VIDEO Peste un milion de persoane au demonstrat la Barcelona cerand o autonomie mai mare pentru Catalonia

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 11 iulie 2010, 13:09 Actualitate | Internaţional


Catalanii vor separarea de Spania
Foto: Reuters
Peste un milion de oameni au demonstrat sambata pe strazile din Barcelona, cerand o autonomie sporita pentru Catalonia, transmite CNN. Marsul de sambata a venit la scurt timp dupa ce Curtea Constitutionala de la Madrid a decis ca nu exista temei legal pentru ca regiunea de nord-est sa fie recunoscuta ca "natiune".

Protestatarii au fluturat steaguri catalane si au afisat pancarte pe care scria: "Suntem o natiune. Noi decidem" sau "La revedere, Spania". Postul de televiziune CNN+ a prezentat imagini cu lideri regionali catalani purtand un steag urias rosu-galben. "Aceasta demonstratie este inceputul independentei pe care o vrem pentru tara noastra (Catalonia)", a declarat un student pentru AFP.

Potrivit BBC, Curtea Constitutionala de la Madrid a hotarat, de asemenea, ca limba catalana nu poate fi singura folosita in Catalonia si ca atat spaniola, cat si catalana vor fi utilizate in continuare.

Statutul de regiune autonoma pentru Catalonia a fost aprobat de alegatorii din regiune printr-un referendum desfasurat in 2006. Acest statut ofera puteri mai mari parlamentului regional in chestiuni judiciare si in ceea ce priveste taxele.

O minoritate considerabila din Catalonia este in favoarea secesiunii acestei regiuni prospere, care frunizeaza 25% din produsul intern brut al Spaniei si are propria limba. Catalonia, avand capitala la Barcelona, este una dintre cele 17 regiuni ale Spaniei.

In decembrie 2009, aproximativ 700.000 de catalani din 166 de localitati - circa 10% din populatia regiunii - au fost asteptati la urne pentru a se pronunta, in cadrul unui referendum simbolic, daca sunt pentru dobandirea independentei acestei regiuni fata de guvernul central de la Madrid. Ei au trebuit sa raspunda la intrebarea: "Sunteti de acord ca (n.r. provincia autonoma) Catalonia sa fie un stat suveran, social si democratic, integrat in Uniunea Europeana?". Doar 30% dintre alegatori s-au prezentat la vot, 95% din ei cerand separarea de Spania.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5489 vizualizari

  • -2 (32 voturi)    
    AutoROM (Duminică, 11 iulie 2010, 13:41)

    andrei [anonim]

    Ar trebui sa se intample si in Romania astfel de evenimente pt. crerea de autonomie regionala (fara a fi dezmembrata tara), astfel ar ajuta mai bine dezvoltarea economica, cunoasterea mai in detaliu a nevoilor comunitare si cresterea bugetelor locale autonome. Desigur ca in Rom. ramane doar o "prostie".
    • -4 (32 voturi)    
      da (Duminică, 11 iulie 2010, 14:48)

      m-vic [anonim] i-a raspuns lui andrei

      in plus, unirea s-a facut cu anumite conditii care se refereau la o autonomie mai mare a ardealului. care au fost incalcate de bucuresti, incepand cu anii 20
      • -13 (29 voturi)    
        huo! (Duminică, 11 iulie 2010, 15:04)

        m-vic [anonim] i-a raspuns lui m-vic

        cine mi-a dat minus isi bate joc de memoria romanilor ardeleni care au facut unirea. ba comunistule, iti bati joc de iuliu maniu!
        • -6 (28 voturi)    
          unirea a fost cu anumite conditii... (Duminică, 11 iulie 2010, 17:15)

          Mitica de la Campeni, jud Alba [anonim] i-a raspuns lui m-vic

          chiar si Maniu, cel mai mare fraier unionist , a realizat ca Bucurestistanul nu si-a respectat promisiunile (momentul retragerii temporare din politica)... Slavici a fost clar impotriva si se pare ca a avut dreptate... cand vom pune borna la Predeal voi fi primul care dau o mana de ajutor la ridicarea ei... pentru ardeleni Unirea a insemnat intoarcere in timp 500 de ani si aproape 90 de ani de subdezvoltare... locul nostru nu este nici cu Ungaria, Austria, dar nici cu Romania... Ardealul ardelenilor, fie ei romani, maghiari, sasi, svabi sau alte nationalitati... dar sa aven relatii privilegiate cu Romania, Ungaria, Austria si Germania... ne-am saturat sa tinem in spate saraciile din sud si din est, fara a primi nimic in schimb (cele mai bune sosele sunt in Moldova si Oltenia iar Bucurestistanul este o gaura neagra unde se varsa contributiile noastre)...avem aur, gaze naturale si paduri, oameni harnici, faini si mandri... traiasca Transilvania Independenta!! Transilvania, Ardeal, Erdely, Sibenburgen.... Noooo servus....
          • +8 (18 voturi)    
            Traiasca Romania Mare !!! (Duminică, 11 iulie 2010, 18:39)

            Andi - Ardeal [anonim] i-a raspuns lui Mitica de la Campeni, jud Alba

            Romanii din Transilvania intotdeauna au fost priviti ca tarani, oameni de categoria a doua. Bogatia intotdeauna au adunat-o grofii unguri.

            Multi nu au scapat cu viata din Ardealul de Nord, inclusiv rude de ale mele.

            Despre faptul ca Ardealul tine in spinare alte regiuni ale Romaniei ... este o minciuna daca te uiti pe ultimele date din PIB. Da exista o diferenta dar pana la a tine in spinare e o cale lunga.

            Moldova sosele bune ? HA HA HA Nu au nici macar diguri.

            Traiasca Romania Mare !!!
          • +12 (22 voturi)    
            Cine sustine bugetul Romaniei? (Duminică, 11 iulie 2010, 19:59)

            isarescu [anonim] i-a raspuns lui Mitica de la Campeni, jud Alba

            Minciuna grosolana cu "otonomia e buna ca nu mai dam bani" e unul din argumentele imbecile si complet nedocumentate cu care propaganda separatista a extremistilor secui si maghiari umple forumurile. Oameni cu lowIQ si disperati ca se sinucid singuri din cauza egoismului de a nu face copii!

            67% din minoritarii maghiar si secui au peste 60 de ani, in maxim 30 de ani nu va mai fi nici o problema cu "tinutu".

            Cat despre Moldova si Oltenia, care "au sosele bune" din taxe de la separatisti, e util de stiut care sunt contributiile nete ale judetelor la bugetul tarii pe 2009.
            Si ia sa vezi niste suprize: judetele Iasi si Galati (din Moldova) sau Dolj (Oltenia) dau mai multi bani decat primesc, in timp ce Alba, Salaj sau Maramures (toate din Transilvania) sau Caras Severin (Banat) primesc bani mai mult decat dau.

            Regimul dictaturii comuniste a investit foarte multi bani in Transilvania (din bugetul intregii Romanii) pt a fixa populatia romaneasca si a spori numarul celor care veneau la munca din Moldova, Oltenia si Muntenia la noile obiective economice din Transilvania (e un curs firesc, te duci unde se gaseste de munca).

            Acest fenomen s-a intamplat si in Yugoslavia, unde regimul a investit masiv in Slovenia si Croatia pt a atrage acolo forta de munca sarba. Evident, dupa destramarea statului federal yugoslav (inca un exemplu ca federalismul duce la separatism), slovenii si croatii au "devenit" mai bogati ca sarbii.

            Art. 166 cod penal, puscarie de la 5-15 ani pt cei care savarsesc actiuni ilegale pt schimbarea ordinii constitutionale in Romania sau impotriva caracterului unitar si indivizibil al statului roman. Vorbele de secui frustrati nu conteaza, asteptam trecerea la fapte pt a pune catusele!

            Totul e bine monitorizat, doar nu credeti ca postati pe forum si nimeni nu va afla cine incita la distrugerea statului roman?:)

            Romania e stat unitar, Spania e federala (si cam regreta asta:))
            • -1 (1 vot)    
              securistule.... (Luni, 12 iulie 2010, 17:21)

              MITICA , Campeni [anonim] i-a raspuns lui isarescu

              in primul rand nu's secui, nu stiu decat sa numar in ungureste din pacate....zic din pacate ca noi in Ardeal nu avem probleme interetnice...ce ma ameninti cu codul penal, hai numa'!!!. ca daca pun mana pe tine iti rup capul, regatzene!!!! spal brisca in tine.... ce ii scris sa se intample, se va intampla ca vrei tu sau nu.... nu mi-o fo mie frica de securitate cand era tare, pe vremea shusterului de oltean...esti si tu din aia cu salarii si pensii speciale, ca numai in tara asta unul din 5 are uniforma militara si ne miram ca nu sunt bani la buget....aveti ordin sa formati opinia publica, v-o bagat in presa, peste tot,.trantorule!!! ca in Romania unu munceste si altu sta cu ochii pe el, pentru siguranta statului...d-aia am ajuns unde am ajuns si nu sunt bani pentru cei ce muncesc cinstit si pentru pensionari....
              • 0 (0 voturi)    
                ti-am dat minus (Luni, 12 iulie 2010, 20:06)

                diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui MITICA , Campeni

                pentru exprimarea agresiva si necivilizata
          • +4 (14 voturi)    
            Asl pls !!! Urjent ! (Luni, 12 iulie 2010, 0:46)

