VIDEO Rusia a facut publice arhivele de stat despre masacrul de la Katyn

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 28 aprilie 2010, 15:55 Actualitate | Internaţional


Rusia a publicat miercuri pe internet, la ordinul presedintelui Dmitri Medvedev, arhivele de stat despre masacrul de la Katyn din 1940, cand serviciile secrete sovietice au executat aproximativ 22.000 de prizonieri de razboi polonezi, relateaza AFP. Masura este menita sa sprijine relatiile cu Polonia, avand in vedere apropierea celor doua state in urma decesului presedintelui Lech Kaczynski de la inceputul lunii.

"La ordinul presedintelui rus Dmitri Medvedev, copiile electronice ale documentelor autentice pe 'Problema Katyn' din 'Pachetul Nr. 1', care au stat decenii bune in arhivele Partidului Comunist, au fost publicate pe site-ul arhivelor de stat", se spune intr-un comunicat care precizeaza ca documentele au fost declasificate in 1992 la ordinul lui Boris Ieltin si oferite Poloniei.

Unul dintre documentele postate online este un memorandum de patru pagini al lui Lavrenti Beria, seful NKVD, catre dictatorul sovietic Iosif Stalin despre soarta a mii de prizonieri polonezi. Beria propune ca politia secreta "sa examineze rapid folosirea celei mai serioase pedepse - moartea prin impuscare." Documentul, datat martie 1940, este semnat de Stalin si stampilat cu mentiunea "Top Secret".

Publicarea documentelor este "importanta dar mai mult simbolica" in viziunea lui Yan Rachinsky, membru al board-ului director al organizatiei pentru drepturile omului Memorial. Publicarea "Pachetului Nr. 1" nu are niciun efect asupra unui caz separat in care Memorial a cerut, in instanta, declasificarea unei investigatii din 1990 a masacrului de la Katyn. Procurorii au inchis investigatia in 2004 si au refuzat sa deschida dosarele.

Moscova a dat vina pe Germania nazista pentru evenimentele de la Katyn, pana in 1990, cand liderul sovietic Mihail Gorbaciov a recunoscut ca NKVD-ul a savarsit executiile.

Presedintele Lech Kacynski a decedat pe 10 aprilie, impreuna cu sotia sa, dupa ce avionul in care se deplasa catre Katyn, pentru comemorarea masacrului, s-a prabusit. Niciunul dintre cei 96 de pasageri nu a supravietuit.



Citeste mai multe despre   
















3494 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Rusia sa isi asume crimele comunismului... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:11)

    Surfer [utilizator]

    .. asa e normal si cinstit. Rusia este mostenitoarea fostei urss, e normal sa mosteneasca doar ce ii convine si ce nu ii convine lasa deoparte?

    Oricum, declasificarea asta e frectie la picior de lemn!
    • +6 (6 voturi)    
      Anglia sa isi asume ascunderea Katyn (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:43)

      Mihai Tociu [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      Cand germanii au descoperit gropile comune de la Katyn in 1941, au solicitat Crucii Rosii o comisie internationala de ancheta care sa le investigheze.
      Anglia si SUA au refuzat sa participe, deoarece se temeau ca vor fi fost pusi in situatia de a recunoaste ca s-au aliat cu criminalii.
      1. Daca URSS a avut tot interesul sa ascunda aceste crime si sa le puna pe seama germanilor, de ce au tacut SUA si UK timp de 50 de ani?
      2. Un "tribunal international" a condamnat la moarte in '46 un grup de militari germani pentru crimele de la Katyn. Cand vor fi acestia reabilitati?
    • 0 (2 voturi)    
      ? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:40)

      Lilia73 [utilizator] i-a raspuns lui Surfer

      NKVD era o organizatie - tip securitatea. Stalin - georgian, Beria-georgian..Ce spuneai despre Rusia?
      • +1 (1 vot)    
        Liliko, (Joi, 29 aprilie 2010, 9:16)

        Anton [anonim] i-a raspuns lui Lilia73

        Stalin georgian, Beria georgian, vrei sa spui ca tot aparatul de stat erau numai georgieni?

