Reuniunea Bilderberg din 2010 va avea loc in luna iunie in localitatea spaniola Sitges - surse

de Adrian Novac     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 15:06 Actualitate | Internaţional


Cea de-a 58-a intalnire a Bilderberg Group, din care fac parte personalitati politice, jurnalisti si oameni de afaceri din Europa Occidentala si America de Nord, se va desfasura in luna iunie, in localitatea spaniola Sitges, in apropiere de Barcelona, sustine un site care monitorizeaza reuniunile grupului, conspiracyplanet.com. Potrivit informatiilor, intalnirea va avea loc intre 3-6 iunie in mica statiune exclusivita spaniola.

Reuniunea Bilderberg se va desfasura sub protectia unui numar impresionant de forte de ordine (atat politisti, cat si agenti de paza de la companii private), care, sustine site-ul, vor inchide complet localitatea spaniola.

Intalnirea grupului Bilderberg va urma reuniunii asa-numitei Comisii Trilaterale, ce se va desfasura la Dublin (Irlanda), intre 6-10 mai.

Site-ul precizeaza ca liderii grupului Bilderberg participa de obicei si la intalnirile Comisiei Trilaterale, unde sunt prezenti in mod normal circa 300 de persoane.

Anul trecut, intalnirea a avut loc la hotelul Nafsika Astir Palace din Vouliagmeni (Grecia), intre 14-17 mai.


Un grup controversat

Bilderberg Group este o organizatie ce include lideri politici, oameni de afaceri, academicieni si ziaristi, care se intruneste anual incepand din 1954. Organizatia sustine o agenda globalista si afirma ca notiunea de suveranitate nationala este depasita.

Printre participantii la reuniunile trecute ale grupului s-au numarat Hillary Clinton, Bill Clinton, Donald Rumsfeld, Henry Kissinger, regele Juan Carlos al Spaniei, Regina Beatrix a Olandei si Tony Blair, reprezentanti ai Consiliilor de Administratie de la IBM, Xerox, Royal Dutch Shell, Nokia si Daimler.

Intalnirea din 2008 s-a desfasurat la Westfields Marriott in Chantilly (Virginia). La fiecare patru ani, reuniunile se desfasoara in SUA sau Canada.

Din cauza caracterului secret al intalnirilor si al refuzului de a prezenta comunicate de presa, grupul a fost acuzat frecvent de comploturi la nivel mondial. Participantii nu au voie sa vorbeasca despre cele discuate in timpul reuniunilor, grupul nu are pagina de internet si nicio intalnire nu este inregistrata.

Grupul Bilderberg poarta numele unui hotel din Olanda unde membrii fondatori - printul Bernhard al Olandei, Joseph Retinger, David Rockefeller si Denis Healey - s-au intalnit prima data in 1954. Participantii la intalnirile grupului sunt protejati de serviciile secrete ale principalelor state reprezentate, in frunte cu CIA.


Citeste mai multe despre   


















2307 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 16:14)

    bgd [utilizator]

    Bun bun...probabil se vor discuta teme de genu...ce tara mai atacam, ce tara mai delapidam, cum distrugem Iranul si-l predam Israelului...stapanul de drept, ce facem cu China si cum ii prabusim, ce presedinte mai asasinam, etc...

    Probabil nu-i asa...dar tot timpul m-am intrebat care-i scopul acestor intalniri si ce pot discuta toti acesti importanti lideri in secret...
    • +1 (1 vot)    
      ... (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 17:51)

      maze [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Va recomand linkul de mai jos, din pacate e in limba engleza:

      http://www.youtube.com/watch#!v=mhqFldfjh_4&playnext_from=TL&videos=w6_LLP7oe2Q
    • 0 (4 voturi)    
      Nu e nimic fabulos... (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 20:24)

      Locke [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      Cel mai simplu motiv e urmatorul: participantii sunt lideri si manageri la cel mai inalt nivel. In lumea reala, in care adesea reprezinta interese diferite, sunt constransi de pozitiile lor formale la pozitii politice formale. Cunoastem toti ipocrizia de lucru impusa de sistem la nivel inalt.

      La o reuniune Bilderberg, presiunea acestor pozitii dispare pentru un week-end. Sau se incearca, pentru ca simpatiile, antipatiile, pozitiile ideologice sunt in bagajul fiecarui participant. Oamenii pot vorbi sau incearca sa vorbeasca liber si pot interactiona cu straini de acelasi nivel. Cu unii se cunosc, pe altii ii vad pentru prima oara.

      Si nu va inchipuiti ca se discuta cine stie ce secrete, de fapt se discuta teme curente aflate pe agenda tuturor, dar fara presiunea politicului. Si nimeni nu isi devoaleaza cu adevarat asii din maneca (din viata reala).