            OBS [anonim] i-a raspuns lui Mitica de la Campeni, jud Alba

            No, Mitica, da unde locuiesti tu in Campeni ca vreau sa-ti fac o vizita...de curtoazie. Nu stiam ca in orasul meu mai locuiesc si prosti.
            Tu cunosti ceva istorie, sau esti boland de-a binelea??
            Maniu o fost un papagal, gen Ponta din zilele noastre. Daca esti cu adevarat din Alba ai fi stiut din batrani despre acel Maniu.
            Io tat zic ca de fapt esti un ungur deghizat ca altfel nu-mi explic cum de au aparut prostii in Campeni.
            • -1 (1 vot)    
              baaaaa (Luni, 12 iulie 2010, 17:29)

              MITICA, CAMPENI [anonim] i-a raspuns lui OBS

              MA , nepoate, tu n-ai fo in Alba in viata ta ma, stii unde-i Campeniu pe harta, Sohodolu'l stii...zii ma une stai ca vin eu sa te "colind" si sa-ti rup capul... ti-arat eu maciuca de motz..
          • +3 (3 voturi)    
            perfect! (Luni, 12 iulie 2010, 3:56)

            Christine [anonim] i-a raspuns lui Mitica de la Campeni, jud Alba

            Sigur, sa fiti autonomi. Sa fiti chiar si tara voastra separata de noi, "saraciile". Dar de ce sa aveti relatii PRIVILEGIATE cu Austria, Ungaria, Germania si Romania? Ce-ar fi sa nu aveti relatii privilegiate cu nimeni? Daca tot aveti in cap fumuri de toate felurile, atunci munciti ca sa traiti, nu sa sugeti ca niste capuse de la cele 3 tari mai dezvoltate. De ce ati vrea sa aveti relatii privilegiate cu Romania? Doar noi suntem saraci si prosti, nu ca voi...
            Amice, din punctul nostru de vedere, puteti sa va duceti dracului invartindu-va!
            • -1 (1 vot)    
              uite d-aia... (Luni, 12 iulie 2010, 17:26)

              Mitica, Campeni [anonim] i-a raspuns lui Christine

              si din punctul nostru de vedere, hai sa punem borna la Predeal... si du-te tu dracului invartindu-te,,, ca-ti arat eu maciuca de mot daca mai injuri... servus
          • +3 (3 voturi)    
            Ce nu pricepi matale ... (Luni, 12 iulie 2010, 7:58)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Mitica de la Campeni, jud Alba

            ... e ca solutia la problemele (majoritatea inchipuite) in plus ce le cauzeaza miticii ardelenilor nu se rezolva prin secesiune. Problemele ce le are Romania sunt inr-adevar cauzate de saracie, dar iti spun sigur ca nici o regiune a tarii nu are monopol asupra saraciei.

            Io mi-s banatean, si daca voi ardelenii va plangeti, noi ce sa zicem? Saraciile din sud si est nu-s mai saracii decat saraciile din secuime sau din Caras, de exemplu, si daca-mi zici ca secuii nu-s ardeleni si nu-s problema noastra n-avem ce discuta.

            Toate saraciile din tara tot de mitici sunt provocate. Chiar si satele de sub Fagaras sau din Valcea tot de aceeasi saracime provocata de mitici sufera. Nu exista zona favorizata in Romania in afara Bucurestiului. La randul sau, miticii nu stiu decat sa adune in detrimentul altor zone din tara pt. ca nici ei nu-s mai bogati ca altii.

            Da' ar fi o idiotenie ca o unire pt. care a curs mult sange romanesc de-a lungul timpului sa fie sparta din cauza unor pretexte meschine. Cel putin la momentul de fata, Maniu eu sunt convins ca ar califica ideea secesiunii drept prostie crasa.
            • +1 (1 vot)    
              . (Luni, 12 iulie 2010, 9:52)

              un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

              Faptul ca Bucuresti e capitala si multi din cei care lucreaza in administratia centrala sunt bucuresteni probabil ca incetineste dezvoltarea intregii tari (prin spiritul mai balcanic de aici).

              Dar deciziile care pot influenta dezvoltarea unei zone in detrimentul alteia sunt luate la nivelul politicienilor alesi de intreaga tara. Nu inteleg de ce dati vina pe noi.
      • -11 (17 voturi)    
        Resurse enegetice la pret international (Duminică, 11 iulie 2010, 15:09)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui m-vic

        Poate va trziti in Ardeal cu resurse energatice la pret international si in sud la 1/3 din pret. Sa vedem ce industrie mai ramane. Toti se vor muta in sud si est.
        • -4 (18 voturi)    
          ha (Duminică, 11 iulie 2010, 15:44)

          m-vic [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          poate nu va mai dam noi gaz din ardeal si tre' sa luati mai mult din rusia :)
          • -1 (9 voturi)    
            istoria ar varsa , daca te-ar putea vedea: (Luni, 12 iulie 2010, 0:21)

            ktalin [anonim] i-a raspuns lui m-vic

            romani ardeleni.
            cati?
            sub 500.000
            restul romanilor din ardeal sunt moldoveni, olteni,etc.
            suntem corecti? stim istorie?
            cati romani erau in cluj acum 100 ani?
            dar in timisoara?
            dar in partium?
            haide sa fim corecti: ce ardeleni?
            de ce folosim cuvantul ardeal?
            este romanesc?
            • -1 (1 vot)    
              Las-o mai moale cu poezia!!! (Luni, 12 iulie 2010, 0:51)

              dvribe [anonim] i-a raspuns lui ktalin

              Pai nu erau romani in Cluj si Timisora si Oradea si alte orase mari din ARDEAL pentru ca romanii,dacii sau ce-om mai fi fost stateam la sate ,in rural.Ca asa erau vremurile!Asa ca nu te preocupa tu de ardeleni si vezi-ti de ale tale rime prost postate!!!!Hai servus(apropo:inseamna servul tau,adica o politetze pe care nu o meritzi!!!)
            • +2 (2 voturi)    
              Matale stii ce-a facut Eugeniu de Savoya la 1717? (Luni, 12 iulie 2010, 8:07)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ktalin

              In caz ca nu stii, atunci i-au matrasit austriecii pe turci din Timisoara. Una din primele decizii ale primului guvernator austriac de dupa turci a fost ca nici un roman n-are voie sa-si faca casa mai aproape de cre' ca 120 de stanjeni de zidurile cetatii (doar de distanta nu-s sigur). De unde la vremea turcilor nu exista nici o restrictie din asta, pt. nici o comunitate etnica din Banat. Cre' ca asta iti explica de ce in Timisoara cel putin pana dupa primul razboi mondial romanii din cetate erau extrem de putini. Nu ma indoiesc ca si in alte orase ardelene situatia era similara.

              Aia nu inseamna insa ca in Ardeal si in Banat romanii nu erau majoritari. Doar ca, din motive usor de priceput, autoritatile incercau sa-i tina cat mai ascunsi.

              Ca sa zici matale ca stii istorie, poate ar trebui sa te uiti si la amanunte. Altfel risti sa scapi din vedere aspecte importante.
        • -5 (9 voturi)    
          ffff corect (Duminică, 11 iulie 2010, 17:17)

          Mitica din Campeni [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          ca mare dreptate ai... servus... dar traba sa ii ridicam si pe fratii banateni....
    • 0 (2 voturi)    
      cata impocrizie este totusi (Luni, 12 iulie 2010, 9:52)

      dancu [anonim] i-a raspuns lui andrei

      chiar si in Barcelona ! le convine siguranta pe care le-a dat-o Spania ca sa se poate dezvolta ca regiune, si daca si-ar face si statul lor, putin le-ar pasa sa isi fac armata etc... ca doar au vecini ok ca Franta si Spania deci lasa-i pe fraieri sa cheltuiasca pe asta ca noi "desteptii" mai bine mancam banii astia.
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Luni, 12 iulie 2010, 10:55)

        x [anonim] i-a raspuns lui dancu

        ipocrizie? catalanii au pierdut un razboi... mai sunt care au luptat in el.
  • +4 (8 voturi)    
    3 surse.... (Duminică, 11 iulie 2010, 13:50)

    anonim [anonim]

    Greu sa verifici din mai multe surse, nu? de la jumatate de milion, conform unor surse gen "el pais", si pana la 1 milion cum scrie BBC e diferenta mare, nu?

    Oricum, s-ar parea ca, in realitate, nu au fost mai mult de 100 de mii de persoane.

