Dmitri Medvedev: Un atac al Israelului asupra Iranului ar putea duce la izbucnirea unui razboi nuclear

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 12 aprilie 2010, 19:28 Actualitate | Internaţional


Dmitri Medvedev
Foto: AGERPRES
Un atac militar al Israelului impotriva Iranului ar putea provoca izbucnirea unui razboi nuclear si un dezastru global, a avertizat, luni, presedintele rus Dmitri Medvedev, citat de RIA Novosti. Declaratiile lui Medvedev vin la scurt timp dupa ce Statele Unite si Israelul au refuzat sa excluda posibilitatea unei actiuni militare impotriva Iranului, in cazul in care masurile diplomatice vor esua in dosarul programului nuclear al Teheranului.

Liderul de la Kremlin a avertizat, insa, intr-un interviu acordat ABC News, ca un atac impotriva Iranului ar fi "cel mai rau scenariu posibil", iar "toate statele sunt atat de apropiate, incat nimeni nu ar scapa neafectat".

"Daca un conflict de acest fel are loc si va exista un atac, atunci ne putem astepta la orice, inclusiv la folosirea armelor nucleare. Iar atacurile nucleare in Orientul Mijlociu inseamna o catastrofa globala. Multe decese", a atras atentia Dmitri Medvedev.

Liderul de la Kremlin a adaugat ca nu se stie deocamdata daca Israelul va decide sa declanseze un atac aerian impotriva Iranului.

"Israelul are propria politica. Personal, am o relatie buna cu presedintele si premierul israelian. Ei sunt insa persoane independente si pot spune ca, in legatura cu multe subiecte, au pozitii de neclintit", a incheiat Dmitri Medvedev.


Citeste mai multe despre   
















6319 vizualizari

  • -7 (17 voturi)    
    Vorbesti de lup si lupul la usa. (Luni, 12 aprilie 2010, 18:42)

    Moody [anonim]

    Oamenii deja se gandesc la scenariile unui posibil dezastru nuclear mondial. Stiti voi vorba aia..."daca nu ar fi nu s-ar povesti". Inseamna ca de asta vom avea parte pana la urma...Oala care fierbe va da pana la urma in clocot.
    • +12 (16 voturi)    
      Nu, (Luni, 12 aprilie 2010, 20:08)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Moody

      nimeni nu-si doreste asa ceva, adica razboi atomic, si cu siguranta nu-si permit sa se joace cu asta. In fond, si americanii, si rusii au experienta celor 50 de ani de neintrerupta amenintare cu arme atomice. Daca au trecut cu bine o data, vor prefera sa continue asa.
        #showComment()
  • +3 (27 voturi)    
    Ahmad e nebun (Luni, 12 aprilie 2010, 18:51)

    Racnetul islamic [anonim]

    Din pacate pt poporul persan (51% din cetatenii Iranului, restul sunt alte etnii, kurzi, arabi, turkmeni, azeri, baluci, etc.), vechea Persie antica, cultura stralucita, a fost distrusa de invazia arabo-musulmana, reconstructia s-a facut greu si noua Persie redenumita Iran nu a mai capatat niciodata aceeasi stralucire!

    De aceea exista o ostilitate istorica intre arabi si persani. Chiar si religios, arabii sunt musulmani suniti in timp ce persanii au preferat islamul shiit, diferit de cel din peninsula Araba (locul de origine al arabilor). Arabul sunit Saddam chiar a fost mandru sa cumpere masiv arme rusesti si americane si sa atace Iranul persanilor shiiti (razboiul Irak-Iran a facut 1 milion de morti).

    Un atac aerian israelian nu va duce la razboi "nuclear". Mai intai pt ca Iranul nu dispune de rachete cu ogive nucleare (daca o fi avand 2-3 e absolut insuficient), apoi pt ca Ahmad e dement insa are langa el si oameni mai normali la cap. Iranul stie ca daca ar ataca direct israelul cu arme de distrugere masiva (nucleare, chilice, bateriologice), riposta atomica israeliana ar sterge Iranul de pe harta in doar cateva zeci de minute!

    E adevarat ca exista destui sinucigasi in zona, dar si destui care abia asteapta sa fie lichidat regimul religios iranian. Ahmad are dusmani in propria tara, care asteapta atacul USA-Israel pt a se rascula. Ayatolahii au facut o mare eroare cand au macelarit propriul popor, omorand oameni in manifestatii.

