Oficial iranian: Noua politica nucleara a SUA este "terorism de stat"

de Stefan Popovici     HotNews.ro
Luni, 12 aprilie 2010, 23:52 Actualitate | Internaţional


Ambasadorul Iranului la ONU a lansat luni un atac virulent catre noua politica nucleara a presedintelui american Barack Obama, calificand-o drept "terorism de stat" pentru faptul ca nu exclude folosirea armei atomice impotriva republicii islamice, scrie AFP.

"Poate fi noua politica nucleara a Statelor Unite, care nu exclude folosirea bombei atomice impotriva altori tari, printre care si Iranul, numita altfel decat terorism de stat? ", a spus Mohammed Khazaee in fata unei comisii a Adunarii Generale intr-o dezbatere asupra masurilor de eliminare a terorismului international. Washingtonul a afirmat saptamana trecuta ca va folosi arme atomice doar in "conditii extreme" si ca nu va ataca statele care nu detin armament nuclear, insa Iranul si Coreea de Nord au fost evidentiate drept exceptii de la aceasta politica.


Citeste mai multe despre   


















854 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    ciudat ca (Marţi, 13 aprilie 2010, 0:59)

    niv [utilizator]

    dl.Obama nu invita nicicand protejatul sau Stat Israel in a fi sincer si a marturisi faptul ca detine un arsenal nuclear; daca Israelul este admis...tacit? in elita nucleara, deoarece ar fi un exemplu de democratie si de rationalitate, deci si de retinere, vezi D-ne!, cum deunazi l-am auzit pe un comentator de pe DW afirmand, atunci de ce nu indrazneste acest stat sa recunoasca infractiunea de a poseda acest arsenal nuclear?!
    • +2 (6 voturi)    
      HAHAHA (Marţi, 13 aprilie 2010, 0:45)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui niv

      Politica AMERICII DE NORD este in mana evreiilor sinionisti inca de la LINCOLN.JFK a fost singurul presedinte American carea permis inspectionarea instalatiei nucleare de la DAIMONA,cand evreii si-au zidit accesul la subteran.Ce sa intamplat cu JFK.La asasinat Oswald pe careapoi un altul i-a luat maul.Ca mafia ,ca cubanezii l-au asasinatpe JFK ,praf in ochii orbiilor.Imediat dupa asasinarea lui JFK prima lege votata de senatul american .,a fostaceea de a nuse mai permite inspectionareainstaletiilor nucleare israeliene de la DAIMONA.Iar satelitii de spionaj americani nu aveau voie sa faca fotografii in aceea zona decat de la o anumita rezolutie in sus.Acum alt caz similar.Dupa razboi Lincoln dorea reconstructia Americii si avea nevioe de lovele.Cine detinea lovelele., bancherii evrei.I-a chemat la el.,si ei foarte binevoitorii i-au oferit dolarei lao dobanda intre20 si30 la suta.Mult pt o tara inreconstructie dupa razboi.Generalul Ulysse Grant i-a dat o idee.
      O banca nationala care sa emita ,,bilete,, la o dobanda infima.Ei bine cand marii bancheri evrei si-au vazut viitorul pereclitat ce au facut.Vorba unui evreu.,nu-i nimic mai usor sa scapi de adversarul tau decat sa gasesti un fanatic care sa o faca in locul tau.Lincoln este asasinat ,politia il incolteste pe asasin si in loc sa il aresteze il omoara.Prima lege scoasa dupa asasinarea lui Lincoln este aceea de a desfinta banca nationala a americii si retragerea biletelor emise de ea.Oswald este arestat si asasinat.Itzac Rabin asasinat de un fanatic ultra-ortodox.Ce bine zicea acel evreu.Gasesti un fanatic si rezolvata treaba.Cum se explica ca un stat de 5 milioane de persoane pur si simplu urineaza pe toata america de 300.000.000 de ppersoane.
      • -4 (6 voturi)    
        Ce bune-s teoriile conspiratiei... (Marţi, 13 aprilie 2010, 9:21)

        Costica [anonim] i-a raspuns lui HESS

        ...dar...Grant a fost presedinte 8 ani. Asa ca a picat o fantezie de-a ta. Folosindute de "fapte" poti "demonstra" orice.
        Israelul ne apara si pe noi. islaminstii trebuie sa termine intati cu ei si apoi cu noi. Sa nu crezi ca am fi exclusi de pe lista. Si cam ce incredere poti avea ca statul Iran va si controla armele nucleare cand la putere sunt jihadistii? Care pot foarte usor trimite atentatori sinucigasi cu bombe atomice la vecini si nu numai ? Atunci ce vei spune? Ca tot evreii sunt de vina ?
    • -3 (5 voturi)    
      Uite cine vorbeste! (Marţi, 13 aprilie 2010, 13:24)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui niv

      Mascariciul de Ahmi care praseste organizatii teroriste si ameninta zilnic Israelul cu distrugerea este elementul pozitiv si se posteaza pe pozitia de acuzator.
      Israelul vesnic asediat si atacat a devenit in ochii multor intoxicati cu veninul antievreiasc vechi de cand lumea, in mod paradoxal pentru logica normala, marele criminal international, generatorul tuturor nenorocirilor de pe pamant..
      Iar atunci cand se apara, in mod automat devine criminal de razboi, caci dupa aceasta logica stramba nici n-ar avea dreptul de aparare si orice gest de aparare e in cazul sau o crima.
      Iar daca are cumva arsenal nuclear, el ar fi cel mai justificat si legal arsenal din lume, pentru ca nu mai exista niciun alt stat din lume a carui existenta si populatie sa fie atat de deschis si efectiv amenintata ca a Israelului.
  • +2 (8 voturi)    
    Chiar asa e... (Marţi, 13 aprilie 2010, 2:38)

