Corespondenta din Germania

Est-germanii, pe punctul de a fi considerati o etnie aparte in propria lor tara

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Joi, 15 aprilie 2010, 14:22 Actualitate | Internaţional


Fosta granita RFG -RDG de la Marienborn
Foto: HotNews.ro
Un caz fara precedent se judeca joi in justitia germana. Tribunalul din Stuttgart este confruntat cu dilema daca est-germanii, asa numitii OSSIS (de la Ostdeutschland, fostul RDG) sunt „o etnie“. Procesul este urmarea plangerii in instanta a unei femei nascute in Germania de Est, pe a carei solicitare de angajare a aparut „stampila“ Ossi, cu un minus in fata. Femeii i-a fost refuzat postul, aplicatia si CV-ul fiindu-i returnate acasa cu compromitatoarea notita. Pe buna dreptate, ne putem intreba cate solicitari de joburi ale strainilor, sau chiar ale romanilor, sunt refuzate pe baza unei discriminari?

Reclamanta de 49 de ani locuieste in zona Stuttgart din 1988 si aplicase pentru un post de contabila. Ea si-a primit actele inapoi nu doar cu „minusul“ (- Ossi) inapoi. Potentialul angajator a mai completat si diversele sale parcursuri profesionale din fosta RDG, cu „DDR“. Firma vizata, un constructor de ferestre, sustine insa ca solicitanta n-a fost refuzata din cauza originii sale, ci a pregatirii profesionale insuficiente. Iar „Ossi“ ar fi fost o catalogare „mai degraba pozitiva“, dupa cum a afirmat patronul firmei.

Remarcile de pe CV-ul solicitantei erau de uz intern. Printr-o greseala administrativa, ele au ajuns insa si la candidata, care a dat in judecata firma, pentru discriminare. Conform legii, nimeni nu poate fi discriminat din cauza originii si apartenentei sale etnice. In acuzatia sa, avocatul femeii a spus azi in proces: „Cele doua parti ale Germaniei s-au distantat, in timpul diviziunii tarii. Germanii de Est au, in parte, un vocabular si obiceiuri pe care noi nu le-am cunoscut“.

In Tara Svabilor, cum e numit landul Baden-Württemberg in care se afla si Stuttgartul, afirmatia nu pare deloc de mirare. „Das Ländle“ (Tarisoara) e o entitate in sine, cu un dialect aparte, greu de insusit pentru un strain, dar chiar si pentru un german din alta zona a tarii. Nici Bavaria nu e altfel, ea continua sa se numeasca „Freistaat“, adica stat liber si adaposteste o buna doza de nationalism si protectionism regional.

Ca o germana sa se simta discriminata in propria ei tara si sa mearga in instanta pentru asta, e o noutate absoluta. Cate cazuri asemanatoare, referitoare la Ossis, dar si la alti imigranti, mai exista? Fara greseala firmei de ferestre, poate ca n-am fi stiut niciodata ce „directive interne“ se aplica la selectia candidatilor, in firme. Pe la colturi, se mai susotea ca n-ai sanse la un job, sau foarte mici, ca strain, mai ales in vremurile de criza, cand nevoia de posturi calificate s-a redus drastic. Insa oficial, egalitatea de sanse e „sfanta“ in Germania.

Originea etnica nu este definita exact in directivele europene si nici in legea germana, spun expertii. „Provenienta comuna“ sau „grupare cu identitate asemanatoare“ sunt definitiile generale ale etniei. Daca instanta din Stuttgart va hotara ca femeia nascuta in fosta RDG a fost discriminata in obtinerea unui loc de munca, ea ar putea primi trei salarii de cate 1.600 de euro, ca despagubire.

Aceasta n-o ajuta prea mult, caci banii acestia nu-i mai primeste ca ajutor social, deci castigul ramane la stat. Insa procesul se anunta complicat, deoarece judecatorul din Stuttgart trebuie sa decida intr-o problema nemaintalnita pana acum: daca est-germanii sunt in sine o etnie. Complicat! Este ca si cum romanii ar trebui sa decida acelasi lucru pentru locuitorii din regiunile sale istorice: munteni, ardeleni, moldoveni.


