UPDATE Doi controlori de trafic rusi sustin ca nu s-au inteles cu pilotii polonezi din cauza barierei lingvistice * Expert in securitate aviatica: Controlorii din aeroporturile militare nu trebuie sa vorbeasca in engleza

de D.Galantonu, O.Popescu, A. Novac     HotNews.ro
Luni, 12 aprilie 2010, 13:55 Actualitate | Internaţional


Controlorul de trafic, Pavel Plusnin, ultimul care a vorbit cu echipajul avionului in care se afla presedintele polonez, a declarat pentru un portal de stiri de la Moscova, citat de The Guardian, ca a avut dificultati in a se intelege cu pilotii, de care s-a plans ca vorbeau "prost ruseste".

"A fost greu pentru ei sa imi spuna numerele, astfel ca nu am putut stabili la ce altitudine se aflau", a spus el.

Ziarele poloneze au dat detalii referitoare la piloti. Astfel a reiesit ca echipajul avionului - in frunte cu pilotul Arkadiusz Protasiuk, 36 de ani, tata a doi copii, precum si co-pilotul - a fost recent intr-o misiune umanitara in Haiti, pentru care a primit distinctii de la comandantul flotei aeriene.

Potrivit unor relatari, presedintele polonez Lech Kaczynski sau un inalt oficial militar de la bord i-ar fi ordonat capitanului sa aterizeze. Presedintele, care a mai avut dispute cu pilotii, s-ar fi temut ca o eventuala intarziere la comemorarea a 70 de ani de la masacrul de la Katin l-ar fi pus in dificultate.

Totusi, ipoteza conform careia pilotii avionului presedintelui Poloniei, Lech Kaczynski, ar fi fost supusi presiunilor inainte de prabusirea la Smolensk inca nu se confirma, a declarat procurorul general al Poloniei, Andrzej Seremet, citat de AFP.

"In etapa actuala a anchetei, nu exista informatii in acest sens", a declarat procurorul raspunzand unei intrebari.

Coordonatorul controlorilor de zbor: Ne intelegeam cu echipajul fifty-fifty

Discutiile cu echipajul polonez s-au purtat in limba rusa si "intr-o engleza proasta", a declarat intr-un interviu pentru Komsomolskaia Pravda, colonelul in rezerva Anatoli Muravev, care s-a aflat printre controlorii de zbor care au intampinat pe aerodromul Severnyi avionul cu elita politica poloneza.

"Mai intai, avionul a intrat la aterizare ferm, asa cum trebuia, fara abateri. Apoi controlorii de zbor au inceput sa aiba dubii. De trei ori coordonatorul de zbor a ordonat amanarea manevrelor. Echipajul nu l-a ascultat. Desi controlorii au avertizat ca vizibilitatea este proasta si trebuie aterizat pe aerodromul de rezerva", a relatat Muravev.

"Echipajul nu a raportat nimic, desi trebuia sa o faca. Controlorul de zbor trebuie sa comunice echipajului situatia, dar sa primeasca raspuns la toate informatiile primite si date despre toate manevrele, despre inaltime. Pilotul nu a respectat acest lucru", afirma Muravev, care nu a exclus posibilitatea ca bariera lingvistica sa fie una dintre cauzele dezastrului.

Coordonatorul grupului de controlori de zbor a spus chiar: "Ne intelegeam cu echipajul fifty-fifty. Controlul a vorbit cu pilotul in rusa, a fost ajutat de ceilalti care i-au soptit fraze in engleza. De aceea este greu de spus daca pilotul a inteles ce i s-a spus. Bariera lingvistica a blocat o comunicare clara. Cred ca si acest aspect s-a reflectat asupra sfarsitului tragic al zborului. Fireste, un rol major l-au jucat circumstantele meteo", a adaugat controlorul de trafic in interviul preluat de agentia Unian.net.

In catastrofa avionului prezidential Tupolev-154M, petrecuta sambata dimineata langa oraselul Peciorsk, regiunea Smolensk, si-au pierdut viata 96 de persoane. Delegatia oficiala poloneza, din care facea parte presedintele Kaczynski si alti importanti lideri politici si militari ai tarii, urma sa participe la ceremoniile comemorative de la Katyn, unde in urma cu 70 de ani au fost executati peste 22.000 de ofiteri polonezi de politia sovietica.

UPDATE: Referindu-se la discutiile intre piloti si turnul de control, expertul in securitate aviatica William R. Voss, presedintele Flight Safety Foundation, a declarat pentru HotNews.ro: "Intr-un context militar (n.red. asa cum este cazul aeroportului din Smolensk unde s-a petrecut tragedia), intelegerile anterioare nu se mai aplica. In aviatia civila, controlorii de trafic si pilotii trebuie sa aiba capacitatea de a comunica in engleza, in afara de cazul in care ambele parti se inteleg sa vorbeasca in limba locala. De exemplu, controlorii de trafic aerieni francezi vor vorbi in franceza cu piloti francezi, insa vor vorbi cu toti ceilalti in engleza."


Citeste mai multe despre   












Comentarii alese de moderator

  • eroare sinonima cu siniciderea (Luni, 12 aprilie 2010, 18:49)
    radub [anonim]

    Vreau sa mentionez de la inceput, ca subsemnatul este are brevetul de pilot cu ratingul pe zbor la instrumente emis de autoritatile germane.
    Vreau sa va supun atentiei cateva date asupra problemei zborului Tu-154 al presedintelui Poloniei.
    Primul aspect este aspectul aviatic : aerodromul militar Smolensk Sewernai are o pista de aterizare cu dimensiunile de 2.445x50 m. ceea ce nu constituie o pista generoasa ca lungime.
    Acest aerodrom a devenit mixat (adica cu uz mixt militar-civil) abia de cativa ani. Acest aerodrom nu este certificat pentru zboruri internationale civile. La acest aeroport nu exista un sistem de aterizare de tip occidental ILS (Instrument landing System) care permite aterizari la vizibilitate ZERO unor aparate de tip Boeing sau Airbus. La acest aeroport exista doar doua radiofaruri rudimentare numite NDB ( Non-Directional Beacon) care in mod uzual nu pot fi folosite legal pentru aterizari la conditti meteo cu plafonul sub 150 m si vizibilitate de sub o mila (1,6 Km). Aterizaarile sub aceasta limit se fac sub controlul dispecerului de zbor care dirijeaza pilotul VERBAL pe baza datelor oferite de un sistem de radar Terminal. Aceasta procedura se numeste in occident GCA (Ground Control Approach) si actualmente este rezervata doar aviatiei militare.
    Deci pilotii polonezi au facut enorma greseala de a accepta controlare zborului de dispecerii rusi care vorbeaau doar rusa, iar polonezii doar polona si engleza aviatica uzuala care insa era necunoscuta rusilor. Deci s-au lasat involvati intr-o balbaiala lingvistica plina de neintelegeri si asta la o viteza de aterizare de peste 250 Kmh. Rusii observand aceasta situatie au cerut polonezilor sa faca un go-arround catre un alt aeroport, ceea ce acestia au refuzat. Probabil sun presiunea directa sau indirecta a staffului lui Kaczinski. Orice pilot lucid trebuia sa stie ca asta duce in mod sigur la catastrofa. Probabil erau piloti militari dresati dupa regula " ordinul se executa nu se discuta".






31479 vizualizari

  • +49 (57 voturi)    
    limba (Luni, 12 aprilie 2010, 13:12)

    alpha [utilizator]

    la acest nivel se poate vorbi de "bariera lingvistica"?????astia sunt chiar nebuni ???? incep sa ma indoiesc de natura "accidentala" a tragediei
    • +14 (26 voturi)    
      asasinat? conspiratie? (Luni, 12 aprilie 2010, 14:15)

      DanP. [utilizator] i-a raspuns lui alpha

      la fel si eu. miroase din ce in ce mai mult a asasinat. stiu ca suna putin a teorie conspirationista.. darr..:D
      • -9 (19 voturi)    
        Teoria teoriilor (Luni, 12 aprilie 2010, 17:10)

        Boeing [anonim] i-a raspuns lui DanP.

        Mai copii, interesele marilor puteri sunt cu mult mai presus decat parerile voastre umile pe care cei care conduc lumea nu dau doua parale. Cat de ingust la minte sa fii sa crezi ca a fost doar o greseala? Lech n-a acceptat scutul anti-racheta, si n-a acceptat imprumutul celor de la FMI. Nu era cu nimeni in relatii stralucite, nici macar cu germanii de langa ei, si pe langa astea avea toate sansele ca sa mai fie presedinte urmatorii 5 ani. In conditiile astea cum sa crezi mai mult ca a fost o greseala decat sa crezi ca a fost un complot bine pus la punct ? Voi si acum inca mai credeti ca 9/11 a fost un atentat terorist ?
        • +6 (10 voturi)    
          DA (Luni, 12 aprilie 2010, 18:38)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui Boeing

          Asta inseamna ca sunt copil? Argumentele dumitale ca ar fi altfel care sunt "inteligentule"? Teoriile conspiratiei????

          P.S. In Polonia urmau sa fie instalate rachete Patriot asa ca lasa dezinformarile cum ca Lech Kaczynski nu ar fi fost de acord cu amplasarea scutului antiracheta in Polonia. Kaczynski era un binecunoscut proamerican si un fervent antirus. Repet, lasa dezinformarile specifice fostului KGB, astazi FSB! Crezi ca mai poti pacali pe cineva? Daca ar fi sa rationam precum o faci tu, totul ar duce duce implcabil catre o conspiratie rusa pentru uciderea lui Kaczynski. Insa tu insinuezi cu totul altceva. Abracadabrant as zice avand in vedere proamericanismul lui Kaczynski. Si anume ca presedintele Poloniei ar fi fost omorat de americani. Asta e prea de tot baietel. Du-te si fa-ti un control la cap! Ai mare nevoie.
          • +5 (11 voturi)    
            conspiratia teoriei (Luni, 12 aprilie 2010, 18:33)

            Minuteman [anonim] i-a raspuns lui Cristi

            Cum iti explici ca un avion comercial low-cost aterizeaza mai in siguranta decat un avion prezidential cu 100 de oameni de seama la bord care cade in balarii inainte de a fi ghidat de niste "controlori de trafic" care nu stiu alta limba decat pe cea rusa (ceea ce e inadmisibil) pe un aeroport militar care nu e certificat pentru zboruri internationale civile? Pai poate chiar pentru ca a acceptat scutul s-a intamplat asa. Ce vreau eu sa-ti spun e ca nu cred ca a fost doar greseala acarului Paun care acum e oricum mort. Un avion poate ateriza si pe conditii de vizibilitate zero daca esti ghidat de la sol.
            • -1 (3 voturi)    
              simplu (Marţi, 13 aprilie 2010, 8:31)

              gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Minuteman

              avionul low cost aterizeaza, daca aterizeaza pe acel aeroport, in conditii de vizibilitate buna. daca ai fi citit articolul ai fi vazut ca pilotilor li s-a spus sa schimbe aeroportul pt ca nu puteau discuta cu turnul de control insa acestia au refuzat. eroare umana combinata cu conditii meteo naspa, asta a fost tot.
            • +2 (2 voturi)    
              Un polonez (Marţi, 13 aprilie 2010, 8:36)

              Flavian [anonim] i-a raspuns lui Minuteman

              As I’m writing this from the country overwhelmed with grief after the greatest of its tragedies since some September of 1939,I guess there are few details which western MSM won’t probably touch and which I find more than important.

              Coming back to the current event and its interesting place in time and space which you noted on Saturday,I guess I can recommend this links:

              “Top Polish leaders opposing euro and swine flu vaccines wiped out in plane crash”
              “President and two presidential candidates killed, reports WSJ“
              “Polish central bank faces questions after governor killed in plane crash“

              Imagine the situation:

              Your country three days ago had four candidates for presidential elections set for the early fall, with three of them having real chances for win. Two of them dies at the same time and the third one, accidentally being a Marshal of the Sejm (Lower house of polish parliament), due to the constitution accedes official duties of the President, which include deciding when the accelerated elections are going to be set-being the most probable winner at the same time.

              Your country’s ALL top military commanders, including chief of general staff, chief of land forces, chief of navy, chief of the air forces and chief of the special forces are dead.

              Who is the leader of polish army due to the constitution? Komorowski. Your country’s chef of National Bank and Federal Reserve is dead. Who decides of whom shall come after him? Komorowski.

              And now comes the best.

              Komorowski is a close associate, friend and a political student of mr http://en.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Olechowski
              whose name can be easily found on the list of Bilderberg meetings...oh, and a member of
              http://en.wikipedia.org/wiki/Trilateral_Commission as well.
        • +1 (11 voturi)    
          Teoria prostilor (Luni, 12 aprilie 2010, 18:43)

          Dorin [anonim] i-a raspuns lui Boeing

          Asta e teoria ta. Punct. Nici nu merita sa dezvolt si sa combat subiectul teoriilor conspiratiei pentru simplul motiv ca mintea ta bolnava nici n-ar putea accepta vreodata altceva ca sa explice anumite fenomene si intamplari din viata reala. N-ai decat sa crezi in continuare in fantasmele tale baietel.
          • -1 (11 voturi)    
            esti prea mic prietene incat sa poti gandi mai sus (Luni, 12 aprilie 2010, 18:12)

            Luftwaffe [anonim] i-a raspuns lui Dorin

            De ce sa dezvoltam vreo teorie a conspiratiei, sau sa banuim pe careva cumva, cand acarul Paun e mereu de vina ? Asa lucrurile pot fi musamalizate mult mai simplu. Apoi mintea ta ingusta nici n-ar putea sa gandeasca mai mult decat ce i se spune la televizor sau la radio. Cum de mai ai tupeu sa mai postezi ceva cand tu nu cunosti notiuni elementare de istorie. Sa inteleg ca mintea ta ingusta ar putea crede ca J.F.Kennedy a fost din greseala asasinat, ca vreun vanator chior vroia de fapt sa impuste un mistret...asa-i? Realitatea de care vorbesti e cruda , nicidecum asa cum o crezi tu prietene.
          • -2 (6 voturi)    
            go-around ... and ... remember!!! (Luni, 12 aprilie 2010, 21:12)

            banderas [anonim] i-a raspuns lui Dorin

            doua cuvinte am sa va spun - Generalul Lebed. (cand rusu' vrea sa te faca - te face!)
          • +1 (1 vot)    
            Un pic mai multa eleganta in limbaj (Marţi, 13 aprilie 2010, 9:45)

            Dan [anonim] i-a raspuns lui Dorin

            Dorin, si nu numai credeti ca nu este posibil a va expune teoriile fara a jigni pe cei care au propriile convingeri sau teorii diferite de ale voastre.
            Dreptul la opinie nu trebuie injurat sau terfelit in nici un mod.
            Daca doriti sa fiti si nu doar sa pareti intelectuali reconsiderativa atat atitudinea cat si pe voi insiva.
    • +14 (24 voturi)    
      A fost clar ERROARE de pilotaj ! (Luni, 12 aprilie 2010, 15:18)

      aaa [anonim] i-a raspuns lui alpha

      A fost clar eroare de pilotaj !

      Pilotul Nu stia rusa = eroare !
      • +5 (7 voturi)    
        sa inteleg ca Geoana (Luni, 12 aprilie 2010, 15:37)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui aaa

        a zburat la Moscova cu piloti rusi? sau l-a luat pe iliciov sa ii dea o... gura de ajutor?
      • +3 (7 voturi)    
        @aaa (Luni, 12 aprilie 2010, 17:12)

        federal [utilizator] i-a raspuns lui aaa

        1.zborul era in Rusia( ca atare trebui sa stie rusa...daca nu stia,,,vezi teoria conspiratiei)
        2.aeropotul ala e militar...iar controlorii vb doar rusa...( vezi iarasi teoria conspiratiei)
        3.prea multe "coincidente" in acelasi timp.
        4.inclin sa cred ca rusii au un amestec in asta....sau cineva nu a dorit reconcilierea....:(
        • +10 (10 voturi)    
          ca atare... ce ziceai? (Luni, 12 aprilie 2010, 18:10)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui federal

          Daca verifici cerintele Organizatiei Internationale a Aviatiei Civile, vei vedea ca indiferent de tara in care zbori, tot personalul trebuie sa stie ENGLEZA. Dialogul intre echipaj si controlorii de trafic trebuie sa fie posibil in limba engleza.

          "Controlul a vorbit cu pilotul in rusa, a fost ajutat de ceilalti care i-au soptit fraze in engleza"... asta arata cat de izolata este Rusia pe planeta Pamant.

