Presedintele Barack Obama si-a anulat deplasarea in Polonia. Nici Angela Merkel nu va fi prezenta la Cracovia

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 21:57 Actualitate | Internaţional


Presedintele american Barack Obama a decis sa-si anuleze deplasarea in Polonia, unde trebuia sa participe, duminica, la ceremoniile de inmormantare ale presedintelui polonez Lech Kaczynski si ale sotiei acestuia, Maria, morti in urma accidentului de avion de la Smolensk, anunta Casa Alba. Liderul american si-a anulat deplasarea din cauza norului de cenusa vulcanica care a perturbat traficul aerian in Europa. Un oficial german, citat de Reuters, a anuntat ca nici cancelarul Angela Merkel nu va lua parte la ceremonia din Cracovia.

"Am vorbit cu presedintele interimar (Bronislaw) Komorowski si i-am spus ca regret ca nu voi putea ajunge in Polonia din cauza norului de cenusa vulcanica care a perturbat traficul aerian din Europa", a afirmat Obama.

"Michelle si cu mine continuam sa-i avem pe polonezi in gandurile si rugaciunile noastre, si-i vom sprijini in orice fel putem pe masura ce-si revin din aceasta tragedie ingrozitoare", a adaugat liderul de la Casa Alba.

Un oficial guvernamental german a anuntat ca nici cancelarul Angela Merkel nu va lua parte la ceremonia din Cracovia, ce va avea loc duminica. Reuters scrie ca Merkel a petrecut deja 36 de ore in acest wekend calatorind de la San Francisco la Berlin. Ea a zburat intai spre Portugalia, dupa care a  mers la Roma, de unde a plecat cu masina spre Berlin.

Zeci de demnitari straini sunt asteptati sa participe la ceremonia de inmormantare a presedintelui Kaczynski, care va avea loc duminica la Cracovia. Oficialii polonezi si-au exprimat temerile ca norul de cenusa vulcanica din Europa va perturba sosirea invitatilor din strainatate. Circa 80 de delegatii straine sunt asteptate duminica la Cracovia.

Sicriele lui Kaczynski si ale sotiei sale au fost transportate de la Varsovia la Cracovia cu un avion militar.


Citeste mai multe despre   


















3333 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Cel putin interesant (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 22:21)

    neaga1900 [utilizator]

    La stirile din Spania , acum cateva minute se spunea , ca Obama a plecat , deja , spre Polonia!Cine minte?
    • +5 (7 voturi)    
      cine crezi (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 22:51)

      AMG250 [anonim] i-a raspuns lui neaga1900

      Normal ca stirile din Spania au dreptate si comunicatul de pe site-ul de la Casa Alba e la misto.
    • +1 (1 vot)    
      Spanioli mint... (Duminică, 18 aprilie 2010, 2:59)

      jetset-LONDON [anonim] i-a raspuns lui neaga1900

      ...spanioli mint.

      check bbc.co.uk care sant cei mai siguri ca infomratii din intreaga lume:

      http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/8627749.stm


      Nici o delegatie din partea UK si USA nu va fi prezenta la Cracovia.
    • +1 (1 vot)    
      Nu cred ca au mintit (Duminică, 18 aprilie 2010, 11:16)

      finlandezul [anonim] i-a raspuns lui neaga1900

      O mica nuanta aici. Din cite stiu eu a minti inseamna a denatura in mod _intentionat_ adevarul. A furniza informatii neverificate nu inseamna a minti.
      Cu alte cuvinte, ma indoiesc ca spaniolii stiau ca Obama nu va participa dar totusi au decis ca mai bine spun o minciuna. Pur si simplu nu au verificat stirea cum trebuie: sint neprofesionisti dar nu mincinosi.
    • +1 (1 vot)    
      M-am convins (Duminică, 18 aprilie 2010, 22:46)

      neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui neaga1900

      Obama nu pleca spre Polonia ci spre o localitate din sua, iar spaniolii au inteles cu totul altceva!....Se intampla si la case mai mari!
  • +5 (11 voturi)    
    Merkel se putea deplasa cu masina (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 22:35)

    hangela [anonim]

    sau cu trenul, interesant!
    • -3 (7 voturi)    
      Merkel (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 22:47)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui hangela