        Nu prea inteleg de ce vreai sa-i ascunzi dupa deget
    • 0 (0 voturi)    
      peste 70 de ani (Joi, 29 aprilie 2010, 10:58)

      ion ionescu [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      Tot dupa 70 de ani vor spune adevarul si despre prabusirea avionului prezidential polonez si-si vor cere, inca o data, scuze!
  • 0 (4 voturi)    
    Era si timpul (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:12)

    Daniel [anonim]

    Dar totusi, daca din 92 polonezii au avut arhivele, de ce nu le-au facut ei publice?

    In fine... istoria probabil se va modifica puternic peste vreo suta de ani cand se vor face publice (sper) toate arhivele de prin 90 a URSS, SUA si alte state.
  • -1 (9 voturi)    
    1907-Katynul romanesc (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:12)

    Ioan [anonim]

    In 1907 au fost masacrati 11.000 tarani romani.De catre romani.La ordinul statului Roman Regele Carol 1 si Bratianu .De catre armata romana.Pe costul bugetului roman .In stare de pace.Pe teritoriul romansec. fapt singular in intreaga Europa moderna .nici un stat nu si-a mai macelarit 11.000 de cetateni .Acuma ca rusii dau liber la arhivele katyn.o sa dea si romanii liber la arhivele romane cum au murit 11.000 romani ucisi de romani in romania ?se poate sa aflam si noi in sfarsit adevarul?Da despre 1989 ?cine a tras in noi?Se poate sa aflam si noi adevarul?
    • -1 (3 voturi)    
      - (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:04)

      rontzaila [utilizator] i-a raspuns lui Ioan

      nici un stat nu si-a mai macelarit 11.000 de cetateni?

      tu chiar iti doresti sa repeti istoria, nu? :D
    • -2 (2 voturi)    
      Tarani (Miercuri, 28 aprilie 2010, 18:34)

      Micu Comunist [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      Nea Ioane, mai lasa bre istoria comunista dar daca tot vrei adevarul, intreaba-l pe Ion Roaita cine a tras sirena la Grivita si o sa constati ca tot ala i-a omarat pe tarani si pe JFK. Tara de kk
    • +2 (2 voturi)    
      extrem (Miercuri, 28 aprilie 2010, 18:37)

      cornerro [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      de bine pusa problema! pentru asta te-ai ales cu -2 voturi; intelegi acum de ce si rusilor le este greu sa recunoasca ceva de care li se face mare rusine?
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 23:45)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui cornerro

        Diferenta e ca rusii au executat cu pistolul la tampla 22 0000 de polonezi din ordinul lui Stalin.
        La noi taranii au murit in lupta cu armata, nu au fost executati. Una e razboi civil, alta e executia sistematica.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 23:42)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Ioan

      ce are una cu alta? mere cu mure
  • +9 (9 voturi)    
    Rugaminte (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:21)

    adidelaromania [anonim]

    As vrea ca pe viitor sa traduceti ,,top secret" cu ,,strict secret" si sa nu mai spuneti ,, membru in boardul director", ca mi se irita retina. Multumesc.
  • +1 (1 vot)    
    Da...da...da adidelaromania (Miercuri, 28 aprilie 2010, 17:30)

    Tomidagustul [anonim]

    Degeaba... Jurnalistii stie de ce?
    Altfel domnu' cu 11.000 de tarani ucisi de Romani ... Mai ardeti cartile de istorie comuniste...
  • 0 (0 voturi)    
    propaganda sovietica ieftina (Miercuri, 28 aprilie 2010, 23:00)

    lech [anonim]

    documentele astea erau predate Poloniei inca din 1992-1993, de catre Eltin. Documentele erau din cate stiu la IP, CNSAS-ul lor, in Polonia toata lumea stia de ele. Dar asa inchit jurnalistii occidentali propaganda ruseasca, pe nemestecate, iar noi pierdem timpul cu traduceri.