Citeste mai multe despre   


















8507 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Interesant de urmarit procesul..... (Joi, 15 aprilie 2010, 13:51)

    Surfer [utilizator]

    ....
  • -5 (9 voturi)    
    neamtzu nu e prost! (Joi, 15 aprilie 2010, 14:39)

    Nicky [anonim]

    Pai vedeti ca nemtalaii nu "e" prosti!?
    Mai bine iei un "negru" din est decat un nemtalau crescut de rusi!
  • -1 (13 voturi)    
    aiurea (Joi, 15 aprilie 2010, 14:51)

    Dan [anonim]

    Aiurea, ati gasit stirea si ati tras-o de par. Eu am fost angajat fara nicio problema fiind roman.
    • +6 (8 voturi)    
      Rezon (Joi, 15 aprilie 2010, 14:18)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      nici eu n-am avut probleme din motive de nationalitate. A trebuit sa mai fac ceva studii pe parcurs, dar asta e alta chestie.
    • +8 (12 voturi)    
      N-are treaba... (Joi, 15 aprilie 2010, 15:22)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Tu esti strain...nu conteaza. SI oricum chestiile astea se intampla doar atunci cand patronii sunt niste idioti. Tu probabil n-ai avut ghinionul asta.
      E ca si cum eu as trimite un CV unei firme din Cluj ,de exemplu, si as fi refuzat pt ca sunt moldovean, datorita impresiei generale ca moldovenii sunt lenesi si betivi (sau ceva de genu).
      Intelegi?
      Sau si mai bun....te refuz pt ca esti tigan.
      • +2 (6 voturi)    
        nu e o impresie generala (Joi, 15 aprilie 2010, 16:33)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        ;))
      • +1 (1 vot)    
        mda.. (Vineri, 16 aprilie 2010, 18:29)

        Moldoveanca [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Impresia generala despre care vb nu e chiar generala avand in vedere ca e sustinuta doar de olteni!:))
    • 0 (0 voturi)    
      ai uitat sa specifici.... (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 19:32)

      muky [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      ...in ce meserie ai fost angajat;si in ce perioada,inainte de criza sau dupa? cu bine
  • -3 (9 voturi)    
    Super! (Joi, 15 aprilie 2010, 14:55)

    Filip [anonim]

    chiar ma bucur de caest fapt, care a iesit la lumina...si eu aplic de ceva timp in ue si chiar sunt discriminata...fiindca nu apartin unei anumite tari...mai mult...acele permise de munca necesarein maj. tarilor din ue si non-ue, constituie o discriminare!! democratia...vorbe goale...
    • +3 (3 voturi)    
      Pai noi suntem discriminati prin lege (Joi, 15 aprilie 2010, 14:38)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Filip

      Tarile resp au propriile legi de imigratie si acordare a dreptului de munca in care se specifica clar ca esti dupa UEveche si dupa UE10.
      • +1 (1 vot)    
        legile sunt legi -discriminarea apare prin eludare (Vineri, 16 aprilie 2010, 0:31)

        mda [anonim] i-a raspuns lui Marius

        exista legi care relgementeaza munca noastra, ca cetateni romani, in diferitele tari din ue. dar discriminarea apare atunci cand actele iti sunt procesate cu tergiversari, autorizatiile de lucru amanate la infinit - deci vorbesc de discriminare la nivelul institutiilor. in franta, de pilda, ce nu stipuleaza legea permite birocratia. o echivalare a unor acte de studii poate fi amanata mai mult de un an, si asta cu un solicitant extrem de prompt, care trimite afabil toate actele, copiile, traducerile, rezumatele ce-i sunt cerute, pe parcurs... cunosc birocratia franceza deja de mult timp, si nu ii subestimez dimensiunile, dar in cazul povestit nu era vorba de birocratie, ci de tergiversare voita.
  • +3 (9 voturi)    
    Cat ne-a dezumanizat comunismul? (Joi, 15 aprilie 2010, 14:55)

    mircea [anonim]

