Israelul declanseaza o ancheta in cazul raidului asupra flotilei pro-palestiniene, la presiunea SUA. Turcia solicita o ancheta ONU

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 14 iunie 2010, 10:02 Actualitate | Internaţional


Israelul a anuntat ca va incepe o ancheta in cazul raidului asupra flotilei pro-palestiniene din 31 mai, in urma caruia 9 activisti turci si-au pierdut viata,  dupa mai multe consultari cu Statele Unite, relateaza BBC. Din comisia de investigatie, condusa de fostul judecator al Curtii Supreme Israeliene, Jacob Turkel, vor face parte doi observaori straini - castigatorul Premiului Nobel pentru Pace, irlandezul David Trimble, si procurorul militar canadian Ken Watkin. Turcia a respins ancheta, amenintand cu masuri fara precedent daca ONU nu va realiza o investigatie proprie, impartiala.

Initial, Israelul a respins propunerea Natiunilor Unite pentru o investigatie internationala, dar duminica a anuntat ca este de acord cu doi observatori straini in cadrul unei investigatii proprii.

Propunerea "comisiei publice independente", pe care Washington-ul a descris-o ca "un important pas inainte", a fost votata "in unanimitate" de membrii guvernului.

"Ne asteptam ca investigatia militara a Israelului sa fie realizata cu promptitudine. Totodata, ne asteptam ca, atunci cand va fi finalizata, rezultatele sa fie prezentate public si comunitatii internationale", a precizat purtatorul de cuvant de la Casa Alba, Robert Gibbs.

Comisia va "investiga aspecte legate de actiunile luate de statul israelian pentru a preveni navele sa ajunga pe coasta din Gaza", se precizeaza intr-un comunicat al biroului primului ministru Benjamin Netanyahu.

Turcia a anuntat ca nu va tine cont de aceasta ancheta.

"Nu avem incredere deloc ca Israel, o tara care a desfasurat un asemenea atac asupra unui convoi de civili pe ape internationale, vor realiza o investigatie impartiala … Sa ai inculpatul actionand, in acelasi timp, ca procuror si ca judecator nu este compatibil cu niciun principiu legal," a declarat Ministrul de Externa al Turciei, Ahmet Davutoglu.

"Daca o comisie internationala nu este creata si daca cererile de drept ale Turciei continua sa fie ignorate, Turcia are dreptul sa isi revizuiasca unilateral legaturile cu Israelul si sa implementeze sanctiuni," a adaugat acesta.

Flotila formata din 6 nave, care a plecat din Cipru cu intentia de a rupe blocada Israelului in Fasia Gaza, transporta activisti si aproximativ 10.000 de tone de ajutoare umanitare, cand fortele israeliene au urcat la bord.

Comitetul International al Crucii Rosii a condamnat blocada instaurata in 2007 de Israel, cand puterea in Fasia Gaza a fost preluata de Hamas, spunand ca este o incalcare clara a legii umanitare internationale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1225 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    Ancheta? (Luni, 14 iunie 2010, 10:32)

    Nicu [anonim]

    Chiar credeti ca ii crede cineva? Au fost ucisi oameni care doreau sa-si ajute semenii cu hrana si imbracaminte. Va incepe o ancheta care va dura un secol si va inghiti banii tuturor numai a celor vinovati nu.
    • +1 (9 voturi)    
      Ancheta necesara (Luni, 14 iunie 2010, 13:21)

      Dreapta a castigat ieri in Belgia [anonim] i-a raspuns lui Nicu

      1. Cei morti sunt toti, fara exceptie, etnici turci islamizati, membri ai unei organizatii islamiste. 4 dintre ei isi propusesera sa devina "martiri" sinucigasi, propriile lor familii au confirmat pt ziare din Turcia.

      2. Toti cei decedati au atacat soldati care nu ii lovisera, nu ii impuscasera. Au folosit rangi de fier, cutite si arme de foc, exista inregistrari video si marturiile unor pasageri. O eurodeputata franceza a refuzat sa urce pe vasele turcesti dupa ce a vazut ca activistii turci erau inarmati.

      3. Vasul irlandez a fost acostat fara nici o problema, pt ca acolo majoritari erau europenii si acestia nu au agresat soldatii. Daca acostarea a fost ilegala, e treba justitiei internationale, nu a oamenilor cu rangi de fier.

      4. Nu exista vreo foamete prin Gaza, orice camion cu alimente poate intra. Expeditia navala era destinata sa provoace scandal mediatic. De altfel, exista numeroase zone ale lumii unde chiar sunt oameni care mor de foame, dar nu se duce nici un ipocrit stangist acolo, pt ca nu poate urla anti-american si anti-israelian. Asta ii intereseaza, sa promiveze ura, nu sa reduca foametea.

