Viktor Ianukovici: Marea Foamete din Ucraina (1932-33) nu poate fi considerata genocid

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 27 aprilie 2010, 20:27 Actualitate | Internaţional


Presedintele ucrainean Viktor Ianukovici sustine ca marea foamete din epoca stalinista - cunoscuta ca Holodomorul ucrainean (1932-1933), in urma caruia au murit milioane de oameni, nu ar trebui sa fie numita genocid impotriva ucrainenilor, intrucat "victimele au fost vizate nediscriminator", relateaza Associated Press.

Intr-o declaratie sustinuta, marti, in fata Adunarii Parlamentare a Consiliului Europei de la Strasbourg, Ianukovici a explicat ca el considera marea foamete o "tragedie comuna" tuturor popoarelor care au facut parte din Uniunea Sovietica, condusa atunci de dictatorul bolsevic Iosif Stalin.

Pozitia lui Ianukovici reprezinta o turnura majora in politica externa a Ucrainei, dupa ce predecesorul sau, pro-occidentalul Viktor Iuscenko, a solicitat recunoasterea internationala a Marii Foamete drept genocid impotriva poporului ucrainean.

De la investirea sa in functia de presedinte al Ucrainei, in februarie, Ianukovici a pledat pentru relatii mai stranse cu Rusia.

Aproape patru milioane de ucraineni au murit in timpul Marii Foamete. De ani intregi, Kievul incearca sa convinga ONU ca Holodomorul din 1932-33 a fost un "genocid" comis impotriva poporului ucrainean, un proiect impotriva caruia Rusia lupta si acum. 

In 1932, autoritatile sovietice au declansat o campanie de colectivizare fortata, aducand fermierii in pragul disperarii, mai ales in Ucraina. De cealalta parte, Rusia sustine ca milioane de persoane din intreaga URSS au fost victime ale acestei politici si ca nu au fost vizati in mod special ucrainenii.  


Citeste mai multe despre   


















2598 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Continua tot asa tovarase ianukovici (Marţi, 27 aprilie 2010, 20:16)

    popov [anonim]

    Nu a fost genocid, a fost o politica de exterminare a ucrainienilor si a celorlalte popoare recalcitrante din imperius rus. NKVD, pe langa colectivizarea adusa fortat, a confiscat toata productia de grane a Ucrainei si a dus-o in Rusia, lasandu-i pe ucrainieni sa se manance intre ei. Actiunea a fost coordonata direct de Stalin, in scopul "pacificarii" ucrainienilor. Da, nu a fost genocid, a fost o mana de ajutor data Ucrainei. Abia astept sa crape Rusia si o sa vadeti cati rusi vor fi urmariti pentru crime impotriva umanitatii, mai multi dacat ar putea urmarii evreii pentru holocaust in 1000 de ani. Si inca ceva, nu au murit 4 milioane, au murit 7 milioane de ucrinieni in mai putin de 3 ani.
    • +2 (2 voturi)    
      este evident (Miercuri, 28 aprilie 2010, 7:17)

      google [anonim] i-a raspuns lui popov

      e ca nu rusii au fost cei care au orchestrat totul. nu este in spiritul slav sa omori oamenii in halul asta. in schimb este in spiritul semitic.
      • 0 (0 voturi)    
        adica evreii comunisti? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 23:33)

        mitel [anonim] i-a raspuns lui google

        ??
    • +3 (3 voturi)    
      cand traiesti in minciuna e cel mai rau - dispare (Miercuri, 28 aprilie 2010, 13:08)

      daos [anonim] i-a raspuns lui popov

      pacat de ucrainieni ca se intorc iarasi sa traiasca in minciuna si sa nu recunoasca crimele comise impotriva lor. dar noi mai bine sa ne intoarcem la istoria noastra care este atat de putin cunoscuta.

      putini stiu ca dupa razboi la iasi erau incarcate vagoane cu grane si produse agricole pentru mama rusie, care apoi treceau granita si stateau in basarabia cam un an. apoi 90% din vagoane mergeau in rusia si pe 10% din vagoane scria apoi cu litere mari din rusia ajutor pentru romania si le trimiteau inapoi, adica tot graul nostru.

      un muncitor din gara care lucra la incarcat si descarcat vagoanele, si-a scapat pieptarul (vesta de oaie) in vagon, iar anul urmator cand au descarcat vagoanele cu ajutoare din rusia, unul din muncitori a gasit o bucata de material si a strigat uite ca asta e pieptarul lui achimu, astia nici nu au mai descarcat vagoanele.