    Atatia ani de propaganda comunista in tarile din fostul bloc estic al Europei,a creat ,uneori monstri cu pretentii,incat societatea capitalista,obisnuita cu spiritul competivitatii in viata,ramane uimita la aparitia in viata publica(munca,gargara),a unor indivizi care pretind drepturi fara a dovedi ca merita sa le aiva.In fosta Germanie de est se pare ca asemenea situatii sunt mai rare.In Romania,ne intrebam de ce suntem priviti cu suspiciune de europa de vest.Un exemplu recent spune cine suntem(sau cine incearca sa vorbeasca in numele nostru):cine a sustinut,participat si acordandu-i sprijin neconditionat fituicii comuniste"PUTEREA"?
    • +1 (7 voturi)    
      Mircea fa-te ca lucrezi (Joi, 15 aprilie 2010, 16:57)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui mircea

      si lasa-ne cu propaganda de tip nou si vestic. Am muncit in vest destul ca sa vad cu adevarat ce inseamna competitivitatea si toate bla-bla-urile umflate. Da exista competitivitate pana la un punct, in care apar si mici criterii ascunse sau trecute in subpagina care fac diferentieri destul de serioase.
  • +5 (7 voturi)    
    Nu văd exact de ce e nevoie (Joi, 15 aprilie 2010, 14:57)

    aqualung [utilizator]

    Un mic amănunt (ştiu că sunt cam perfecţionist): Swabia (Suabia sau Ţara Şvabilor) nu este tot landul Baden-Württemberg, ci doar Württembergul. Badenul e, ce-i drept o regiune cu teritoriul mic, dar orgoliile locale sunt la ei mari, cum s-a consemnat şi în articol. A fost acolo şi un referendum despre cum să se numească landul, Baden-Württemberg sau Württemberg-Baden.

    La obiect, nu văd de ce e nevoie de a dezvolta o etnie pentru genul ăsta de discriminare. Discriminarea pe baza regiunii de origine e şi ea ilegală, nu? E ca şi cum cineva ar refuza la noi angajarea cuiva pe motiv că e oltean şi că foloseşte perfectul simplu. Tot ilegal şi absurd e, nu e nevoie ca oltenii să fie o etnie pentru asta.
  • +3 (11 voturi)    
    discriminare (Joi, 15 aprilie 2010, 15:00)

    gabor [anonim]

    Astea sunt prostii, in mediul privat fiecare e liber sa angajeze in functie de necesitatile si interesele lui. Probabil cicatricea mentalitatii bolsevice se simte si la ei. Daca vor sa fie egali trebuie sa demonsreze ca sunt la fel de buni si sa isi castige increderea. Un exemplu exagerat, daca ai de ales iti permiti sa risti sa angajezi un tigan care te fura imediat ce intorci spatele? Cu mentaliatea e cel mai greu. Tiganii si-au schimbat numele in rromi si acum incearca sa ne schimbe pe noi sa-i putem intelege si sa-i vedem cu alti ochi dar ei raman neschimbati.
    • +1 (3 voturi)    
      Discriminarea se pedepseste cf legii (Joi, 15 aprilie 2010, 17:59)

      tint [utilizator] i-a raspuns lui gabor

      Nici in Romania, nici in alte tari civilizate nu este legal sa discriminezi pe motive de genul "OSSI". Indiferent daca este in mediul public sau privat. Doamnei respective nu i s-a dat nici macar ocazia sa vina la interviu sau la un test! Cum ar fi putut deci sa isi 'demonstreze' valoarea? Acum o sa punem etichete tuturor care au trait in Est, care au peste 50 de ani, care stau la tara, care au tenul masliniu samd? Raman vreo 10 englezi si nemti in picioare, toti BARBATI, care vor conduce lumea. Heil Hxxx!
  • +2 (10 voturi)    
    asta e... (Joi, 15 aprilie 2010, 15:02)