    Reactia, previzibila deja, e ca hezbolacii din Liban, aflati in subordinea Iranului, vor trage cu rachete spre sate din Israel, incercand sa atraga Libanul in conflict; la fel cei din Gaza, pt a provoca riposta israeliana pe care apoi sa o denunte ca "invazie"!
    Dar multi arabi suniti vor aplauda, inclusiv in Irak!

    Rusia se teme mai ales ca regimul lui Ahmad va pica si astfel va pierde niste clienti pt arme si reactoare. Plus ca un alt regim va fi mai amical cu USA si poate rasar niste baze US la M. Caspica:)
    • -1 (11 voturi)    
      ... (Luni, 12 aprilie 2010, 21:33)

      Zimbetul crestin [anonim] i-a raspuns lui Racnetul islamic

      Bravo, lectie de propaganda pro-americana eficienta! Acum, in ce moneda vrei plata, dolari, shekeli, euro?
  • 0 (14 voturi)    
    adica tu.. (Luni, 12 aprilie 2010, 19:03)

    adica stefan tu estid e acord cu war? [anonim]

    sa inteleg ca tu esti de acord cu atacul nuclear? inseamna ca esti curentat si tu si la cap si la preput. sper macar ca dusmanii sa riposteze si sa nu mai ramana nici o urma de tampit si de dement pe planeta asta, poate asa o sa va invatati minte.
    • -6 (16 voturi)    
      nu era vorba de atac nuclear (Luni, 12 aprilie 2010, 19:31)

      Moody [anonim] i-a raspuns lui adica stefan tu estid e acord cu war?

      Prietene, nu era vorba de atac nuclear. Israel si SUA daca se duc peste Iran se duc terestru cum au facut-o si in Irak sau Palestina, citeste intai, casca ochii si apoi comenteaza. Era vorba ca pana la urma asa va fi. Citeste APOCALIPSA DUPA IOAN, daca esti mare crestin ortodox credincios, si crezi in Cuvantul lui Dumnezeu. Daca nu esti, atunci n-o mai citi. Acolo scrie ca Pamantul va arde cu tot ce e pe el. Asa va fi soarta lui mai devreme sau mai tarziu, si nu va arde datorita soarelui ci mult mai devreme din cauza unor razboaie nucleare. In Apocalipsa e mentionat asta ca a treia parte din pamant va arde. Apoi batalia de la Armaghedon, va fi. Au facut oamenii filme despre asta, insa s--au inspirat din Biblie. Daca esti Crestin Ortodox credincios ar trebui sa crezi ce spune Biblia, sau macar sa o citesti.
  • +3 (13 voturi)    
    persoane independente (Luni, 12 aprilie 2010, 19:39)

    stefan2008 [utilizator]

    Cam naspa sa fie si persoane independente in lumea asta, nu-i asa bai KGBistilor?
    • +3 (29 voturi)    
      Fara Churchill (Luni, 12 aprilie 2010, 19:12)

      Jolly Roger [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

      nu ar fi existat statul israel.
      este cel mai mare rau in orientul mijlociu si cel mai agresiv stat.
      ce vina au saracii palestinieni daca-si apara tara lor?
      cum a fi daca UE a instala statul maghiar din trasnsilvania pana la bucuresti?
      ei la fel s-a intamplat palestinienilor...
      sunt in lumea araba un ghimpe un factor instabil si nedorit.
      si daca nu ar fi alianta puternica cu america plina de evrei la conducere si lobbyisti israelini puternici, nu ar mai fi existat acum, dar asa fiecaruia ii este frica de un conflict armat cu israelul, acum cand toata lumea este de parere ca are arme nucleare, dar si cele mai avanstate technologii din sua.
      din istorie ar fi trebuit sa invete sa-i lase in pace pe cei care ii lasa pe ei in pace, dar se vede ca este altfel, o natiune care inca se crede superioara celorlalte, ve rog sa ma iertati, nu sunt antisemit, dar adevarul se pote spune fara incolituri!!!
        #showComment() #showComment() #showComment() #showComment() #showComment()
  • +8 (14 voturi)    
    Limbaj diplomatic (Luni, 12 aprilie 2010, 19:57)

    vio [anonim]

    sau, cu alte cuvinte - prezentand dur consecintele directe ale atacului isrealian - Rusia nu ar accepta un atac preventiv al Isrelului asupra Iranului.
  • +4 (4 voturi)    
    Pentru cunoscatori (Luni, 12 aprilie 2010, 20:10)