      Daca nu vi se pare convingator, cititi minutele intalnirilor din anii 60, care au fost dezvaluite si se gasesc pe internet. Veti fi surprinsi (atrag atentia ca va trebuie si o buna intelegere a realitatilor politice internationale in detaliu din deceniile respective)

      Restul sunt fabulatii conspirative din care se castiga o paine buna.
      • -1 (5 voturi)    
        haha (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 23:28)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Locke

        deci tu crezi ca ei se intalnesc acolo sa bea o cafea? Doamne, ce fericit esti! O sa vezi ca la cateva luni dupa intalnire se va organiza o alta intalnire, oficiala, la care se va pune in practica ceea ce au hotarat "la cafea".
      • -1 (5 voturi)    
        .... (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 23:36)

        maze [anonim] i-a raspuns lui Locke

        Problema e ca interesele lor din pozitia dominanta care o au sunt in totala contradictie cu interesele marilor mase de oameni.

        Adica un principiu enuntat la modul "Profit indiferent de costuri sociale sau de mediu" la o intalnire din asta suna doar foarte interesant.

        In lumea reala insa abordarea unui astfel de principiu duce la tragedii, razboaie, privarea de apa, foamete, distrugerea ecosistemelor.
        Padurea amazoniana a fost rasa deja pentru un profit temporar insa costurile de mediu sunt uriase iar consecintele pe termen lung sunt incalculabile.

        Nu e nici o conspiratie, pentru unii e doar bussiness si atat.
      • -2 (2 voturi)    
        prietene esti orb? (Luni, 19 aprilie 2010, 21:17)

        bo [anonim] i-a raspuns lui Locke

        in fata ai poate cea mai buna definitie a conspiratiei la cel mai inalt nivel...iti atasez o imagine cu desenu... ;-)
      • 0 (0 voturi)    
        bilderberg (Vineri, 14 mai 2010, 12:15)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Locke

        este normal sa le iasa planul diabolic de decimare a lumii atita timp cit planeta este plina de creduli. s-ar putea sa discute despre masuri spre binele oamenilor,cine stie(sic)?
        asta ne este soarta si o meritam
  • +4 (4 voturi)    
    Spuneti mai clar (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 17:19)

    cetateanul [anonim]

    Clubul Bilderberg este un club privat format din oameni extrem de puternici pe glob, se intalnesc anual cu usile inchise ca sa discute, fara publicitate. Speram sa discute treburi sanatoase.
    • +2 (2 voturi)    
      Speranta (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 18:53)

      nano2k [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

      Din pacate, ei discuta despre propriile lor interese. Nimic mai mult.

      Daca nu ar fi asa, nu ar exista intalniri cu usile inchise. Nu e vorba numai de Bilderbergi, ci in general.
      • 0 (2 voturi)    
        Bun, si care-i problema ta? (Duminică, 18 aprilie 2010, 5:57)

        iosiP [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Dar daca ma intilnesc cu un grup de prieteni/colaboratori, in calitate de persoana privata (ceea ce sunt, chiar daca detin o demnitate oficiala) nu vad DE CE sa permit accesul presei si/sau sa-ti dau tie socoteala despre subiectele discutate.
    • +2 (4 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 21:01)

      alex [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

      daca ar fi discutat "treburi sanatoase" atunci acestea ar fi fost "pe fata". ceea ce evident nu este cazul.
    • +1 (1 vot)    
      Se discuta cum sa eradicheze foametea!!Hahaha (Duminică, 18 aprilie 2010, 9:53)

      Doru [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

      Asta speri tu???!!!....Sa discute astia treburi sanatoase???!!!

      Sigur ca da numai lucruri sanatoase se discuta acolo...cum sa se construiasca spitale in castele, avioane care merg in cosmos, insule tropicale de tratament, depozite in banci...dar nu pt noi masa ...ci pt ei aia de la Bilderberg.

      Iar pacaleala aia cu managerii si ziaristiii...aia se duc sa ia ordine cum sa faca ...caci ailaltii care nu iau ordine stau pe afara si disperseaza politia sau PMC...pour les connoseurs.
    • 0 (0 voturi)    
      fara publicitate? (Luni, 19 aprilie 2010, 21:23)

      bo [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

      si tu nu vezi nici o problema cu asta?

      JFK anunta ca va deconspira interesele din umbra ce guverneaza SUA si vezi cum a terminat...ca si noi...cu pumnu in gura...
  • +2 (4 voturi)    
    Sa-ntelegem ca Spania este urmatoarea tara care... (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 18:20)

    ;( [anonim]

    ...va intra in faliment?
    • 0 (0 voturi)    
      Spania face deja matanii...pana la subsol de jos (Duminică, 18 aprilie 2010, 10:20)

      Doru [anonim] i-a raspuns lui ;(

      Zau si io care credeam ca aia pun de un double dip!!
      Spaniolii au facut plecaciunile deja nu pana la sol doar ci au sapat adanc .

      Premierul lor dupa ce a pus serviciile spaniole sa afle cine ataca speculativ spania a inceput si a urlat pe la media ca atacurile sunt de pe WallStreet si City of London...iar in saptamana imediat urmatoare a dat fuga in City sa cada la invoiala...siiii..la urmatoarea reuniune UE ministrul ed finante spaniol a retras de pe ordinea de zi planurile de regularizare a pietelor financiare prin excluderea asaziselor hedge funds din City of London de pe pietele Europene.

      Cu siguranta ca or mai fi fost si alte amanunte cum au fost in trecut gen ala cu Rio Tinto -pour les connosseurs-.

      Da oare sa fie vorba ca se pune de un "double dip"?!