    Onmium cultural a spus ca au fost chiar 1,5 milioane, dar e de inteles. Interesul e mare...
    • +5 (5 voturi)    
      ?! (Duminică, 11 iulie 2010, 14:45)

      m-vic [anonim] i-a raspuns lui anonim

      pai da....si tu alegi sa crezi pe aia cu 100 mii. pe ce te bazezi?
      • 0 (0 voturi)    
        3 surse... (Luni, 12 iulie 2010, 18:41)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui m-vic

        faptul ca eram in barcelona in ziua respectiva este suficient?
  • -3 (13 voturi)    
    1 milion au cerut altceva! (Duminică, 11 iulie 2010, 13:54)

    Transilvanu' [anonim]

    Ce va este greu sa scrieti? 1 milion de oameni au cerut INDEPENDENTA Cataloniei, au cerut sa apara un nou stat pe harta Europei!
  • +11 (15 voturi)    
    Autonomie in Romania (Duminică, 11 iulie 2010, 13:55)

    Anca [anonim]

    Si sa mai zica cineva ca nu exista autonomie in Europa, si initiativa secuilor este o idee de trecut. Daca un stat nu poate sa aiba grija de proprie cetateni, sa nu va mirati ca apar astfel de idei...
    • +5 (17 voturi)    
      analogie superficiala (Duminică, 11 iulie 2010, 14:10)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Anca

      Nu se compara Catalunia cu CV-HR...Daca ar produce zona respectiva 25% din PIB-ul Romaniei, sau daca ar avea istoria si cultura proprie la nivelul Cataluniei, sau daca respectiva initiativa ar avea vreun sens in contextul istoric-cultural si mental autohton, poate. Pe acelasi nivel se pot da contra-argumente la initiative de autonomie gen: "cum ar fi daca comunitatea turca din Berlin (de altfel masiva) ar vrea autonomia cartierelor respective din oras?". Paralela trasa de tine mi se pare deplasata. La noi orice implementare a unei autonomii secuiesti n-ar duce decat la o inrautatire imediata a tensiunilor interetnice cu consecinte drastice pe viitor. Nici razboaiele etnice nu sunt "o idee de trecut in Europa". Abia s-au facut 15 ani de la Srebenica
      • +1 (11 voturi)    
        "Paralela trasa de tine mi se pare deplasata" (Duminică, 11 iulie 2010, 19:01)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        1. turcii din berlin nu sunt acolo de 1000 de ani precum secuii din harcov.
        2. Srebenica este in urma cu doar 15 ani pentru balcanici, dar dpdv al mentalitatilor este in urma cu 70 de ani pt restul europenilor
        3. majoritatea ardelenilor traiesc in pace impreuna (e drept ca sunt si cativa "infierbantati" in fiecare dintre grupurile etnice din Ardeal, insa foarte putini raportat la totalul populatiei ardelene); in schimb, majoritatea celor ce cred in pericole se intalnesc la sud si la est de Carpati.
        • +2 (2 voturi)    
          Ce nu pricepi matale ... (Luni, 12 iulie 2010, 8:12)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

          ... e ca sursa tensiunilor dintre cei cativa extremisti din ambele tabere e generata de relativa izolare a secuimii fata de restul tarii. Izolare generata de infrastructura proasta, investitiile scazute, si, foarte important, bariera de limba, pe care nu s-a chinuit nimeni s-o demonteze. Autonomie teritoriala sau administrativa mai ridicata a secuimii ar imbunatati poate ceva la celelalte capitole (desi nu prea cred, n-ar avea resurse), dar bariera de limba ar deveni si mai mare. Ceea ce ar fi dupa parerea mea garantia decaderii complete in timp a secuimii - oricat de mandri ar fi secuii de cultura si traditia lor, saracia tot i-ar impinge spre vest - am destui prieteni secui care acuma lucreaza la Budapesta, chiar daca nu ma bucura treaba asta.
          • +2 (2 voturi)    
            ... (Luni, 12 iulie 2010, 10:58)

            x [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

            intrebari naive:
            1. cum demontezi bariera de limba? prin asimilare?
            2. ai fost vreodata prin zona, sa vezi cat de "decazuta" e regiunea?
    • -3 (13 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 11 iulie 2010, 14:52)

      [anonim] i-a raspuns lui Anca

      • +4 (12 voturi)    
        da, da (Duminică, 11 iulie 2010, 15:08)

        m-vic [anonim] i-a raspuns lui

        si atunci germanii din italia, din tirolul de sud, cum de au primit autonomie? ar fi trebuit sa faca pe ei italienii(cum fac romanii)cand au auzit de autonomia alora, mai ales ca regiunea e si la granita cu austria, nu enclava ca secuimea
        • +1 (11 voturi)    
          Secuimea nu exista. sunt cetati dacice (Duminică, 11 iulie 2010, 17:01)

          ardelean [anonim] i-a raspuns lui m-vic

          Secuimea nu exista. Are dreptate cineva mai jos despre cetati dacice si castre romane.
    • -5 (19 voturi)    
      Ungurii sunt din ASIA !!! (Duminică, 11 iulie 2010, 15:13)

      Nationalist [anonim] i-a raspuns lui Anca

      Situatia e radical diferita. UNGURII SUNT VENITI DIN ASIA. Marturie sunt cetatile dacice si castrele romane din Harghita si Covasna.

      Apropo, Ungaria inca ocupa o parte din Dacia. In curand vom sarbatori GRANITA DE 2000 de ani (pe Tisa) !
  • -9 (29 voturi)    
    ardealul ar trebui sa ia exemplu (Duminică, 11 iulie 2010, 13:57)

    achim [anonim]

    ardealul ar trebui sa faca la fel. Sa se separe de miticia, oltenia si moldova
    • +2 (16 voturi)    
      ... (Duminică, 11 iulie 2010, 14:45)

      NiCu [anonim] i-a raspuns lui achim

      Presupun ca esti ungur ptr. ca doresti un asemenea lucru.Tine minte cati romani au murit ptr. desavarsirea nationala.
      • -4 (22 voturi)    
        roman ardelean (Duminică, 11 iulie 2010, 15:27)

        hartagramz [utilizator] i-a raspuns lui NiCu

        cati miticule? cati au murit si de ce? ca sa ocupati abuziv ardealul si sa il exploatati la maxim. ca roman ardelean regret perioada cand ardealul era estul vestului si nu vestul estului ca acum. o sa vina si ziua aia, n-am nicio indoiala. ardelenii se vor ridica deasupra celorlalti romani si vor dovedi ca intr-adevar sunt o civilizatie superioara!
        • -1 (5 voturi)    
          cum ati facut de este mai civilizat ardealul? (Luni, 12 iulie 2010, 7:53)

          ktalin [anonim] i-a raspuns lui hartagramz

          va angajam sa faceti si in oltenia asta.
          nu-ti tie rusine?
          romani ardeleni au fost slugile grofilor si sasilor.
          mai intreaba un strabunic al tau despre asta (asta in cazul in care a fost in ardeal acum 150 ani).
          ardealul este mai dezvoltat din cauza romanilor, sau datorita sasilor si ungurilor?

          mai intreaba superiorule: acum ceva timp eram sclavii spanilor ardealului, pana si secuii erau mai sus ca noi.

          superiorule, un cuvant spun: caritas, boc
    • -2 (16 voturi)    
      io-s primu... (Duminică, 11 iulie 2010, 17:18)

      mitica din Campeni, jud Alba [anonim] i-a raspuns lui achim

      cand punem borna la Predeal????
      • +4 (10 voturi)    
        borna la borneu (Luni, 12 iulie 2010, 0:14)

        Wasile von Poplaca [anonim] i-a raspuns lui mitica din Campeni, jud Alba

        Cand punem borna la Predeal? Joi, dupa Miercurea Ciuc!
        Fazanule!
      • +5 (11 voturi)    
        ungure, ungure (Luni, 12 iulie 2010, 0:31)

        ktalin [anonim] i-a raspuns lui mitica din Campeni, jud Alba

        ce bine ca exista prosti.
        viata ar fi prea usoara.
        pune o borna la romanii timoceni, ajuta romanii din transnistria, din hotin sau mai bine pune o borna la cernauti, razboinicule.
        ce usor pui tu borne la romani, nu iti pui si tie o botina
  • +2 (18 voturi)    
    Iata demonstratia: autonomie=prim pas separatist (Duminică, 11 iulie 2010, 13:59)

    Catalunya [anonim]

    E foarte bine ca Hotnews da astfel de stiri, cititorii romani pot astfel compara si intelege anumite realitati politice si istorice.

    Catalunya e "comunitate autonoma" dinSpania (nu regiune sau provincie), asa cum exista si alte "comunitati autonome".
    Pentru ca Spania e un regat federal; Catalonia a avut existenta ca entitate statala separata timp de peste 500 de ani, pana in sec. 15, cand are loc o uniune dinastica cu Castilia. La inceputul sec.18 Catalonia e definitv impartita si integrata regatelor Frantei si Spaniei.

    Catalanii, etnici latini ca romanii, francezii, italienii, ibericii, etc. sunt circa 7,5 milioane in Spania, pe o suprafata ceva mai mare decat a Republicii Moldova (sau o treime din Ungaria sau 5 judete romanesti).

    Desi 17% din populatia Spaniei, catalanii produc 25% din PIB-ul statului federal.

    Parlamentul Spaniei, precum si Curtea Constitutionala a tarii, au respins sistematic tentativele de instaurare a unei limbi oficiale catalane in locul castilianei sau de auto-proclamare a "natiunii" catalane (termenul corect e cel de etnie sau popor, elemente constitutive ale unei "natiuni").
    Spania e una dintre cele 5 tari UE care nu recunosc provincia separatista Kosovo.

    Pt Catalonia, constitutional/legal, e imposibil sa se separe pasnic de Spania, pt ca etnicii catalani sunt o minoritate pe ansamblul tarii (circa 14%).

    Catalonia, avantajata de trecutul istoric de regiune frontaliera si comerciala si de pozitionarea geografica la Mediterana, e mai prospera decat multe alte zone din Spania si exista tentatia desolidarizarii de restul tarii.