    MirceaA [utilizator]

    niciodata bogatul nu va sta la masa cu saracul
  • +5 (11 voturi)    
    Cum mai sunt si la noi (Joi, 15 aprilie 2010, 15:05)

    Creator [utilizator]

    Diversi idioti care incearca sa faca discriminare intre moldoveni, ardeleni sau olteni...
  • +1 (3 voturi)    
    O mica precizare (Joi, 15 aprilie 2010, 15:09)

    Scoaba [anonim]

    Doamna Rockhof, Baden-Würtemberg nu este tara svabilor. Würtemberg, poate, dar nu mai afirmati vreodata ca Baden are ceva deaface cu svabii. Si svabii sunt într-adevar o natie aparte, precum saxonii sau prusacii.
  • +4 (8 voturi)    
    Virusare comunista! (Joi, 15 aprilie 2010, 15:10)

    Danut D Deleanu [anonim]

    @ Desi Germania a pompat bani in fosta RDG diferentele de mentalitate se mentin.Greu sa obtii aceeasi productivitate dupa o "diktatura proletara"!DDD
    • +8 (10 voturi)    
      o parere (Joi, 15 aprilie 2010, 15:41)

      and [anonim] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

      Mie mi-a spus un vecin neamt (in alta tara decat Germ. sau Rom.) ca desi multi vest-germani se plang in continuu de unirea cu estul, in realitate ei au prosperat datorita lor : - piata de desfacere imensa, avida de produse vestice + forta de munca ieftina si numeroasa.
  • -2 (8 voturi)    
    Dar de ce sa ne miram (Joi, 15 aprilie 2010, 15:20)

    nanaiustina [anonim]

    Nemtii sunt cu siguranta cea mai obraznica si rasista natie (mai rau chiar decat americanii, al caror aer de superioritate este scuzat de faptul ca se cred, si poate sunt, cel mai puternic popor; toti cuceritorii aveau atitudinea coresponzatoare, iata spre exemplu romanii) -dar sa nu deviem- nemtii zic, sunt cei mai rasisti! Genii malefice ca Hitler s-au nascut si dezvoltat in toate timpurile si in cadrul tuturor popoarelor, dar numai la nemti s-a ajuns la apogeul nebuniei si cruzimii. Nu se intreaba nimeni de ce a prins fanatismul atat de bine la ei. In Germania, si vorbesc din proprie experienta, poti sa vorbesti germana lui Goethe, daca esti vopsita bruneta esti catalogata drept "tzigoinerin".
    In ceea ce ma priveste, n-au decat sa se omoare intre ei!
    • +4 (4 voturi)    
      zau? (Joi, 15 aprilie 2010, 16:35)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui nanaiustina

      da' de japonezi ce zici, bre?
    • +4 (4 voturi)    
      esti pe linga (Joi, 15 aprilie 2010, 20:52)

      adib [anonim] i-a raspuns lui nanaiustina

      Hitler era austriac ;)!
    • +1 (1 vot)    
      Ai dreptate! (Vineri, 16 aprilie 2010, 18:36)

      Lilia73 [utilizator] i-a raspuns lui nanaiustina

      Lupul paru-si schimba, dar naravul ba! Cat de civilizati si binevoitori s-or tine, tot din cand in cand mai erupe cate o ”buba” nationalista..
  • +1 (3 voturi)    
    speculatie ziaristica (Joi, 15 aprilie 2010, 15:47)

    Florin [anonim]

