Barcelona ar putea taxa turistii cu 1.25 dolari pe zi

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 5 iulie 2010, 14:56 Actualitate | Internaţional


Orasul spaniol Barcelona ia in calcul posibilitatea aplicarii unei taxe pentru fiecare turist care viziteaza capitala Cataloniei. Taxa, in valoare de 1.25 de dolari pe zi, ar putea acoperi "taierea" sumelor destinate promovarii orasului, a declarat un responsabil de turism, citat de AFP.

"Studiem aceasta posibilitate, care ar putea fi inclusa in urmatorul plan strategic al turismului din oras", a spus un purtator de cuvant al Autoritatii pentru Turism din Barcelona.

Anul trecut, Barcelona a fost vizitata de 6,5 milioane de turisti. Barcelona ar putea deveni primul oras spaniol care ar taxa turistii. Potrivit ziarului catalan La Vanguardia, daca masura va intra in vigoare, fondurile stranse vor fi destinate 100% promovarii turistice a orasului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1191 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    30.000 de turisti in minus / an (Luni, 5 iulie 2010, 15:09)

    Kobra [anonim]

    Sunt de ajuns pentru a face taxa nerentabila.
    E o porcarie.
    • +2 (2 voturi)    
      . (Luni, 5 iulie 2010, 15:19)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Kobra

      la 6,5 milioane de turisti, nu cred ca 30.000 in minus vor conta foarte mult.

      oricum.. ar fi o prostie.. sunt curios cum vor sa implementeze asa o chestie..
    • +2 (2 voturi)    
      Idee buna (Luni, 5 iulie 2010, 15:27)

      titi [anonim] i-a raspuns lui Kobra

      Super....inca o idee pt primariile din .ro.
      doar ca la noi vin anual 5000 de turisti deci taxa o sa fie de $1625 pe zi!
      • +2 (2 voturi)    
        idee veche (Luni, 5 iulie 2010, 18:17)

        diablo [anonim] i-a raspuns lui titi

        In Romania deja exista o taxa de statiune. E in jur de 4% din cazarea pe o noapte. Preturile hotelurilor o includ dar unele pensiuni o percep separat.
  • 0 (0 voturi)    
    Mamaia? (Luni, 5 iulie 2010, 15:22)

    Nitz [anonim]

    Si Mamaia are taxa de statiune, si inca se inghesuie lumea. Nu cred ca Barcelona o sa aiba probleme.
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Luni, 5 iulie 2010, 16:50)

    gicu_3x [anonim]

    pai si cum isi dau seama care sunt turisti ?
    • +2 (2 voturi)    
      hotel (Luni, 5 iulie 2010, 16:57)

      r123 [utilizator] i-a raspuns lui gicu_3x

      Nu e asa greu, se pune o taxa si o platesti la hotel, mai exista orase si statiuni care au asa ceva.
      12.5$ la 10 zile nu cred ca sperie pe nimeni.
      • +1 (3 voturi)    
        * (Luni, 5 iulie 2010, 17:00)

        gicu_3x [anonim] i-a raspuns lui r123

        bine, dar pot sa stau la hotel fara a fi turist
    • +2 (2 voturi)    
      M-am gandit si eu (Luni, 5 iulie 2010, 16:58)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui gicu_3x

      Insa e simplu: stai la hotel si nu ai act spaniol = esti turist. Iar taxa poate fi bine mersi inclusa in pretul hotelului, urmand ca apoi statul sa o recupereze odata cu plata celorlalte dari de la hotel.
      • -1 (3 voturi)    
        * (Luni, 5 iulie 2010, 17:20)

        gicu_3x [anonim] i-a raspuns lui moucha

        bine, dar pot sa fiu turist din columbia, deci sa am accent spaniol.
        => le dau tzeapa !
    • +1 (1 vot)    
      simplu (Luni, 5 iulie 2010, 17:31)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui gicu_3x

      se plateste o taxa pe fiecare noapte petrecuta la hotel/pensiune. In foarte multe orase e deja implementata(Paris, Amsterdam, Bruxelles etc.)