VIDEO O inregistrare dramatica arata traficanti de droguri ucigand opt oameni intr-un oras din Mexic

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 12 aprilie 2010, 18:40 Actualitate | Internaţional


Postul american de televiziune CNN a obtinut o inregistrare video care arata mai multi barbati inarmati ucigand opt persoane in statul mexican Chihuahua. Atacul a avut loc luna trecuta si a durat circa o ora. Atacatorii, despre care se crede ca sunt traficanti de droguri, au impuscat oamenii pe strazile localitatii Creel.

Imaginile au fost obtinute de la camerele de supraveghere din oras.

CNN precizeaza ca atacatorii ar putea fi ucigasi platiti de catre un cartel al drogurilor.

In imagini poate fi observat cum barbatii inarmati deschid focul impotriva masinilor si a unui complex rezidential. Atacatorii se apropie de un barbat aflat pe locul din dreapta fata al unei masini, de unde par sa primeasca ordine. Barbatul din vehicul poate fi vazut cum ia o substanta alba si si-o pune in nas.

Intr-o alta parte a filmului, atacatorii impusca doua persoane aflate intr-un SUV. De asemenea, atacatorii pot fi vazuti cum alearga spre un complex rezidential, deschizand focul spre usile si geamurile cladirii.

Potrivit lui Carlos Gonzales, purtator de cuvant al procurorului general din Chihuahua, o adolescenta in varsta de 14 ani s-a numarat printre cele opt victime ale atacului din 15 martie.

"Nu stim carui grup apartin acesti ucigasi, dar aici, in Chihuahua, exista doua grupuri aflate in razboi: cartelul Sinaloa si cartelul Juarez. Incercam sa stabilim care dintre grupari a fost responsabila", a spus Gonzalez, adaugand ca nu exista vreo dovada ca victimele atacului erau implicate in traficul de droguri. "Acest lucru face ca motivul atacului sa fie si mai neclar", a spus oficialul.

Potrivit lui Gonzales, in zona sunt foarte putine autoritati care sa impuna ordinea.

Atentie, imagini violente!



Citeste mai multe despre   


















10595 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Romania e paradis pe langa Mexic (Luni, 12 aprilie 2010, 18:58)

    Romania Noastra [anonim]

    Asa mai vad si complexatii romani ca tara lor nu e "ultima" de pe planeta, ca exista locuri unde nu te protejeaza nimeni si esti omorat ca un simplu animal, in plina strada. De fapt, gresesc, in Romania nici macar animalele de pe strada, cainii comunitari, nu sunt ucisi! Guvernul mexican e atat de slab incat pare absolut incapabil sa controleze orasele tarii, sunt zone unde pana si politistii sunt atacati si omorati!
    Probabil au fost unii romani prin Mexic, au vazut capitala si Acapulco si li s-a parut "fara probleme"! Bine ca n-au iesit putin din Mexico City sau de pe traseul turistic, altfel deveneau tinte vii.
    • +4 (4 voturi)    
      ai dreptate... (Luni, 12 aprilie 2010, 21:50)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui Romania Noastra

      Ai dreptate... dar daca vrei sa progresezi e bine sa te compari cu aia mai buni ca tine nu cu aia mai slabi....
  • +6 (8 voturi)    
    ANIMALE!!!! (Luni, 12 aprilie 2010, 19:11)

    cristi_an [utilizator]

    de ce ne mai chinuim sa ii bagam in puscarii??? de ce???? de ce nu ii starpim ca pe niste gandaci de bucatarie?
    • +1 (3 voturi)    
      iata de ce (Luni, 12 aprilie 2010, 23:58)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui cristi_an

      Fiindca nu-i corect politic si nici democratic, loaza dictatotiala ce esti! :))) Pentru orice infractiune trebuie mobilizata o armata intreaga de politisti si mai ales procurori, judecatori, avocati, etc etc. sa nu cumva sa fie condamnat vreu "gandac" de asta pe nedrept!
  • 0 (2 voturi)    
    ayyy, chihahua ! (Luni, 12 aprilie 2010, 19:34)

    roberto rafael gonzalez y fuentes [anonim]

    si ?!
  • +2 (4 voturi)    
    Ca in... (Luni, 12 aprilie 2010, 20:21)

    Marian [anonim]

    No country for old men
  • +4 (4 voturi)    
    Exista solutie pt gandacii astia. (Luni, 12 aprilie 2010, 20:46)

    HESS [anonim]

    Toata politia si armata pe strazi., inclusiv cerut sprijinul infanterie marine americane .Prinsi in razii si executati pe strada.Pac , pac ,altii la rand.Unii impuscati altii spanzurati de staplii de curent .Razii zi si noapte.Spanzurati si executati toti cei care vand ,inclusiv cantitati mici.Sau trasi in teapa.
  • +3 (3 voturi)    
    data viitoare... (Luni, 12 aprilie 2010, 21:24)

    ktalin [anonim]

    cand mai apare o petitie pentru reintroducerea pedepsei capitale, am sa-mi aduc sa o semnez, desi in cazul astora nu stiu daca asta-i mai sperie
  • 0 (0 voturi)    
    Situation is dire... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:51)

    Lucian [anonim]

    Nu au vrut sau nu au stiut sa gestioneze situatia de la inceput si acum au scapat-o de sub control. Folosirea excesiva a fortei nu poate aduce rezultate pentru ca si gangsterii vor riposta pe masura si se ajunge la o escaladare a violentei la cote incredibile, pana la disolutia totala a structurilor statului in zonele afectate. Organizatiile criminale nu sunt altceva decat niste structuri de putere paralele, care concureaza cu statul, fata de care sunt avantajate in mod natural pentru ca au reguli si restrictii mult mai putine. Odata ce crima organizata ajunge la un asemenea nivel doar un regim politic autoritar o mai poate contracara, si se poate ajunge la situatia in care cetatenii sa fie nevoiti sa aleaga intre dictatura bandelor criminale si cea a statului, pentru ca democratia oricum nu mai exista acolo.