    Procesul e legitimat de faptul ca aceasta zona a fost deja un stat in Istorie (nu e o inventie recenta) si de faptul ca Spania si Franta au actionat armat, in forta, pt ocuparea Cataloniei in sec. 18. Abia recent poporul catalan e consultat democratic.
    Franta continua sa nu recunoasca "poporul catalan" !

    Exemplul catalan arata ca autonomia regionala e primul pas spre separatism.
    • -1 (11 voturi)    
      ... (Duminică, 11 iulie 2010, 15:01)

      m-vic [anonim] i-a raspuns lui Catalunya

      etnicii catalani sunt vreo 8 milioane, din 45 mil.loc, cat are spania. ca sunt majoritari si in reg.valencia si i-le baleare, nu doar in reg.catalunya.
      si lasa, nu e vorba de autonomie regionala, e vorba de faptul ca sunt alta natiune. ca si extremadura, andaluzia sau castiliile sunt regiuni autonome, chiar daca cu autonomie mai mica.
      si eu mi-as dori ca transilvania(care nici macar nu e rcunoscuta administrativ in vreun fel) sa fie autonoma macar cat regiunile din franta.
  • -8 (26 voturi)    
    Autonomia Transilvaniei (Duminică, 11 iulie 2010, 14:02)

    Transilvania [anonim]

    Autonomia Transilvaniei , cel putin economica : de ce sa muncim noi din Transilvania , sa ne platim taxele , impozitele iar in Moldova si Oltenia somaju e in floare , toti asteapta statul sa ii ajute , dar in schimb au sosele noi iar eu i-mi rup masina pe drumurile din Satu Mare , Baia Mare , Bihor .... etc . De ce sa trimitem banii la Bucuresti si nu mai primim mai nimic inapoi ???!!! de ce sa nu ne gospodarim noi intern ???
    • -2 (16 voturi)    
      . (Duminică, 11 iulie 2010, 14:14)

      pentru ca [anonim] i-a raspuns lui Transilvania

      esti analfabet!
    • +8 (20 voturi)    
      ești comic (Duminică, 11 iulie 2010, 14:24)

      Claudiu2s [utilizator] i-a raspuns lui Transilvania

      Și eu sunt din Satu Mare...știu maghiară dar nu postez pe site-urile maghiare tocmai pentru că nu stăpânesc bine dpdv gramatical limba voastră.

      Chit că am călătorit mult și am văzut cât de bune sunt drumurile în afara Ardealului...asta nu justifică separatismul sau autonomia. Problema pleacă de la politicieni...pe care i-am ales noi.
      NU moldovenii sau oltenii sunt de vină că noi nu suntem reprezentați cum trebuie când se împart banii.
      • +2 (8 voturi)    
        politiceni (Duminică, 11 iulie 2010, 17:18)

        Spock [anonim] i-a raspuns lui Claudiu2s

        Draga diu1so, nu uita ca al mai mare politician din Romania e din Cluj. Si imparte bine banii, se construiesc sali de spor in fiecare sat din jurul Clujului.
    • +10 (16 voturi)    
      Hai sa te invat logica? (Duminică, 11 iulie 2010, 14:25)

      dobrica [anonim] i-a raspuns lui Transilvania

      Toate tarile din lume au regiuni mai bogate si mai sarace (poate doar vaticanul face exceptie la asta), chiar si transilvania independenta ar avea judete care sustin altele mai putin bogate. Daca tii la principiul asta, ar trebui sa refuzi politicos ajutorul UE pt. transilvania, (nu-i frumos sa ai doua bari de masura, una cand ajuti tu pe altii si alta cand primesti pomana de la altii) doar sunt bani luati de la alte regiuni bogate din UE ca sa suventioneze transilvania saraca (independenta sau nu, regiune care comparata cu cele mai bine din UE are aceleasi bube pe care acuzi tu pe moldoveni) Si daca tot vb. de apucaturi urate Bihorul este primul in top cu pensii de invaliditate false, asta demonstreaza ca si in transilvania oamenii exagereaza cand spun ca ei sunt corecti nevoie mare, este o legenda frumoasa pt. orgoliul lor.
      • -2 (12 voturi)    
        ... (Duminică, 11 iulie 2010, 14:43)

        m-vic [anonim] i-a raspuns lui dobrica

        e vb doar de faptul ca prin autonomie putem incerca sa cream oportunitatile de la bucuresti aici in ardeal. cu ce drept conduce bucurestiul in halul asta romania? eu vreau sa vad o romanie organizata ca germania, in care berlinul nu buricul tarii.
    • +2 (12 voturi)    
      mda :) (Duminică, 11 iulie 2010, 14:32)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui Transilvania

      Inclin sa-ti dau dreptate :) ce frumoase sunt autostrazile din Oltenia si Moldova facute cu banii ardelenilor si ce urate sunt autostrazile din transilvania facute cu banii tuturor romanilor. Banuiesc ca daca in M. Neagra s-ar gasi un potop de petrol, ardelenii le-ar fi greu sa primeasca milioane scoase din alta zona, :) , ba chiar ar cere independenta ca nu cumva sa iasa din saracie cu petrol de la mitici. Nu inteleg voi de ce ati vrut in UE? sau ce s-ar intampla cu transilvania unita cu Ungaria, nu s-ar converti intr-o regiune saraca care primeste bani?
      • +4 (14 voturi)    
        ha (Duminică, 11 iulie 2010, 14:53)

        m-vic [anonim] i-a raspuns lui vasile

        ce ungaria, bre? crezi ca de aia am vrea sa scapam de BUCuresti, ca sa ne ducem cu BUDApesta? ardealul e al ardelenilor. noi oricum eram prieteni cu austriecii, nu cu ungurii, care au stricat treaba in imperiu.
        • +3 (11 voturi)    
          bre (Duminică, 11 iulie 2010, 15:11)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui m-vic

          nu intelegi ce ti se spune, refuzi. tu spui asa: domle, nu vrem sa dam din banii nostri "saracilor" de moldoveni/olteni. asta arata un caracter mizerabil pt ca tu, ca ardelean, primesti destui bani din fonduri UE, mai multi deca produci tu. iar despre bucuresti, nu va mai lamentati ca ati da voi bani bucurestiului, este taman invers, bucurestiul (ca si constanta, de ex) sunt printre putinele regiuni care dau bugetului mai mult decat primesc. asa ca incearca sa intelegi asta, odata pt totdeauna: autonomia pt ardeal in clipa asta nu este totuna cu autonomia cataluniei, ardealul este o regiune mai saraca decat cei mai multi dintre vecinii sai, ardealul mai mult primeste decat da asa ca ar trebui sa fiti mai cu bun simt. singurul argument pro autonomie care se poate aduce este o mai buna gestionare (teoretica) pt ca regiunea este mai mica, insa orice alt argument este o cretintatate care nu poate veni decat de la niste oameni frustrati.
          • -6 (10 voturi)    
            of (Duminică, 11 iulie 2010, 15:41)

            m-vic [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            nu-i adevarat, ardealul da mai multi bani decat primeste. iar bucurestiul si constanta, daca sunt asa de bogate, sa finanteze singure moldova, oltenia si restul munteniei. clujul, timisul (ca aici intra si banatenii, sa fie doua regiuni autonome in zona asta, banat si transilvania, nu-i problema), brasovul, sibiul si alte judete mai bogate sa ajute bistrita, harghita, covasna, salaj...
            oricum, nu-i vorba de asta, e vorba de faptul ca prin autonomie ne putem dezvolta mai bine economic si ne putem pastra mai bine identitatea culturala. iar frustrati suntem de faptul ca nu avem autonomie. macar aia care a fost promisa la unire. nu e corect sa se respecte ce s-a stabilit atunci, daca tot e 1 decembrie ziua nationala? ca se cheama ziua unirii, nu ziua anexarii!
          • -2 (4 voturi)    
            2 observatii (Duminică, 11 iulie 2010, 20:28)

            diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            1. din cele 41 de judete ale Romaniei, 20 produc si contribuie cu sume la buget, 20 consuma de la buget, iar unul are o balanta echilibrata. Ardealul are 16 judete, din care 9 contribuie la buget, 6 consuma de la buget, iar unul are o balanta echilibrata => raportul contributie/consum este de 3/2. restul Romaniei are 25 de judete, din care 10 contribuie la buget si 15 consuma de la buget => raportul contributie / consum este de 2/3.

