Corespondenta de la Shanghai

Vanatoarea Romaniei de contracte si investitii chineze, intrata in norul de cenusa vulcanica. Delegatia economica romana n-a ajuns la Expo 2010

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Vineri, 30 aprilie 2010, 13:28 Actualitate | Internaţional


Mediul de afaceri chinez s-a aratat interesat deja de investitii in proiecte de infrastructura si cooperare economica cu Romania, insa intentiile au ramas suspendate in nori. In cei de cenusa vulcanica. Delegatia economica romanesca, condusa de ministrul Adriean Videanu, ce trebuia sa fie la Shanghai inaintea deschiderii Expo 2010, n-a mai ajuns. Singurii reprezentanti ai ministerului Economiei sunt cei din reprezentantele economice de la Beijing, Shanghai si Hong Kong.

Scopul declarat al participarii Romaniei la Expo 2010 este atragerea de investitii chineze in Romania, o intensificare a colaborarii economice si contracte semnate de companiile romanesti. Iar primul pas a fost zadarnicit de norul de cenusa vulcanica care a dus la anularea venirii in Shanghai a unei delegatii economice din care sa faca parte reprezentanti ai Ministerului Economiei, dar si ai mediului de afaceri.

Lipsa unor interlocutori insa nu i-a descurajat pe oamenii de afaceri chinezi, care i-au abordat pe reprezentantii Romaniei din echipa de organizare a participarii la Expo 2010 si si-au exprimat interesul pentru investitii in proiecte de infrastructura.

Ministerul Economiei nu a reusit insa sa comunice o lista a companiilor care vor fi prezente la evenimentele ce se vor desfasura in cadrul expozitiei, adica 4 misiuni economice si trei minitarguri, desi cel putin pentru prima vizita, cea reprogramata pentru luna iunie, se stia clar ca vor fi si reprezentanti ai mediului de business.

De altfel, inaugurarea pavilionului Romaniei se va face in prezenta comisarului general pentru participarea la expozitie, Ferdinand Nagy, dar fara participarea unei alte oficialitati romane.

Autoritatile chineze nu au lansat o invitatie oficiala sefilor de stat la ceremionia de deschidere, insa inaltii oficiali care s-au aflat - cu diferite pretexte in China - vor fi prezenti. Printre ei, presedintele francez Nicolas Sarkozy, presedintele CE Jose Manuel Barroso si comisarul Karel de Gucht si-au facut agenda in asa fel incat sa fie in china in aceasta perioada.

In general, sefii de stat si de guvern vor fi prezenti la pavilioanele tarilor lor in ziua dedicata acestora. Presedintele Traian Basescu va face o vizita in China in preajma zilei Romaniei - aleasa pentru 29 iulie, de Ziua Imnului National - unde se va intalni cu presedintele chinez Hu Jintao, dupa care va ajunge la Shanghai. Ziua Romaniei va fi marcata de un forum economic organizat sub patronajul Presedintiei si de evenimente culturale.


Citeste mai multe despre   


















2200 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    prostul nu e prost destul daca nu e fudul (Vineri, 30 aprilie 2010, 13:54)

    vasile [anonim]

    Acum cand toata lumea vb de investitii si cand China trage de noi, cand FMI ne spune ca nu avem incasari la buget noi o facem pe a fuduii. Pacata cand prostia se impleteste cu aroganta. Avem nevoie de investitii ca de aer iar noi nu facem nimic. Alo Basescu trezestete si spunei lui Videanu ca aia nu au nevoie de marmura ci noi avem nevoie de ei.
    • +4 (6 voturi)    
      n-o sa-ti vina sa crezi! nu e prostie (Vineri, 30 aprilie 2010, 15:31)

      buhuhu [anonim] i-a raspuns lui vasile

      In China, din cate stiu eu, pedeapsa pentru coruptie e moartea. Cand negoiezi cu baietii aia nu e ca si cum ai negocia cu americanii - vezi Bechtel. In conditiile astea, cat de interesat crezi ca e Videanu sa se aseze la masa cu chinezii? ; )
  • -1 (3 voturi)    
    pavilionul României (Vineri, 30 aprilie 2010, 14:32)

    para [anonim]

    Lui Videanu, de fapt, i-a fost ruşine cu pavilionul nostru.
  • +4 (6 voturi)    
    Ce penibil! (Vineri, 30 aprilie 2010, 15:21)

    Daniel [anonim]

    Asa se pierd afacerile. Nu sta nimeni de vorba cu tine daca nu esti in stare sa mergi pana acolo sa vorbesti cu ei.

    Sarkozy neinvitat oficial si tot si-a gasit ceva de facut in china ca sa ajunga si la targ. Si sa vedeti ce contracte o sa prinda francezii.

    Bine ca noi suntem mai prosti ca noaptea si in loc de contracte luam o mare .....
  • +5 (5 voturi)    
    suntem rupti in fund dar... (Vineri, 30 aprilie 2010, 15:39)

    cc [anonim]

    China e probabil singura tara din lume la ora actuala care are miliarde disponibile pt investitii. Dar noi suntem fuduli. Altii si-au facut drum pe acolo asa "din intamplare" dar tampitii nostrii habar nu au pe ce lume traiesc. Expozitia asta are un buget de 6 ori mai mare ca jocurile olimpice si se asteapta 70 milioane de vizitatori. E o ocazie unica. Noi am ratat-o.
  • +2 (4 voturi)    
    Vrem autostrazi la pret de Bechtel nu pret Chineze (Vineri, 30 aprilie 2010, 16:41)

    MochiFiser [anonim]

    Da-te bai orezarule d-aici!!
    Noi stim ca voi ati facut in China 10.000km pe an da nu ne trebuie nou d-astea la pretz de dumping ...noi aici logofatii de Teleorman vrem dalea la pret adevar ca alea ale lui Bechtel care nu se contruiesc in 4-5 ani ci in 200 de ani.
  • +3 (3 voturi)    
    gogorita oficiala (Vineri, 30 aprilie 2010, 18:38)

    shanghai ching [anonim]

    eu sunt acum in shanghai. chestia cu norul de cenusa e praf in ochi. stiu cel putin 2 romani care au ajuns azi in shanghai din bucuresti.
  • +1 (1 vot)    
    Astia sunt (Vineri, 30 aprilie 2010, 19:48)

    un roman [utilizator]

    Pe astia ia ales poporul roman cel 'dashtept', n-au decat sa le sufle in fund ca oricum nu vor deveni mai destepti si vor face tot ce au facut si pana acum, sa-si umple ei buzunarele.
    PDL partidul democratic de lichele.
    • 0 (0 voturi)    
      daca esti u destept (Vineri, 30 aprilie 2010, 23:13)

      eu [anonim] i-a raspuns lui un roman

      ..zi ne si noua .. poporului "deshtept" care mereu ii alegem pe aia care numai fura si ii doare undeva de tzara.. pe cine ar trebui frate sa alegem????? zi u pe cineva care poa sa schimbe ceva in tzara asta... si-l votam pala..., iti zic io ca nu exista..snt toti o apa si-un pamant..degeaba schimbi un om daca in spatele lui sunt 1000 de corupti... , trebuie toti jos, absolut toti, si pusi altii cu simt de raspundere si cu cap, dar asa ceva e imposibil in ziua de azi...s-au infipt astia prea bine in fotolii...