Israelul a lansat un nou satelit de spionaj

de Stefan Popovici     HotNews.ro
Miercuri, 23 iunie 2010, 0:44 Actualitate | Internaţional


Israelul a lansat marti un satelit de spionaj capabil sa monitorizeze activitatile Iranului, conform Ministerului Apararii de la Tel-Aviv. Comunicatul oficial precizeaza ca satelitul Ofek-9 a fost lansat de la baza Palmachim, aflata in sudul tarii.

Ministerul Apararii nu a dat detalii tehnice despre satelit, insa radioul public israelian informeaza ca, la fel ca predecesorii sai din seria Ofek, dispozitivul este capabil sa realizeze fotografii de rezolutie inalta, scopul sau fiind monitorizarea programului nuclear iranian.

Israelul, singura putere nucleara din Orientul Mijlociu, priveste Teheranul drept cea mai mare amenintare pentru siguranta sa dupa ce presedintele iranian Mahmud Ahmadinejad a declarat in repetate randuri ca doreste distrugerea statului evreu, scrie AFP.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1127 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    resurse (Miercuri, 23 iunie 2010, 8:54)

    ignatiu [utilizator]

    Irakul a fost inamicul nr.1 pentru ca avea petrol; Afganistanul a fost un pericol pana "s-a aflat" ca are resurse naturale enorme... Iranul ce resurse are? Restul e poveste....
    • 0 (8 voturi)    
      iranul (Miercuri, 23 iunie 2010, 10:05)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui ignatiu

      iranul si-a dat seama ca daca nu ai arme nucleare nu te baga nimeni in seama si iti impun ce pedepse vor ei. Israelul este singura tara cu arme nucleare din zona aia si refuza orice fel de inspectie ONU, fara sa i se intample nimic.
      • +1 (7 voturi)    
        ONU (Miercuri, 23 iunie 2010, 11:25)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        De citiva ani buni Israelul s-a retras din Gaza.
        Aceasta retragere nu a fost simpla, au fost stramutati oameni din casele lor , efortul a fost urias si pagubele morale nu le poate plati nimeni.
        Din acel moment din Gaza se trage cu rachete in Israel ,mii de astfel de cadouri primesc israelienii aproape in fiecare zi.
        ONU nu a dat publicitatii nici macar o singura rezolutie care sa condamne aceste fapte dar cind Isarelul a reactionat dur ( si era normal s-o faca ) evident a fost pus la zid si sanctionat de intreaga mass media .De aceea Israelul nu are nevoie de nici o inspectie ONU , si nu cere dreptul nimanui sa se apere in fata agresorilor dinauntru si din afara granitelor sale.Punct.
        • +2 (4 voturi)    
          mai izica (Miercuri, 23 iunie 2010, 13:26)

          smen [anonim] i-a raspuns lui Stefan

          pai nici iranul nu are nevoi de nicio inspectie ONU,p teritoriul lor national ei sunt suverani PUNCT
          • -2 (4 voturi)    
            Cu mica deosebire (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:57)

            steffi [utilizator] i-a raspuns lui smen

            ca Iranul este cel care a amenintat ISRAELUL cu stergerea de pe harta si nu invers
            si mai ales nu uitati care este scopul final al jihadului - ei musulmanii sa conduca planeta - va invit stimate domn sa va convertiti la ISLAM repede cit mai e timp ...
            am mai spus dupa Israel NOI suntem urmatoarea lor tinta CHIAR E GREU DE OBSERVAT ASTA ?
            • -1 (1 vot)    
              doamna (Miercuri, 23 iunie 2010, 22:02)

              smen [anonim] i-a raspuns lui steffi

              steffinberg,chiar daca ar fi asa cum spuneti tot e mai bine ca israelul care controleaza acum lumea si ii considera pe non iudei goymi adica neaomeni
              • -1 (1 vot)    
                Nu stim cine este (Joi, 24 iunie 2010, 11:59)

                steffi [utilizator] i-a raspuns lui smen

                steffinberg dar un lucru este cert Israel nu controleaza acum lumea cum vor unii sa manipuleze mintile celor slabi.
                Daca ar fi asa atunci ONU ar fi scos macar o singura rezolutie care sa condamne atacul cu rachete ale HAMAS si HEZBOLAH trase in Israel nu a resusit sa scoata macar UNA SINGURA dar mereu singurul vinovat in conflict este Israel .
                Sunt crestin si cred ca a primi insulte din partea evreilor cum ca noi nu suntem oameni le putem suporta numai daca suntem in adevar slujitori ai lui Cristos .Altfel sunt vorbe goale ...
            • +1 (1 vot)    
              care noi stimate domn? (Miercuri, 23 iunie 2010, 22:13)

              sebi [anonim] i-a raspuns lui steffi

              de ce implici religia intr-o discutie politica ?
              e vorba de dreptul la viata, daca palestinienii i-ar fi atacat pe evrei doar pt ca sunt de alta religie, as fi pus si eu mana sa bat cativa dc prindeam,

              daca am o adversitate fata de Iran, nu este ca incearca sa fie suveran si sa prezinte niste abuzuri ale Israelului, ci pt ca e un stat fanatic, la fel ca aliatul vostru mai nou ..Arabia Saudita ! ai auzit de decapitarea si expunerea in public ?
              cu astia va aliati voi!