          Care ati fost prin Rusia stiti ca functionarii rusi sunt niste bestii, niste badarani care au impresia ca Rusia-i buricu pamantului si ca toata lumea trebuie sa stie limba rusa. Polonezii ar fi trebuit sa fi stiut cu ce animale au de-a face (imi cer scuze fata de toate animalele de pe Pamant pentru asocierea cu rusii).
          • -5 (5 voturi)    
            Allo turcule (Luni, 12 aprilie 2010, 21:23)

            un roman [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

            Tu da-i inainte cu Organizatia Internationala a Aviatiei Civile ca asta stii, dar daca citeai articolul vedeai ca scrie ca asta nu e un aeroport civil international, bostanule.
        • +2 (2 voturi)    
          cum? (Marţi, 13 aprilie 2010, 8:33)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui federal

          daca zborul era in rusia trebuia sa stie pilotul rusa? ce vb nene? si daca zburau in togo trebuia sa stie togoleza?
    • -1 (9 voturi)    
      SPION ! (Luni, 12 aprilie 2010, 15:31)

      alex [anonim] i-a raspuns lui alpha

      Sa ne IMAGINAM ca esti RUS in baza militara rusa...
      si apare o situatie cand e nevoie de cineva care sa vorbeasca engleza !

      CE FACI ???

      Te duci si zici: sa triti, ati anuntat ca e nevoie de cineva cu english skillz ?

      Si dupaia nu mai avansezi in rang 10 ani ?

      Era pe vremuri un banc comunist :
      Comunistii catre capitalisti :
      -Aduceti toti cocoseii (AUR adica) si predatii, si nu vi se va intampla nimic !
      ...vin oamenii cu cocoseii....
      si dupa 1 luna primesc un telefon:
      -Buna ziua, comunistii la telefon, ati adus la noi niste cocosei...
      -Da, am apredat!
      -F bine, bravo! Dar e o mica problema, avem numai 19 din 20! Poate ati facut o greseala.... se poate intampla oricui etc etc... dar verificati va rugam daca a ramas acasa un cocosel... ca trebuie sa fie predati toti etc etc...
      Si vine omu si mai aduce un cocosel ca sa fie "20".
      Pac bagat omu la inchisoare.
      • 0 (2 voturi)    
        Mi-amintesti de bunicul... (Luni, 12 aprilie 2010, 16:02)

        ionut [anonim] i-a raspuns lui alex

        ...care a fost prefect cam in vremea aceea. Este adevarat ca Dej juca tenis?
    • +4 (14 voturi)    
      asta chiar a fost un accident (Luni, 12 aprilie 2010, 16:03)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui alpha

      motivele lui nu le stiu dar dupa mine e aiurea sa avem impresia ca cineva a facut ceva intentionat ca avionul sa se prabuseasca...
    • +2 (4 voturi)    
      Iata discutia cu Анатолий Муравьев (Luni, 12 aprilie 2010, 16:30)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui alpha

      Articol complet
      http://www.kp.ru/daily/24471/630505/
      "- De ce? Meshal, bariera de limbă?
      - Este posibil ca pentru acest motiv Echipa manual. Sef de zbor, chiar a spus: "înţelegere care le avem cu echipajul" juma-juma "Managerul vorbit cu pilotul în limba rusă., El a fost ajutat de alte persoane, vi se va cere fraze limba engleză şi a fost greu de înţeles. înţeleasă dacă-pilot, a spus să-l bariera vorbire. împiedicat înţelegerea Eu cred că acest lucru ar putea afecta rezultatul de zbor.. Ei bine, desigur, coincidenţă.

      - Ce este?

      - Condiţiile meteorologice pot greşeală echipajului, pierderea controlului asupra înălţime. Şi dorinţa de pilot să aterizeze pe orice preţ. Cred că această dorinţă este ca la bord au fost atât de mari personalităţi. Este această dorinţă este distrugi echipajele noastre si de oamenii înşişi. Nu a fost, de asemenea, cazul atunci când Kaczynski a respins echipajului pentru ceea ce el a trimis un avion pentru a supleant. Acum vă puneţi în locul de piloţi. Aceasta teama, un sentiment de ruşine, a simţit că acest consiliu de a trimite alternativ - o ruşine, a condus la pilot realizate l departe spre o altă lume atât de mulţi oameni. Eu însumi un fost pilot, pot să înţeleg asta. Şi am jeli cu ei. Tehnologie şi vremea nu iartă greşelile, va trebui să efectuaţi legi de zbor. Numai atunci va putea zbura lungi şi frumoase.

      10 aprilie, la 10 ore şi 50 de minute de timp de la Moscova sa prăbuşit lângă Smolensk Tu-154 cu preşedintele polonez şi alţi oficiali de top din această ţară la bord. În accident a ucis 96 de persoane în total. "
      • +1 (7 voturi)    
        Viorele. (Luni, 12 aprilie 2010, 17:53)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

        Mai lasa traducerile automate gugal, daca nici nu stii macar sa le corectezi. E penibil.
        • 0 (2 voturi)    
          Stirea trebuia data de la aceasta sursa (Luni, 12 aprilie 2010, 18:17)

          PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

          Sarcina corectarii traducerii in limba Română cred că este a celui care dă ştirea nu a celui care semnalează sursa corectă.
        • -3 (5 voturi)    
          hopa! (Luni, 12 aprilie 2010, 18:21)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

          se pregateste o acuzatie de holocaust, ceva?
        • 0 (2 voturi)    
          mai bune decit controlorii de trafic rusi (Luni, 12 aprilie 2010, 19:16)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

          Pai cam cu asa ceva au avut de a face pilotii poloni cind au vrut sa aterizeze. De fapt, cred ca ar fi vrut sa iba acces in timp real la Google Translate
    • 0 (4 voturi)    
      Unde este...? (Luni, 12 aprilie 2010, 17:06)

      Omul Invizibil [anonim] i-a raspuns lui alpha

      ..Unde este cel care scria pe aici ca toti controlorii de trafic din lume vorbesc engleza ???...
      ...Rusia nu face parte din Lumea asta ???...
      ...Ei sunt rusi, si...gata!!!...
      ...NO COMENT!!!...
      • +1 (1 vot)    
        citeste atent (Marţi, 13 aprilie 2010, 8:36)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Omul Invizibil

        era vb de aeroport militar si nu de controlori de trafic civil unde, da, asa este, toti vb lb engleza.
    • 0 (0 voturi)    
      La acest nivel? (Luni, 12 aprilie 2010, 21:20)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui alpha

      Ce nivel? IOnca n-ai inteles ca e un aeroport militar si nu sunt obligati sa vorbeasca rusa? Vrei sa-ti explic pe ruseset sau pe poloneza?! Ca romaeste clar nu stii decat sa scrii nu si sa citesti.
    • +2 (2 voturi)    
      de ce nu stia pilotul rusa? (Marţi, 13 aprilie 2010, 10:21)

      StefanAlin [utilizator] i-a raspuns lui alpha

      Rusia nu este in NATO deci militarii nu trbuie sa cunoasca engleza. Aeroportul era militar pana de curand si in nici un fel pregatit pentru zboruri internationale (adica, controlorii nu trebuiau absolut deloc sa cunoasca limba engleza - nu uitati ca vorbim despre Rusia a doua putere militara a lumii, nu despre vreun stat satelit american)

      Un mic exercitiu logic:
      Plec de la premisa ca pilotul avea cam 50 de ani (nu am gasit vreo informatie despre asta); asta inseamna ca a facut scoala de piloti militari in perioada cand inca mai exista Pactul de la Varsovia, cand limba de comunicare era rusa. Inteleg sa uiti, dar chiar sa nu mai intelegi nimic din rusa.....

      P.S. numerele in rusa: odin dva tri chetyre
      pjat shest sem vosem devjat desjat
      numerele in poloneza: jeden dwa trzy cztery pięć sześć siedem osiem dziewięć dziesięć

      Nu uitati ca poloneza este o limba slava. Sa nu vorbesti o vorba de rusa tot intelegi ceva-ceva...
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Marţi, 13 aprilie 2010, 11:06)

        diablo [anonim] i-a raspuns lui StefanAlin

        In articol zice ca pilotul Arkadiusz Protasiuk avea 36 ani. Probabil si copilotul avea cam la fel. De stiut poate stiau ceva rusa, dar imi imaginez ca ar trebui sa stii ceva mai mult ca sa intelegi tot ce zic controlorii de trafic.
        • 0 (0 voturi)    
          corect (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:31)

          StefanAlin [utilizator] i-a raspuns lui diablo

          ai dreptate cu varsta
          Totusi discutia intre turn si pilot se restrange in mare parte la comunicarea de cifre...
          • 0 (0 voturi)    
            niet (Joi, 15 aprilie 2010, 20:06)

            gigel [anonim] i-a raspuns lui StefanAlin

            dialogul intre pilot si controlorul de trafic doar pare ca se restringe la cifre, de fapt controlorul este obligat sa furnizeze pilotului o multime de informaatii legate de starea mijloacelor de aterizare, starea pistei, conditiile meteo intre care vizibilitatea, directia si viteza vintului sint esentiale. e adevarat ca pentru cineva din exterior limbajul este greu accesibil si pare sa contina mai mult cifre, dar cirele inseamna fiecare ceva.
            in opinia mea este inadmisibil sa primesti un sef de stat si sa nu ai un controlor de trafic AUTORIZAT care sa vorbeasca limba engleza mai ales ca cu citeva zile inainte venise putin impreuna cu pm polonez si atunci adusesera un controlor de trafic de la un alt aeroport. am subliniat autorizat pentru ca controlorul trebuie s fie autorizat pentru aeroportul respectiv ca sa poata dirija.
            rusii se cred in continuare buricul pamintului si isi etaleaza aroganta cu mare gratie pina la prostie
            pe de alta parte aproape cu certitudine s-au facut presiuni asupra pilotilor sa aterizeze in conditiile extreme care existau la smolensk si mai ales in lipsa unor mijloace de aterizare elementare. o alta fata a arogantei de data asta din partea plonezilor, dar despre cei disparuti numai de bine.
            face parte din seria de erori si coincidente care duc la o catastrofa
  • +15 (17 voturi)    
    Era obligatia pilotilor sa vorbeasca rusa? (Luni, 12 aprilie 2010, 13:19)

    bilbofil [utilizator]

    Stie cineva?
    • +16 (22 voturi)    
      Din cate stiu eu... (Luni, 12 aprilie 2010, 14:43)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

      Nu sunt controlor de trafic, DAR din cate stiu eu toate comunicatiile se fac in engleza, am impresia ca si in cazul zborurilor interne.

      Chestia cu rusa mi se pare aberanta.
      • +7 (15 voturi)    
        nu stiu sigur, dar.. (Luni, 12 aprilie 2010, 15:27)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

        era aeroport MILITAR, nu civil.
        • +1 (3 voturi)    
          Asa e (Luni, 12 aprilie 2010, 21:26)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

          Da dar asta nu face bine la teoria transpiratiei creierelor romanshilor de mai sus.
    • +3 (19 voturi)    
      Dar! (Luni, 12 aprilie 2010, 14:45)

      maverick [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

      Nu va grabiti sa trageti inca concluzii!

      Aeroportul pe care urmau sa aterizeze era Smolensk Nord (XUBS), aeroport militar care avea o pista de 2500m (pana in decembrie anul trecut fosta baza a Regimentului 103 de Transport Militar Rus).
      Ma indoiesc ca operatorii militari din turnul de control au invatat din decembrie si pana in aprilie limba engleza. Nici nu erau obligati sa o stie. Conform uzantelor militare acestia comunicau numai in limba rusa, fiind un aeroport militar si nu unul civil! Este adevarat, in aviatia civila limba oficiala este engleza.

      Intotdeauna un accident aviatic este consecinta unor evenimente nefericite inlantuite! Probabil ca vina a fost a ambelor parti (rusa si poloneza), cu o parte insa ceva mai mare in curtea poloneza (pre-flight preparations superficiale, pilotul are ultimul cuvant).
      • +4 (12 voturi)    
        cam asa e (Luni, 12 aprilie 2010, 14:47)

        Tupolev [anonim] i-a raspuns lui maverick

        Engleza este limba vorbita (si obligatorie) in aviatia civila or aici nu prea e cazul. Aerodromul era(este) militar si ma indoiesc ca in conditii normale este deschis traficului civil international. Deci este foarte probabil ca intradevar controlorii de acolo sa nu fie fluenti in engleza (chiar credeti ca la noi, pe aerodromurile pur militare toti controlorii militari sunt fluenti in engleza?) Deci nu este exclus ca fiind pus intr-o situatie non-standard datorita conditilor meteo controlorul s-o fi cotit in rusa. Evident ca asta nu este o scuza sau o justificare si in nici un caz pilotul nu poate sa fie acuzat de necunosaterea limbii ruse.
        Pe de alta parte, Comandantul de bord este singurul care decide daca incearca sa aterizeze sau nu in conditiile date si nimic nu-l oprea sa se duca catre aeroportul de rezerva daca a vazut ca nu se intelege cu controlorii si conditiile meteo sunt defavorabile.
        Deci este forate posibil ca vina sa fie partajata si numai ancheta ne va spune ce si cum. Cum spune si Maverick, orice accident este o insiruire de "mici" evenimente care pana la urma duc la catastrofa.
        • +2 (8 voturi)    
          Da, chiar cred! (Luni, 12 aprilie 2010, 16:26)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui Tupolev

          Si sti de ce? Pentru ca Romania este tara membra NATO. Intelegi matale? Iar pentru comunicatiile de baza privind traficul aerian nu-ti trebuie cine stie ce fluenta in engleza. In armata romana, cel putin profesionistii, trebuie sa cunoasca limba engleza. Punct. Este vorba de interoperabilitate. Ca sa n-o mai lungim.
          • +6 (6 voturi)    
            mmmmh (Luni, 12 aprilie 2010, 16:29)

            Tupolev [anonim] i-a raspuns lui Cristi

            Nu te supara, dar am de aface cu biznisul asta de vreo 20 de ani si am vazut destui controlori si civili si militari, si romani si de alte natii. Daca tu crezi va toti controlorii din tarile NATO au un nivel de cunoastere al limbii engleze de nivel 4 (operational) asa cum e definit de ICAO, n-ai decat. Dar iti spun eu ca nu e asa, dintr-un motiv foarte simplu. N-au de ce, pentru ca treaba lor e alta decat sa dirijeze aeronave civile conform regulilor civile.
            • -3 (3 voturi)    
              Mda.... (Luni, 12 aprilie 2010, 18:45)

              Cristi [anonim] i-a raspuns lui Tupolev

              Bine. Nu m-ai convins. N-ai argumente.
        • -1 (3 voturi)    
          si cum polonezii sint mindri... (Luni, 12 aprilie 2010, 16:26)

          bal [anonim] i-a raspuns lui Tupolev

          chiar s-au bazat pe asta oare? e o nebunie...
        • 0 (6 voturi)    
          Cam bashita argumentatia d-le Tupolev. (Luni, 12 aprilie 2010, 16:48)

          Sile [anonim] i-a raspuns lui Tupolev

          Daca personalul militar de la sol nu cunoaste engleza aviatiei civile (chestie pe care nu o prea cred), nu ma mira ca totul se raspizdilsia. Tov. Putin va culege acum roadele a multe zeci de ani in care institutia din care provine a inoculat intregii societati principiul prezumtiei de vinovatie. Sa le uram polonezilor sa treaca peste asta si sa mearga mai departe.
          • +6 (6 voturi)    
            ai sa fii surprins dar asa e... (Luni, 12 aprilie 2010, 16:14)

            Tupolev [anonim] i-a raspuns lui Sile

            Da, destui controlori militari, mai ales de turn, nu cunosc frazeologia standard in engleza pentru simplul motiv ca nu o folosesc sistematic si dirijeaza numai in limba lor. Chestia asta se intampla si la case mai mari, nu numai in spatiul ex-sovietic. De cate ori crezi ca a dirijat controlorul de turn de la baza militara Smolensk in engleza, conform frazeologiei ICAO ("C"-ul vine de la "Civila"!) astfel incat intr-o situatie limita sa nu se piarda cu firea?
            Inca o data, asta nu este o scuza, pentru ca erau obligati sa asigure serviciul corespunzator, nu sa ceara pilotului sa stie rusa dar ce vrea eu sa spun este ca inainte de teoria conspiratiei este foarte posibil sa avem pur si simplu incompetenta de partea controlorului si supraevaluare din partea pilotului.
        • +2 (10 voturi)    
          Da, e obligatoriu!... (Luni, 12 aprilie 2010, 17:14)

          Omul invizibil [anonim] i-a raspuns lui Tupolev

          ...Da, e obligatoriu ca operatorii de trafic de pe aeroporturi (SI MILITARE ! ), sa vorbeasca engleza !...
          ...Pe orice aeroport, chiar si militar, poate ateriza, in conditii de urgenta, un avion strain, civil !...
          Doar rusii au alta regula:
          ...La ei avioanele straine, civile, sunt doborate !...
          ...A se vedea si alte cazuri, cu avioane civile doborate in spatiul aerian sovietic !!!...
          • +4 (4 voturi)    
            Nu, nu e obligatoriu (Luni, 12 aprilie 2010, 17:11)

            Tupolev [anonim] i-a raspuns lui Omul invizibil

            Ca de aia sunt militari... . Exista aerodromuri militare in Europa care nici macar nu au acoperire VHF. Faptul ca folosesti termenul "operatorii de trafic de pe aeroporturi" denota faptul ca nu esti de meserie asa ca mi-ar lua cam mult spatiu sa-ti explic ce si cum. BTW oamenii aia se cheama Controlori de Trafic Aerian (sau Air Traffic Controllers)... .
            • 0 (0 voturi)    
              Greu pentru unii sa inteleaga (Marţi, 13 aprilie 2010, 10:03)

              Dan [anonim] i-a raspuns lui Tupolev

              Nu sunt de meserie, dar am trait in acest mediu.
              Tupolev nu-i mai lua cu BTW (trebuia sa le traduci) caci le incurci neuronii si asa incinsi de suspansul actiunii.
              Nu-i vezi ca sunt din ce in ce mai surescitati si lasa la o parte (asta daca l-au avut vreodata) limbajul civilizat incepand sa jigneasca.
          • +2 (4 voturi)    
            Obligatoriu? (Luni, 12 aprilie 2010, 18:05)

            vio [anonim] i-a raspuns lui Omul invizibil

            Cine i-a obligat pe pilotii polonezi sa aterizeze daca nu intelegeau ce li se comunica?
            Mai ales ca aveau si optiunea de a ateriza pe alte aeroporturi, si inca civile, unde nu mai exista dificultatea de limba?