    Marian [anonim]

    Sunt de parere ca oficialul iranian are dreptate.
    Din cate imi amintesc eu, SUA nu a fost imputernicita de nimeni de pe pamantul asta sa faca pe politaiul prin lume.
    Iar daca cineva crede ca cea mai buna metoda de a lupta cu "terorismul" este sa terorizezi o planeta intreaga, se inseala amarnic.
    Azi se poarta razboaie nedeclarate impotriva unor himere, si astfel se afecteaza viata multor oameni care n-au nimic de-a face cu terorismul.
    As prefera ca termenul de "terorism" sa nu fie definit de administratia americana, ci de "United Nations".
    Pe de alta parte, orice definitie s-ar da, trebuie sa se tina cont de faptul ca poate deveni terorist peste noapte daca cineva ii omoara familia fara nici un motiv. Daca ii lasi un om viata "goala", fara cei dragi pe langa el, singurul lucru care ii mai ramane acelui om e sa se razbune.
    SUA se comporta ca un huligan mai mare facand ordine printre niste huligani mai mici. Dupa mine, daca ai calcula un coeficient al gradului in care o tara traieste in minciuna avand totodata un nivel de trai ridicat, SUA ar fi pe locul intai. Tinand cont de ce posibilitati are, este incredibil cat de falsa poate fi ca tara, in relatia cu celelalte tari si chiar si cu cetatenii ei. Americanul este probabil cel mai "orb" cetatean. Pleaca la lupta pentru cauze in care ajunge sa creada prosteste doar pentru ca din razboi isi ia salariul. De zeci de ani SUA creaza sau alimenteaza conflicte pentru ca numai asa isi poate face economia sa "mearga".
    Pe de alta parte Iranul pare o societate mai inchisa, unde mai mereu "rufele se spala in familie".
    Cand Iranul stie (cum stie de fapt toata lumea) ca Israelul detine ilegal arme nucleare, cum poate SUA (si cu ce drept) sa arate cu degetul catre Iran?
    Indiferent daca Iran are arme nucleare sau nu, se stie sigur ca SUA are. De ce SUA ar avea mai multe drepturi si/sau libertati? De ce Iranul ar avea mai multe obligatii si/sau restrictii. SUA a folosit deja armele nucleare si par ca mai vor odata. Niste ipocriti.
    • +1 (7 voturi)    
      de ce SUA ar avea mai multe drepturi...? (Marţi, 13 aprilie 2010, 6:50)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Marian

      pentru ca are mai multa putere.
      iar cei cu mai multa putere cauta intotdeauna legitimitate si justificari morale pentru actele lor.
      ce raspund aparatorii israelului cand aduci in discutie bombardarea civililor din gaza? - ca israelul e pamantul evreilor de cateva mii de ani... - evident ca n-are nici in clin nici in maneca una cu alta, dar da bine. celor care au putere le mai lipseste doar statutul, asa ca si-l cumpara.
    • -2 (6 voturi)    
      Ipocrit esti tu... (Marţi, 13 aprilie 2010, 8:42)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Vezi tu, habar nu ai DE CE VOR IRANIEINII ARMA NUCLEARA... Plus ca mai e ceva , ce iar nu stii si nu cunosti : incercul armelor de distrugere in masa conteaza foarte mult si conditiile politice; in Pakistan armata detine puterea , in Iran o detin imamii; daca un idiot dintr-asta declara razboiul sfant , avand in spate santajul nuclear , cum te aperi ? Habar nu ai pe ce lume traiesti si despre ce e vorba ( pentru tine, stii ce i-a spus Kim Jon Il, smecherul "presedinte" imparat "comunist" al Coreii de Nord - unde ai merita tu sa stai 1 an ca se mai judeci dupa - unde esti condamnat la moarte pentru detinerea unui telefon mobil - lui Sadam Hussein dupa primul razboi ? Daca aveai arma nucleara nu te mai atacau americanii !)
      De ce isi fac Iranieinii arma nucleara? Sa poata ataca Israelul si sa-i omoare pe aia fara teama ca intra restul lumii in razboi de teama atacurilor nucleare. Si dupa Israel cine urmeaza , fraiere? De ce crezi ca numai aia le stau in gat? De ce crezi ca Imamul Londrei a declarat ca abia asteapta sa vada stagul verde al islamului fluturand pe turnul Londrei ?
      • +4 (4 voturi)    
        de ce te repezi? (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:08)

        niv [utilizator] i-a raspuns lui Costica

        ho, mai cu glagorie, nu doar cu pumnii, dle!
        si zici ca daca in Pakistan armata deține puterea, așa ca in super-militaristul Stat Israel, unde nimeni nu e promovat, indiferent de domeniul de conducere in care se afirma, fara a avea un stagiu militar notabil, ba chiar un grad ofițeresc de seamă, societatea civilă „cu adevărat” neexistînd la modul stricto sensu, asa ceva ar justifica in sine detinerea de arme de distrugere in masa...!? Sa intelegem ca ne indemni sa apreciem ca linistitor acest lucru, de parca nu militarii ar organiza, la putere fiind, atatea si atatea acte de salbaticie si primitivism! de parca cele doua Razboaie mondiale n-ar fi fost duse, in ceea ce privea desantarea crimelor impotriva umanitatii, de ex., de armate profesioniste, ca Wehrmacht-ul neamț...!
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Marţi, 13 aprilie 2010, 14:43)

        vasilica [anonim] i-a raspuns lui Costica

        mai costica lasa naibi geopolitica si hai odata ca avem de dus turma la stana; acum te gasisi si tu sa comentezi.