Locuitorii Cataluniei au votat simbolic independenta in cadrul unui referendum

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Duminică, 20 iunie 2010, 23:19 Actualitate | Internaţional


O noua runda de referendumuri simbolice a avut loc duminica in 44 orase din Catalunia. Subiectul acestora se refera la separarea Cataluniei de Spania. Acesta este al treilea referendum pe aceasta tema din decembrie 2009 si pana in prezent, iar votantii sunt in favoarea separarii, informeaza AFP.

Referendumurile au fost organizate de asociatii locale care militeaza pentru separatism si care se bucura de sustinerea unor partide politice. Catalunia are peste 7 milioane de locuitori si o forma de autonomie sporita.

Dincolo de aceste actiuni orientative fara suport legal, Parlamentul regional al Cataluniei a aprobat lansarea unei petitii pentru solicitarea unui referendum real prin care oamenii sa decida daca ar trebui ca provincia sa devina un stat independent in cadrul UE sau nu.

Guvernul spaniol atrage insa atentia ca, potrivit constitutiei in vigoare Parlametul regional nu are atributii decat pentru solicitarea unui referendum, nu si pentru realizarea lui.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2326 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Autonomia e pasul spre separatism (Luni, 21 iunie 2010, 0:13)

    Ioan Secuianu [anonim]

    Asa cum se vede extrem de limpede din exemplul catalan, autonomia regionala e doar primul pas spre separatism.

    Spania e un regat, organizat dupa model federal, constitutional nu e stat unitar, ca Romania.
    Cu toate astea, chiar si in acest stat federal, guvernul central se opune chiar si militar separatismului (in zona bascilor).
    Spania, alaturi de Romania, nu recunoaste independenta regiunii Kosovo si Metohia, populata majoritar de albanezi si aflata chiar la frontiera cu Albania.

    Catalanii si bascii sunt etnii distincte de spanioli, au limbi diferite, ei locuiesc compact regiuni de zeci de mii de km2 de la frontiera Spaniei cu Franta (stat care are si el zone catalen si basce), pt ca in sec. 18 Spania a ocupat militar Catalonia si Euskadi.

    Catalonia (7.5 milioane locuitori pe 32.000km2) si Euskadi (2,1 milioane locuitori pe 7.200km2) nu au avut vreodata majoritate "castiliana" sau populatie mixta, ci intotdeauna au fost locuite de catalani (neam latin) si basci.

    Catalonia e la fel de intinsa ca Republica Moldova, insa de 2 ori mai populata.
    Euskadi e intinsa cat zonele secuiesti din Harghita si Covasna, insa bascii sunt de 4 ori mai numerosi ca secuii.

    Desi au obtinut "autonomie", Catalonia si Euskadi nu au reusit niciodata sa obtina separarea de Spania, din cauza interdictiei constitutionale de a organiza referendumuri separatiste.

    Aceeasi situatie e si in Franta, unde Corsica are o forma de autonomie (la fel si Alsacia pe plan juridic), insa e strict interzisa separarea de Franta fara referendum national.
    Republica franceza se autodefineste constitutional ca "indivizibila" (echivalentul francez pt "stat unitar" prevazut de Constitutia Romaniei).

    Catalanii si bascii, de exemplu, nu au un stat suveran al lor si sustin legitim independenta, in timp ce italofonii corsicani sau germanofonii alsacieni au state nationale, Italia, respectiv Germania si din cauza asta ei nu sustin majoritar separatismul.
  • +1 (1 vot)    
    hmm (Luni, 21 iunie 2010, 4:32)

    cristi767 [utilizator]

    La ce le-or trebui unora atata separare cand toata lumea merge pe globalizare?

    In conditiile actuale, separarile aduc mai mult regres decat progres.
    • 0 (0 voturi)    
      si totusi (Luni, 21 iunie 2010, 8:34)

      Joe CZ Brno [utilizator] i-a raspuns lui cristi767

      Totusi situatia nu sta chiar asa. E usor sa spui ca din punct de vedere teoretic merge mai bine economia daca stai unit. Problema apare cand ai un teritoriu bine dezvoltat care trage dupa el alte teritorii. Nu stiu situatia economica a catalanilor insa un exemplu similar poate fii Cehoslovacia: Cehia era industrializata si mergea bine, iar Slovacia insemna 90% agricultura... iaca-ta-le despartite - Cehia multumita si Slovacia schiopatand (similar ca si Romania). A fi unit era o conditie primara candva - cand oricine te putea calca cu "ienicerii" in picioare... in europa de azi nu mai exista astfel de impedimente. A fii o tara mica inseamna un management al resurselor mai eficient si mai putina birocratie. Daca si Spania sufera la acest capitol - iaca 3 motive bune pentru catalani sa spere la o rupere. Iar aceste 3 motive nu se pun cu nimic contra efectului de globalizare. Dar daca totusi n-ai o economie strajnica... atunci e doar un moft ideologic sau istoric (cine stie ce raca or avea).
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e asa (Luni, 21 iunie 2010, 9:17)