      poate a fost doar o gluma, poate ca a fost adevarat, dar cel care a strigat a stat apoi 5 ani in puscariile comuniste pentru ca astrigat impotriva mamei rusii.

      astia am fost fratilor, astea nu trebuie uitate niciodata, la fel cum nu trebuie uitat nici ardealul de sub ocupatia hortysta.
      • 0 (0 voturi)    
        de la lup la lup (Marţi, 14 iulie 2015, 9:42)

        Lycos [anonim] i-a raspuns lui daos

        sper sa ai dreptate
  • +11 (17 voturi)    
    Ianukovici, acest Geoana al Ucrainei (Marţi, 27 aprilie 2010, 21:13)

    judex [anonim]

    ...ne arata cum s-ar fi dezvoltat Ro sub conducerea colaitiei PSD-PNL.
    • 0 (4 voturi)    
      Amice tu primesti bani? (Marţi, 27 aprilie 2010, 22:22)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui judex

      Sau esti prostac din naivitate?
    • -2 (4 voturi)    
      cat iti dau pe un post aia de la pdl? (Marţi, 27 aprilie 2010, 23:49)

      radu [anonim] i-a raspuns lui judex

      esti platit pentru ineptiile pe care le debitezi zilnic pe aici sau atat te duce capul?
  • +8 (10 voturi)    
    ... (Marţi, 27 aprilie 2010, 21:56)

    dragos234 [utilizator]

    ce jenant acest Ianukovici. Ca si Voronin, macurti, si unul si altul.
  • +9 (11 voturi)    
    s-o creada mutu' pe asta... (Marţi, 27 aprilie 2010, 21:56)

    John [anonim]

    Cautati pe google filmul documentar "The true story of the Soviets" se vorbeste despre aceasta infometare. Probabil Ianukovici asta e un pupincurist ca si fostu' presedinte comunist al Moldovei, de-i pupa pe rusi... in dos. Daca ala n-a fost genocid... atunci mesajul meu e scris de Vladimir Putin. Tata Stalin a avut grija el de toti... rusii nici acum n-au recunoscut actiunile sale
    • +2 (2 voturi)    
      Soviet Story (Miercuri, 28 aprilie 2010, 0:13)

      Marii cai albastri [utilizator] i-a raspuns lui John

      Filmul se cheama de fapt Soviet Story si e unul din cele mai bune documentare pe care le-am vazut in ultimii 5 ani:

      http://www.imdb.com/title/tt1305871/

      S-a pastrat niste corespondenta intre Stalin si Beria ( daca nu Beria atunci Heinrich Jagoda sau Ejov) in care spuneau ...daca nu incepem [Holodomorul] in doi ani pierdem Ucraina. Deci se temeau de o miscare secesionista, probabil populatia rurala se radicalizase si opunea rezistenta pasiva.
  • +7 (9 voturi)    
    Despre genocid (Marţi, 27 aprilie 2010, 22:00)

    Petre Carp [anonim]

    "Nu au fost vizati in mod special ucrainenii, dar si alte milioane de persoane din fost URSS au fost victimele aceleiasi politici", declara astazi oficialii de la Moscova. Concluzia: se recunoaste deci oficial ca genocidul a fost practicat de puterea sovietica la scara intregii federatii. "Arhipelagul Gulag" este o recunoastere si o marturie terifianta in acest sens. Acesta este adevarul, pe care liderii politici de la Moscova ar trebui sa il recunoasca si sa se disocieze de el, condamnand-ul. Nu sa il acopere!
    • +1 (3 voturi)    
      logica ruseasca (Marţi, 27 aprilie 2010, 22:51)

      georgio [anonim] i-a raspuns lui Petre Carp

      Dupa logica asta ruseasca (presedintele Ucrainei e rus 100% nu ucrainian ) , nici Hitler nu a facut genocid, sau holocaust. Nu au fost vizati in mod special evreii, si alte milioane de persoane din Europa au fost victimele aceleiasi politici. Germania si-a recunoscut crimele din secolul 20 , in schimb rusii vad ca inca fac statui unora din cei mai malefici criminali ai istoriei.
  • +2 (2 voturi)    
    Tehnic e complicat (Marţi, 27 aprilie 2010, 22:26)

    Daniel [anonim]

