Vladimir Putin a intrat intr-o farmacie din Murmansk pentru a verifica daca preturile la medicamente stabilite de stat sunt respectate

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 20:04 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin, la farmacie
Foto: Reuters
Premierul rus Vladimir Putin a socat sambata angajatii de la o farmacie din provincie, unde a intrat sa verifice personal daca acestia respecta regulile legate de preturile medicamentelor, transmite AFP. "Vizita lui Putin la farmacie pare sa fie ultimul show media pus la cale de autoritati pentru a arata ca omul de fier din Rusia lupta pentru interesele oamenilor simpli in mijlocul efectelor crizei economice", scrie AFP.

Putin, acompaniat de ziaristi locali, a intrat intr-o farmacie din Murmansk, si s-a interesat de pretul antiviralului Arbidol.

"Clientii nu se plang? Respectati regulile in ceea ce priveste medicamentele esentiale?", i-a intrebat Putin pe farmacistii care pareau socati.

Potrivit informatiilor, farmacistul a inceput sa caute prin lista ce stabileste preturile maxime cu care farmaciile au dreptul sa vanda medicamente considerate "vitale" de catre guvern. "Suntem un pic nervosi. N-avem oaspeti ca dumneavoastra in fiecare zi", a spus farmacistul, la care Putin a replicat: "Nu ne grabim".

Intr-un final, farmacistul i-a demonstrat premierului ca vinde Arbidol la un pret mai scazut decat cel stabilit de stat.

AFP scrie ca vizita de sambata aminteste de una intreprinsa de Putin la un supermarket din Moscova, unde le-a cerut managerilor sa reduca preturile.

Unii experti afirma ca premierul cauta sa-si mentina ridicata rata popularitatii, pentru a-si pregati terenul in vederea alegerilor prezidentiale din 2012, unde ar putea candida.


Citeste mai multe despre   
















4237 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    e clar romanii nu mai stiu de gluma (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 20:44)

    cristi [anonim]

    ce va opariti asa nene? comunismul e gata. nu ne mai inghite mama rusie., am iesit din umbra marelui urs. mai usor, invatati sa radeti...
  • +6 (12 voturi)    
    asa da! (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 20:50)

    drivex [anonim]

    Asta demn urmas al lui Stalin!
    • -3 (15 voturi)    
      (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 20:04)

      Cezar [anonim] i-a raspuns lui drivex

      de ce nu ne faci un bine tu si toti cei ca tine (impreuna cu Zambaretul sarac si cinstit) si emigrati in rusia ?
      Doar un tampit ar putea crede ca demagogia asta gen Piedone , are macar o mica legatura cu interesele oamenilor. Cata vreme piata nu este libera nu avem nici un fel de progres spre o calitate mai buna a vietii.


      ps .Apropo si in Corea de Nord ai putea emigra si acolo preturile sunt tinute sub control.
      • +8 (10 voturi)    
        Sarcasm? (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 20:19)

        a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui Cezar

        Eu vad comentariul ca fiind sarcastic.
        Ce sari asa pe el?
      • -2 (4 voturi)    
        ??? (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 22:23)

        ramen [anonim] i-a raspuns lui Cezar

        Mai lasati-ne voi astia cu piata 100% libera!!!

        Esti asa de sigur ca vrei piata libera?

        Nu cred, ca ai plati acuma de 3+ ori mai mult factura de curent, la fel apa, gazele, benzina, etc.

        Nu stiu de unde atata prostie pe capul voastru.

        Cei care vor piata libera sunt miliardarii care isi doresc sa faca tot ce vor si nu spre binele vostru.

        Mai ganditi putin inainte de a deschide gura!!
    • +11 (13 voturi)    
      nu chiar (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 20:09)

      florinelul [utilizator] i-a raspuns lui drivex

      pe vremea lui Stalin, singurul medicament pe care si-l puteau permite oamenii de rand din mandra Uniune Sovietica era glontul de plumb, administrat pe cale orala in doza unica.
  • +2 (4 voturi)    
    putere (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 21:33)

    maria [anonim]

    Nu ar strica ca si conducatorii nostri dragi sa si aduca aminte ca au mancat salam cu soia si sa mai umble prin piete sa vada intermediarii cum vand produsele luate de la tarani, la supra pret prin magazine sa vada ce adausuri practica.Este destul de greu sa mai traiesti in Romania ca toti vor sa te fure si produsele importate sunt de slaba calitate si pline de Euri.
  • +2 (2 voturi)    
    interesant (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 21:50)

    eugen [anonim]

    Asa de surpriza a fost vizita incat saracul farmacist a uitat sa inchida messengerul - tare de tot. Pe ecranul ala trebuia sa fie aplicatia de farmacie ...
    • 0 (0 voturi)    
      - (Duminică, 18 aprilie 2010, 18:30)

      rontzaila [utilizator] i-a raspuns lui eugen

      pare un messenger, dar poate fi la fel de bine si o aplicatie de management a stocurilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Stalin vs putin (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 22:33)

    dondan [anonim]

    Stalin era prost si betiv asta e pervers rau fost,actual si viitor KGB- ist.
    Asta e unx cu toate alifiile
  • +2 (4 voturi)    
    ce piata libera (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 22:43)

    pb80tm [anonim]

    la adaosuri de 300% piata libera?? din cauza asta apar jeguri ca putin cu mercurialul si vot la prostani. ceilalti prostani se inchina la "piata libera".
    • +2 (2 voturi)    
      vb aia.. (Duminică, 18 aprilie 2010, 2:41)

      neintelesul [utilizator] i-a raspuns lui pb80tm

      bum economic de procente colosale... nici america nu a vazut asa ceva...
      u cum crezi ca se fac bani repede in romanica, dezvoltand afacerea? ... nu punanad nejustificat pret peste pret; si cu 300% ai fost indulgent: eu lucrez la o firma care adaosuri si de 1000% la piese, bineinteles legal, filtrate prin coispe firme doar pe foaie. e treaba lor atat timp cat "piata"=romanul inghite marfa de ce nu? omu pune pret cat ii permite prostia clientului. ce ai vrea sa fie pocait? unde ai vazut u afacerist religios? :)))
  • +2 (2 voturi)    
    Tot inainte (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 22:50)

    Luci [anonim]

    Cu Comunismul tot inainte dragi Tovarasi Rusi! :)
  • +1 (3 voturi)    
    cuza si ocaua lui (Duminică, 18 aprilie 2010, 0:35)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pacaleala prostului. Conducatorii se shimba, prostii ramin la fel, doar ca mai multi.
  • +2 (2 voturi)    
    Ata stie,asta face. (Duminică, 18 aprilie 2010, 12:31)

    mircea [anonim]

    Putin ramane un comunist care face economie de piata cu metode comuniste asa ca nu ma mira haosul care este in Rusia.Curios ca unii ziaristi romani sunt incantati de asemenea metode.Nu vreau sa fac demonstratii cum se pot mentine sau scadea preturile,folosind principiile economiei de piata,pentru-ca in Romania,sunt putini cei care nu stiu.
    • -1 (1 vot)    
      haos ai tu in cap (Duminică, 18 aprilie 2010, 13:14)

      smen [anonim] i-a raspuns lui mircea

      pai daca acolo e haos la noi acilea cum e?
  • 0 (2 voturi)    
    Hai sictir (Duminică, 18 aprilie 2010, 13:27)

    Daniel [anonim]

    Voi n-aveti nimic mai bun de facut decat sa va uitati in ograda rusilor? Lasa-i naibii p-aia si uitati-va la noi, ca numai bine nu o ducem.