    Radu [anonim]

    Interesanta poza aleasa...
    • +2 (4 voturi)    
      Ai remarcat bine (Marţi, 13 aprilie 2010, 8:55)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Ai si inteles?
        #showComment()
  • +4 (14 voturi)    
    Hmmmm.... (Luni, 12 aprilie 2010, 20:22)

    Cristi [anonim]

    Pai tovarase Medvedev, cine oare a incurajat Iranul atatia ani sa dezvolte un program nuclear, desi acest lucru insemna in mod evident ca aceasta tara incalca tratatul de neproliferare nucleara pe care il semnase cu multi ani in urma????? De ce a permis Rusia ca Iranul sa devina un stat nuclear???? Rusii n-au luat in calcul niciodata ca Iranul s-ar putea intoarce candva impotriva Rusiei??? Declaratia lui Medvedev este cel putin inconstienta. Reprezinta un semnal extrem de periculos pe care Rusia il da comunitatii internationale. Adica sa intelegem ca Rusia va sprijini si altfel Iranul???? Nu inteleg defel aceasta politica inconstienta pe care, atat China (care a sprijinit explicit si prin toate mijloacele Korea de nord sa devina stat nuclear si, mai mult, care in acest moment are in dotare arma nucleara) cat si Rusia o duc la nivel international. O politica de proliferare nucleara si nu una de denuclearizare asa cum ar fi de dorit. Va dati seama daca o tara care are in dotare arma nucleara ajunge pe mana unui dictator nebun, al unui fundamentalist (asa cum este si Ahmadinejad) islamic ce se poate intampla??? Cei care acum se arunca in aer purtand veste sinucigase ticsite cu explozibil conventional, si care omoara mii si zeci de mii de oameni in intreaga lume, maine poimaine se vor arunca in aer purtand veste explozive continand arme murdare (bacteriologice, radioactive sau chimice). Traim intr-o lume din ce in ce mai periculoasa. Vinovatii? Cei care permit ca lumea sa devina mai periculoasa.
    • +1 (7 voturi)    
      Aloo!! au contribuit si americanii (Marţi, 13 aprilie 2010, 1:39)

      noahh [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      la furnizarea tehnologiei pentru centrale nucleare in Iran pe timpul sahului
        #showComment()
  • +5 (11 voturi)    
    adevarul iese la iveala ... (Luni, 12 aprilie 2010, 20:28)

    Technicus [utilizator]

    Pai Rusia si China sustin ca Iranul are un program nuclear strict civil (pentru energie).

    Deci pana la urma Iranul are sau nu program nuclear militar?
    • +1 (7 voturi)    
      Ghici cine are bomba in Orient? (Luni, 12 aprilie 2010, 20:51)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Technicus

      Pai, care e singura tara detinatoare de bombe atomice prin regiune? Aia ar declansa razboiul nuclear, logic.
    • +4 (8 voturi)    
      Ba deloc (Luni, 12 aprilie 2010, 22:32)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Technicus

      Singura tara din regiune care poseda arme nucleare si refuza orice control este.....este....Israel!
  • +3 (7 voturi)    
    .. (Luni, 12 aprilie 2010, 20:42)

    bubu [anonim]

    multi prosti pe pamantul asta! eu cred ca pamantul va bubui de la atata prostie! mi-ar place un singur lucru...sa se inventeze o racheta care sa rada religiile de pe toata suparafata pamantului! si atunci stiu ca voi trai in liniste!
  • 0 (8 voturi)    
    salutare (Luni, 12 aprilie 2010, 21:55)

    GRASU [anonim]

    fratsica..... Israelu are arme nucleare ca SUA si RUsia...... doar ca le are ascunse... le-a primit in ,,dar" de la SUA.Bombe cu neutroni bombe cu fosfor.... bombe nucleare.. tot felul de arme chimice... biologice...(unele fiind folosite si impotriva palestinienilor)
    • 0 (0 voturi)    
      mai intereseaza-te (Marţi, 13 aprilie 2010, 20:54)

      Technicus [utilizator] i-a raspuns lui GRASU

      Afirmatia ca Israelul are arma nucleara de la americani arata ca nu esti deloc informat .