    Daca-i adevarat ce relateza ziarul e vb doar de discriminare. Femeia a fost respinsa datorita zonei in care s-a nascut. Ar trebui verificata structura personalului, salariile si consultarea tuturor angajatilor firmei.
    Concluzia: "alta etnie" este o speculatie ziaristica pusa-n titlu pt atragerea de cititori. Pe timpul lui Adolf austriecii erau germani iar acum nemtii din Germania fosta democrata sunt alta natiune? Sa fim seriosi. Sunt multi cei care vor sa traiasca bine si putine resurse. E vb pur si simplu de limitarea accesului la un trai mai bun. Asta-i tot.
  • +4 (4 voturi)    
    hmmm, ciudat (Joi, 15 aprilie 2010, 16:10)

    ampersand [anonim]

    tare-s curios ce va decide tribunalul. Mie mi se pare ceva foarte greu de decis pentru că proba în sine, acea ştampilă, pare a fi "pe muchie", interpretabilă. Nu e niciunde o dovadă concretă care să arate că femeia a fost respinsă din cauza acelei "etichete". Dacă tribunalul îi va da dreptate doar pe baza acelei dovezi, atunci cred că s-ar deschide o mică cutie a Pandorei, în sensul "am fost respins pentru că pe CV scria că-s bărbat/femeie, alb/negru, sunt din Bacău / Covasna / Bucureşti / Craiova / Timişoara, că am lucrat anterior la firma Z şamd". Dac-aş fi judecător şi-ar trebui să judec doar pe baza acelei ştampile, i-aş respinge reclamaţia tipei.
    • 0 (2 voturi)    
      Sistematic? (Joi, 15 aprilie 2010, 17:24)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Se pare că sunt destule indicii că a fost aşa. De fapt, simpla existenţă a acelei ştampile (nu note scrise cu creionul sau altceva) arată că în mod sistematic în acea firmă se practică etichetarea asta (probabil dinainte de testarea angajatului).
    • +1 (1 vot)    
      f probabil sa fie discriminare (Joi, 15 aprilie 2010, 17:29)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      Trebe facuta o cercetare minutioasa. Care au fost exigentele solicitate prin anuntul de angajare. Daca formal solicitanta le indeplineste. Care este practica formala a angajarilor in firma. Si bun inteles se poate merge pana la testarea profesionala independenta atat a anumitor angajati din cadrul firmei (pt a vedea standardul profesional) cat si a solicitantei. Daca exista diferente salariale sau de alta natura intre cei nascuti in vest (RFG) si est (RDG). Insa confectionarea unei stampile e un indiciu serios in ceea ce priveste discriminarea. Asa au procedat nazistii cu stampila "Jude" aplicata evreilor pe documentele de identitate, inclusiv pe al lui Albert Einstein. E foarte posibil ca eroarea da a-i da CV-ul adnotat solicitantei sa fie intentionata. Adica un salariat din cadrul serviciului personal cu alte idei si suparat pe patron sa-i fi dat documentul incriminant solicitantei.
  • +2 (2 voturi)    
    au fost odata ... Banater Schwaben (Joi, 15 aprilie 2010, 16:59)

    Ösi [anonim]

    Procesul se arata complicat pentru faptul ca ar putea sa ajunga curtea la concluzia si asa daltuita in "brandul" Ländle-ului anume ca tocmai ei sunt un trib atipic german: "Wir können alles. Außer Hochdeutsch". (Noi ne pricepem la orice. Numai la germana literara nu).
    Suportul de simpatie pentru satra celor "Schaffe, schaffe, Häusle baue und net nach de Mädle schaue ..." (Trage, trage, zideste casa si nu cu ochiul la fete ...) vine de la inventivitatea si sarguinta cu care au faurit cel mai prosper Land german dupa razboi.
    N-ar fi cei mai nepotriviti instructori pentru tarile in tranzitie. Doar svabii nu sunt necunoscuti in Romania.
    • +1 (1 vot)    
      au fost odata (Joi, 15 aprilie 2010, 19:53)

      Jabenitza [utilizator] i-a raspuns lui Ösi

      Asa este,cea fost banatul pina la nationalizare si ce este acum....lipseste mina harnica a svabilor.
  • +1 (1 vot)    
    Verdict (Joi, 15 aprilie 2010, 18:04)