            Aparent, si-au asumat un risc (a la capitanul Titanicului) si au pierdut.
        • +7 (7 voturi)    
          In sfarsit! (Luni, 12 aprilie 2010, 18:02)

          vio [anonim] i-a raspuns lui Tupolev

          o pozitie rezonabila!

          Asa e la toate accidentele, omul-spectator nu vreea sa accepte insolitul si atunci cauta cauze acolo unde nu exista. E cazul clasic de confuzie a consecutiei cu consecintele. De aici la teorii conspirationiste e doar un pas pe acre, dupa cum se vede si aici, lumea il face cu multa usurinta si chiar cu "placere".
        • 0 (0 voturi)    
          ADICA VREI SA SPUI CA (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:47)

          gicu [anonim] i-a raspuns lui Tupolev

          aeroportul asta nu poate sa fie folosit ca aeroport de rezerva pt cele din zona ca nu stiu limba engleza?
          E ceva atat de absurd incat cred ca si radio Erevan are o solutie la chestia asta...
      • +3 (7 voturi)    
        A chain of critical events.. (Luni, 12 aprilie 2010, 15:53)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui maverick

        Pai nu exista in toata maica Rusie un controlor cu engleza la zi care sa poate fi adus la fata locului, ca de vin niste avioane cu presedintele unei tari, oameni politici, ziaristi, etc?
        Cred ca daca mai sapa putin gasesc si un surub cu "metal fatigue" de la tata Tupolev ramas, ca daca se rotea disperat deasupra bietul pilot polonez avea el un motiv!
    • -2 (12 voturi)    
      normal. toata lumea trebuie sa stie rusa (Luni, 12 aprilie 2010, 15:28)

      lolz [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

      cel putin asa se vad lucrurile de la moscova.

      si daca ii intrebi de ce, o sa iti explice ca daca nu stii rusa, risti sa fii implicat in tot felul de accidente - otraviri accidentale, accidente aeronautice sau, de exemplu, te poti impusca accidental de 3 ori in cap dupa care sa iti scape pistolul din mina in lacul aflat la 3.5 km distanta ( e doar un exemplu ipotetic).
  • +14 (18 voturi)    
    Nu-i bai (Luni, 12 aprilie 2010, 13:28)

    Ciprian [anonim]

    Exista cutii negre, exista inregistrari la turn. Nu e greu sa se urmareasca evolutia exacta a comunicatiilor. Daca reiese ca rusii habar n-aveau sa comunice, e clar ca le pica nenorocirea pe cap.
    • +3 (7 voturi)    
      li se rupe (Luni, 12 aprilie 2010, 15:32)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian

      in plus: nu saraciile alea sunt de vina - ci undeva mai sus unde, de asemenea, li s-a rupt in 14 ca vine un avion prezidential... l-au dat pe mana unor saracii de mana a doua... si asta e rezultatul!
    • +2 (6 voturi)    
      raspuns (Luni, 12 aprilie 2010, 16:31)

      disperatu' [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      de asta a preluat tatat Putin ancheta ,ca nu cumva sa scape cineva vreun porumbel;daca alti vor musai sa fie accident sa fie
  • +2 (30 voturi)    
    Halucinant... (Luni, 12 aprilie 2010, 13:34)

    NO COMMENT [anonim]

    Incredibil ce argument imbecil!!! Limba de comunicare in domeniul aeronautic e ENGLEZA!
    Offffffffff.....sa mai zbori spre Rusia...asta da "bungee jumping".
    Anyway...nu stiu cati rusi cunoasteti voi...dar va asigur ca sunt CATASTROFE atunci cand se pune problema sa invete o limba straina, fie ea engleza, franceza sau orice altceva. Ati auzit vreun rus vorbind engleza? Ati inteles ceva? Ma mir daca ati inteles...
    Ce natie sinistra...:(
    • +13 (15 voturi)    
      Hai sa nu exageram (Luni, 12 aprilie 2010, 14:52)

      carmen [anonim] i-a raspuns lui NO COMMENT

      Cunosc rusi care vorbesc engleza foarte bine. Am si fost la o conferinta in Rusia si m-am inteles foarte bine cu organizatorii in engleza.

      Sunt destui si in Romania, unii mari profesori universitari, care nu reusesc sa spuna mare lucru in engleza.

      In alta oridne de idei, si mie mi se pare ciudat ca in loc de engleza s-a folosit limba rusa. Asta imi aminteste de ciocnirea a doua trenuri in Belgia unde de vina a fost faptul ca cel ce dirija trenurile nu stia franceza iar conductorul de tren stia doar franceza.
      • +7 (7 voturi)    
        Proportii (Luni, 12 aprilie 2010, 14:11)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui carmen

        Rusii au probleme parte de limba, parte probabil de sistem de invatare, in a invata la scoala limbi straine (din fileme si de la TV nu se pune problema ca totul e dublat).

        Romanilor le vine ceva mai usor. Evident insa ca trebuie sa aiba si o minima inclinatie si mai ales motivatie.

        Pe de alta parte, daca esti controlor de trafic si nu stii engleza ai o problema, chiar daca esti militar si se presupune ca o folosesti doar in situatii exceptionale. Altfel faci cum au facut sovieticii cu avionul civil coreean pe care l-au doborit din greseala, fiindca nu l-au contactat radio. Aterizarea presedintelui Poloniei era o situatie exceptionala si ar fi trebuit sa existe cineva capabil sa ii indrume pe piloti.
    • -1 (9 voturi)    
      haidade (Luni, 12 aprilie 2010, 15:26)

      gigel2010 [anonim] i-a raspuns lui NO COMMENT

      ...du-te tu in Rusia sa aterizezi pe un aeroport MILITAR, sa vezi ce engleza in rafale primesti
      pilotul in mod sigur stia ca trebuie sa comunice in reseste dar s-a bazat pe ce invatase el intr-a patra
  • +5 (17 voturi)    
    E clar.... (Luni, 12 aprilie 2010, 13:40)

    Adi AR [utilizator]

    ...rusii si-au mai platit o polita! De cand si pana unde pe un aerodrom, conversatiile ...au bariere lingvistice!!!
    Engleza ...e singura limba conversationala, in caz ca la tine aterizeaza un....presedinte! Inca odata, si pentru a cata oara, rusii, nu tin cont de nimic, si calca totul inm picioare ! Rusine!!!!! Medvedev si Putin!! Il aveti pe constiinta pe D-l presedinte al Poloniei!!
    • +2 (6 voturi)    
      Pai daca coordonatorul (Luni, 12 aprilie 2010, 15:54)

      maolina [utilizator] i-a raspuns lui Adi AR

      nu vorbea decat rusa de ce nu au discutat cu pilotul "colegii care ii sopteau fraze in engleza".Scrie undeva ca doar coordonatorul sef putea vorbii cu pilotii polonezi? Chiar daca a fost eroare de pilotaj ,au pus si rusii umarul din greu ca treaba sa se termine cum s-a terminat
    • +3 (7 voturi)    
      constiinta... ce e aia? (Luni, 12 aprilie 2010, 15:57)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Adi AR

      condicatori rusi cu constiinta... ce gluma buna... nu au ai nostrii constiinta cand e vorba de noi... de ce crezi ca ar avea Putin... mai ales cand e vorba de niste straini
    • 0 (0 voturi)    
      Ba da multi turci mai sunteti (Luni, 12 aprilie 2010, 21:35)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Adi AR

      Tu ai citit articolul in somn sau la buda?!
      Scrie cal ca e aeroport militar si deci nu sunt obligati sa cunoasca loimba engleza.

      Nu ma mir ca o duceti prost in Romania cand voi nu pricepeti nici cand scrie negru pe alb.
  • +4 (16 voturi)    
    m, incep problemele. (Luni, 12 aprilie 2010, 14:05)

    Dinu [anonim]

    m, incep problemele. bariere lingvistice. de cand se comunica in aviatie in limba rusa?
    • 0 (10 voturi)    
      Lb engleza este obligatoriu a fi stiuta de (Luni, 12 aprilie 2010, 14:51)

      revelare [anonim] i-a raspuns lui Dinu

      controlorii de trafic pe aeroporturile cu statut de aeroport international.
      In rest nu este obligatoriu, dar e posibil. Exista un manual pt fiecare tara, cu toate aeroporturile si se indica lungimea si orientarea pistelor, altitudinea, frecventa de comunicare cu turnul, limbile de comunicare etc.
      Tot ce s-a intamplat arata proasta pregatire a zborului din partea polonezilor
      Sunt multe de spus, si se vede: scutul s-a mutat in Romania, in RO se deschide scoala NATO de spioni, un sef de mare stat, Franta, multumeste public in Parlamentul francez unei tari, Romania etc etc. Din alt pdvd, bancurile cu prosti din America au ca personaj principal un ... , ca si cei morti la Smolensk.
      Dar la tv. in continuare aud, ca ce grozavi sunt aia si ailalti, doar romani nu...
      Cunoasteti vorba ceea, ce poate fi parafrazata: Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in traista.
      Un lucru e clar, care acum nu se pomeneste evident, datorita socului si marii tristeti si poate nu se va pomeni public niciodata, dar pt. NATO si nu numai, Polonia a suferit o grava lovitura la capitolul planificare si executare misiuni de o astfel de importanta.
    • 0 (0 voturi)    
      De cand (Luni, 12 aprilie 2010, 21:36)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Dinu

      e vorba de un aeroport militar rusesc, bostane.
  • +6 (18 voturi)    
    Da. (Luni, 12 aprilie 2010, 14:13)

    AlinN [anonim]

    "Mai intai, avionul a intrat la aterizare ferm, asa cum trebuia, fara abateri. Apoi CONTROLORII DE ZBOR au inceput sa aibe dubii."
    QED. Cum spuneam si ieri, era logic; Putin si-a mai eliminat niste adversari.
    • -3 (19 voturi)    
      sau asa esti lasat sa crezi (Luni, 12 aprilie 2010, 13:40)

      sebastian [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Crezi ca Putin era tampit sa faca un astfel de joc la el acasa?
      Nu cred ca cel mai deranjat de "miracolul polonez" ar fi fost Putin... ci cu totul altii ... cei care au incercat sa le bage pe gat imprumuturi de la FMI, scadere economica.... asta au fost deranjati de modul cum conduc politicienii polonezi destinul Poloniei.
      Oare de ce, politicienii care se coboara ca niste sobolani a mila mai marilor planetei nu patesc absolut nimic? (Vezi Base cu datoria Romaniei, cea mai mare din Europa)
      • -1 (13 voturi)    
        Realitatea? (Luni, 12 aprilie 2010, 13:55)

        Filu [anonim] i-a raspuns lui sebastian

        1.Presedintele Poloniei era un nationalist. Asta contravine principiilor europene.
        2. Presedintele poloniei a spus intr-un interviu ca a fost pacalit sa intre in NATO, nu era ceea ce i s-a spus.
        3. Polonia nu a intrat cum trebuie in criza financiara provocata asa ca a fost ajutata putin, o sa vedeti ce repede vor avea si ei nevoie de imprumuturi.

        deci nu mai miroase a treaba Ruseasca, mute mai urat.
      • +6 (8 voturi)    
        Putin (Luni, 12 aprilie 2010, 13:58)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui sebastian

        Cu Putin in fruntea comisiei de ancheta rezultatul nu va avea nicio credibilitate. Nu este nici specialist nici neutru. Nu exista oricum nicio ancheta care sa elimine absolut toate semenele de intrebare iar in acest caz, orice chichita va fi speculata de una sau alta dintre parti.

        In aceste conditii am mari dubii ca Putin se straduieste macar sa afle ce anume s-a intimplat si ca nu s-a concentrat de la bun inceput pe aruncarea pisicii. Indiferent daca este personal vinovat sau nu, va plati pentru acest accident mai devreme sau mai tirziu.

        Mai ales ca o astfel de "bariera lingvistica" ar fi fost inimaginabila intr-un stat cu o conducere cit de cit civilizata.
      • +3 (5 voturi)    
        Tu nu argumentezi. (Luni, 12 aprilie 2010, 14:53)

        AlinN [anonim] i-a raspuns lui sebastian

        Putin avea antecedente, avea motiv, a fost prins cu cadavrul in casa, si cand a fost intrebat unde-a fost intre orele x si y nu a reusit sa aibe un alibi(vezi declaratia controlorilor aerieni)
        Si ca sa-ti raspund la intrebare, daca o reinterpretez putin"Crezi ca Putin ar avea sange rece atat cat sa faca un astfel de joc la el acasa?"; raspunsul meu este Da.
      • -4 (6 voturi)    
        aprob... (Luni, 12 aprilie 2010, 15:19)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui sebastian

        FMIul ar fi avut mult mai multe motive. de asemenea surprinzator cum ceausestcu a fost omorat dupa o revolutie dupa ce romania nu mai avea datorii externe...

        de asemenea nu omori unu la tine acasa...
        • +3 (5 voturi)    
          Romania nu mai avea datorie externa (Luni, 12 aprilie 2010, 16:04)

          maolina [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          pentru ca o platisem noi toti, nu pentru ca a fost Ceausescu mare politician.Iar penalitatile pentru plata in avans a datoriei ne-au uscat. Iar faptul ca a fost executat a fost cel mai bun lucru pe care l-a facut Iliescu, nu FMI-ul.In '90, Ungaria avea datorii de peste 30 miliarde dolari, si in Ungaria era al dracului de bine. In 92 era plin de investitii straine la ei, iar la noi erau doar brutarii turcesti si consignatii
          • -1 (3 voturi)    
            cel mai bun? (Luni, 12 aprilie 2010, 20:22)

            liviu [anonim] i-a raspuns lui maolina

            tu gandesti putin?
            cel mai bun d c?
            ca s-au injumataatit spitalele si scolile?
            ca toata populatia cu un IQ peste 100 pleaca sau se gandeste la plecare?

            lasa-ma sa am indoieli asupra faptului ca romanii au vrut asasinarea lui ceausescu si asupra faptului ca nu s-au implicat strainii in revolutie!

            uite ca acum avem datorii mai mari de 30 miliaaorde dolari echivalati la inflatia actuala, si nu mi se pare ca o ducem bine deloc!

            PS: acum imprumuturile de la FMI cine crezi ca o sa le plateasca ai? nu tot noi toti? what's the fucking diffrence?
            • -1 (1 vot)    
              Liviule (Luni, 12 aprilie 2010, 21:41)

              un roman [utilizator] i-a raspuns lui liviu

              Iti peirzi timpul cu una din cei care nu au IQ-ul destul ca sa vrea sa plece de Romania.
          • +1 (1 vot)    
            Cand nu te ajuta capul (Luni, 12 aprilie 2010, 21:39)

            un roman [utilizator] i-a raspuns lui maolina

            Postezi tampenii ca ale tale.