      Israelul a dezvoltat arma nucleara in colaborare cu ... Franta.

      Un link gasit la repezeala:
      http://www.liberation.fr/monde/010169205-le-secret-de-polichinelle-de-la-bombe-atomique-en-israel
  • -1 (3 voturi)    
    Nici usturoi n-a mancat...!... (Luni, 12 aprilie 2010, 22:21)

    Omul invizibil [anonim]

    ...Nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i miroase !!!...
    ...Pai cine, mama dreac' i-a alimentat din anii 70 pe iranieni cu arme si tehnologie???
    ...Acu, Rusul o face pe Sfantul Sisoe , var cu Tata Noe, care e ingrijorat de soarta bietului Iran???...
    ...De ce nu a gavarit nimic cand tinerii iranieni mureau pe strazi calcati de masinile politiei iraniene???...
    ...Va e frica?...
    ...De aia ati comandat 24 baterii de rachete Patriot la americani?...
    ...Sa va aparati de rachetele iranienilor?...Nu Cred !!!...
  • -1 (3 voturi)    
    salutare (Luni, 12 aprilie 2010, 22:46)

    mainnn [anonim]

    fratsica..... Israelu are arme nucleare ca SUA si RUsia...... doar ca le are ascunse... le-a primit in ,,dar" de la SUA.Bombe cu neutroni bombe cu fosfor.... bombe nucleare.. tot felul de arme chimice... biologice...(unele fiind folosite si impotriva palestinienilor)
  • 0 (8 voturi)    
    se apropie sfarsitul lumii. (Luni, 12 aprilie 2010, 23:00)

    letitia [anonim]

    nu stiu daca va ataca intai Iranul sau Israelul.Ce stiu este ca Dumnezeu va fi de partea Israelului,care lupta nu numai pentu existenta sa dar si pentru intreaga umanitate.In orice colt al lumii unde sunt cutremure,lunecari de teren etc.si unde oamenii sufera,ca in Haiti,evreii sunt primii sau printre primii care sar in ajutor.multi medici ajuta pentru salvarea de vieti umane.De ce nu se spune adevarul pe la stiri ,ca evreii sunt promti in acordarea ajutoarelor pentru semenii lor.Ce ziceti asemenea gest ii place Mantuitorului sau nu?
  • +7 (7 voturi)    
    sa ne fereasca Dumnezeu (Luni, 12 aprilie 2010, 23:09)

    resita31 [utilizator]

    de dezastrul atomic...
  • -1 (7 voturi)    
    ce frumos zice medvedev (Marţi, 13 aprilie 2010, 0:34)

    pb80tm [anonim]

    Liderul de la Kremlin a adaugat ca nu se stie deocamdata daca Israelul va decide sa declanseze un atac aerian impotriva Iranului.
    "Israelul are propria politica. Personal, am o relatie buna cu presedintele si premierul israelian. Ei sunt insa persoane independente si pot spune ca, in legatura cu multe subiecte, au pozitii de neclintit"
    adica
    kremlinu nu s-a hotarat daca ai da israelului ocazia sa declanseze un atac. in rest pozitia israelului e de neclintit "orice tehnologie pronucleara le furnizati iranienilor noi o vom distruge"
    parca s-a mai discutat de miza iran si extinderea scutului antiracheta?? se pare ca rusii nu s-au hotarat daca se limiteaza la comert cu gaz sau mai joaca la cacealmaua nucleara. pana una alta jidanii n-au nici o jena le baga mortu'n casa la iranieni cand vor. ei oricum sunt raspanditi pe tot globul si oricand pot renaste un nou Israel cu sau fara curchill.
    • 0 (6 voturi)    
      Pe dracu (Marţi, 13 aprilie 2010, 0:55)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui pb80tm

      Sant raspanditi in intreaga lume.Sant vreo 5 milioane in Israe lsi vreo 5 in State.Astia de aici nu se reintorc nici puscati in Israel.De ce .,sti tu.In Israel sau reintors evreii din tariile estice foste ale blocului comunist .MAJORITATEA nu prea au cojones in a le baga mortul in casa Iranieniilor .Si sti tu de ce.
  • +1 (1 vot)    
    Teava de petrol Iran-Afganistan-China (Marţi, 13 aprilie 2010, 10:15)

    Gigel [anonim]

    Vor sa evite aparitia unei tevi de petrol Iran-Afganistan-China...