ca e o ingradire a libertatilor personale, dar eu nu vreau sa ma pronunt.
    Sarkozi a declarat ca la viitorul G20 va avea cheltuieli cu securitatea de 10 ori mai mici decat Canada (100 milioane versus un miliard).
    Daca ii poti aresta legal pe toti protestatariii care poarta cagula sau isi leaga un batic peste nas, ai rezolvat 90% din problema.
    Cert este ca lumea devine din ce in ce un sat global unde intimitatea personala (privacy-ul) dispare. Sa ne uitam la sit-urile sociale, pasapoartele biometrice, modalitatile de plata, tehnologia portabila, etc. E bine? E rau? Ne indreptam oare spre o era a controlului total? Nu stiu...
    • 0 (0 voturi)    
      hm... (Marţi, 13 iulie 2010, 23:07)

      zertty [anonim] i-a raspuns lui RapidFire

      Stiu unde bateti... Insa, in contextul dat, sunteti un pic "pe linga placa" : se vrea prin aceasta lege, interzicerea voalului islamic, nu a mascatilor..
    • +2 (2 voturi)    
      Privacy (Marţi, 13 iulie 2010, 23:15)

      Pisa [anonim] i-a raspuns lui RapidFire

      Mie mi se pare, dimprotriva, ca intram intr-o perioada in care pastrarea intimitatii personale este posibila tocmai datorita site-urilor sociale si tehnologiei portabile. Contactul nemijlocit cu membrii societatii este inlocuit din ce in ce mai mult cu contactul virtual, de obicei anonim. Tocmai acest anonimat de care poate beneficia oricine pe internet, combinat cu posibilitatea de a intretine relatii sociale virtuale satisfacatoare in ciuda anonimatului, ne ofera avantajul unei intimitati personale de neconceput altfel.
      • 0 (0 voturi)    
        E adevarat (Miercuri, 14 iulie 2010, 0:01)

        RapidFire [utilizator] i-a raspuns lui Pisa

        +1 de la mine. Frumos spus!
        Dar eu ma refer mai mult la un control de tip Big Brother.
        Am mentionat sit-urile sociale... probabil nu trebuia. A distras de la ideea principala.
  • 0 (0 voturi)    
    Fara cagule si batice pe nas la G20 (Marţi, 13 iulie 2010, 22:02)

    RapidFire [anonim]

    E mai mult o decizie menita sa impiedice cetatenii sa mearga mascati pe strada. Unii pot argumenta ca e o ingradire a libertatilor personale, dar eu nu vreau sa ma pronunt.
    Sarkozi a declarat ca la viitorul G20 va avea cheltuieli cu securitatea de 10 ori mai mici decat Canada (100 milioane versus un miliard).
    Daca ii poti aresta legal pe toti protestatariii care poarta cagula sau isi leaga un batic peste nas, ai rezolvat 90% din problema.
    Lumea devine din ce in ce un sat global unde intimitatea personala (privacy-ul) dispare. Sa ne uitam la sit-urile sociale, pasapoartele biometrice, modalitatile de plata, tehnologia portabila, etc. E bine? E rau? Ne indreptam spre o era a controlului total? Viitorul ne va spune.
  • +2 (2 voturi)    
    Burqa (Marţi, 13 iulie 2010, 23:18)

    Pisa [anonim]

    Nu stiu citi dintre comentatorii de aici sint femei, si nu stiu citi dintre voi ati vazut vreodata o femeie acoperita in intregime de burqa. Desi traiesc in Israel, unde musulmanii sint practic la ei acasa, nu considerati "straini" ca in Europa, nu am vazut o femeie acoperita complet decit o singura data. Va rog sa ma credeti ca la prima vedere m-a speriat, dar dupa ce m-am linistit a inceput sa-mi fie mila de ea.

    Exista o diferenta fundamentala intre obiceiul de a purta valul islamic in tarile Orientului Mijlociu (in parte justificat de cantitatile enorme de praf si nisip in aer, mai ales in regiunile desertice, unde si barbatii isi acopera fata), si impunerea acestuia in Occident, unde a devenit un mijloc de lupta impotriva valorilor occidentale. Coranul nu pomeneste nicaieri de obligatia de a purta burqa, deci nu poate nimeni argumenta ca ar fi o indatorire religioasa. Este atit o traditie cit si o afirmatie de natura politica. Intrebarea este ce valoare au traditiile si in ce masura sintem obligati sa le respectam - dupa parerea mea, daca traditiile erau chiar atit de importante pentru libertatea omului, mai traiam inca in pesteri!
    • +2 (2 voturi)    
      Coranul impune purtarea burqei (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:16)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui Pisa

      de catre femei. Dar eu sunt de acord cu masura autoriztilor franceze, pt ca au dreptate: purtarea acestui voal in public intr-o tara in care nu e nici praf, nici poluare nu este decat o sfidare si o rezistenta la adresa tarii care te-a adoptat. Intr-o tara musulmana, unde asa e traditia, poate as fi de acord, dar in Franta in nici un caz.
  • -1 (1 vot)    
    coranul (Miercuri, 14 iulie 2010, 14:08)

    alexandru [anonim]

    Este o lege la fel de cretina ca si impunerea purtarii valului de catre Coran. Este la fel ca si condamnarea comunismului de catre Traian Basescu (condamnarea unui dictator de catre alt dictator), condamni dictatura ceausista nu comunismul (doctrina economica utopica).