            Tu erai macar nascuta pe vremea lui Ceausescu?
      • +9 (11 voturi)    
        Parascovenii (Luni, 12 aprilie 2010, 15:26)

        Ioana [anonim] i-a raspuns lui sebastian

        Presedintele Poloniei, Dumnezeu sa-l odihneasca, nu are nici o vina si nici un merit in ceea ce priveste modul in care economia Poloniei a functionat in perioada de criza. meritul este al premierului Donald Tusk, care nu era tocmai prieten cu presedintele.... Asa ca scenariile voastre sint ridicole. Cit despre afirmatia ca Romania ar avea cea mai mare datorie din Europa, .... tot o bazaconie de adormit iepurasii.
      • 0 (0 voturi)    
        Pai e evident.. (Luni, 12 aprilie 2010, 15:58)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui sebastian

        Fiindca nu fac vizite in Rusia!
      • -3 (5 voturi)    
        Ai dreptate 100% (Luni, 12 aprilie 2010, 15:59)

        maolina [utilizator] i-a raspuns lui sebastian

        Pai Base nici rusa nu stie,engleza o balbaie.Iar Romania are o datorie mult mai mare decat Grecia(300 miliarde),Lituania,Estonia,Bulgaria, Ungaria(50 miliarde). Cred ca de invidie au facut tot posibilul(adica au facut ceva magie neagra) ca sa cada avionul polonez. Iar acum Basescu o sa spuna ca vrea si el un avion nou. Iar daca este sa tragem niste concluzii logice, de fapt avionul polonez s-a prabusit pentru ca Basescu sa isi cumpere un avion nou de presedinte.
        • 0 (2 voturi)    
          Saraca de tine (Luni, 12 aprilie 2010, 15:57)

          Ionel [anonim] i-a raspuns lui maolina

          Daca numai atata te duce capul, Asa e : Base e de vina, face si drege. Si de cand datoria Ro e mai mare ca a Greciei. Si cine a vandut Romania, urmasa lui Mao?
  • +6 (14 voturi)    
    Deci, daca nu stii rusa... (Luni, 12 aprilie 2010, 14:13)

    V [anonim]

    ... te prabusesti? Parca stiam ca limba de comunicare intre controlorii de trafic si piloti e cea engleza. Mie mi se pare suspecta graba cu care rusii au trambitat imediat " eroare de pilotaj" ca fiind cauza prabusirii.
    • +2 (10 voturi)    
      mda (Luni, 12 aprilie 2010, 13:44)

      IM [utilizator] i-a raspuns lui V

      probabil pilotul s-a enervat ca nu se intelegea cu rusul (nu a inteles cand rusul i-a zis sa mearga pe alt aeroport, ca singur nu si-a dat seama ) ... si a dat cu avionul de pamant ... na ...
    • +3 (21 voturi)    
      Daca esti rus si nu stii rusa... (Luni, 12 aprilie 2010, 14:33)

      vio [anonim] i-a raspuns lui V

      Era un aerodrom militar rusesc. Limba oficiala a armatei ruse este.....ghici? Rusa.
    • 0 (2 voturi)    
      bla bla bla (Luni, 12 aprilie 2010, 19:14)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui V

      in avion au fost destule persoane care stiau limba rusa.la sol erau persoane de intimpinare....care stiau limba polona.asa ca.....yo zi ca rusii au vrut ca acest avion sa fie doborat.asta e.......
  • +15 (23 voturi)    
    Limba rusa (Luni, 12 aprilie 2010, 14:14)

    Pop [anonim]

    Mortul e de vina, ca nu stia ruseste. Harasho.
    • -4 (8 voturi)    
      E de vina cu nu l-a dus capul (Luni, 12 aprilie 2010, 15:35)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Pop

      Chiar daca nu stia ruseste trebuia sa ceara ajutorul unuia din avion care stia bine ruseste.
      • 0 (0 voturi)    
        sigur! (Luni, 12 aprilie 2010, 21:09)

        octopus [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        la 250km/h si intrat in procedura de aterizare, deci probabil la o altitudine mica trebuia sa caute pe cineva care stie rusa... si in timp ce cobora cu 250km/h cineva ii traducea dupa 30 de secunde... "TURN RIGHT, TURN RIGHT"...ooops too late!
  • +7 (17 voturi)    
    Bariere lingvistice... (Luni, 12 aprilie 2010, 14:15)

    Lord Sith [utilizator]

    ... si asta ar trebui sa inghitim asa pe nerasuflate.
    In aviatie se vorbeste engleza, nu alta limba. Presupunem ca este vorba de piloti si controlori de trafic profesionisti, asa ca barierele lingvistice sunt ca si inexistente....
    • +16 (20 voturi)    
      Ar fi hilar- daca nu ar fi tragic! (Luni, 12 aprilie 2010, 13:31)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui Lord Sith

      In articol scrie "Controlul a vorbit cu pilotul in rusa, a fost ajutat de ceilalti care i-au soptit fraze in engleza."!

      Pai ce sa cred, poate le-a spus pilotilor: "nu intelegeti ce zic? Atunci, soapte usoare tavarisci!"?

      Cred ca la "control" s-a bagat vreun destept plin de ifose, fost militar- care vorbea doar rusa, si incerca - pe modul "amplificare"- sa zica ceva si in engleza.
      Si mai mult, in timp ce ingaima ceva in engleza lui, la inceput i s-a parut ca este buna aterizarea, dar apoi a avut dubii!

      Parca ieri, un general rus tot zicea ca piloti nu au reactionat la indicatiile controlului. Azi intelegem ca nici nu le intelegeau!

      Nu cred ca este teoria conspiratiei, este teoria idioteniei.

      Ar fi hilar- daca nu ar fi tragic!
    • +1 (9 voturi)    
      Erau militari (Luni, 12 aprilie 2010, 14:34)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Lord Sith

      iar la Smolensk nu se voirbeste engleza ca la noi, in UE.
      • 0 (2 voturi)    
        Da, sunt militari (Luni, 12 aprilie 2010, 16:17)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui gigi

        si ... nu "erau militari" (asa cum eronat aduci vorba despre ei la modul trecut). Din simplul motiv ca astia inca traiesc, si n-au murit nici in accidentul aviatic petrecut acolo si nici in vreo alta imprejurare. Daca aia sunt militari ...tu, da, esti un prost veritabil. Scuze, insa nu pot sa nu remarc evidentele. Rationamentul te tradeaza.

        P.S. Ce mai face Gigi? Dar gigel?
        • 0 (2 voturi)    
          da, bre, care-i problema? (Luni, 12 aprilie 2010, 17:55)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui Dorin

          "sunt militari< poftim!

          Mare chestie, ce sa zic? Esti paranoic daca orice postare si orice nuanta, pe care o acuti cu microscopul, ti se par "importante".

          Lumea isi da cu parerea, ca si tine.

          PS.
          Gigi si gigel posteza numai cand au argumente si cand se vorbeste frumos. Acum nu e cazul, tu nu stii decat sa afirmi despre altii ca sunt prosti, si inca veritabili.
  • +9 (15 voturi)    
    Foarte ciudat (Luni, 12 aprilie 2010, 14:18)

    Cristi [anonim]

    Comunicarea trebuia sa se faca in engleza si, de aceea, nu inteleg de ce nu s-a utilizat limba engleza pentru a putea fi depasita "bariera lingvistica" invocata de controlorii de trafic rusi. Atat pilotii, cat si controlorii de trafic din toata lumea, sunt obligati sa cunoasca limba engleza si sa o utilizeze ori de cate ori este necesar. Impresia mea este ca vina poate fi impartita intre controlorii de trafic aerian rusi si pilotii polonezi. Insa, numai o ancheta serioasa va aduce clarificarea circumstantelor acestui accident ingrozitor.
  • +10 (14 voturi)    
    Profesionistii de la sol (Luni, 12 aprilie 2010, 14:18)

    ion ionescu [anonim]

    Hopa, nu mai e numai pilotul de vina! Protocolul nu spune in ce limba trebuia sa se inteleaga? Nu se spune cine vorbea intr-o engleza proasta, pilotul (desi, nu cred, aterizase pe alte aeroporturi din toata lumea) sau controlorul de zbor? Asa se face la un asa nivel, trebuie sa-ti sopteasca cineva frazele in engleza? Doamne fereste!
    P.S. Chiar daca nu a fost cu intentie, oficialitatile ruse se fac vinovate de tratarea cu superficialitate a intregii actiuni. Asa te pregatesti cand astepti oaspeti de seama?
    • +1 (9 voturi)    
      oare? (Luni, 12 aprilie 2010, 15:00)

      Io [anonim] i-a raspuns lui ion ionescu

      Dupa ce vezi ca vorbesti cu peretii (controlorii de zbor), ratezi aterizarea din cauza ca e ceata si nu vezi nimic... oare nu e cazul sa te gandesti ca e cazul sa schimbi aeroportul.
      In sfarsit, acu' dupa razboi e usor sa te dai viteaz, dar mi se pare ciudat oricum...
  • +10 (16 voturi)    
    Bariera lingvistica??? (Luni, 12 aprilie 2010, 14:20)

    Berzelius [utilizator]

    Cred ca visez!! Stiam ca toate comunicatiile aeriene intre piloti si turnul(rile) de control de pe orice aeroport se fac in ENGLEZA. Punct!
    Sa inteleg ca rusii sunt prea comozi sa invete o limba de circulatie internationala?
    • +2 (12 voturi)    
      Pe orice aeroport, mai putin cele miltare ruse... (Luni, 12 aprilie 2010, 14:26)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui Berzelius

      Cred ca rusii au avut probleme cu limba, pentru ca fiind un aeroport militar comunicatiile cu pilotii se fac de obicei in limba rusa. De aceea nu prea le-a "mers" cu engleza. Despre pilotii polonezi nu s-a plans nimeni anterior ca nu s-ar intelege cu controlorii de zbor de pe alte aeroporturi...

      Nu sunt sigur, dar cred ca si pe aeroporturile noastre militare se vorbeste in romaneste cu pilotii, ca e mai simplu decat sa foloseasca engleza.
      • +8 (10 voturi)    
        Intrebare (Luni, 12 aprilie 2010, 13:35)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Cind un avion al unui alt statfoloseste un aeroport militar, cine asigura traducerea intre turnul de control si piloti?

        Ce limba se folseste cind piloti civili finalndezi aterizeaza pe un aeroport militar romanesc?
        • +4 (4 voturi)    
          90% dintre finlandezi (Luni, 12 aprilie 2010, 14:42)

          Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

          vorbesc o engleza buna. Nu stiu cum e cu militarii nostri.
          • -3 (9 voturi)    
            ai nostri (Luni, 12 aprilie 2010, 13:56)

            gechi [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

            ai nostri nici romaneste nu vorbesc bine, de alte lombi n-are rost sa discutam.
            • -1 (3 voturi)    
              Probleme cu "lomba" Romana (Luni, 12 aprilie 2010, 16:49)

              tyty [anonim] i-a raspuns lui gechi

              se vad si la tine. In cadrul unei aliante (NATO)limba de comunicare (engleza). In cadrul unei armate care nu este parte dintr-o alianta (Rusia) se vorbeste limba nationala. La acest aspect ar fi trebuit sa fie atenti polonezii cand au solicitata aterizare pe un aeroport militar (mixt mai exact dar care nu este certificat international). Au gresit cand au pus atatia demnitari intr-un avion si cand nu au pregatit cum trebuie deplasarea. Parca ar fi Romani !
          • 0 (4 voturi)    
            Militarii nostrii : (Luni, 12 aprilie 2010, 16:07)

            romanasu [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

            -Hello !
            -How old are you?

            -I am fine!
            -Tank you !

            Celebrul dialog dintr-o vizita NATO !
      • +7 (15 voturi)    
        Esti varza!!! (Luni, 12 aprilie 2010, 14:36)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        N-are importanta despre ce aeroport este vorba!!!! Nu intelegi? Ori nu vrei sa intelegi? Limba oficiala pentru comunicare in aviatie este ENGLEZA!!! Baieti, v-ati pus deja pe spalat vinile care ar apartine rusilor???? Lasati-o balta!
        • 0 (2 voturi)    
          Mai informeaza-te inainte de a STRIGA! (Luni, 12 aprilie 2010, 15:30)

          Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          Ba are importanta despre ce aeroport este vorba !

          Scrie pe fruntea mea ca sunt filo-rus ?!

          Am intrebat si eu acum un pilot militar roman si mi-a spus ca pe aeroporturile militare romanesti pilotii romani vorbesc curent romaneste cu controlorii de zbor. In cazurile in care pilotul este strain se foloseste engleza.

          Intr-o multinationala din Romania crezi ca romanii vorbesc mereu in engleza intre ei ?!

          Aceeasi situatie cred ca este si in Rusia, de aceea controlorii de zbor au avut senzatia ca nu prea se inteleg cu pilotii... Polonezii nu stiau bine rusa, iar rusii erau slabuti la engleza.
          • -2 (4 voturi)    
            Continui sa balmajesti prostii!!! (Luni, 12 aprilie 2010, 16:00)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

            Pe acel aeroport urma sa aterizeze un avion prezidential. Probabil ca pe acel aeroport au aterizat, in timp, si alte aeronave prezidentiale. Nu pot sa cred ca acolo au fost angajati controlori de trafic (fie ei si militari) care nu stiau limba engleza! Ce legatura are situatia si cunostintele unora sau altora de limba engleza care lucreaza intr-o multinationala cu niste controlori de zbor, in a caror misiune se afla viata unor oameni???? Pe de alta parte, aeroportul militar din Smolensk nu este unul oarecare!!! Continui sa afirmi imbecilitati. Si ca sa inchei... rusii nu au absolut nici o scuza daca nu stiau engleza, desi, NU cred ca nu stiau. E necredibila aceasta versiune la care, observ cu amuzament, ca unii dintre voi apeleaza ca sa abureasca lumea. Daca controlorii rusi nu cunosteau limba engleza, ceea ce, repet, este necredibil, este impardonabil si reprezinta un aspect care poate fi considerat crima prin imprudenta. La un verdict mai aspru inca nu vreau sa ma gandesc.... adica la o crima cu premeditare.
            • 0 (2 voturi)    
              Calm, calm... (Luni, 12 aprilie 2010, 17:18)

              Ritzi Piti [anonim] i-a raspuns lui Cristi

              Eu nu afirm imbecilitati, este parerea ta...

              Aeroportul militar din Smolenk este unul din sutele de aeroporturi militare din Rusia, adica unul oarecare:

              "It is a small mixed-use airfield with a remote revetment area with 8 pads and a Yakovlev factory at the southeast side of the airfield, the Smolensk Aviation Plant."
              "....there have been no active units at the base except for the small airbase command post." (Asta inseamna cativa aviatori care asteapta linistiti, printre cele 2-3 coordonari de zboruri pe saptamana, sa iasa la pensie.)


              Mai citeste-ti odata postarea sa vezi cate chestii relative si subiective afirmi:
              - probabil
              - nu pot sa cred
              - nu cred ca nu stiau
              - e necredibila
              - este necredibil
              - este impardonabil

              Uite ca nu stii nimic sigur si, cu toate ca faptele sunt departe de ceea ce noi consideram rational, de bun simt, concluzia mea (care pare sa fie majoritara pe acest forum) este ca:
              1. pe aeroporturile militare se comunica in general in limba tarii respective si doar in situatii speciale in engleza
              2. rusii nu stiau bine engleza
              3. polonezii nu stiau bine rusa

              Din aceste nimicuri s-a produs o catastrofa. Dumnezeu sa-i ierte !
            • +1 (1 vot)    
              Tipic romanesc (Luni, 12 aprilie 2010, 21:50)

              un roman [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

              Sau prostesc. Tot tii de prostia ta cat ca nu ai dreptate., din astia ca si tinme duc Romania de rapa, din astia care cred ca le stiu pe toate si nu accepta contrariul indiferent daca le-o spune o autoritate in domeniu (tipul de la sfarsitul articolului).
        • +1 (1 vot)    
          Tu nu esti varza (Luni, 12 aprilie 2010, 21:48)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

          Esti un bostan turc nascut cu sechele la mansarda.

          Scrie in articol, declarat de William R. Voss, presedintele Flight Safety Foundation, ca pe aeroporturile militare engleza nu este obligatorie.

          dar tu nici macar romaneste nu pricepi ce citesti, asa e pierdere de timp sa-ti mai explic.
      • +13 (17 voturi)    
        Uiti aspecte importante! (Luni, 12 aprilie 2010, 15:02)

        Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        O fi el aeroport militar, dar era vorba de avionul prezidential polonez, o cursa VIP internationala. In mod normal aeroportul ar fi trebuit sa fie pregatit din timp pentru primirea unui echipaj international, nu sa se bazeze pe faptul ca pilotii POATE vorbesc rusa.
        In cazul in care apar situatii extreme si se recurge la o aterizare a unui avion international pe un aeroport militar, aeronava este escortata de avioane militare (aici n-a fost cazul).
        Deci, ca si concluzie, mi se pare ca aeroportul n-a fost deloc pregatit pentru primirea "oaspetilor" , din punct de vedere al asigurarii controlului de trafic conform normelor internationale. Nu exista scuze de genul "barierei lingvistice".
        Iar cel mai penibil mi se pare "Controlul a fost ajutat de ceilalti care i-au soptit fraze in engleza." I-au SOPTIT fraze in engleza!!! Aeronava aia zboara cu 300 km/h in timp ce controlorului de zbor i se soptesc frazele in engleza!! Da' ce-i acolo? Gradinitza grupa mare???
        Cred ca incompetenta ruseasca a atins noi culmi de glorie!
        • +4 (6 voturi)    
          Asta e si opinia mea... (Luni, 12 aprilie 2010, 15:32)

          Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui Berzelius

          Militarii rusi, obisnuiti cu pilotii lor, sunt slabi la engleza si de aici confuziile si tragedia...
        • 0 (4 voturi)    
          planul de zbor il face comandantul (Luni, 12 aprilie 2010, 16:53)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui Berzelius

          avionului ce trebuia sa se asigure de existenta conditiilor de securitate - limba de comunicare dar mai ales compatibilitatea sistemelor electronice de dirijare in caz de vizibilitate scazuta. Avionul polonez avea ILS de tip vest INCOMPATIBIL cu sistemul rusesc de pe aeroport. Altfel avionul ar fi trebuit sa aterizeze cu vizibilitate 0 si fara indrumare de la sol, Dar fara ILS (instrumental landing system) totul s-a facut manual de aici problemele de comunicare, erori pilot...
    • 0 (0 voturi)    
      Alt destept care nu stie sa citeasca (Luni, 12 aprilie 2010, 21:45)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

      Aeroportul eset aeroport militar rus si se vrobeste doar rusa. Harasho?
  • -5 (17 voturi)    
    Limba de comunicare este rusa (Luni, 12 aprilie 2010, 14:22)

    bogdan [anonim]

    deoarece este vorba de un aeroport militar rusesc nu de o cusa pe un aeroport civil.
    • +3 (17 voturi)    
      Zau???? (Luni, 12 aprilie 2010, 14:32)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      "Motivatia" ta nu tine! Indiferent pe ce fel de aeroport opereaza un controlor de zbor, acesta este obligat sa cunoasca limba engleza!!! Punct. Lasa dezinformarea bogdane! Nu ti-e rusine???? Limba internationala de comunicatie in aviatie este engleza. Informeaza-te corect si nu mai vorbi prostii! Nimeni, nicaieri in lumea asta, nu angajeaza controlori de trafic de zbor si piloti care nu cunosc foarte bine (scris, vorbit, citit) limba engleza!!! Inca o data bogdane, lasa dezinformarea!
      • 0 (6 voturi)    
        Nu fi vehement... (Luni, 12 aprilie 2010, 15:36)

        Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Cunosc piloti militari care nu stapanesc perfect engleza, pentru ca pana la intrarea in NATO nu prea aveau ocazia s-o foloseasca.