    Lucian_Mares [utilizator]

    http://www.focus.de/karriere/arbeitsrecht/diskriminierung-ossis-sind-kein-eigener-volksstamm_aid_498872.html
  • +5 (5 voturi)    
    interesant (Joi, 15 aprilie 2010, 18:15)

    mike [anonim]

    Ceea ce nu stim noi sau nu e dovedit este ca nemtii au avut,au si vor avea un sentiment de superioritate...Hitler a exploatat f.b.treaba asta,iar in zilele noastre ei incearca sa acopere intr-un fel tendinta rasista,insa in adancul sufletului se simt superiori si mai buni....
    • -1 (1 vot)    
      nemtii (Vineri, 16 aprilie 2010, 0:31)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui mike

      iar cand acest lucru - ma refer la sentimentul de superioritate - este si realist, cu atat mai mult
      • 0 (0 voturi)    
        Normal (Vineri, 16 aprilie 2010, 18:41)

        Lilia73 [utilizator] i-a raspuns lui vlad

        Sa expluatezi si sa jefuiesti timp de cativa ani buni toata Europa,normal ca agonisesti avere si te si simti superior!
  • -1 (3 voturi)    
    nedumerire (Joi, 15 aprilie 2010, 21:56)

    flo [anonim]

    Citind articolul nu pot decat sa constat ca autorul articolului exagereaza si deformeaza total sensul acestui proces:
    "instanta din Stuttgart va hotara ca femeia nascuta in fosta RDG a fost discriminata in obtinerea unui loc de munca, ea ar putea primi trei salarii de cate 1.600 de euro, ca despagubire." Este vorba asadar despre DISCRIMINARE la obtinerea unui loc de munca si NU despre stabilirea daca est-germanii sunt sau nu o etnie aparte fata de ceilalti germani. Autorul articolului fabuleaza aici si face insinuari total inoportune ca cele referitoare la romani.
    PS: Imi permit sa speculez ca DISCRIMINAREA in cauza are la origine cliseele pe care multi germani din vest le au fata de connationalii lor estici cu privire la educatie si mentalitate, in special cand e vorba de persoane mai in varsta...Persoana respectiva are 49 de ani fiind nascuta nascuta in est(fosta DDR)...
  • +2 (2 voturi)    
    Pai da... (Joi, 15 aprilie 2010, 22:19)

    ASIMO [anonim]

    ... discriminare va exista mereu si peste tot. Ca in Germania e putin mai pronuntata cateodata, e clar. E spiritul lor de asa natura. Si pardon, intr.un fel au dreptate. Au tras si trag dupa ei multe natii. La 80 si ceva de milioane de locuitori, sunt peste 10 milioane de "ausländeri". Cred si eu ca s-au saturat sa fie sufocati de strainii care mai nou incep sa le devina staoani, in prea multe domenii. Ossi's sunt insa de-ai lor, dar ... aia mici si negri.Si oricat ar comenta svabii, sau de fapt oricine altcineva, unirea cu estul a fost un bum financiar pentru vest. Ca mentalitatile nu pot fi prea repede schimbate, e de asemenea un adevar, iar Ossis sunt in continuare o afacere pentru ca muncesc precum romanii, ieftin si bine. Si spun asta dupa ce am vazut randamentul unor ossis, pe care ii am in subordine. Ma rog, ca beau de rup e partea a doua. An alle Ossis die hier lesen: Seid Stolz! Wir lieben euch!
  • +3 (3 voturi)    
    mie mi s-a intamplat ceva asemantor (Joi, 15 aprilie 2010, 22:30)

    visio [anonim]

    dar ce vreau sa sa spun este ca tiganii intotdeauna vor fi tigani, romanii intotdeauna vor fi pasnici, iar nemtii intotdeauna vor fi fascisti; nu voi uita cate zile voi avea privirea plina de dispret a neamtului pe motiv ca sunt roman...sa fie la ei acolo..
  • +2 (2 voturi)    
    O sa fie rupti de francezi, polonezi si rusi (Vineri, 16 aprilie 2010, 2:46)

    T+C [anonim]