              VOI NU NOI ! tin sa subliniez !
              • 0 (2 voturi)    
                Religia este prezenta (Joi, 24 iunie 2010, 11:52)

                steffi [utilizator] i-a raspuns lui sebi

                intr-o discutie politica pentru simplul motiv ca la musulmani cele doua domenii se intrepatrund si nu pot fi separate .
                Ma mira ca nu ati remarcat ca ideologia islamica este JIHADUL razboiul sfant care presupune converirea intregului mapamond la religia lor singura adevarata si salvatoare.
                Cind spun NOI ma refer la noi Romania si tarile vest-europene , tot ce inseamna apararea valorilor CRESTINE la care subscriu de la ineputul discutiei.
                Nu am auzit ca evreii sa poarte un razboi sfant cu alte natiuni ei isi vad de religia lor bine mersi nu doresc convertirea altor popoare cu forta , ba din contra din cite stiu melanjul dintre iudei si alte religii este considerat un pacat.In ce priveste aliantele statului Israel cu unii arabi ele sunt conjuncturale de obicei arabii se unesc toti impotriva cind e vorba de Israel.Fanatismul acestor state provine din religie care de cele mai multe ori este si la cirma POLITICA a tarilor respective .A se vedea alunecarea spre islamism din ultima vreme a Turciei care pina ieri era si ea aliat al Israelului care cumpara echipamente militare avansate de la statul evreu - de ex au atacat nordul Iraqului cu avioane fara pilot telecomandate cumparate de la IAI din Israel .
      • +1 (3 voturi)    
        Israel sa lanseze pacea (Miercuri, 23 iunie 2010, 19:01)

        george [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        Israelul sa lanseze pacea cu palestinienii sa-si schimbe conducatorii sa nu mai permita colonizari, blocade si crime condamnate de ONU si comunitatea internationala
  • -3 (7 voturi)    
    io cred (Miercuri, 23 iunie 2010, 10:54)

    popapopas [anonim]

    io cred ca se oftica ca nu cumpara de la ei .
    i-a sa vezi daca ar cumpara de la ei in loc sa isi produca singuri ce buni ofertanti ar fi urmasii lui abraham.
  • +1 (5 voturi)    
    `j de mii de cadouri (Miercuri, 23 iunie 2010, 12:39)

    jorj [anonim]

    asta cu "mii de cadouri".. mai ushurel ca macane.... pe de alta parte e o situatie urata in care nu exsita o parte victima si o alta agresor ci mai degraba ishi schimba rolurile de foarte mult timp...Cred ca singura solutie pt ceea ce se ntampla acolo este o "revolutie' care ar trebui sa se petreava in mintea ambelor tabere si sa inteleaga ca ceea ce se intampla de atatia zeci de ani este in primul rand in defavoarea lor.Pt o astfel de revolutie sa se intample e nevoie ca armele "sa taca" niste ani buni si in locul lor sa vorbeasca educatorii fie ca sint profesori, lideri religiosi sau oameni politici....
  • 0 (6 voturi)    
    mamamce de minusuri pentru realitate (Miercuri, 23 iunie 2010, 13:17)

    nenea [anonim]

    ...si ce de mai plusuri pentru vrajeli. Stefane, nu cumva intri ca anonim sa postezi si utilizator sa dai minusuri? -2 la cei ce u sunt pe linia ta si +2 pe linia ta. of mai stefane. oamenii au cap cu sau fara minusurile date de tine
    • -2 (4 voturi)    
      minusuri si plusuri (Miercuri, 23 iunie 2010, 13:34)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui nenea

      Minusuri sunt acele creiere care cred ca punind niste semne pe ici pe colo castigi ceva.
      Nu am pus nici un plus si nici un minus nici nu stiu macar cum se face asta , dar eu cred ca unii oameni mai trebuie sa aibe in afara de cap si putina
      logica si buna vointa.
      Si poate crestini fiind avem nevoie sa lasam mai mult ca oricind anti-semitismul la o parte si sa vedem realitatea din AMBELE directii nu numai dinspre islamisti. Atita tot.
  • 0 (6 voturi)    
    Intrebari simple: (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:13)

    max [anonim]

    1- Faptul ca Israel are arme nucleare va face sa va simtiti mai in siguranta sau mai amenintati?
    2- Faptul ca Iran va avea arme nucleare va face sa va simtiti mai in siguranta sau mai amenintati?
    3- Faptul ca acest post va primi minusuri va spune ceva despre ipocrizia uneia dintre tabere?
    • -1 (5 voturi)    
      intrebari puerile (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:31)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui max

      1.si2. Faptul ca Israelul are arme nucleare ne face sa ne simtim romani si sa vedem ca noi ca o tara NATO si aliat al SUA nu avem de ce sa ne temem de evrei.Dar faptul ca Iranul va avea arme nucleare este o amenintare nu numai la adresa statului evreu pe care nu-l recunoaste macar si ar dori sa-l vada sters de pe harta lumii dar si la adresa noastra pentru legaturile noastre strinse cu americanii.
      Nimeni nu ne poate garanta ca nu vom fi tinta rachetelor iraniene pe cind evreii nu ne vor ataca pe noi niciodata .Simplu .
      3.La aceasta intrebare lasam sa raspunda cei cu creierul afectat de atita iubire islamica.
  • +1 (3 voturi)    
    israeul face (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:10)

    easyrider [utilizator]

    ce vor muschii lui....din acate
    • -1 (3 voturi)    
      fara typo: israelul face (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:11)

      easyrider [utilizator] i-a raspuns lui easyrider

      ce vor muschii lui....din pacate
      • 0 (4 voturi)    
        muschi (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:28)

        steffi [utilizator] i-a raspuns lui easyrider

        Norocul nostru ca au ei inca muscji puternici altfel v-am mai spus NOI suntem tinta urmatoare
        Cea mai mare amenintare a valorilor europene si crestine in general vine din zona islamica
        Acesti oameni calca tot in picioare in numele lui Allah doar ati vazut cum l-au asasinat pe preotul catolic in Turcia ... Ce Dumnezeu trebuie sa se mai intimple ca sa realizati pericolul islamic ?
        Treziti-va !!!