      Dupa cum zice in articol, Merkel este in San Francisco. Ma gandesc ca ii este cam greu sa ajunga cu trenul sau cu masina de acolo pana in Cracovia.
      • +4 (4 voturi)    
        Poate (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 21:59)

        marius v [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        ...mai citeşti o dată articolul. Cu atenţie.
        • 0 (0 voturi)    
          Gresit (Luni, 19 aprilie 2010, 20:23)

          neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui marius v

          este in Portugalia
      • +3 (3 voturi)    
        se poate deplasa cu masina (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 22:56)

        codo [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        a zburat pana la lisabona, apoi la roma si se indreapta spre cracovia.
        go, angie, go !
      • +4 (6 voturi)    
        fail (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 22:58)

        eugen [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Comment fail.
        Citeste mai bine. A FOST in SUA, acum e bine-mersi, face nani la Berlin.
        • 0 (2 voturi)    
          merkel (Duminică, 18 aprilie 2010, 1:14)

          dan [anonim] i-a raspuns lui eugen

          merkel e in drum de la roma spre berlin. in noaptea asta ramane sa doarma undeva prin italia... asa ca nu prea mai are cum sa ajunga pana maine dimineata in polonia...
  • -4 (14 voturi)    
    De la Obama nu ai la ce sa te astepti (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 23:12)

    barack [anonim]

    Barack s-ar duce la inmormantarea lui Assad. Sau a regelui saudit Abdullah. Ce sa caute la Kaczynski? Este senzationala capacitatea acestui presedinte american de a-si dispretui aliatii si de a-i curta pe dusmanii Americii. E mai rau decat Carter.
    • +2 (2 voturi)    
      mda... (Duminică, 18 aprilie 2010, 2:32)

      d [anonim] i-a raspuns lui barack

      Esti chiar misto... Te'ai gandit mult pana sa debitezi aia? Ce sa'ti spun, te'ai gasit acum! Eu zic sa te mai gandesti putin pana sa dai cu bota'n balta...
  • +3 (15 voturi)    
    oricum nu-l placeau (Duminică, 18 aprilie 2010, 0:19)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    deloc pe kaczyinski pentru verticalitatea lui. Daca ar fi fost oameni de stat cu adevarat ar fi trecut peste . Dar nu sint si vor plati pentru asta. Si noi si altii impreuna cu ei. Doamna Thatcher si domnul Kohl, chiar si Miterrand sau Blair, au fost ultimii oameni de stat din Europa. Acum e vremea pigmeilor, sarkozy sau merkel. Obamba care cu michelle a facut nu stiu ce, nici macar la categoria pigmei nu intra. Un biet cititor de prompter, un fel de esca la scara americana, ajuns presedinte datorita doamnei oprah.
    Dar totul se plateste. Din nefericire lista platitorilor e mult mai lunga decit a vinovatilor.
    A bon entendeur, salut !
    • -1 (11 voturi)    
      esti amuzant (Duminică, 18 aprilie 2010, 0:27)

      oxitocina [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      verticalitatea lui kaczyinski? Facea niste plecaciuni mai adanci in fata marelui Licurici decat Base al nostru. Ah da, am uitat, "despre morti numai de bine". Dar totusi exista o limita.
    • +2 (4 voturi)    
      ? (Duminică, 18 aprilie 2010, 3:10)

      eu100 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Blair, om de stat? De unde pana unde? Angela Merkel, neserioasa? Imi pare rau, dar acestea par a fi afirmatii lipsite de substanta. Iar cat despre BO, eu zic sa mai asteptam cu verdictele. Presedintii alesi democratic (!) nu sunt alesi dupa geniu, ci dupa popularitate. 50%+1. Asa ca sa nu ne mire cine iese ales. Sa nu uitam ca pe George W l-au ales, fiindca "lumea ar fi iesit la o bere cu el." Deci eu zic sa mai asteptam.
      • 0 (0 voturi)    
        asteapta matale (Duminică, 18 aprilie 2010, 18:54)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui eu100