    Nici o problema, mai incepe un razboi mondial si nu mai ramine nimic din Germania.
    O sa fie rupti de francezi, polonezi si rusi.
    • 0 (0 voturi)    
      dupa doua incercari falimentare (Vineri, 16 aprilie 2010, 8:09)

      Ösi [anonim] i-a raspuns lui T+C

      de a-si face spatiu vital in Est, nemtii si-au luat ramas bun de la acest proiect aberant. N-am insa inpresia c-ar fi plaguiti de cosmarul dezintegrarii precum aliatii lor de odinioara de la sud-est. Demografia le da cel mai mult de furca legata de refuzul de a accepta gandul unei adjustari a nivelului de trai foarte bun la circumstantele, totusi, constrangatoare.
      "Deutschland, Deutschland über alles" isi va recapata sensul initial si anume dragostea poetului, von Fallersleben, pentru patrie (pe-atunci doar o dorinta arzatoare) mai presus de toate.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu si-au luat gandul de la nimic (Vineri, 16 aprilie 2010, 10:54)

        Horia [anonim] i-a raspuns lui Ösi

        Sa mori tu ca au renuntat la spatiu vital in Est?!? Poate la estul extrem al Rusiei te refereai, si incluzi aici Kamceatka. Toate firmele nemtesti din Cehia, Slovacia, Ungaria, Polonia, Romania ce fac?! E, asta fac, cuceresc spatiul vital german.
        • -2 (2 voturi)    
          cu acesta miza pe viitor, (Vineri, 16 aprilie 2010, 12:32)

          Ösi [anonim] i-a raspuns lui Horia

          am convingerea ca vei sfarsi inaintea mea cu toate ca am o varsta inaintata. Adu niste argumente mai palpabile decat generalizari de globalizare. Spatiul vital implica alte masuri, de regula violente, o ideologie suprematista, o oranduire autoritara si mai ales dorinta dupa un locsor propriu la soare - ca natiune "intarziata" prin excelenta. Temerea de capatai este subtirimea tencuielii democratice pe zidul gros al istoriei construite din alte materiale. O stare comuna multor natiuni europene, dar in particular provocatoare la acest colos cu 80 de milioane.
          Cat timp asemenea conditii si aspiratii raman nedetectabile, nu vad nicio justificare pentru ganduri fataliste sau, la unii mai degraba, "wishfull thinking" ?
        • +2 (2 voturi)    
          bine spus! (Vineri, 16 aprilie 2010, 13:07)

          bucatar [anonim] i-a raspuns lui Horia

          coloniile moderne nu sunt cele care produc cafea, condimente si citrice. Spatiul vital pentru Germania este Estul Europei care trebuie transformat intr-un organ reproductiv care sa satisfaca nevoile elementare ale locuitorilor Vestului: forta de munca ieftina, bone si prostituate.
  • +1 (1 vot)    
    Daca unul e nebun ... (Vineri, 16 aprilie 2010, 16:55)

    Tatiana [anonim]

    daca un tampit de functionar a respins cererea de angajare a femeii avand tupeul sa ataseze tot felul de stampile , minusuri , si numele de osssi ...nu stiu mai cum pe CV-ul ei asta nu inseamna ca acum trebuie ca judecatorii germani sa divida tara in etnii de tot felul si sa se faca diferente intre cetatenii aceleiasi tari ...asta se poate rezolva simplu de orice tribunal : functionarul trebuie sa fie concediat si daca repeta fapta la alt loc de munca sa fie trimis la racoare ptr. 1-2 ani sa invete sa respecte drepturile cetatenilor Germani !!! si daca in aceeasi companie se mai repeta fapta ..adica se trezeste alt tampel cu mot sa discrimineze germanii de est sau de vest ...sa fie inchisa compania si scoasa la licitatie ... ce atata tura-vura !!! ne scarpinam cu totii cu mana stanga la urechea dreapta ...si incercam sa inventam cauze false !?! sunt lucruri mai serioase pe lumea asta de rezolvat !!!