        Lasa invectivele, ca pe aeroporturile militare romanesti pilotii romani comunica in ROMANESTE cu controlorii de zbor romani.
        • -3 (3 voturi)    
          Bai pitiponcule (Luni, 12 aprilie 2010, 16:05)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          Ai impresia ca trebuie sa cunosti engleza la perfectie ca sa dai niste coordonate de aterizare si sa comunici pilotilor ca se poate ori nu se poate ateriza pe aeroport???? In Romania desigur, ignorantule, ca se comunica in romaneste cu avioanele pilotate de piloti romani!!! Ce dracu' tot o aburesti acolo? Chiar asa greu de cap esti?

          P.S. Poate cunosti fosti piloti militari. De-aia iesiti la pensie. Fiind membra NATO, toti pilotii militari trebuie sa cunoasca limba engleza!!! Pe cine dracu' vrei sa aburesti pitiponcule???? Aiurelile astea sa le spui fraierilor cu un IQ redus. Desi, sincer sa fiu, nici macar aia nu cred ca o sa-ti accepte prostiile pe care le debitezi.
          • 0 (4 voturi)    
            Cei 7 ani de acasa? (Luni, 12 aprilie 2010, 16:33)

            gigel [anonim] i-a raspuns lui Cristi

            Se pare ca iti lipsesc.
            Ai umplut forumul de injuratrurile si spumele tale. Toti sunt prosti, numai tu, pilot sau controlar de trafic, le stii pe toate.

            Ia zi, cine a pus bombele in WTC? Ca doar u crezi versiunea oficiala|!
            • +2 (2 voturi)    
              Sigur lipsesc.... (Luni, 12 aprilie 2010, 17:27)

              Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui gigel

              Macar din respect pentru cei morti, ar fi de preferat putina decenta, chiar daca este vorba doar de niste comentarii...

              Dar ce sa-i faci, daca am dat peste "geniul" care le stie pe toate...
      • -1 (3 voturi)    
        Zau (Luni, 12 aprilie 2010, 16:57)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Este INFORMARE. Delirul tau este dezinformare. limba engleza este obligatorie NUMAI pe un aeroport international si pregatirea zborului o face capitanul aeronavei si nu controlorul de trafic. Acesta trebuia sa stie despre incompatibilitatea ILS si despre problemele de pe un aeroport militar. Cat despre limbajul tau cred ca mai curand tu trebuie sa simti (oare) ceva rusine cand vorbesti fara sa ai habar de nimic.
    • +11 (11 voturi)    
      posibil... (Luni, 12 aprilie 2010, 14:41)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      dar ei nu stiau ca vine presedintele altei tari?
      • -1 (3 voturi)    
        Stiau, dar nu cred ca i-a durut prea tare... (Luni, 12 aprilie 2010, 15:43)

        Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Or fi mizat pe faptul ca pilotii militari polonezi cu experienta sunt destul de batrani ca sa fi prins perioada de glorie a URSS cand limba rusa era cam obligatorie in scolile din Polonia.
      • 0 (4 voturi)    
        stiau, dar mai sunt niste amanunte (Luni, 12 aprilie 2010, 16:33)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Tineti cont de faptul ca in urma cu 3 zile primul ministru al Poloniei a fost la locul cu pricina sa comemoreze evenimentul. De fapt acesta a fost si motivul pentru care s-a dus si presedintele - an electoral, fratele lui urma sa candideze, el nu putea lipsi. Dar primul ministru a aterizat altundeva. Avionul presei a aterizat si el altundeva. Probabil ca rusii care le-au sugerat sa aterizeze pe alt aeroport n-au facut-o degeaba. Dar cand te incapatanezi ... Cat despre bariera lingvistica, nu prea e normal sa nu se vorbeasca engleza insa fiind aeroport militar si inchis celorlalte curse si fiind vorba de Rusia unde mandria e suficient de mare ca sa nu vorbeasca o alta limba e plauzibil. Cat despre polonezi...imi spunea cineva care locuieste in Polonia chiar saptamana dinaintea accidentului, orice numai sa nu te auda vorbind ruseste ca ii apuca spumele....si sa nu uitam incidentele anterioare ale presedintelui Poloniei care ateriza unde voia el chiar daca asta insemna sa se certe cu pilotul. Eu trag o singura concluzie cand un rus iti sugereaza sa nu mergi undeva mai bine nu te du. Dumnezeu sa-i ierte si pe viitor ar fi bine ca fiecare sa isi faca treaba lui fara prejudecati si fara sa treaca peste cei specializati intr-un anumit domeniu.
        • 0 (2 voturi)    
          Ai dreptate, cu o exceptie... (Luni, 12 aprilie 2010, 17:29)

          Ritzi Piitzi [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          Avionul presei a aterizat la Smolensk mai devreme, cand ceata nu era asa deasa...
          • 0 (0 voturi)    
            Nu, (Luni, 12 aprilie 2010, 17:44)

            Mihai [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Piitzi

            avionul anterior a atrerizat pe alt aeroport, cel putin asa au afirmat la stiri in Polonia.
    • -5 (5 voturi)    
      Hai sa ne traiasca agenturili rusesti! (Luni, 12 aprilie 2010, 16:14)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      bai, amaratilor de filorusi, sau agenti kgb in adormire sau reactivati, sau nu mai stiu cum sa va spun! trageti tare cu diversiunile!
      pai incepe de astazi sa devina clara toata marsavia!
      putin este acoperit, era ceata!. dar cineva din turnul de control avea un ordin! poate avionul venise bine la prima incercare si ar fi aterizat cu succes, poate nu, l-au trimis inapoi, cine stie ce dialog a fost intre turn si avion, oricum nu unul constructiv pentru a-i ajuta, acuma, in afara de ceata, mai au si acoperirea limitelor lingvistice!!! incredibil! incet, incet, devine clar ca aterizarea avionului a fost sabotata!
      daca delegatia ar fi ajuns cu bine, dupa comemorarea care ar fi urmat, rusii cu nkvd-ul lor criminal ar fi primit inca o palma pe care cel mai mult ar fi resimtit-o putin!
      • -1 (3 voturi)    
        Agent GRU (Luni, 12 aprilie 2010, 17:04)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        NKVD-ul este desfiintat de mult. GRU a trebuit sa faca toata treaba in Romania, Revolutia, Privatizare, intrarea in NATO. Noroc de persoane vigilente ca tine sa mai demaste un aget doi. Din pacate "vigilentii" au IQ cam mic si nu pot fi utili nimanui. In sfarit un mare complot international a fost dejucat de Constantin - Forrest Gump al Romaniei care desi nu e prea inteligent are convingeri ferme si descopera agentii NKVD la vreo 60 de ani de la desfiintarea organizatiei. Si eu la cei 110 ai mei care asteptam sa fiu reactivat !
  • +1 (11 voturi)    
    Si inca ceva... (Luni, 12 aprilie 2010, 14:23)

    Cristi [anonim]

    Trebuie retinut, in toata ecuatia asta, ca presedintele polonez era un antirus convins. Nu doresc sa insinuez nimic iar de aceea accidentul mi se pare extrem de ciudat.
  • +7 (13 voturi)    
    Astia-s nebuni?! (Luni, 12 aprilie 2010, 14:23)

    Lucian [anonim]

    Adica orice pilot care aterizeaza pe un aerodrom rusesc trebuie sa vorbeasca rusa?! Credeam ca orice controlor de trafic aerian trebuie obligatoriu sa vorbeasca engleza, sau in Rusia cei ce vorbesc aceasta limba de circulatie internationala sunt raritati?
    • -7 (13 voturi)    
      Dar tu? (Luni, 12 aprilie 2010, 14:32)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      E un aerodrom rusesc militar! Acolo aterizezeaza doar avione mil.itare, normal, rusesti. De aia se vorbeste numai ruseste!
      • +9 (9 voturi)    
        mai gigi lasa-ne, dute nene la plimbare.... (Luni, 12 aprilie 2010, 14:59)

        sami [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        cu aerodromul tau militar cu tot!
        Daca nu ai habar nu comenta. Procedura standard cand survolezi sau aterizezi intr-un spatiu aerian altul decat national este sa ceri un "clearance" diplomatic de zbor...cu multe zile inainte, mai ales cand este vorba de protocol 0 si de aterizare!

        Nu asa se astepta un sef de stat si basta!
    • -1 (7 voturi)    
      Gandeste putin! (Luni, 12 aprilie 2010, 14:36)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Nu oricine aterizeaza pe un aerodrom rusesc militar. In 99,99% din cazuri e tot un avion rusesc, pilotat de rusi.
      • +11 (11 voturi)    
        Te contrazic (Luni, 12 aprilie 2010, 14:41)

        joao miguel [utilizator] i-a raspuns lui vio

        Vio, oricat de militar ar fi aerodromul, exista unele manevre care trebuiesc rostite in limba engleza ( standard).
        • 0 (0 voturi)    
          standard? (Marţi, 13 aprilie 2010, 10:04)

          Lucian* [anonim] i-a raspuns lui joao miguel

          depinde al cui este standardul...
    • -3 (7 voturi)    
      Nu este aeroport civil... (Luni, 12 aprilie 2010, 14:43)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      ...si controlorii au alte misiuni de obicei...ai nostri militari vorbesc acum cu NATO engleza dar inainte...Plus ca a existat pe langa vidul de comunicare si chestiunea mai veche in care pilotul nu l-a lasat pe Kaczynski pe aeroportul pe care a vrut el , lucru soldat cu demiterea pilotului, trimiterea lui la Curtea Martiala apoi retragerea tuturor acuzatiilor si decorarea lui...!!!
      Este posibil ca presiunea facuta de inaltii delegati asupra pilotului sa-l fi facut sa nu cantareasca corect situatia. Accidentul s-a datorat in fapt agatariicu aripa a varfurilor copacilor. Daca urmariti alte accidente aviatice, o sa vedeti ca eroarea de pilot nu e chiar asa de rara (in conditii perfecte de vizibilitate)...
    • +6 (6 voturi)    
      Pai si... ?! (Luni, 12 aprilie 2010, 15:14)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Din doua una: ori aeronava civila a presedintelui Kaczynski nu avea ce cauta acolo, ori responsabilii rusi trebuiau sa aiba grija sa puna un controlor de trafic care sa vorbeasca engleza, oricat de greu ar fi fost de gasit asemenea om in Rusia. Probabil pilotii polonezi care nu s-au mai confruntat cu asemenea situatie nici nu s-au gandit ca cel ce-i dirija de la sol ar fi putut sa nu stie engleza, iar rusii, ca rusii... Mie mi se pare in primul rand un caz de neglijenta criminala din partea autoritatilor, dar mai raman doua semne de intrebare: 1) de ce pilotul a deversat combustibilul in zbor, si 2) de ce a tinut mortis sa aterizeze in aceste conditii dificile, stiind la ce pericole se expune? Avand in vedere aceste doua aspecte devine foarte plauzibil ca avionul sa fi avut o defectiune tehnica. Ultima revizie fusese facuta in 2009 de o firma ruseasca, sa fie asta o intamplare?
  • +10 (10 voturi)    
    aici e cusuta cu ata alba (Luni, 12 aprilie 2010, 14:29)

    oh [utilizator]

    ...."colonelul in rezerva X s-a aflat printre controlorii de trafic aerian"...in c scop? ca sa se asigure ca avionul va ajunge in bot?
    • +1 (1 vot)    
      Corect (Luni, 12 aprilie 2010, 15:05)

      asd [anonim] i-a raspuns lui oh

      Ipoteza cred ca a fost exclusa la putin timp dupa ce a aparut.
  • +6 (6 voturi)    
    smolensk are trafic international ? (Luni, 12 aprilie 2010, 14:30)

    mircea [anonim]

    mai mult curse interne ? nici din alea prea multe ?

    as tine cont de asta. daca tot erau asteptati oaspeti de seama pe aeroport, de ce nu au detasat niste controlori mai destupati de la moscova ? unii care vorbeau engleza.
    • 0 (0 voturi)    
      Flori nu vroiau? (Luni, 12 aprilie 2010, 21:54)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      De ce nu au trimis ei un controlor de zbor polonez daca tot e vorba? Ce tre sa-i tzina rusii in bratze pe totzi arogantzii care inca nu au invatat sa se dea batutzi cand rateaza de doua ori o aterizare?
  • +13 (15 voturi)    
    rusa? (Luni, 12 aprilie 2010, 14:30)

    tsunami [anonim]

    1. s-a vorbit in rusa (cred ca controlorii nu echipajul)
    2. controlorii au amanat aterizarea de 3 ori!!!

    3. o sa aflam ca nici aparatele de la aeroport nu erau calibrate (e suficient ca diferenta de nivel sa aibe o eroare de 20m

    e clar.
    pentru mine vina apartine in totalitate pilotului.

    decizia pe care a luat-o a fost de unrisc care nu se justifica

    la a doua ratare zburam in alta parte fara sa mai cer permisiunea presedintelui.
    o fi el presedinte, dar viata e a mea
    • 0 (4 voturi)    
      ceata a fost totusi deasa (Luni, 12 aprilie 2010, 15:08)

      operator [anonim] i-a raspuns lui tsunami

      posibil ca pilotul sa fi identificat cu precizie panta de aterizare de la a doua sau a treia apropiere, dar sa fi primit informatii contradictorii de la controlor. o fi existat un oarecare delay la transmiterea informatiilor?
    • +1 (7 voturi)    
      Mintea ta e un tsunami (Luni, 12 aprilie 2010, 15:43)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui tsunami

      Pai gata! Se pare ca ancheta si misterul au fost elucidate. Numitul tsunami ne-a "demonstrat" fara urma de "indoiala" ca nu rusii sunt vinovati ci ... mortii. Adica pilotii polonezi in exclusivitate. Ma umfla rasul de prostia unora dar ce naiba sa facem? E democratie si trebuie sa acceptam si elucubratiile unora sau altora care, desi nu sunt specialisti, comenteaza si dau verdicte ca fiind sigure in orice imprejurare, privind orice eveniment.

      P.S. Nici un pilot care piloteaza un avion prezidential NU va cere vreodata permisiunea presedintelui ca sa aterizeze si cand sa aterizeze! Pe ce lume traiesti banditule?
      • +1 (1 vot)    
        sa-ti fac o schema (Luni, 12 aprilie 2010, 20:50)

        tsunami [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        mai bine deschide un subiect nou pe forum si ne certam acolo.
        sper sa ramai in limitele decentei.
    • +3 (3 voturi)    
      foarte buna logica. (Luni, 12 aprilie 2010, 17:01)

      Alexandru [anonim] i-a raspuns lui tsunami

      Sunt perfect de acord cu tine. Slujba pilotilor este sa duca avionul in siguranta la pamant. In conditiile de atunci riscul a fost mult prea mare.

      Din nefericire pilotul a gresit.
  • +8 (12 voturi)    
    Dubii confirmate... (Luni, 12 aprilie 2010, 14:32)

    Rescatorul [anonim]

    Incep sa se confirme unele dubii. Se pare ca pilotii au primit indicatii gresite (voit oare?). Si, totusi, cum este posibil ca un avion sa se faca farame cazand de la numai cativa zeci de metri, chiar si peste o padure. O fi fost vreo explozie?
  • +4 (8 voturi)    
    VAALEEUUU (Luni, 12 aprilie 2010, 14:34)

    Bogdan Filip [anonim]

    Daca la nivelul asta exista "bariere in limbaj" atunci eu nu ma mai urc niciodata in avion...