            2. Ardealul isi pierde identitatea culturala. un exemplu: dupa 1919 s-au construit tot mai putine biserici in stil transilvan (bisericile traditionale ardelenesti, fie ele sasesti din triunghiul Sibiu-Medias-Brasov, unguresti din Tara Calatei / Kalotaszeg sau romanesti din Maramures au un stil asemanator: turnurile lor sunt prevazute cu o sageata centrala inalta, inconjurata de 4 sageti mai mici dispuse pe cele 4 colturi; biserici baroce au fost construite pt toate confesiunile din Ardeal); in schimb, s-au construit tot mai multe biserici in stil bizantin, stil necunoscut ardelenilor inainte de 1919. mai mult, dupa experienta socialismului nationalist si a protocronismului, TOATE bisericile nou construite in comunitatile etnice romanesti din Ardeal au acelasi stil bizantin, aproape toate sunt de un kitsch ingrozitor si toate stralucesc exclusiv datorita omniprezentului acoperis de tabla (sau de "pleu", cum se zice pe la noi).

            stilul bizantin nu este specific nici macar uneia dintre comunitatile etnice din Ardeal. inainte de a-mi aduce argumente protocroniste cu trimiteri la evul mediu timpuriu, sa mi se spuna cum poate fi interpretat faptul ca intre 1920 si 1925 toti arhitectii alesi pt construirea catedralelor ortodoxe din Cluj, Alba etc proveneau din vechiul regat.
            • +4 (6 voturi)    
              ce smecher esti (Luni, 12 iulie 2010, 1:44)

              gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

              de ce nu te muti la bucuresti, ca esti smecher, ca multi dintre cei care au venit aici de prin toate colturile tarii si ne-au disperat cu smecherii. tu vb de numarul de judete, dar nu spui nimic VALOREA SUMELOR. Bucurestiul si Ilfovul au dat tarii 12.000 mld lei (nu vb de incasari aici ci bani care i-au dat la buget si nu i-au primit inapoi). Toate celelalte judete la un loc au dat la un loc vreo 5800 de mld, din care 2300 sunt numa de la constanta. Asa ca mai terminati cu nesimtirea voastra si vedeti-va de nesimtitii din bihor, unde sunt cei mai multi pensionari fraudulosi din tara.
              • 0 (0 voturi)    
                contributii nete la buget (Luni, 12 iulie 2010, 10:42)

                diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

                dupa acoperirea deficitelor, contributiile nete la buget stau in felul urmator :

                * Ardealul - a dat aproape 2000 mil RON

                * Bucuresti - a dat vreo 8000 mil RON

                * Ilfov + Constanta - au dat aproape 4000 mil ron

                concluzie: contributiile la buget vin din 1. Bucuresti + Ilfov = marea metropola (peste tot in lume marile metropole produc mai mult decat restul comunitatilor), din 2. Constanta + zonele portuale din apropiere (iarasi ca peste tot in lume) si 3. cele noua judete ardelene

                obs 1: deficitul tuturor celor 6 judete ardelene este acoperit integral exclusiv de contributia judetului Timis; celelalte 8 judete cu contributii nete din Ardeal aduc la buget aproape 2000 mil RON

                ods 2: deficitul celor 14 judete de la est si de la sud de Carpati este acoperit de totalitatea contributiilor nete ale celor cateva judete pe plus din regiune (gen Prahova - 800 mil RON, Arges - 700 mil RON, Galati - 71 mil RON, Iasi - 14 mil RON etc) + de o parte din contributiile nete din Bucuresti, Ilfov si Constanta (e vorba de peste 1000 mil RON). prin urmare, dupa acoperirea deficitului celor 14 judete, se vede ca doar 2 zone din restul tarii au contributii nete la buget: o zona metropolitana si o zona portuala.
            • +4 (4 voturi)    
              M-ai dat gata (Luni, 12 iulie 2010, 2:01)

              dobrica [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

              M-ai dat gata cu argumentul bisericilor, presupun ca ar trebui sa interzicem internetul, si muzica occidentala in ardeal, pt. ca in urmatoarea suta de ani o sa faca de 1000X mai multe schimbari in " identitatea culturala " decat chestia cu bisericile invocata de tine. Si ca sa fim mai clari, in cazul in care zona ar fi independenta nu se mai repeta circumstanta in care elita sa fie austriaca, si sa aveti 10% germani, care in trecut au avut meritul pt. civilizarea regiunii. Daca anaizezi fin istoria chiar si oltenia a facut mici pasi spre progres in 20 de ani de dominatie austriaca.
              • +1 (1 vot)    
                esti rau intentionat (Luni, 12 iulie 2010, 11:05)

                diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui dobrica

                nu este vorba doar de biserici, iar pierderea identitatii culturale nu se reduce doar la arhitectura. pe de alta parte, aceasta pierdere a identitatii culturale nu se datoreaza alegerii individului din comunitatea locala ardeleana (asa cum sugerezi tu in post-ul tau), ci pierderea este ghidata institutional => e opera statului român. exemplele sunt foarte numeroase, iar uneori sunt de-a dreptul aberante (nu prin faptul ca ar fi rare - dimpotriva, sunt foarte numeroase -, ci pentru ca exista).

                1. exemplu aberant: prin anii '80, niste etnologi au gasit vreo 4 sate in Mures in care femeile brodau / tzeseau in stil (simboluri, motive, tehnici) oltenesc. la inceput, etnologii au crezut ca este veriga lipsa din vigurosul lant al transhumantei si al unitatii multi-milenare a poporului român. apoi au descoperit ca, de fapt, la originea acestei minuni, statea un "activist cultural" foarte zelos, provenit din Oltenia si care a activat in judetul Mures in anii '50 si la inceputul anilor '60... ;

                2. alt exemplu aberant: schimbarea toponimelor din Ardeal pt a suna "mai romaneste", fie prin adaugarea unui "-esti" la capat (terminatie care nu e specifica graiurilor vorbite de romanii din Ardeal), fie prin adaugarea unui toponim antic, fie prin alte feluri de cosmetizare. rezultatul: satul "Sând" a fost redenumit "Sandulesti". problema: astazi, la 40 de ani de la schimbare, nici macar un "sândean" nu vorbeste de "Sandulesti" decat atunci cand are de-a face cu autoritati / institutii (primar, notar, avocat, politist etc), in toate celelalte cazuri folosind vechea denumire, adica "Sând". la fel se intampla cu clujenii (apropo, nu exista "cluj-napoceni") care vorbesc de "Cluj", nu de "Cluj-Napoca"; cu "beienii" care vorbesc in continuare de "Bei", nu de "Boian"; cu "petridenii" care vorbesc in continuare de "Petrid", nu de "Petresti" etc etc etc
                • -1 (1 vot)    
                  mda (Luni, 12 iulie 2010, 12:40)

                  gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

                  auzi, dar de ce nu vezi maghiarizarile? tot ce spui tu mai sus sunt raspunsurile guvernului roman pe acelasi vector dar de sens contrar cu ce au facut ungurii in transilvania. ce inventar exact ai tu cu numele romanizate dar esti ca porcu'n papusoi cand vine vorba de unguri. uite, de aia esti tu nesimtit si ipocrit, ca vrei sa pari ca vb in numele ardelenilor insa de fapt vb in numele ungurilor. sictir.
                  • -1 (1 vot)    
                    corectari (Luni, 12 iulie 2010, 13:14)

                    diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

                    1. majoritatea localitatilor care au suferit schimbari de nume sunt (si au fost) locuite de romani sau de o populatie preponderent romaneasca

                    2. maghiarizarea ca politica de stat s-a intamplat in urma cu mai bine de un secol (si nu trebuie confundata cu metisajul populatiilor = un fenomen social care a avut loc de-a lungul intregii istorii a Ardealului si care are loc peste tot in lume); romanizarea ca politica de stat se intampla inclusiv in zilele noastre.

                    3. populatia ardeleana este metisata atat din punct de vedere etnic, cat si din punct de vedere cultural. trebuie facuta diferenta intre metisarea aleasa de individ si metisarea impusa de stat. exemplul cu bisericile in stil transilvan face parte din prima categorie, in vreme ce exemplele aberante fac parte din ultima categorie.

                    ps: multumesc pt vorbele frumoase pe care mi le-ai adus pe post de argument.
                  • +1 (1 vot)    
                    .. (Luni, 12 iulie 2010, 13:38)

                    x [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

                    eh, domnule gigel. nu prea stii cum sta treaba aci. eu mi-s roman ardelean oarecare de-aci de la cluj, nu poti sa sari cu "sictir" si la mine c-as fi ungur deghizat.
                    si-apoi zic: inteleg ca ne-am pus monumentele (prin intermediul lui funar) peste tot. ca am schimbat numele la strazi, inlocuind un nume cu sens cu aiureli. da' te-ntreb pe tine: di ce le-am sters si numele cimitirelor? ce-avem noi cu mortii lor, de ce nu pot sa stea in cimitirul kalandos, care are o istorie si un sens nu trivial, si de ce trebe sa mearga unguru nostru vecin aci cu noi de o mie de ani si sa puna lumanari in cimitiru' "Crisan", ala de s-o spanzurat cu nojitele?
                    si asta-i doar un mic exemplu de romanizare. si se intampla acuma, in secolu' XXI, nu in anii de heirupism nationalist de dupa 1848. daca vrei iti povestesc o zi intreaga. da' mi-i frica tare de tot ca n-ai intelege, crescut in blocul tau cu vecini exclusiv romani, toti spalati la creier cu unirea lui mihai viteazu.
        • -3 (9 voturi)    
          viitorul Transilvaniei??? (Duminică, 11 iulie 2010, 17:23)

          Mitica din Campeni, Alba [anonim] i-a raspuns lui m-vic

          relatii privilegiate cu Romania, Ungaria, Germania, si mai ales Austria... asta sa fie pilonul politicii externe a viitorului stat... nu se poate altfel... UE la gunoi!!!!. ce au in comun Regatul cu Olanda sau Grecia cu Suedia.... Ardealul are multe in comun cu Ungaria, Slovacia, Croatia, Voievodina, Cehia, si mai ales Austria... Long live Mittel Europa!!!
          • 0 (6 voturi)    
            Ura si la gara (Duminică, 11 iulie 2010, 19:53)