    Pentru ca daca au fost omorati si romani/rusi/alte etnii atunci nu se poate numi genocid.
    • +1 (1 vot)    
      a fost genocid sincron (Joi, 29 aprilie 2010, 11:49)

      daos [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      a fost genocid sincron

      a fost genocid pentru fiecare etnie luata in parte
      deci ai grija sa nu cazi in capcana pentru ca logic orice se poate argumenta, fatele insa raman
  • +1 (1 vot)    
    "genocid" (Marţi, 27 aprilie 2010, 22:28)

    rontzaila [utilizator]

    "...Kievul incearca sa convinga ONU ca Holodomorul din 1932-33 a fost un "genocid" comis impotriva poporului ucrainean..."
    de ce "genocid", cu ghilimele? nu-mi dau seama ce este un "genocid".
    produce "victime", tot cu ghilimele?
  • +1 (1 vot)    
    Povestea sovietelor (Marţi, 27 aprilie 2010, 22:31)

    daniel2111p [utilizator]

    http://www.jurnaltv.ro/video/The_Soviet_Story_Povestea_sovietelor_incredibil
  • 0 (0 voturi)    
    SIMPLA SANCTITAS............. (Marţi, 27 aprilie 2010, 23:22)

    AYAN [anonim]

    SIMPLA SANCTITAS.............NU IMI VINE SA CRED....
  • +1 (1 vot)    
    Revoltator! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 10:35)

    un trecator [anonim]

    Asa se falsifica istoria. Sau macar se incearca.

    Un astfel de discurs din partea presedintelui Ucrainei in 2010 este revoltator chiar si pentru cineva care nu este ucrainean. Nu e doar trist, e nedrept si ingrijorator.
    E ca si cum presedintele Romaniei ar spune in fata Comisiei Europene ca pentru victimele comunismului din Romania nu sunt vinovati comunistii romani si Rusia (URSS) ci ...Istoria sau mai precis... nimeni! Se incearca disiparea vinei pana la disparitia ei!
    Insa mormintele sunt tot acolo!
    • +1 (1 vot)    
      Din pacate (Miercuri, 28 aprilie 2010, 12:44)

      georgio [anonim] i-a raspuns lui un trecator

      Din pacate Ion Iliascu chiar a declarat si sustine in continuare asta. Istoria e de vina pt. victimele comunismului in Romania, nu el, colegii lui comunisti sau rusii.
  • +1 (1 vot)    
    nu a fost genocid ci genocid sincron (Joi, 29 aprilie 2010, 11:45)

    daos [anonim]

    da dragilor nu a fost genocid ci genocid sincron indreptat impotriva mai multor etnii

    crimele luate in total nu reprezinta genocid dar luate separat pentru fiecare etnie, ele pot fi considerate genocid, adica genocid sincron

    s-a produs un genocid sincron indreptat impotriva etniilor din urss, inclusiv impotriva rusilor.

    minciuna este specifica comunistitlor, si noi romanii am fost obligati sa uitam crimele hortystilor si nazistilor in N-V transilvaniei, crimele comunismului, crimele din republica moldova, crimele din serbia si bulgaria.

    nimic nu este mai rau pentru o natiune decat sa traiasca si sa creasca in minciuna - de aceea nu mai avem nici o valoare nationala pentru ca nu ne cunoastem istoria.

    pe antene la o emisiune in care a fost invitat istoricul Dogaru, moderatorul super destept intreba: unde a fost armata in anii 50, de ce nu a protejat populatia civila - pai mai draga moderator asa este cand nu citesti istoria, nu ai de unde sa stii, ca armata a respectat ordinele, iar multi generali si ofiteri cum a fost Dabija, a organizat rezistenta din muntii apuseni.

    porcii de comunisti, i-a bagat in aceeasi oala pe cei din rezistenta cu legionarii, tocmai pentru ca noi sa zicem pai legionarii au fost rai si trebuiau eliminati. nimeni nu stie ca in rezistenta au fost militari, ofiteri, generali, tarani instariti, tarani de rand, muncitori, profesori, scriitori, medici si nu in ultimul rand preoti

    maghiarii au avut revolutia din 56 - respect pentru ei, noi am avut rezistenta din apuseni, fagaras, banat, moldova, timp de zeci de ani, pana in 68, si unele grupuri pana in anii 70, iar cei din rezistenta au fost urmariti pana in 89.

    deci sa nu credeti ca romanii au fost chiar atat de prosti si ca nu s-au opus. s-a luptat cum s-a putut si cu toate mijloacele.

    romania este romania, trebuie sa o descoperim in fiecare zi