    Va dati seama noi muritorii de rand la ce riscuri suntem expusi cand circulam cu avionul?
    • +5 (5 voturi)    
      tu ai riscuri mai mici (Luni, 12 aprilie 2010, 13:53)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan Filip

      Pe un avion comercial, daca pilotului i se comunica faptul ca la sol e ceata si trebuie sa aterizeze la mama naibii, oricat de stricata ar fi rusa/engleza pilotul intelege si se cara la... mama naibii, fara sa-i mai intrebe pe pasageri ce parere au. Ceva imi spune ca aici lucrurile au stat altfel, in sensul ca pilotul s-a consultat cu pasagerii daca sa aterizeze sau nu pe acest aeroport aflat in ceata si de pe care primea niste indicatii intr-o engleza stalcita.
    • +2 (4 voturi)    
      ai dreptate partial (Luni, 12 aprilie 2010, 14:52)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan Filip

      Suntem expusi la riscuri cand zburam cu avionul in rusia. Ca prin alte tari au bunul simt sa mai vorbeasca si alte limbi...
      • 0 (4 voturi)    
        pentru informarea (Luni, 12 aprilie 2010, 16:17)

        smen [anonim] i-a raspuns lui dj

        ta mai multi rusi stiu engleza decat francezi sau germani,cauta si informeaza-te,iar pe un aeroport militar rusesc nu esti obligat sa comunici inrusa
        • -1 (5 voturi)    
          mai lasa-ne (Luni, 12 aprilie 2010, 16:54)

          papadie [anonim] i-a raspuns lui smen

          Ba kgb-ist inversunat, in primul rand toti francezii sau germanii care trebuie sa stie engleza o stiu foarte bine. In al doilea rand majoritatea tinerilor din aceste doua tari vorbesc englea fara probleme. In al treilea rand, m-am intalnit cu destui rusi, limba lor engleza este o catastrofa, au un complex din acest motiv si-si lauda publicatiile lor in rusa pe care nu le citeste nimeni. Au mari probleme la folosirea calculatorului, si asta cei cu ceva scoala caci clasa de mijloc este la nivelul evului mediu. Ce mai, un popor de inapoiati care, din nefericire stapanesc mijloace de distrugere in masa.
          • -1 (3 voturi)    
            Tu vorbesti? (Luni, 12 aprilie 2010, 17:32)

            gigi [anonim] i-a raspuns lui papadie

            Bine carecunosti ca te intelnesti des cu rusi! Datorie de serviciu, cumva?
            • -2 (2 voturi)    
              Mda... (Luni, 12 aprilie 2010, 18:52)

              Dorin [anonim] i-a raspuns lui gigi

              El recunoaste pe cand tu, nu! Asta e deosebirea. Intelegi? Prin urmare crezi ca daca nu recunosti ca te intalnesti cu rusi te simti cumva sub acoperire? Te inseli bolsevicule.

              P.S. Foarte curios sa sari ca ars asa tam nisam cand nu esti implicat in discutie... Te-ai simtit atins la ... acoperire?
          • 0 (0 voturi)    
            Esti un habarnist (Luni, 12 aprilie 2010, 21:57)

            un roman [utilizator] i-a raspuns lui papadie

            Pun pariu ca nu ai cunsocut nici un francez care vorbeste engleza foarte bine, pentru simplul motiv ca asa ceva nu exista, la fel cum tu nu ai fost in Franta niciodata si nu ai cum sa stii.

            Hai pa, ca imi perd timpul cu romanii astia atot stiutori care nu au plecat de ani din fata ecranului calculatorului dar ei ii stii pe totzi si pe toate.
  • +10 (14 voturi)    
    Rusia = Istorii si frontiere modificate (Luni, 12 aprilie 2010, 14:34)

    joao miguel [utilizator]

    Cat timp traiesc pe pamantul asta, nu o sa am nici o picatura de incredere in rusi (Conducatori). Basescu trebuie sa aibe mare grija la vizita pe care ar vrea s-o faca la Moscova. Cred ca a ramas ultimul ghimpe din Europa de Est in spatele RUSIEI.
    • +2 (2 voturi)    
      Mai ales ca.. (Luni, 12 aprilie 2010, 16:15)

      moby dick [anonim] i-a raspuns lui joao miguel

      ...pregatirea de foc a fost facuta, se stie ca e bolnav grav si se va si opera.
  • +11 (13 voturi)    
    bravooo (Luni, 12 aprilie 2010, 14:35)

    liviu_ [utilizator]

    acum am inteles d c se presupune ca este eroare de pilotaj: pilotii nu stiau ruseste!!! blasfemie !!!
  • -1 (3 voturi)    
    premeditare!? (Luni, 12 aprilie 2010, 14:37)

    liv [anonim]

    1.ciudatenia barierei lingvistice
    2.inducerea "cetzei" prin mijloace tehnologice
    3.distorsionarea transmisiunilor parametrilor de trafic, care nu s-a facut in timp util.
    4.orgoliu rusesc in admiterea genocidului, odata cu desecretizarea datelor de la Katyn
  • 0 (8 voturi)    
    imposibil sau absurd (Luni, 12 aprilie 2010, 14:46)

    atreus [anonim]

    asta este o aberatie. La nivel international zborurile sunt coordonate in engleza. Ceea ce aud aici este complet aberant!
    • 0 (0 voturi)    
      da dar (Luni, 12 aprilie 2010, 21:58)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui atreus

      E vorba de un aeroport militar care nu e international.
      Alte idei maretze?
  • 0 (4 voturi)    
    ce de specialisti pe aici! (Luni, 12 aprilie 2010, 14:47)

    angel [anonim]

    Atunci cind pilotul primeste o indicatie de la contolor, el o repeta (si la final adauga indicativul avionului). Asta ca sa fie controlorul sigur ca pilotul a inteles. Un controlor bun, daca nu e sigur ca pilotul a inteles EXACT ce i s-a comunicat, nu ii da clearance (voie) pilotului sa aterizeze pe aeroportul lui. Responsabilitatea finala pentru siguranta pasagerilor este a pilotului in command (cel care zboara la momentul respectiv, poate sa fie secundul). Un pilot bun nu este cel care face manevrele la fix, ci acela care ia intodeauna decizia cea mai buna. In acest caz, daca nu a inteles ceva, orice, trebuia sa plece la alt aeroport.
    Comunicarea dintre controlor si pilot este foarte limitata, sint doar citeva sute de cuvinte (nu discuta despre fotbal, femei, etc.) Nu poti trage la raspundere controlorii rusi pentru o proasta planificare a zborului si decizii proaste ale pilotului polonez.
  • -3 (7 voturi)    
    Aeroport militar ! (Luni, 12 aprilie 2010, 14:48)

    Jean Valjean [anonim]

    Aeroportul era militar al armatei ruse deci foarte rar se vorbea engleza acolo.
    De aici fiecare parte trebuia sa-si ia masuri de siguranta:
    - polonezii trebuiau sa aiba un pilot sa stie si ruseste
    - rusii sa aiba un controlor sa stie engleza
    Se pare ca fiecare parte a neglijat acest aspect important al comunicarii...
    • +2 (2 voturi)    
      hmmm (Luni, 12 aprilie 2010, 14:06)

      anton [anonim] i-a raspuns lui Jean Valjean

      si daca un avion civil aflat in situatie de urgenta are nevoie sa aterzize taman acolo? ce sa faca pilotul? sa invete repede ruseste, sa intrebe prin cabina daca vorbeste cineva ruseste? nu degeaba limba de comunicare e engleza! in situatii de urgenta nu stai sa te lovesti de bariere de comunicare. daca asta a fost problema atunci e vina clara a celui care nu vorbea engleza (pilotul polonez sau controlorul de trafic rus...nu reiese clar din articol)
      • 0 (0 voturi)    
        M-ai dat gata (Luni, 12 aprilie 2010, 22:00)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui anton

        Si ce daca un avion cu probleme vrea sa aterizeze 'taman' acolo? ce facea avionul respectiv daca russi nu faceau un aeroport militar 'taman' acolo?
    • +2 (4 voturi)    
      Pardon, moncher! (Luni, 12 aprilie 2010, 14:42)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui Jean Valjean

      Mai era o varianta:
      - rusii sa aiba un controlor care sa vorbeasca poloneza ;)

      Cat despre piloti, sunt convins ca stiau engleza, ca doar nu au ajuns sa piloteze avionul prezidential dupa cursul de navigatie.
      • 0 (0 voturi)    
        Flori. prajituri ceva (Luni, 12 aprilie 2010, 22:02)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

        Poate un tort special copt de un bucatar rus care vorbeste poloneza la perfectzie, facut doar din ingrediente recoltate de tarani rusi care iar vorbesc perfect poloneza?!

        Voi nu vedetzi cat aberatzi?!

        Polonezii au zburat catre un aeroport unde singura liomba obligatorie de cunoscut era rusa. Daca nu stiau rusa de ce nu au acceptat sa zboare pe aeroporturilr internationale din Minsk sau Moscova?
    • -2 (4 voturi)    
      pai cum altfel... (Luni, 12 aprilie 2010, 15:07)

      vikingu [anonim] i-a raspuns lui Jean Valjean

      sunt o gramada de crizati care posteaza indignati ca soldatii rusi nu vorbesc engleza.

      Pai WTF??? Sa nu-mi ziceti ca si pilotii de lupta din Iran sau Korea de Nord vorbesc engleza ca o sa ma prapadesc de ras! Or fi tari americanii astia cu NATO lor, dar chiar asa sa isi convinga si adversarii sa le vorbeasca limba?

      Ca acolo ar fi tb sa fie cel putin unu pe schimb care vb engleza sau de ce nu a vorbit altul din avion care stia ruseste, ii alta treaba...
    • +2 (4 voturi)    
      Nu contează asta (Luni, 12 aprilie 2010, 15:09)

      mamacerghida [utilizator] i-a raspuns lui Jean Valjean

      Controlorii de trafic peste tot în lume deservesc atât zboruri civile cât și militare. Iar limba de comunicare internațională în acest domeniu este engleza. Am serioase îndoieli că piloții polonezi nu știau engleza, în schimb dacă se adeverește că controlorii ruși gavareau doar pe rusește, atunci vina este a rușilor nu a polonezilor!! Iar atunci chiar se ridică numeroase semne de întrebare...

      Dubiile vor fi clarificate după analizarea celor două cutii negre care înregistrează tot ce se petrece în cockpit (manevre, activitatea instrumentarului de bord, a motoarelor, inclusiv convorbirile piloților...)
    • +3 (3 voturi)    
      aeroportul (Luni, 12 aprilie 2010, 15:16)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Jean Valjean

      este si de uz militar si civil (http://en.wikipedia.org/wiki/Smolensk_(air_base))

      de asemenea cica o teorie ar fi si ca instrumentele rusesti nu prea aratau acelasi lucru cu alea internationale...

      e clar ca e vina pilotului nu? ;)
      • 0 (0 voturi)    
        Da e vina pilotului (Luni, 12 aprilie 2010, 22:04)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        A incercat de 4 ori si a ratat, ce pana mea a mai incercat a 5-a oara? De prost ca altfel nu prea imi pot explica.
    • 0 (2 voturi)    
      Mai este o masura (Luni, 12 aprilie 2010, 15:32)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Jean Valjean

      - rusii sa aibe un controlor care sa stie poloneza!

      Atunci cu siguranta nu am mai fi palavragit atata despre subiectul acesta pentru ca accidentul, evident, nu ar mai fi avut loc! :-)
    • +2 (4 voturi)    
      Nici vorba!!! (Luni, 12 aprilie 2010, 15:47)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Jean Valjean

      Pilotii, mai ales ca acestia erau pilotii unui avion prezidential, cunosteau in mod cert limba engleza!!! Care este limba oficiala de comunicatie in aviatie. Chiar nu te duce capul Jeane????

      P.S. In acest sens... Ai impresia ca pilotii aia n-au aterizat si pe aeroporturi apartinand unor tari unde limba engleze este cea oficiala????? Cam putina minte ai baiete.
      • 0 (2 voturi)    
        Da„ de unde stii tu? (Luni, 12 aprilie 2010, 16:37)

        grigore [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        WTF, cine esti tu sa dai lectii tuturora? Acuma te pricepi si la pilotaj?

        Pustiulica!
        • 0 (0 voturi)    
          Pai cum (Luni, 12 aprilie 2010, 22:05)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui grigore

          El e romanul tipic, care se pricepe la toate: fotbal, manele, politica de dambovitza si pe deasupra la datul cu parererea.
  • +1 (3 voturi)    
    s-a mai intimplat si al ei acasa (Luni, 12 aprilie 2010, 14:53)

    mircea [anonim]

    eu vad ca polonezii au deja experienta in domeniu. nu e prima data cind isi omoara conducerea tarii.

    cautati Mirosławiec air accident 2008. aproape identic. pilotii varza nu reusesc sa controleze avionul.
  • +5 (7 voturi)    
    cititi mai jos! istoria se repeta! (Luni, 12 aprilie 2010, 14:56)

    kitto [utilizator]

    Wladyslaw Eugeniusz Sikorski
    (born May 20, 1881, Tuszów Narodowy, Pol., Austria-Hungary — died July 4, 1943, Gibraltar) Polish general and politician. He served in the Austrian army and in World War I was head of the Polish Legion, which joined with Austria against Russia. He served as prime minister of Poland (1923 – 24) and as minister of military affairs (1924 – 25). From 1928 he joined the opposition to the government controlled by Józef Pilsudski. After the German invasion of Poland (1939), he became prime minister of the Polish government-in-exile. When he asked Joseph Stalin to allow the Red Cross to investigate the Katyn Massacre, Stalin broke off Soviet-Polish diplomatic contact. Sikorski died in an airplane crash several months later.
  • +2 (2 voturi)    
    n-ar fi prima data (Luni, 12 aprilie 2010, 14:59)

    Adrian [anonim]

    A mai fost un caz in care nu s-au inteles in rusa si au doborat un avion corean sau chinez prin anii '80.
    • +2 (2 voturi)    
      Un avion sud-coreean (Luni, 12 aprilie 2010, 17:16)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Atunci nici nu au intrebat. Au vazut pe radar un avion de spionaj american dind tircoale instalatiilor lor militare dar zburind in spatiul international, apoi acesta a iesit de pe radar, sovieticii au vazut din nou un avion pe radar, care chiar a intrat pe teritoriul URSS intr-o zona sensibila militar.

      Sovieticii au tras fara somatie prin radio, care le-ar fi dezvaluit ca avionul intrat pe teritoriul lor era doar un avion civil sud-coreean care deviase de la culoarul de zbor oficial (greu de spus acum daca din greseala sau ca sa "scurteze").
  • +4 (4 voturi)    
    ??? (Luni, 12 aprilie 2010, 15:00)

    duca [anonim]

    Am inteles ca un alt avion cu ziaristi ar fi aterizat inaintea celui ce sa prabusit.Oare conditiile meteorologice s-au inrautatit asa repede ?In ce limba au cominicat pilotii de pe acest avion?
    • -1 (1 vot)    
      hmm.. (Luni, 12 aprilie 2010, 14:43)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui duca

      ... da' parca jurnalistii au aterizat pe un alt aeroport..(?)
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Luni, 12 aprilie 2010, 22:07)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui duca

      daca chiar nu crezi intr-o ora conditiile meteo pot trece de la soare la ceatza sau nori. Nu vad care e problema.
  • +5 (7 voturi)    
    Ruseste (Luni, 12 aprilie 2010, 15:02)

    Mao [anonim]

    Vodca fiind ruseasca nu puteau sa balmajasca in englezeste. Asa ca au susurat in ruseste...daca pilotul nu a priceput este vina lui = eroare de pilotaj. Caz inchis.
    • +3 (3 voturi)    
      Clar ! (Luni, 12 aprilie 2010, 14:28)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Mao

      @ Votca a fost de vina! Vorbeau impreuna si se intelegeau separat! DDD
    • 0 (0 voturi)    
      Ca in banc (Luni, 12 aprilie 2010, 16:51)

      Marin [anonim] i-a raspuns lui Mao

      Eu cred engleza aia a fost ca a fost ca in bancul cu parama. Daca nu il stiti, google.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce dezorganizare (Luni, 12 aprilie 2010, 15:09)

    Cristina [anonim]

    Un controlor de trafic da declaratii de presa in toiul anchetei, intr-o problema asa de sensibila. Altii il contrazic. Asa disciplinata este armata rusa ?
    Eu ii inteleg ca sunt sub presiune, dar Putin nu le-a dat oare ordin sa se abtina ? Ce simte un polonez cand citeste articolul asta ?
    • +3 (5 voturi)    
      Aici e clar (Luni, 12 aprilie 2010, 16:19)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Cristina

      Cred ca cei doi controlori s-au dus sa se imbete de necaz dupa acest esec profesional rasunator, si acolo i-au gasit ziaristii si i-au luat la intrebari... N-as vrea sa fiu in pielea lor dupa ce se trezesc, cred ca Putin o sa-i ia la tabacit dupa ce au dat presei niste informatii care incrimineaza clar autoritatile ruse.
  • 0 (2 voturi)    
    Cred ca mare parte din vina cade ... (Luni, 12 aprilie 2010, 15:09)

    gogu [anonim]

    pe serviciile de protectie ale presedintelui, care trebuiau sa ia in considerere organizarea in conditii de maxima securitate acesta deplasare.Nu sa aterizeze din lene pe un aeroport militar care are in capat padure (in dreptul padurii sunt probleme cu curentii de aer) cu controlori de trafic militari care nu au experienta in ghidarea avioanelor civile, fara sisteme de apropiere si iluminare adecvate.
  • +3 (5 voturi)    
    Explicatii sovietice (Luni, 12 aprilie 2010, 15:11)

    bogdan [anonim]

    La un asemenea nivel, este INADMISIBIL o astfel de explicatie! O alta treaba facuta sovietic.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce nivel turcule, ce nivel? (Luni, 12 aprilie 2010, 22:11)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      daca omul asta a facut treaba asta o viatza intreaga in limba rusa tu ce vrei sa-ti vorbeasca in franceza diplomatica?!