      anticomunistu` [anonim] i-a raspuns lui cristi767

      Autonomia unor regiuni precum Catalonia are destula logica: sunt o regiune mai bogata, iar oamenii folosesc pretextul (sau realitatea) unor diferente culturale ca sa isi pastreze bunastarea acasa, in loc sa plateasca taxe pentru somerii intregii Spanii. Globalizarea e la un nivel superior, international, si nu are nimic de suferit din autonomizarea unor regiuni. Si noi ma tem ca mergem impotriva istoriei tot vorbind de stat unitar, pentru ca autonomia locala este noul trend, si este mult mai eficienta dpdv. economic decat centralizarea. Adica eu ca regiune dau o cota din impozite capitalei, pentru redistribuire, in timp ce pastrez restul si-l administrez personal, fara interferente. Pe cand azi, orice primar roman, mic sau mare, trebuie sa isi foloseasca relatiile personale cu guvernul ca sa primeasca ceva buget. Si nu e corect. Parerea mea...
  • +3 (5 voturi)    
    Astia au spre 20% somaj (Luni, 21 iunie 2010, 4:40)

    Cip [anonim]

    Dar prapadesc banii pe referendumuri simbolice si tot felul de prostii. Se pare ca nu doar la noi sunt "destepti" . Dupa ce ca Europa are tari relativ mici, bizonii locuitori mai vor sa faca si bisericute de cate 5-10 milioane :))). Cred ca in 20 de ani o sa fim invadati de chinezi, indieni si arabi...
    • +1 (3 voturi)    
      o fi 20% in Spania dar (Luni, 21 iunie 2010, 8:09)

      Adix [anonim] i-a raspuns lui Cip

      mergi in Barcelona si apoi mai vorbim. Ii inteleg perfect de ce vor separare.
    • +1 (1 vot)    
      simpatic (Luni, 21 iunie 2010, 8:47)

      Joe CZ Brno [utilizator] i-a raspuns lui Cip

      Esti simpatic amice. Hai sa te ajut cu doua informatii.
      Prima: doua americi, o europa, o australia, o africa si o jumate de asie - impreuna, adica cinci continente si jumate - abia intrec ca numar de populatie 2 tari: india si china.
      A doua: rata cresterii populatiei global este de decenii bune exponentiala, osciland firav undeva la 2% pe an. Asta inseamna ca dublarea populatiei se petrece in jur de 35 de ani... deci... in 35 de ani o sa fie de doua ori mai multi chinezi, de doua ori mai multi indieni si (sa sperem) de doua ori mai multi restul... hai sa ne imaginam ca n-o sa vina nush ce prapad in 2012 si ca ne mentinem in parametrii de "fericire". Deci in 35 de ani, cam 1,5 miliarde de chinezi + inca vre-un miliard de indieni o sa fie raspanditi in afara granitelelor lor (si cine-mi spune ca o sa ramana acolo e naiv).
      Cip... nu face supozitii... poti fii sigur! A avea o tara mica e un lucru bun - ti-e mai usor sa spui HALT.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu sunt de acord (Luni, 21 iunie 2010, 10:08)

        FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui Joe CZ Brno

        O tara mica va fi usor manipulata. O tara mica inseamna o economie mica. Astazi deciziile importante se fac de catre tarile cu economii puternice. Chiar si marile puteri economice actuale se simt amenintate de China si India. Oare se va simti vreodata amenintata SUA de un stat 'Catalunia'?
        E ca si in relatiile umane. Nu se mai poate trai astazi in mod independent. Toti depindem unii de altii. O tara mica daca spune HALT, i se va spune si ei HALT din mult mai multe directii, asa incat va realiza ca nu poate stapani situatia de una singura.
        • 0 (0 voturi)    
          Exact (Luni, 21 iunie 2010, 13:15)

          cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui FaraCoruptie

          Exact la asta ma gandeam mai sus ca motiv impotriva separatismului.

          O fi in plan scurt un avantaj mare prin faptul ca o regiune bogata se rupe de o tara mare (cu zone mult mai sarace), dar pe plan mediu si lung? Economia unei tari mici poate fi puternica, dar... nu mare... :) Ori in momentul asta fix statele mari au si economii puternice si... "putere de decizie" (poate exceptand totusi India).

          In plus fiecare noua separatie naste ganduri in capul altora. Nu e greu sa se trezeasca cate un lider-wannabe si sa isi aminteasca ca o regiune a fost trib independent pe vremea dacilor si sa vrea separatism. Vezi cazul UDMR-ului la noi. Daca discursul lor nu ar fi pro-autonomie si pro-orice rupere de Romania (predare in limba maghiara si alte lucruri in limba maghiara), spune-mi cate voturi ar acumu sau cat succes ar avea?