            George [anonim] i-a raspuns lui Mitica din Campeni, Alba

            Mititeii astia de care vorbesti sunt veniti din toate colturile tzarii aici in Bucuresti.Mie nu-mi face placere sa-i vad la fatza,se poarta de parca ar fi la ei la tzara.Vino si ia-tii inapoi,iar dupa aia angajeaza-te sluga la austroungari!!!
          • +2 (4 voturi)    
            adevarul este ca... (Luni, 12 iulie 2010, 7:47)

            ktalin [anonim] i-a raspuns lui Mitica din Campeni, Alba

            ardealul a avut noroc cu sasii si ungurii, care au civilizat regiunea.
            apropo de romani: poti sa imi dai un exemplu de cetate ridicata de romani in ardeal, inclusiv in crisana?
            romanii din ardeal se impart in 3 categorii:
            1)originali din ardeal (sub 10%)
            2)refugiati din muntenia si moldova din cauza fanariotilot
            3)mixati de ceusescu in timpul revolutiei industriale (peste 50%).

            tu desigur ca esti original.
            esti ala care i-a furat izmenele lui Janos din banc.
      • +4 (6 voturi)    
        Wow, alta inteligenta zglobie se arata! (Duminică, 11 iulie 2010, 15:31)

        Creerasu [anonim] i-a raspuns lui vasile

        Copile, in acest moment, pe cifre de la Institutul de Statistica, nu pe povesti narcisiste ca sa ne "simtem bine in oglinda", Bucurestiul plateste taxe la buget de vreo 10 ori cat Timisoara, iar Constanta cat Timisoara si Clujul la un loc, asa incat ar trebui sa regandim basmele astea cum ca ardelenii fac soselele in tara asta. E de fapt fix invers. Dar pentru asta trebuie putina educatie in afara ideilor putine dar fixe.
        • -1 (5 voturi)    
          ... (Duminică, 11 iulie 2010, 15:48)

          m-vic [anonim] i-a raspuns lui Creerasu

          vorba lui base, MINTI! :)
          la faza cu constanta, ca pe aia cu bucurestiul aproape o cred, avand in vedere ca buc. e de 7 ori mai mare
          • +7 (7 voturi)    
            M-vic (Duminică, 11 iulie 2010, 20:06)

            Creerasu [anonim] i-a raspuns lui m-vic

            Ca sa afirmi ceva, trebuie sa te bazezi pe date si nu pe prejudecati, preconceptii si wishful thinking, cum spun americanii. Ca tot veni vorba de seriozitatea specifica...romanilor, nu? :))

            Iata statistica de care vorbeam:

            Au alimentat bugetul de stat în 2009 (milioane RON):


            0. B 12.853
            1. IF 3.566
            2. CT 3.229
            3. CJ 1.916
            4. TM 1.815
            5. PH 1.771
            6. BV 1.322
            7. MS 1.016
            8. BH 0.964
            9. AG 0.961
            10. SB 0.747

            http://www.romanialibera.ro/actualitate/economie/doua-romanii-una-consuma-alta-plateste-190534.html

            Cred ca Bucurestenii ar trebui in primul rand sa aiba de comentat ceva ca se face spre exemplu autostrada la Cluj din banii lor in loc sa ne facem noi in Bucuresti autostrada de centura, pentru ca tot rad provincialii cand vin aici de infrastructura Bucurestiului (care e oricum mai buna decat orice exista in alte orase din tara, iar asta o spune un om umblat mult prin tara cu masina).

            Dar asa e omul: de ce ii dai, de aia nu e multumit.
            • -3 (3 voturi)    
              Dezinformare (Duminică, 11 iulie 2010, 21:14)

              Omics [utilizator] i-a raspuns lui Creerasu

              Cand firmele cu activitate în Ardeal vor avea personalitate juridica ardelana si vor fi obligate să verse la bugetul ardelean mai dicutăm. Banca Transilvania contribuie de exemplu la bugetul Bucureștiului.

              Si contributiile actuale nu sunt relevante, E vorba de evaziunea potentiala si de capacitatea de de-a organiza servicii publice ieftine și bune.
              • +4 (4 voturi)    
                RE: Dezinformare (Duminică, 11 iulie 2010, 21:38)

                Creerasu [anonim] i-a raspuns lui Omics

                Nu este adevarat! Observ ca aceasta placa este vehiculata drept informatie certa de mai toata lumea care are pretentia sa fie "informata". O mare parte din firmele mari din orasele mari din tara platesc impozitele la Directia Marilor Contribuabili care e in subordinea Ministerului Finantelor. Banii se duc deci la bugetul general al Romaniei de unde sunt redistribuiti. Iar din Bucuresti sunt partea COVARSITOARE din firmele din tara asta. Citi Ordinul MF 753/2006 privind organizarea activităţii de administrare a marilor contribuabili pentru cei care au curiozitatea sau pretentia sa stie mai multe.

                Pana una alta, romania urbana (e vorba de cateva orase) subventioneaza Romania rurala, iar Bucurestiul e cap de lance in aceasta privinta, orice s-ar spune din patriotism local nejustificat.
                • -3 (3 voturi)    
                  Refuzul unei analize aprofundate (Luni, 12 iulie 2010, 9:13)

                  Omics [utilizator] i-a raspuns lui Creerasu

                  Bucurestiul ia țării mai multe resurse decat îi dă. Acolo e jumătate din capitalul țării, dar nu și jumătate din PIB (adică Bucureștiul este o gaură neagră pentru România) Dacă este asa avantajos pentru Bucuresti să fie autonom, atunci dați-le tuturor „fraierilor” autonomie și luat-vă și voi. Sau nu va lăsă patri-hoțismul?
              • +2 (2 voturi)    
                nu te duce capul (Luni, 12 iulie 2010, 1:47)

                gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Omics

                banca transilvania contribuie la bugetul bucurestiului cu banii proveniti din filialele din bucuresti, cum este si normal, doar aici isi desfasoara ativitatea. te-ai gandit vreodata ca banca transilvania castiga cei mai multi bani din bucuresti si nu din zalau sau ocna sugatar? te-ai gandit vreodata ca daca nu ar avea filiale in bucuresti ar pierde peste jumatate din cifra de afaceri ?
        • +1 (1 vot)    
          exagerezi (Duminică, 11 iulie 2010, 20:47)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Creerasu

          contributii la buget pe 2009:
          1. Bucuresti + Ilfov: 16 419 milioane RON (2 232 000 locuitori + zeci / sute de mii de navetisti / sezonieri din judetele limitrofe)

          2. Constanta: 3229 milioane RON (715 000 locuitori)

          3. Cluj: 1916 milioane RON (692 000 locuitori)

          4. Timis: 1815 milioane RON (659 000 locuitori)
          • +4 (4 voturi)    
            eterna searbada mandrie provinciala (Luni, 12 iulie 2010, 1:54)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

            ca tot ai vb de populatie, ai observat ca PIB pe cap de locuitor este mai mare in bucuresti de 2.66 de ori decat cel din cluj? trebuie sa-ti desenez ca sa intelegi ca daca cineva ar fi avatajat de autonomie atunci acela ar fi bucurestiul? ce e curios e ca nu vezi bucuresteni zicand asta ci tot cate vreun ingamfat de provincial plin de ifose. oare de ce bucurestenii inteleg ca e nevoie de o tara mare, unita, pt a beneficia de un rol important pe plan regional iar voi nu intelegeti? sa fie din cauza ca bucurestenii sunt mai educati? pai daca coroboram si cu faptul ca ei produc de 2.6 ori mai bine decat ardelenii se pare ca asta e.
            • +2 (2 voturi)    
              ... (Luni, 12 iulie 2010, 11:49)

              x [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

              nimeni nu zice ca bucurestiul, fiind capitala, produce mai mult ca restu'. da' io stau si ma gandesc, in capu' meu de provincial ce is: firma me ii inregistrata cu sediu central la bucuresti. acolo sta domnu' sef cu niste alti domni sefi mai micuti care au niste alti domni sefi si mai micuti sub ei. care-s sefii nostri mari. si mai sta la cafea cu inca niste contabili. io pun mana si fac una-alta, mai bine, mai rau, dupa puterile individului care-s io. adica produc. oare salaru' meu si contributiile (deloc neglijabile) intra in PIBu' computat de computator la bucuresti sau in PIBu' computat la cluj la punctu' de lucru?
              ma-ntreb si eu, ca unu' care nu prea le are cu impartirea resurselor si cu legislatia.
              daca tu-mi zici ca intra la cluj sa stii gigel bacsi ca m-ai motivat sa lucrez de 2.66 de ori mai mult de azi inainte, sa nu fiu mandru si sarac, sa fiu numa' mandru de-amu-nainte. si mai fac si-o facultate de drept sau un ASE, ceva, sa "ma descurc" si sa ma educ, sa nu fiu taran prost ca aci la noi in urbe, mica si pustie ce-i drept, da' unde taximetristu de ma cara la servici dimineata asculta romania cultural si crasmarita de mi-alina seara ii cu facultate. noroc cu doamnele de la piata si cu taximetristu' de era student la valcea ca mai aud si io o manea.
            • 0 (0 voturi)    
              constanta 715? (Luni, 12 iulie 2010, 11:56)

              intrebare [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

              de unde-s cifrele cu numarul de locuitori?
              • 0 (0 voturi)    
                de la antevorbitorul meu (Luni, 12 iulie 2010, 13:17)

                gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui intrebare

                insa nu te gandi ca e vb de oras ci de intregul judet.
  • -14 (18 voturi)    
    Tinutul Secuiesc nu e Romania!!! (Duminică, 11 iulie 2010, 14:06)