      Omul a spus adevarul, o fi din cauza ca e rus, ca asa a vrut el treaba lui, ca pana mea tot cautati nod in papura ca niste romani get beget.
  • +1 (3 voturi)    
    bariera lingvistică? (Luni, 12 aprilie 2010, 15:15)

    gabhry_el [anonim]

    trebuiau să le spună piloţilor că nu îi înţeleg, că nu se pot înţelege

    aşa, atîta i-au "coordonat" pînă au fost siguri că ating nişte copaci
  • +6 (8 voturi)    
    Falsa bariera lingvistica (Luni, 12 aprilie 2010, 15:19)

    Teo A. [anonim]

    1. Avionul este ghidat de radiofarul aeroportului, care-i comunica orientarea in spatiu, inclusiv altitudinea. Daca aceste elemente erau corect transmise, nu ar fi trebuit sa fie probleme, cu toata ceata...
    2. La orice zbor international comunicarea se face numai in engleza. Asta se stie.
    Dar daca rusii de la turnul de control s-au facut brusc ca nu cunosc engleza si s-au incapatinat sa comunice in rusa, rezultatul nu trebuie sa ne mire.
    3. Ciudat e si faptul ca seful comisiei de ancheta pentru acest accident este Vladimir Putin. Primul ministru al unei tari nu este organ de ancheta. Logic, putem deduce ca orice informatie va fi cenzurata drastic de FSB inainte de a ajunge la partea poloneza. Rezulta ca cineva are ceva de ascuns.
    Sa auzim de bine!
    • 0 (0 voturi)    
      Domnule Teo (Luni, 12 aprilie 2010, 23:51)

      misu [anonim] i-a raspuns lui Teo A.

      imi pare rau dar bati campii rau de tot (ca si majoritatea de aici). se vede ca nu ai treaba cu aviatia decat de pe la tv. e mai complicat sunt multe proceduri si aviatia asta e bine pusa la punct si e un proces care continua de vreo 60 de ani. sunt proceduri internationale clare iar povesti cu controlori care nu se inteleg cu pilotii sunt subiecte picante de presa. cei cu experienta in domeniu au raspunsaul chiar si din cele cateva elemente aparute in presa: eroare de pilotaj grava, nerespectarea procedurii de venire la aterizare, a altitudinii de decizie, probabil sub presiunea momentului pilotul a vrut sa braveze lund decizii extrem de eronate. in cazul unui zbor si mai ales cu sef de stat la bord comandantul ia ultima decizie si nu controlorul de trafic.
  • -2 (6 voturi)    
    Eu nu inteleg cum ... (Luni, 12 aprilie 2010, 15:36)

    brusuilis [anonim]

    Sunt siderat de acest eveniment. Sincere condoleante familiilor si polonezilor.


    Dar un lucru nu il inteleg:
    Cum a fost posibil ca, in acelasi avion, sa calatoreasca atatia demnitari?
    La unele multinationale, de exemplu, este interzis membrilor boardului sa zboare in acelasi avion, mai mult de 2 membri, la fel cu masina, ...
    Dumnezeu sa ii odihneasca!

    Si pentru ca nu ma pot abtine:
    - Cu care politicieni autohtoni ati umple un avion?
    • 0 (4 voturi)    
      Politicieni (Luni, 12 aprilie 2010, 16:29)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui brusuilis

      Nu exista un avion atat de mare!!!
      • +1 (1 vot)    
        ba da (Luni, 12 aprilie 2010, 17:51)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Liviu

        Airbus 380.....si daca nu ajunge unul, inchiriem 2
        :))
        ai fost tare
  • +4 (4 voturi)    
    stiu ca... (Luni, 12 aprilie 2010, 15:38)

    un alt bogdan [anonim]

    printre cei care au scris sunt multi baieti "destupati", controlori de zbor, tehnici, operatori in turn dar poate apar si piloti sau fosti piloti care au participat la misiuni comune (ca au fost, slava Domnului) si poate ne lamuresc ei asupra unei idei in ceea ce priveste protocolul pentru aterizare.Macar informativ, sa mai dispara din speculatii si interpretari...
    Dar daca era un avion "de alta nationalitate si destinatie" si trebuia interceptat cum isi dadeau seama rusii care era treaba cu el?Il "dadeau jos" si gata??? Na' ca am inceput sa speculez si eu...iertare!
    • -2 (4 voturi)    
      degetul mare jos (Luni, 12 aprilie 2010, 15:10)

      angel [anonim] i-a raspuns lui un alt bogdan

      Avioanele zboara dupa un plan de zbor, dinainte stabilit, asa ca rusii stiau cine vine si cind vine. Cit despre interceptare, nu e mare lucru, pilotul avionului se trezea cu un MIG linga el din cabina caruia pilotul militar ii arata cu degetul mare jos, adica trebuie sa-l urmeze pentru a ateriza. Exista o procedura de interceptare pe care o invata chiar si pilotii incepatori. Pilotii aia grei nu stau pe forumul asta...incearca la pprune.org
      • +2 (4 voturi)    
        am retinut (Luni, 12 aprilie 2010, 17:02)

        un alt bogdan [anonim] i-a raspuns lui angel

        ce trebuia din postarea ta anterioara!Multam frumos, mai concret de atat (pt un civil) nu se putea.
        Ultima (cea cu datul jos) stiu ca e trasa de par, insa prin explicatia ta vreau sa zic in micimea mea ca se gaseau solutii daca se voia.Orgolii ruso-poloneze? se prea poate...stiu ca pilotii, in general, mai ales cei relativ tineri sunt foarte orgoliosi in ce le priveste meseria!Totusi, concomitent, foarte calculati!Rusii?? fudui de cand e lumea!!! Sper ca si ceilalti care au postat sa inteleaga ca sunt anumite SOP-uri de la care nu poti sa te abati!
        Nu sunt de meserie insa nici nu voiam o explicatie de la cineva care doar "lucreaza la aeroport". Si asta in general ti-o dai seama din termeni si limbaj!
        Multumesc iarasi tie si altora care au postat coerent si la obiect!
      • 0 (2 voturi)    
        ceata (Luni, 12 aprilie 2010, 17:26)

        hail to the thief [utilizator] i-a raspuns lui angel

        uneori pe vreme de ceata e greu de vazut masina din fata ... cum poti urmari tu un alt avion de la distanta?
  • +5 (7 voturi)    
    Doi controlori de trafic rusi sustin ca nu s-au in (Luni, 12 aprilie 2010, 15:46)

    ITC [anonim]

    Este vorba de un zbor oficial, pentru care se presupune ca au existat pregatiri, inclusiv legatura cu turnul de control - automat. Nimeni nu si-a pus problema limbii de comunicare? Cred totusi ca trebuie sa existe un set de baza de reguli in lb engleza, cred ca era o situatie clara, iar daca nu se intelegea limba, atunci una din parti trebuia sa ceara asistenta. Oricum, incredibil comportamentul rusilor de a da directii in rusa. Se confirma faptul ca "diavolul se ascunde in detalii". daca ateriza aeronava lui Obama, avion american, ce faceam? Superficialitate si rea vointa.
  • +3 (5 voturi)    
    practici normale tip NKVD-KGB sau... (Luni, 12 aprilie 2010, 15:52)

    Adrian P. [anonim]

    Lucruri asemanatoare s-au petrecut in 1943 cu Władysław Sikorski (vezi http://en.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Sikorski) si in 1957 cu Grigore Preoteasa (vezi http://stirea.wordpress.com). Simple coincidente sau...
    • -1 (3 voturi)    
      cine stie (Luni, 12 aprilie 2010, 15:08)

      matei [anonim] i-a raspuns lui Adrian P.

      La Mirosławiec 2008 s-a intimplat identic. Acolo cine a mai fost de vina?
      • +3 (3 voturi)    
        Tot rusii (Luni, 12 aprilie 2010, 16:40)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui matei

        Rusii sunt de vina pentru tot. Am zis!
  • +1 (5 voturi)    
    Die Hard 2 (Luni, 12 aprilie 2010, 15:56)

    John McClane [anonim]

    Va recomand sa vedeti filmul meu Die Hard 2 (Greu de ucis). In el puteti vedea ce poate face un controlor de zbor. Servicile de paza prezidentiale poloneze...BIG FAIL! Daca nu merge...nu insisti, intorci aeronava si aterizezi altundeva in siguranta. Daca era avionul lui Putin sau Obama, crezi ca ar fi insistat sa aterizeze? Primul lucru trebuie sa fie siguranta presedintelui si apoi daca ajunge la timp sau nu la o intanire, eveniment, etc.
  • +7 (11 voturi)    
    Ancheta (Luni, 12 aprilie 2010, 16:12)

    Anonim [anonim]

    Atata timp cat o comisie rusa va ancheta accidentul nu va iesi adevarul la iveala, vecii. Ati auzit careva vreun caz in care rusii sa spuna adevarul?
    Cu Putin sef comisie? Imi vine sa plang, sunt in stare sa scoata vinovatii vreo grupare din Patagonia !!!!
    • -1 (3 voturi)    
      Despre ce vorbesti? (Luni, 12 aprilie 2010, 16:39)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Exista si comisie poloneza, evident.
      • +3 (5 voturi)    
        Comisia polona (Luni, 12 aprilie 2010, 17:00)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui vio

        ...actioneaza pe teritoriul unui alt stat, nu poate in autoritatea sa fortele locale care actioneaza la locul accidentului nu are in pastrare probele culese, depinde de partea rusa pentru a sta de vorba cu pesonalul din turnul de control si alti potentiali martori rusi.
        • -1 (3 voturi)    
          De unde stii? (Luni, 12 aprilie 2010, 17:30)

          vio [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

          S-a plans comisia polona de asa ceva?
          S-au terminat investigatiile si polonezii au concluzionat ca li s-au pus bete in roate?
          Eu inteleg, cumva, rusofobia unora, dar macar putina rabdare, ca sa aveti ce vorbi DUPA ce se petrec evenmentele.

          Dar, daca aveti globul de cristal fermecat si cunoasteti viitorul, atunci,,,,
          • +2 (4 voturi)    
            Nu te poti plinge de ceea ce nu stii (Luni, 12 aprilie 2010, 19:12)

            bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui vio

            Nu vreau sa pun in discutie onestitatea partii ruse in acest moment.

            Insa, comisia polona nu are cum sa se plinga ca nu conduce ancheta, nu ar avea cum in Rusia.

            In plus comisia polona nu are cum sa se plinga de ceea ce nu afla pentru ca nu i se aduce la cunostinta de catre partea rusa, decit daca reuseste sa afle pe canale independente.

            Poate cel mai important lucru: Dupa un accident aviatic nu se pot elucida toate detaliile, Intotdeauna ramin semne de intrebare mai mici sau mai mari. De aceea este important sa existe certitudinea ca ancheta se desfasoara cu competenta si impartialitate. Dl Putin si prin functie, si prin biografie nu este nici specialist nici impartial in raport cu ancheta.

            Toate micile semne de intrebare, comunicarile in rusa, lipsa de reactie a pilotilor daca o confirma cutia neagra, diferite piese indoite ciudat sau, si mai grav, ignorate sau negasite, pentru toate se va gasi cineva care sa acuze ca ancheta a musamalizat cazul. Iar credibilitatea d-lui Putin ca politician in fruntea unei anchete tehnice este nula.

            Faptul ca plimba un grup de polonezi prin fata unor probe nu va anula acest lucru. Nu se va putea niciodata demonstra ca polonezii au avut acces la toate piesele, la toate declaratiile, la toate informatiile. Si probabil ca nici nu-l vor avea pentru ca tehnic este dificil de asigurat, chiar facind abstractie de secretomania rusa cind e vorba de instalatii militare.

            Daca conducerea Rusiei nu este implicata in accident, premeditat sau din culpa, politizarea anchetei se va dovedi o optiune extrem de nefericita.
            • 0 (0 voturi)    
              Si daca nu stii (Luni, 12 aprilie 2010, 22:15)

              un roman [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

              De ce tot vorbesti? Ca sa te aflii in treaba?
  • +1 (3 voturi)    
    Si uite asa.... (Luni, 12 aprilie 2010, 16:22)

    avedaria [anonim]

    ....se duce draq buna credinta. La nivelul asta nu exista bariere lingvistice. Punct.
  • +1 (3 voturi)    
    50% (Luni, 12 aprilie 2010, 16:28)

    bogdan [anonim]

    50% la suta sanse de intelegere poloneza rusa nu este adevarat maj polonezilor inteleg destul de bine rusa plus ca la nivelul numerelor practic e identic
  • +2 (4 voturi)    
    huh?? (Luni, 12 aprilie 2010, 16:38)

    Gigel [anonim]

    De cand se vorbeste RUSA cand e vorba de control aerian pt trafic civil?

    Bine, era aeroport militar, dar dat fiind ca primeau si astfel de aeronave, e la mintea cocosului ca un controlor vorbitor de engleza ar fi trebuit sa ghideze avionul polonez... imprumutau naibii unul de la un aeroport civil pentru o zi daca chiar nu gaseau unul acolo!

    Auzi, vorbeau rusa prost.

    PENIBIL.
  • +2 (4 voturi)    
    HA! (Luni, 12 aprilie 2010, 16:40)

    eustake [anonim]

    Pana la ajunge pilot de aeronave trebuie sa urmezi o scoala unde se invata si engleza si la fel se intampla si epntru controlorii de trafic. Nu scrie nicaieri in scoala ca tu o sa fii controlor de trafic pe un aeroport militar si o sa controlezi numai trafic cu oameni care vb doar limba ta. Este evident ca limba engleza, era obligatorie de stiut.
    Sunt curios ce va iesi din inregistrarile cutiei negre dar si din cele de la turnul de control.

    Dumnezeu sa-l odihneasca pe presedintele Poloniei.
    • -1 (3 voturi)    
      E plin forumul de specialisti! (Luni, 12 aprilie 2010, 16:55)

      vio [anonim] i-a raspuns lui eustake

      Exact asta ar trebui sa se astepte, intrucat acolo sunt inregistrate si cionversatiile din cockpit, si toate transmisiunile!

      Dar uite cati specialisti isi dau cu parerea mai sus! Te si miri de ce nu avem si noi avioane, fabrici de avioane cand avem atatia specialisti!
  • 0 (2 voturi)    
    Propunere constructiva (Luni, 12 aprilie 2010, 16:56)

    bilbofil [utilizator]

    Pentru a se evita pe viitor asemenea tragedii cred ca este cazul ca nicio delegatie oficiala sa nu mai survoleze spatiul aerian rus.

    Propun ca pe viitor oficialitatile si diplomatii altor state sa intre pe teritoriul Federatiei Ruse exclusiv cu mijloace de transport terestre, in principiu tancuri pentru a se evita riscul unor accidente de circulatie.
  • -1 (3 voturi)    
    ceata (Luni, 12 aprilie 2010, 17:22)

    hail to the thief [utilizator]

    Si ceata a fost pusa la cale tot de rusi nu?
    • -1 (3 voturi)    
      Evident! (Luni, 12 aprilie 2010, 17:50)

      vio [anonim] i-a raspuns lui hail to the thief

      Totul a fost pus la cale de rusi!