          Pe termen lung separatismul nu poate duce decat la noi mici conflicte armate (ca momentan in Europa e greu ca se va interveni armat in adevaratul sens al cuvantuluo, dar formatiuni gen ETA... ar mai putea aparea pe ici pe colo).
          • -1 (1 vot)    
            de ce? (Luni, 21 iunie 2010, 23:40)

            Joe CZ Brno [utilizator] i-a raspuns lui cristi767

            De ce amestecati idei expansioniste si imperialiste cu economia de piata? Putere de decizie si influenta militara? Ce legatura are cu gestionarea propriilor resurse? Vorbim in context pur administrativ... o catalanie independenta poata sa investeasca mai eficient un acel PIB micut (relativ fata de o Spanie curenta). Si totusi o catalanie de 7mil. de locuitori poate fi suor comparata cu... cehia (si astora le merge bine). Vorbim de un teritoriu incorporat deja in mentalitatea uniunii europene iar separarea fata de spania nu inseamna si izolare economica... A te izola inseamna a sta contra torentului. Esti PA.
          • 0 (0 voturi)    
            inca un comentariu (Marţi, 22 iunie 2010, 0:34)

            Joe CZ Brno [utilizator] i-a raspuns lui cristi767

            "fix statele mari au si economii puternice"... o afirmatie absolut FALSA!

            GDP nominal:
            China - 3.600$
            Romania - 7.900$
            Rusia - 8.600
            Cehia - 18.000$
            Spania - 31.000
            USA - 46.000$
            Elvetia - 67.000$
            Norvegia - 79.000$

            Suprafata mare inseamna deobicei resurse. Forta de munca inseamna productie. Mangement administrativ inseamna eficienta.

            Sunt insa de acord ca o tara mare poate avea influenta internationala sporita. Dar iar amestecam politica cu economia.
      • 0 (0 voturi)    
        Si tu esti si mai simpatic amice (Luni, 21 iunie 2010, 10:24)

        Cip [anonim] i-a raspuns lui Joe CZ Brno

        Se pare ca nu ai auzit de globalizare inca...Mai plimba-te prin lume inainte sa vorbesti doar de teorii ale ratei de crestere a populatiei. Europa nu are nici o sansa in viitor daca nu conserva Uniunea si EURO.
        • 0 (0 voturi)    
          buturuga mica rastoarna. (Marţi, 22 iunie 2010, 0:03)

          Joe CZ Brno [utilizator] i-a raspuns lui Cip

          Asa cum am raspuns mai devreme separarea administrativa nu se pune deloc contra trendului globalizarii economice. Incearca o simulare autohtona - ce ar insemna federalizarea romaniei de exemplu. Pun pariu ca in 10 ani se vor observa diferente cruciale pe zone... ardealul va avea net o situatie mai buna comparativ cu restul, moldova ar suferii niste schimbari bune in domeniul agriculturii, in dobrogea ar inflorii considerabil turismul, undeva in mijlocul romaiei ar fii o federatie de etnie ungara si vai mama ei caci n-are nici industrie nici agricultura; ar mai fii si oltenii care... nu stiu, poate ar vinde mai eficient electricitate (sunt oltean ca idee)... morala? Daca ai cu ce mai bine iti esalonezi tu cheltuielile decat "aia" de la capitala. Capitala trebuie sa gestioneze doar anumite sectoare de interes national/federal si sa faca investitii strategice.
          Vis-a-vis de sarcasm - de 4 ani vizitez romania cate o spatamana pe an. Poate ca vad totusi si alte efecte ale globalizarii in afara de granite pustii sau fictive.
          Si UE ce este? nu este o federatie? De ce n-ar functiona aceleasi principii si la nivele micro?
          • 0 (0 voturi)    
            Cititi constitutia apoi faceti planuri (Marţi, 22 iunie 2010, 9:26)

            tepes [anonim] i-a raspuns lui Joe CZ Brno

            Ar trebu sa stai mai mult n tara ca sa-t ida cu parerea.Dar dlor.prea multi topografi snt n tara asta,ce va apucat,lasati imaginatiile sa zburde in alte domenii,Romania este frumoasa asa cum este ea,intreaga cu mnoritatle ei etnice eventual si cu Basarabia numai asa vom avea un cuvint de spus in europa.Dlor.cu idei nastrusnice daca tot nu aveti ce face,impartiti-va casele,eventual gradinile, care aveti .
  • 0 (0 voturi)    
    referendum (Luni, 21 iunie 2010, 11:06)

    Andrei [anonim]

    Nu putem sa organizam si noi in Romania un referendum prin care sa votam daca vrem sa nu se devenim un Land German ?
    Eu sunt pentru !
    • 0 (0 voturi)    
      A fost deja (Luni, 21 iunie 2010, 13:15)

      Big [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Pai aderarea la UE ce crezi ca a fost?