      5. Ancheta e ok pt ca acolo va fi si un premiu Nobel pt pace (activistii se laudasera ca alaturi de ei se afla un "Nobel pt pace"), precum si experti internationali.
      Vom afla cine pe cine a agresat si in ce conditii.
      • -2 (8 voturi)    
        atu ai anchetat deja? (Luni, 14 iunie 2010, 14:06)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui Dreapta a castigat ieri in Belgia

        nu mai pot de mirare (de ras), cand vad cate detalii stii tu despre cele intamplate acolo. ai fost si ai anchetat deja sau sunt doar presupuneri infantile? din cate stiu, fiecare a scris in ziare cam ce a vrut si ce i s-a dictat "de sus". eu zic ca este prematur sa spunem sigur pe noi ca acolo s-a intamplat cutare lucru. o ancheta internationala se impune, asta este clar. chiar daca au fost militanti islamisti acolo, foarte bine, ancheta o sa puna in evidenta. rezistanta la acceptarea unei anchete, face deja suspicioasa actiunea agresiva asupra flotilei
      • 0 (6 voturi)    
        Bravo, treci pe la casierie (Luni, 14 iunie 2010, 14:48)

        avigdor [anonim] i-a raspuns lui Dreapta a castigat ieri in Belgia

        Cam asa arata o "ancheta": rezolvata inainte de a incepe!
        Bravo baieti!
      • -1 (3 voturi)    
        Da??? (Luni, 14 iunie 2010, 17:10)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui Dreapta a castigat ieri in Belgia

        "acolo va fi si un premiu Nobel pt pace (activistii se laudasera ca alaturi de ei se afla un "Nobel pt pace"), precum si experti internationali."
        I-a zi tu cum il cheama pe laureatul nobel care ia parte la ancheta?
        Eu am auzit de un canadian si un unionist din Irlanda de Nord. Cum i-o fi selectat pe aia? Probabil le se termina numele in -witz.
      • +2 (4 voturi)    
        de nu accepta ancheta ONU? (Luni, 14 iunie 2010, 18:51)

        noahh [utilizator] i-a raspuns lui Dreapta a castigat ieri in Belgia

        sigur au ceva de ascuns Israelul este vinovat si se fofileaza la fel cum face si in cazul ogiveleor nucleare pe care le detine
  • +4 (10 voturi)    
    Ancheta s-a incheiat deja (Luni, 14 iunie 2010, 11:53)

    Alui [anonim]

    la 5 minute de la deschidere.
    Concluzia:Vinovati sunt mortii.
  • +3 (11 voturi)    
    "promptitudine" =)) (Luni, 14 iunie 2010, 12:10)

    ... [anonim]

    evident: fiind vorba de poporul lui Dumnezeu, trebuie sa decida ce pedeapsa li se cuvine dupa moarte victimelor ce au tulburat seninatatea idf-ului.
  • -1 (9 voturi)    
    Nu rezultatul e important (Luni, 14 iunie 2010, 12:15)

    vio [anonim]

    pentru ca, probabil, se va spune ca "mortii sunt de vina", ci faptul ca EXISTA o ancheta!
    Ca aceasta ancheta se datoreaza presiunii SUA, nu ONU.

    E o premiera si, in acelasi timo, o deschidere de drumuri. Ceea ce ii va enerva teribil pe "voluntarii" lui Avigdor.
  • 0 (8 voturi)    
    Gansterul se judeca pe el insusi??? (Luni, 14 iunie 2010, 13:33)

    Vio [anonim]

    BUNA de TOT!!! asta e cam ca atunci cand un gnagster iti intra in casa pe sfoara de pe bloc/elicopter noaptea pe la 4 iti omoara familia dupa care striga ca il agresa-i si iti confisca camara cu care alimenta-i familia si alti amarati dupa care unii care-si spun "democrati" vezi SUA spun ca gangsterul e democratic si ca el isusi se poate ancheta pe el insusi si eventual sa se mai si condamne pe el....nu de alla da e cunoscut gagsterul asta ca fiind mare democrat dupa cum s-a mi anchetat el pe el inssusi in culmea "democratie" fundamentalist rabbinice religioase a sa!!! Vezi bombardamentele cu fosfor alb si uraniu saracit din Ghaza unde au facut praf scoli, spitale, gradinitze, depozite de medicamente, centrale electrice, si statii de apa, sau alte bombardamente precum cele din Liban unde au macelaritcam tot atatia civili si au facut poraf infrastructura statului, dupa care striga ca el a fost atacat ca i-au rapit aia un soldat care trecuse frontiera ..legal.
  • -1 (5 voturi)    
    go israel :) (Luni, 14 iunie 2010, 17:45)

    toro [utilizator]

    Este curios ca toti care sunt contra-Israel nu posteaza shi la articolul despre cum somalezii sunt omorati daca se uita la fotbal. La urma urmei, Islamul nu are nimik de a face cu nici unul din conflictele astea. Oare!?

    http://www.liveleak.com/view?i=c06_1275683616(editat de HotNews.ro)
    • -1 (1 vot)    
      ce treaba are prefectura? (Marţi, 15 iunie 2010, 1:17)

      luci [anonim] i-a raspuns lui toro

      incerci sa schimbi subiectul ....ar trebui sa admiti faptul ca democraticul Israel este un stat care ucide palestinieinii si activistii umanitari care incearca sa-i ajute