    Stefi [anonim]

    Tinutul secuiesc nu e Romania!!! asta sa tineti bine in minte romanilor.
    • +4 (10 voturi)    
      prin urmare.. (Duminică, 11 iulie 2010, 14:18)

      bozo [anonim] i-a raspuns lui Stefi

      ..ai luat medicamentele dimineata , amice ?
    • +5 (11 voturi)    
      merci de avertisment (Duminică, 11 iulie 2010, 14:36)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Stefi

      O sa tinem bine in minte...
    • +4 (6 voturi)    
      pt. stefi (Duminică, 11 iulie 2010, 14:42)

      dobrica [anonim] i-a raspuns lui Stefi

      mda, ai vazut un om bolnav de ciroza care face planuri marete de viitor? Cumva populatia din tinutul secuiesc nu are aceiasi problema ca mai toata europa? adica nimeni nu mai vrea sa faca multi copii si este in continua scadere? cati secui vor mai fi peste 50-150-200 de ani, uneori oamenii nu prea gandesc, nu exista nici o tara care sa fie eterna, iar europa noastra pare ca va suferi mari schimbari in timp scurt. Pt. cultura ta in Barcelona 18% sunt emigranti veniti in ultimii 15 ani, catalanii vor sa faca o natiune, dar fac mai putini copii decat batrini care mor, adica sunt ca omul fara mostenitor, care face planuri cu va arata livada lui peste 100 de ani.
    • +3 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 11 iulie 2010, 14:56)

      [anonim] i-a raspuns lui Stefi

    • +4 (8 voturi)    
      Corectie: Tinutul Secuiesc este in Romania! (Duminică, 11 iulie 2010, 15:48)

      Creerasu [anonim] i-a raspuns lui Stefi

      Daca unii ardeleni au uitat, poate ca multi din zonele HARCOV nu au uitat cum unii maghiari din acele zone, dupa Dictatul de la Viena din 1940, au ajutat trupele horthyste sa gaseasca in sate precum Ip si Traznea, batrini si copii ca sa-i omoare prin impuscare sau romance insarcinate pe care le-au despicat ca pe niste animale gestante!

      Ar trebui sa va aduceti aminte de istoria voastra rusinoasa si sa va caiti si sa va minunati in acelasi timp de toleranta urmasilor acelor romani ucisi cu bestialitate de niste militari maghiari lasi ca niciodata nu au avut nicio sansa in fata armatei romane.

      Si ca sa vezi ca nu uitam, nu vom uita niciodata ca traiesc romani in HARCOV. Respectam secuii atat vreme cat ne respecta si ei pe noi. Si asa ar trebui sa fie! Insa nu uitam ca traiesc romani acolo ca in multe alte zone si ca avem o datorie fata de acestia, asa cum am avut o datorie in 1917-1919 sau in 41-44 si am indeplinit-o cu succes! Speram sa nu mai fie alte situatii similare!
      • 0 (4 voturi)    
        corectare (Duminică, 11 iulie 2010, 20:55)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Creerasu

        1. Ip si Traznea sunt in Salaj, nu in Tinutul Secuiesc

        2. istoriografia romaneasca pomeneste doar de masacrarea romanilor de catre unguri, dar nu zice nimic despre masacrarea ungurilor de catre romani in 1944, asa cum pana in urma cu cativa ani nu zicea nimic nici despre masacrarea evreilor de catre romani => istoria pe care am invatat-o in scoli este masluita

        3. din greselile bunicilor si strabunicilor nostri trebuie sa invatam, iar de invatat nu putem invata decat daca le cunoastem, nu daca le ascundem sub pres. greselile lor NU trebuie sa ne fie modele de comportament si de actiune.
        • 0 (2 voturi)    
          Ce spui tu, straine? (Luni, 12 iulie 2010, 0:23)

          Wasile von Poplaca [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

          Cine zici ca au fost dobitocii care au inceput primii?
          • -1 (1 vot)    
            dupa cum pui intrebarile (Luni, 12 iulie 2010, 11:10)

            diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Wasile von Poplaca

            se vede ca nici nu stii, nici nu intelegi si nici nu vrei sa inveti.
    • +1 (1 vot)    
      :)) (Luni, 12 iulie 2010, 0:21)

      maryus999 [utilizator] i-a raspuns lui Stefi

      nici nu shtiu pe unde este acest tinut secuiesc DAR daca se afla intre granite romanesti face parte din Romania ... ar fi ceva chiar haios sa ne punem odata la mintea lor si sa facem un gard mare in jurul acestui tinut si sa iasa de acolo doar cu viza speciala si doar pe cale aeriana finca pamantul Romanesc este deja satul de pretentiile lor ...
  • +1 (11 voturi)    
    Explicatie (Duminică, 11 iulie 2010, 14:15)

    emigrantul [anonim]

    Timp de 30 de ani, politicienii catalani au intoxicat sistematic zona catalana cu un catalanism exacerbat, si acum incep sa se vada rezultatele. Nationalismul este un rasism acoperit, "noi suntem buni, destepti, spalati, frumosi, harnici, ceilalti sunt invers"
    • +2 (2 voturi)    
      explicatie incompleta (Duminică, 11 iulie 2010, 21:20)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui emigrantul

      1. de ce nu ai amintit si de multiplele masacre comise in sec XX de restul spaniolilor (castellanos in special) asupra catalanilor? de ce nu spui nimic despre interzicerea limbii catalane pana in urma cu patruzeci si ceva de ani? nu stii de cartile in catalana arse de franchisti in pietele publice din Catalonia? dar de cenzura si de asuprirea editorilor catalani?

      2. o paralela: Manuel Fraga Iribarne, fost apropiat al lui Franco, apoi presedinte al "Xunta de Galicia" (guvernul provinciei Galicia) din 1989 pana in 2005, a dus o politica nationalista in toata perioada in care a fost la putere: desi Spania recastigase democratia, Iribarne a descurajat constant invatarea si utilizarea limbii galiciene (galego, limba aproape identica cu portugheza si deci foarte diferita de castiliana) si a impus castiliana in spatiul public. aceasta politica a dus nu doar la victoria socialistilor in 2005, ci si la intarirea identitatii locale (cu accente nationale) si a miscarii separatiste in Galicia.
  • +3 (13 voturi)    
    ma studiati, mai studiati (Duminică, 11 iulie 2010, 14:20)

    bender [anonim]

    Pentru cativa dintre comentatorii de mai sus: Mai studiati un pic inainte de a face comparatii. Nu exista legatura intre situatia politica a Cataloniei si problema autonomiei in Romania. Cineva vorbea mai sus de Ardeal. Catalonii au limba proprie si au mai degraba statut de cuceriti. Ardealul invocat a vrut de buna voie si nesilit de nimeni sa faca Unirea. Sunt cateva tari in jurul Romaniei care abia asteapta sa se destrame ceva, sa mai apuce si ei cate o bucatica. Nu doar Ungaria, dar si Serbia, Ucraina chiar si Moldova pe vremea comunistilor incepuse sa vorbeasca de Moldova Mare. Niciuna dintre cele trei mari regiuni romanesti nu a impus unirea. Nu a existat o Romanie politica care sa se impuna celorlalte. Dar, pentru separatistii romani, dupa cum va este voia! Ardealul in Ungaria, Moldova in Moldova de peste Prut, cu Voronin la putere, cu rusii atotstapanitori, cu Transnistria, cu Gagauzia, Banatul pe mana nationalistilor sarbi care au tratat orice problema de autonomie mai intai cu tancurile (cititi ce a patit un preot roman care a contruit o biserica in Serbia). O sa mai ramana probabil o Micro Tara Romaneasca cu Regiunea Autonoma Oltenia. Iar malul Marii Negre va fi impartit intre Ucraina si Bulgaria.
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Duminică, 11 iulie 2010, 14:38)

      m-vic [anonim] i-a raspuns lui bender

      e, nu de cuceriti. a fost vorba mai mult de uniuni dinastice din care a rezultat spania. dar, intr-adevar, au fost perioade in care cei de lb castiliana s-au purtat ca niste cuceritori
    • +2 (6 voturi)    
      Asa (Duminică, 11 iulie 2010, 16:19)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui bender

      Asa se intampla si in Ardeal ! Multi oameni mint ca vezi doamne noi suntem superiori celorlalti romani , noi suntem fantastici , noi suntem bombastici !