        eu am alte treburi decit sa-l astept pe obamba si michelle a lui. In ce-l priveste ramine cum am stabilit. Un simplu cititor de prompter, gol de orice continut, adus de media democrata in pozitia de prezident.
        Iar dna merkel e onesta si chiar abila, dar de aici pina la a fi un mare om de stat e cale lunga.
        Valabil si pentru sarkozy.
        Pe matale te cam fura partipriurile ideologice.
    • +1 (3 voturi)    
      aproximativ corect (Duminică, 18 aprilie 2010, 9:24)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      oarecum corect, cu exceptia lui Blair, unde ai dat cu bata in balta rau de tot...
      Blair..penibil, jenant, pigmeu e un cuvant mare...
      • 0 (0 voturi)    
        daca doresti (Duminică, 18 aprilie 2010, 18:48)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

        putem avea un schimb de argumente pe tema respectiva. Pari un om cu care se poate discuta, impresia mi-am format-o din alte postari ale matale.
  • +2 (6 voturi)    
    Presedintele T Basescu (Duminică, 18 aprilie 2010, 3:45)

    TAIFUN [utilizator]

    a zburat prin plin nor de praf cu elicopterul pina la oradea ! iar de acolo, cu masina ! drumul e lung dar cei cu singe nobil si verticalitate inteleg . hats off mr. President !
    instinctul national nu va muri in europa veci pururi . si tineti va bine de minere homos din vest, pt ca razboiul de abia a inceput . avea dreptate m eliade cind a zis ca tinerii din estul europei sint peste cei din vest si peste cei americani . ii simt pe polonezi mult mai aproape . absolut toate natiunile din vestul dezvoltat + fosta urss fac orice ca sa pastreze status quo ul . nu le plac natiunile emergente. le mai pun cite o piedica , iar le mai dau niste firmituri de imprumuturi . cu china insa nu le prea merge . si nici cu romania sau polonia , daca sint suficienti care gindesc ca mine !
    • +1 (5 voturi)    
      Ce bati campii! (Duminică, 18 aprilie 2010, 11:28)

      radu [anonim] i-a raspuns lui TAIFUN

      "a zburat prin plin nor de praf" "sange nobil"- da, de la Johnny Walker! Ce oda, bai nene, parac suntem prin 1960, maretul carmaci! Vai de capul tau, e prea mult si unul care gandeste ca tine!
  • +1 (3 voturi)    
    nu fii trist..provoci greata! (Duminică, 18 aprilie 2010, 3:53)

    coco [anonim]

    Este usor si la indemana sa fraternizezi sau sa fii in suferinta alaturi de altii..face bine propriului ego(imi aduce aminte de fight club) ..insa..s-au dus..au murit niste oameni..care si-au trait viata de mii de ori mai intens decat muritorii care ii plang..parerea mea..mortii cu mortii. masii..ai grija de cotidianul tau!..nu'i pasa kaczyinski de viata ta sau a unui polac..la fel nici lui obama sau angela..fii productiv..eludeaza fiscul si fii fericit pentru ce ai!
  • +2 (2 voturi)    
    POLONIA (Duminică, 18 aprilie 2010, 9:46)

    sabo [utilizator]

    IATA CAT DE MULT ESTI IUBITA!
    NEMTII NU MAI POT DE DRAGUL TAU! SI RUSII!
    POLONIA A FOST MEREU UN NOD TARE!
    UNEORI SI ROMANIA...DOAR CA POLONII AU LUPTAT CEVA MAI MULT!
    SUNT SI CEVA MAI MARI!
    UKRAINA ESTE SPERIATA DE POLONIA..ARE SI MOTIVE ...APROAPE JUMATATE DIN EA ESTE POLONEZA, O PARTE ROMANEASCA SI CE MAI RAMANE!
  • +2 (2 voturi)    
    mai (Duminică, 18 aprilie 2010, 12:47)

    sabo [utilizator]

    fratilor dar puneti doar parerile care va plac?