      Unirea a inceputo Moldova prin unirea cu Valahia dupa care s-au unit cu Ardealul : Asadar cam Moldova este "capul rautatilor " .
      • -6 (8 voturi)    
        ioi, ce fraieri am fo' (Duminică, 11 iulie 2010, 17:28)

        Mitica din Campeni, Alba [anonim] i-a raspuns lui vlad

        dialectul ardelenesc ii mai diferit de cel muntean, modovean decat sarba de croata (noi nu trebuie sa inventam cuvinte noi, ca si croatii, ca le avem deja) servus maaa... cand punem borna la Predeal???? io's primu voluntar, vin din Tara Motilor pe jos, ca atunci cand o luat mosu plasa , la 1918....
  • 0 (6 voturi)    
    autonomie (Duminică, 11 iulie 2010, 17:28)

    gobe [anonim]

    Uite doua titluri din ziarele de azi:

    "Patru români au furat trei kilometri de cablu electric în Franţa"

    "Un român a scos o sabie la controlorul unui tren din Italia când i s-a cerut biletul"

    Acum stiti de ce vreau unii cetateni un alt pasaport si buletin.
    • +4 (4 voturi)    
      autonomie (Duminică, 11 iulie 2010, 19:38)

      Creerasu [anonim] i-a raspuns lui gobe

      Ia conjuga Vanghelie verbul "a vrea" si vezi ce-ti da! :)))))
    • +4 (4 voturi)    
      Confuzie (Duminică, 11 iulie 2010, 19:53)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui gobe

      De unde stii ca nu era din Ardeal ? Scria pe el ca era din Botosani ? Poate era din Bihor .
    • +2 (4 voturi)    
      Titluri de ziar dom'le, asta e baza! (Duminică, 11 iulie 2010, 20:09)

      Creerasu [anonim] i-a raspuns lui gobe

      Bun, si Romulus Mailat de ce parere e?
  • +3 (5 voturi)    
    cind oamenii nu au ce face (Duminică, 11 iulie 2010, 17:36)

    marius [anonim]

    cind oamenii nu au ce face isi fac singuri probleme. Si uite asa istoria ne invata lectii si noi nu le invatam si uite asa se ajunge la razboaie inter-etnice, morti, pagube. De ce? pt. ca unii politicieni invrajbesc oamenii aiurea si creaza crize in loc sa aduca bunastare si pace. Dar de, nu ne invatam niciodata minte. Cu chestii din astea nu vad bine viitorul Europei.
  • 0 (2 voturi)    
    autonomie (Luni, 12 iulie 2010, 1:44)

    timar [anonim]

    nu va mai certati pe tema autonomiei. oricum vom trece cat mai repede la euroregiuni (tratatul de la lisabona) si atunci fondurile europene nu vor mai trece pe la bucuresti.iar in cea ce priveste politicienii ardeleni din trecut si pana astazi sunt cei mai slabi .nu sunt de lauda.
  • 0 (2 voturi)    
    Deci sunt de acord (Luni, 12 iulie 2010, 5:23)

    cetatean [anonim]

    0. B 12.853
    1. IF 3.566
    2. CT 3.229
    3. CJ 1.916
    4. TM 1.815
    5. PH 1.771
    6. BV 1.322
    7. MS 1.016
    8. BH 0.964
    9. AG 0.961
    10. SB 0.747

    Urmatoru dupa constanta are jumate . Eu propun pe Mazare si sa ne luam tulcea si constanta . Ne tragem o tara frumoasa .....
  • 0 (2 voturi)    
    republica dobrogeana (Luni, 12 iulie 2010, 7:08)

    radu [anonim]

    Traiasca republica dobrogeana intre dunare si mare traiesc dacii liberii vrem libertate
  • 0 (4 voturi)    
    Deja (Luni, 12 iulie 2010, 7:43)

    Pantera Roz [utilizator]

    mintile romanilor sunt pervertite.Dovada comentariile aberante ale "secesionistilor" de pe aici.Milioane de romani au murit de secole pt. unitate nationala pt. ca unii retardati sa-si dea cu parerea aiurea pe aici.Ce e grav e ca aceste comentarii sunt "comise" de tineri,pt. ca refuz sa cred ca niste minti mature ar scrie asemenea absurditati.Si uite asa ma vad nevoit sa-i dau dreptate a 2-a oara(doar) in viata asta lui Basescu,care a "decretat" corect ca "scoala romaneasca scoate tampiti"...Generatia mea (50 de ani)a fost ocolita de "norocul"asta,din fericire...
  • +2 (4 voturi)    
    Bai oameni buni... (Luni, 12 iulie 2010, 8:13)

    un oarecine [anonim]

    E incredibil cata ura si dezbinare intre ROMANI pot sa vad in comentariile astea (unele..)

    Pentru ceea ce huliti unii frustrati acuma, au murit oameni..

    Asta a fost dintotdeauna problema noastra...raca, invidia si dezbinarea...lipsa unitatii si solidaritatii se simte incepanad cu comentarii de genul asta si terminand cu lipsa totala de initiativa a cetatenilor( la noi nu exista societate civila).

    E trist, dar cred totusi ca unele dintre vocile de mai sus apartin doar unei minoritati teribiliste si maneliste, si nu reprezinta parerea majoritatii.
    • +1 (1 vot)    
      bai oameni buni. (Luni, 12 iulie 2010, 14:59)

      alt oarecine [anonim] i-a raspuns lui un oarecine

      drept zici, pentru ceea ce proslaviti unii acuma, au murit oameni. pot sa te intreb si "de ce"?

      asta a fost dintotdeauna problema noastra.. manipularea.. ba cu solidaritatea, ba cu lipsa ei, ba cu imperiul, ba cu patria, ba cu neamul, ba cu comunismul.
  • -2 (4 voturi)    
    Refuzul de-a discuta serios (Luni, 12 iulie 2010, 9:27)

    Omics [utilizator]

    Refuzul de-a discuta serios despre centralismul corupt și mafiotic, reprezentat de „București” (sunt destui oameni care nu profită de pe urma acestui centralism în respectiva localitate) arată că ne îndreptăm clar spre soluția violentă (cu ajutorul disperării marilor puteri europene).

    Nu pentru centralismul mafiot și corupt au murit înaintașii, iar statistica lui pervertită, propaganda grețoasă, nu îi asigură stabilitatea pe termen lung
  • -2 (4 voturi)    
    sa o luam altfel (Luni, 12 iulie 2010, 9:45)

    eduard2700 [anonim]

    e clar ca bucurestiul si ilfovul dau bugetului tarii cea mai mare suma, constanta si craiova, ploiestiul, pitestiul dau iarasi mult. e un motiv suficient sa-si ceara independenta fata de transilvania. asa ii impacati si pe ardeleni si va linistiti si voi.
    ce-i drept... daca nu ar fi existat unirea din 1918, cu siguranta ardealul ar fi aratat altfel, poate mai bogat, poate mai echipat -cu autostrazi, etc- dar cu siguranta mai civilizat, mult mai civilizat.
    e anormal sa ceri o autonomie doar pentru ca esti mai bogat sau ca trimiti mai multi bani la buget, e o aberatie fara margini, insa o autonomie, repet - autonomie, pe criterii culturale e de asteptat. in ardeal majoritari sunt romanii deci indiscutabil ar trebui sa aiba legaturi stranse cu bucurestiul si mai putin cu budapesta, desi ... totusi din vest vine curatenia si civilizatia.
  • -1 (3 voturi)    
    doar prostie ... (Luni, 12 iulie 2010, 9:52)

    George [anonim]

    Stiu ce este in Barcelona si ce se intampla acolo si nu are rost nicio comparatie cu ce se intampla la noi . Eu nu inteleg de ce se plang "ungurii" de la noi tinand cont ca nu au facut nimic mai special fata de ce se intampla in toata tara. Au cele mai proate drumuri din cate am intalnit anul acesta, plus ca desi s au nascut aici nu mai stiu o boaba de romana si il trateaza pe un cetatean roman cu partea dorsala. Am fost la Budapesta si peste tot unde eram vorbeam clar romaneste, niciun cetatean din capitala lor nu s a uitat urat la noi, sa nu zic ca toti erau foarte amabili. In concluzie ca inca fac parte din Romania este un lucru prea bun pentru o minoritate care traiesc cu iluzia unei identitati nationale false.
  • +1 (1 vot)    
    Diferența dintre Transilvania si Catalonia (Luni, 12 iulie 2010, 11:10)

    Omics [utilizator]

    Catalonia crede că este prea dezvoltată pentru Spania. Transilvania crede că nu se poate dezvolta din cauza „miticilor”. Singura cale de a înlătura această opinie este dezvoltarea Transilvaniei, care nu va veni în condițiile actuale. Io zic să vă temeți de ideea că Germania (și filialele Olanda, Austria, Elveția...) va găsi oportun să investească în Transilvania și nu va găsi infrastructură juridică și în sens clasic.
  • -1 (1 vot)    
    pt ardelenii cu minte scurta (Luni, 12 iulie 2010, 15:44)

    andi [anonim]

    as dori sa le reamintesc ardelenilor ce tot ii trag cu autonomia ca Transilvania, politic vorbind, a avut o istorie controlata de altii si nu de romani. Ungurii, nemtii, secuii, acestia au condus, asta a fost istoria romanii erau taranii de care ceilalti isi bateau joc. Nu ma credeti, mai mergeti la cartile de istorie. Romanii din Transilvania au o istorie rurala, nescrisa, nu prea au la ce apela, asa ca daca vreti sa fiti singuri, dati de fapt apa la moara ungurilor, iar daca vreti sa vedeti ce inseamna ungurii la putere, mergeti putin la anii 40-44 si va veti lamuri. Nu mi-e rusine nici cu felul in care UDMR-ul se poarta in secuime, fac o politica de maghiarizare fortata.
    Iar celor ce spun ca Bucurestiul nu le da bani, as dori sa ii intreb cine pana masii e la putere acum? Nu cumva Boc, nu cumva Blaga? Pai astia ce sunt, nu ardeleni?
    Dixit!