      Dra nu prea inteleg de ce, brusc, declaratiile celor doi controlori de trafic rusi sunt considerate adevarate?
      Nu se spune ca rusii mint si sunt ticalosi? Pai, si cei 2 controlori mint!
    • 0 (2 voturi)    
      nu (Luni, 12 aprilie 2010, 17:53)

      gabhry_el [anonim] i-a raspuns lui hail to the thief

      dar puteau profita de ea
  • 0 (0 voturi)    
    Prima inregistrare! (Luni, 12 aprilie 2010, 18:39)

    News [anonim]

    Prima inregistrare a comunicatiilor avion - turn de control. Daca nu e un fals se pare ca pilotii polonezi au vorbit in rusa cu turnul....
    http://www.youtube.com/watch?v=Eog5C4qfYA8&feature=player_embedded
  • +1 (1 vot)    
    Avionul jurnalistilor (Luni, 12 aprilie 2010, 18:39)

    erreyy [anonim]

    Am citit undeva ca avionul jurnalistilor aterizase tot pe acel aerodrom cu o ora inainte, cum s-au inteles pilotii cu controlorii de trafic rusi? Ei de ce nu au avut nicio problema sa aterizeze pentru ca era ceata si atunci?
    • 0 (0 voturi)    
      nu era (Marţi, 13 aprilie 2010, 0:26)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui erreyy

      atunci nu era ceata, ci doar un plafon de nori la 80 m. Au aterizat "la vedere".
  • +7 (7 voturi)    
    eroare sinonima cu siniciderea (Luni, 12 aprilie 2010, 18:49)

    radub [anonim]

    Vreau sa mentionez de la inceput, ca subsemnatul este are brevetul de pilot cu ratingul pe zbor la instrumente emis de autoritatile germane.
    Vreau sa va supun atentiei cateva date asupra problemei zborului Tu-154 al presedintelui Poloniei.
    Primul aspect este aspectul aviatic : aerodromul militar Smolensk Sewernai are o pista de aterizare cu dimensiunile de 2.445x50 m. ceea ce nu constituie o pista generoasa ca lungime.
    Acest aerodrom a devenit mixat (adica cu uz mixt militar-civil) abia de cativa ani. Acest aerodrom nu este certificat pentru zboruri internationale civile. La acest aeroport nu exista un sistem de aterizare de tip occidental ILS (Instrument landing System) care permite aterizari la vizibilitate ZERO unor aparate de tip Boeing sau Airbus. La acest aeroport exista doar doua radiofaruri rudimentare numite NDB ( Non-Directional Beacon) care in mod uzual nu pot fi folosite legal pentru aterizari la conditti meteo cu plafonul sub 150 m si vizibilitate de sub o mila (1,6 Km). Aterizaarile sub aceasta limit se fac sub controlul dispecerului de zbor care dirijeaza pilotul VERBAL pe baza datelor oferite de un sistem de radar Terminal. Aceasta procedura se numeste in occident GCA (Ground Control Approach) si actualmente este rezervata doar aviatiei militare.
    Deci pilotii polonezi au facut enorma greseala de a accepta controlare zborului de dispecerii rusi care vorbeaau doar rusa, iar polonezii doar polona si engleza aviatica uzuala care insa era necunoscuta rusilor. Deci s-au lasat involvati intr-o balbaiala lingvistica plina de neintelegeri si asta la o viteza de aterizare de peste 250 Kmh. Rusii observand aceasta situatie au cerut polonezilor sa faca un go-arround catre un alt aeroport, ceea ce acestia au refuzat. Probabil sun presiunea directa sau indirecta a staffului lui Kaczinski. Orice pilot lucid trebuia sa stie ca asta duce in mod sigur la catastrofa. Probabil erau piloti militari dresati dupa regula " ordinul se executa nu se discuta".
    • +1 (3 voturi)    
      probabil...dar nu e sigur (Luni, 12 aprilie 2010, 20:20)

      angel [anonim] i-a raspuns lui radub

      Si daca pista avea dublu, rezultatul probabil era acelasi, daca pilotul avea obiceiul sa aseze avionul pe piano keys - liniile care marcheaza inceputul zonei permise de aterizare. Din cite stiu eu, controlorii le dau informatii daca sint pe directia potrivita (pe ax) si pe panta corecta de aterizare; oricum, banuiesc ca exista un minim de inaltime de unde daca nu vezi pista faci go around (s-ar putea sa ma insel aici, ca n-am aterizat ILS). Un pilot FAA care pica examenul de IFR fiindca a coborit sub minimum nu o va mai face niciodata.
      Anyway, sint si alte lucruri care s-ar fi putut intimpla: downdrafts, windshear, microburst, pierdere partiala puterii, au uitat sa calibreze altimetru, indicatii incorecte ale aparatelor de bord, daca a fost incarcat peste limita, etc.
      Pina azi nici nu stiam ca e posibil sa fi existat dificultati de comunicare .. cine stie ce mai apare maine. Nu cred ca pilotii erau ageamii, chiar daca e vina lor, au fost si alti factori care au contribuit la prabusire.
    • 0 (0 voturi)    
      Completare (Luni, 12 aprilie 2010, 23:34)

      emil [anonim] i-a raspuns lui radub

      Fara sa doresc sa iti subestimez cunostintele sau experien ta de pilot am si eu vreo 20 de ani in aviatie si as spune ca esti pilot cu mai putina experienta din felul in care ai prezentat anumite aspecte (poate zbori pe un ultrausor- repet nu o spun ca o jignire ci numai ca o constatare, poate ma insel). In primul rand exista mai multe categori de ILS. ILS nu este egal cu aterizare in conditii de vizibilitate 0 cum ai scris. Sunt 3 categorii de ILS si cel de CAT I are ca si caracteristici vizibilitate orizontala peste 800m sau RVR pesre 550m si inlatime de luare a deciziei peste 200ft si asa mai departe. ILS-ul de CAT III C este ce spui tu. Apoi nu multe aeroporturi au ILS CAT III C. Si nu aterizeaza numai Boeing sau Airbus pe ILS ci orice tip de avion. Apoi GCA (Ground Control Approach) nu este interpretat pe un sistem Radar Terminal cum, ai scris care este altceva, ci pe un Precision Radar care afiseaza pozitia avionului in plan orizontal si vertical. De asemenea GCA (Ground Control Approach) se foloseste inca pe multe aeroporturi civile din Europa de Est si Romania. Orice procedura de aterizare instrumentala ar fi folosit pilotul (VOR/DME, NDB etc.)e clar ca nu a respectat-o si anume: nu a respectat rata de coborare specifica procedurii si altitudinea de luare a deciziei. Despre apropierea cu manevre la vedere nici nu poate fi vorba la o vizibilitate orizontala de 500m. Avionul nu avea ce sa caute la altitudinea si distanta de touchdown la care a lovit copacul decat printr-o incosntienta criminala a pilotilor. Cat despre speculatiile ca le-au zis sau nu le-au zis rusii sa aterizeze, decizia apartinea numai pilotului in ultima instanta si mai ales fiind zbor special cu sef de stat nu se pune problema sa fi avut vreo restrictie, probabil nu mai era nici un avion pe raza de macar 100 km sa-i deranjeze. Presiunea psihologica a momentului (delegatia din avion, atitea personalitati care era obligatoriu sa ajunga la timp pe acel aeroport) l-a facut sa braveze si sa..
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns la complectare (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:13)

        radub [anonim] i-a raspuns lui emil

        Da, draga Emile, confirmi ce spusesem. In principiu nu avea ce sa caute pe ceata la 10 metrii deasupra copacilor, aerportul nu avea ILS, are doua doua NDB-uri la 0,6 si respectiv 2,7 NM de TDZ, deci un absolut NO GO daca Vis. e sub 1600 m. si plafonul sub 400 Feet.
        Pe mine ma amuza doar teoriile conspirationiste prezentate din abundenta, care persista contra oricarei ratiuni, stiut fiind ca a incercat aterizarea de 4 ori si de 3 ori a fost sfatuit sa se duc la Alternate Apt. Nu sunt pilot de profesie, am insa un bimotor , cam tot de 20 ani IFR etc.
  • +2 (4 voturi)    
    Cum dracul (Luni, 12 aprilie 2010, 18:51)

    HESS [anonim]

    Se duc zeci de oficialitati la o comemorare ff importanta fara un translator care sa vorbeasca rusa fluent.Daca ar fi avut un translator pilotii nu ar mai fi avut probleme cu controlatorii aeroportului .Si rusii trebuiau sa aiba in aeroport un translator care sa vorbeasca poloneza.Caci erau asteptati zeci de ofociali polonezi.
    • +1 (1 vot)    
      aiureli (Luni, 12 aprilie 2010, 23:06)

      emil [anonim] i-a raspuns lui HESS

      cum dracu? simplu! ce spune mass media nu este REALITATEA, presa abereaza infiorator mai ales in romania: e pur si simplu speculat subiectul care majoritatii oamenilor le-a farnt inima. presa si televizunea storc de el sa castige audienta. rusii si polonezii aproape ca se inteleg fara probleme vorbind fiecare pe limba lui. am asistat la discutii de genul asta intre rusi si polonezi la un curs cu ani in urma si mirat i-am intrebat cum reusesc. rasp a fost simplu: sunt limbislave, inrudite si seamana f mult... mai mult nu mai zic. pilotii polonezi au facut niste greseli elementare de pilotaj. asta e adevarul simplu pe care orice persoana care lucreaza in domeniu o sa vi-l spuna. nu a respectat procedura de venire la aterizare dupa NDB sau VOR sau ce o fi fost acolo ori cu Radarul de precizie. nu au respectat rata de coborare si nici altitudinea de luare a deciziei, asta de multe ori se plateste cu viatza. de data asta a fost varianta necastigatoare. trist ca au omorat atatia oameni, restul e gargara de presa care vrea sa vanda.
      • 0 (0 voturi)    
        Pai (Marţi, 13 aprilie 2010, 3:05)

        HESS [anonim] i-a raspuns lui emil

        Clar ca prensa vorbeste aiureli prin simplu fapt a lLOGICII care este matematica si invers.Se duc zeci de oficiali polonezi in rusia.Toata FLOAREA POLONIEI.Sant asteptati pe aeroportul in care urmeaza sa aterizeze, de oficiali rusi .Acum rusii nu au translatori dar nici polonezii .,cum mama dracului se inteleg.In limbajul surdo-mut.Hai sa fim seriosi.Treaba asta ca nu s-au inteles nuare nici o logica .mai ales ca asa cum zici tu sant limbi slave careau multe in comun.,precum cele latine .Italiana .,spañola si romana.Dar spañola si romana sant parca gemene.
  • -3 (3 voturi)    
    erori fatale (Luni, 12 aprilie 2010, 18:53)

    leonghoticus [anonim]

    nimeni nu are dreptul sa intervina sau sa ordone o AMERIZARE daca pilotul sau turnul de control nu da verde... incapatzanarea slava a iesit la suprafatza si de aceasta data..... limba ce trebuie vorbita este engleza incercarile intuitive de a se intzelege in limba rusa si poloneza a fost fatala in aer nu sant permise nici un fel de ambitzii personale fie ele si politice ..... fereasca Dzeu ca Base sa amerizeze cu explozie Elena la Bruxxeles ar avea mari probleme ..............
  • 0 (2 voturi)    
    Hmmmm.... (Luni, 12 aprilie 2010, 18:54)

    Cristi [anonim]

    O observatie de bun simt... Se pare ca unor romani le place vodca ruseasca la nebunie. Ii tradeaza postarile aberante.
    • +3 (3 voturi)    
      Aici ai dreptate! (Luni, 12 aprilie 2010, 19:11)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      hai noroc!
  • +6 (8 voturi)    
    Daca era pe sosea, (Luni, 12 aprilie 2010, 19:23)

    vio [anonim]

    era cam asa: viteza mare, vizibilitate redusa, sosea necunoscuta, stress, seful ierarhic care iti spune sa calci acceleratia ca el are o intalnire importanta. S-ar fi mirat cineva ca s-a rasturnat "masina"? Nu.
    Ei, la fel e si cu avionul, numai ca sansele de supravietuire sunt minime.

    Sigur, realitatea e greu de acceptat, e prea simpla. Mai bine sa dam frau imaginatiei si sa vorbim "serios si argumentat (cu argumente ad personam, desigur)" despre NKVD si masinile de facut ceata parcate pe sub copaci.
  • +5 (5 voturi)    
    in tema (Luni, 12 aprilie 2010, 20:21)

    porky [anonim]

    despre mortzi numai de bine - as vrea sa atrag atentzia asupra unui eveniment petrecut la izbucnirea razboiului ruso - gruz -unde la un zbor deasupre Tbilisi acest avion in care se aflau pe linga presedintele polonez inca altzi 3 presedintzi (ai tzarilor baltice)-presedintele s a ratzoit la pilot sa aterizeze -pilotul a refuzat (datorita pericolului datorat razboiului) la inapoiere pilotul a fost decorat-sint convins ca acest presedinte cocos a sapat groapa compatriotzilor sai--nu cred in conspiratzii
  • +6 (8 voturi)    
    multumesc radub (Luni, 12 aprilie 2010, 20:27)

    mara [anonim]

    Multumesc lui radub pentru lamuririle privitoare la aeroportul din Smolensk. Si eu m-am intrebat de ce nu s-a comunicat in engleza. Acum inteleg ceva mai mult. Anume ca, vorba legilor lui Murphy, atunci cand lucrurile sunt scapate de sub control, ele merg spre rau. Nu a fost nicio conspiratie, doar un accident nefericit. Cei care cred in conspiratii ar trebui sa inceapa cu intrebarea cum de a fost posibil ca in acelasi avion sa se afle atatea autoritati (inclusiv militare): niciun conspirator n-ar fi putut sa-i convinga sa fie acolo, impotriva unor reguli elementare, adesea stipulate prin lege.
  • +1 (1 vot)    
    teoria bunului simt (Luni, 12 aprilie 2010, 20:47)

    piktor [anonim]

    articolul asta e varza
    imi pare rau pt Hotnews, dar din dorinta de a evita teoria conspiratiei a adaugat fragmente care-l fac greu de inteles:
    in prima un expert spune ca intelegerile anterioare nu se mai aplica; care intelegeri?
    in a doua, un personaj cu brevet de zbor (nu a specificat ce fel de brevet, doar ca poate zbura dupa instrumente- asta il face pilot de agrement, utilitar, militar sau civil pe avioane mari?), isi da cu parerea si spune ca pilotii au gresit acceptand sa aterizeze acolo ca rusii vorbeau doar rusa, bla bla

    Dar de fapt ce avem? O delegatie oficiala, un sef de stat strain aterizand pe un aeroport semi-militar din Rusia. Se stia ca vine acolo? Categoric.
    Vizita era pregatita dinainte, exista anumite proceduri (SUNT SIGUR) si aeroportul ala TREBUIA SA FIE FUNCTIONAL. Daca rusii nu erau in stare sa-l faca functional, trebuiau sa refuze din start si sa indice alt aeroport.
    In schimb rusii trimit acolo controlori de trafic care nu vorbesc engleza. Nu e prostie, nu poate fi prostie la nivelul unor asemenea implicatii. Daca pe aeroportul ala se poate ateriza doar prin GCA, controlorii trebuiau sa poata vorbi engleza in somn.

    Un prieten a zis in gluma ca da, a fost o eroare de pilotaj, avionul n-a putut evita racheta. Dar daca e adevarata stirea si rusii au trimis acolo niste persoane incapabile sa aduca avionul ala pe pamant in siguranta in orice conditii (si asta vom sti cu precizie dupa ce vor analiza cutiile negre), atunci a fost cu intentie si cu poate poate. Daca cade e vina lor, daca nu cade ramane pe alta data.

    Nu ar trebui sa uitam ca Putin a mai amenintat cu moartea un alt presedinte de stat, care i-a stat impotriva (cel al Georgiei).
  • 0 (2 voturi)    
    organizare (Luni, 12 aprilie 2010, 20:55)

    Calin [anonim]

    eu nu inteleg un lucru.....de ce nu s-a pus problema barierei lingvistice de la inceput .
    Un astfel de zbor nu ar fi trebuit organizat la sange... Sa se puna inclusiv problema ca pilotii nu stiu rusa si controlorii poate nu o sa stie engleza .... daca stii ca iti vine o asemenea delegatie ... lasi un X controlor de trafic poate cu vodka la bord sa coordoneze avionul ? nu supervizeaza cineva actiunea.....? E chiar penibil ....parca a venit un avion cu pasari .....

    Rusii stiau ca vin polonezii....nu s-a pus problema "frate ...astia poate nu stiu rusa si noi nu stim engleza".....si cum naiba stiau putina rusa pilotii polonezi dar nu intelegeau cifrele-numerele. FANTASTIC...
  • 0 (2 voturi)    
    catastrofa aviatica a autoritatilor poloneze (Luni, 12 aprilie 2010, 21:32)

    mariana [anonim]

    Sunt inginer, cu multa experienta, om al datelor reale . Am consultat mai multe pareri al inginerilor aeronautici.Nu se puteau in acelasi timp toate aparatele de la bord sa dea eruari, iar comandantul pilot sa ramana la cheremul unor neintelegeri lingvistice. Acesti comandanti sunt antrenati si contra stresurilor de orice natura.DECI NU COMANDANTUL MORT E VINOVAT.In memoria celor 22000+cei din avion , cerem onestitate si adevarul despre accident.UN ROMAN!
  • -1 (5 voturi)    
    Morala: invatati ruseste (Luni, 12 aprilie 2010, 21:47)

    Mos Roata [anonim]

    Intr-un basm cu omul bun si omul rau acesta ar suna asa: omul rau si viclean il invita pe omul bun sa se impace dupa 55 de ani de cand i-a omorat toata familia. Omul bun crede in sinceriatea sa si accepata. Echipa omului bun intreaba: cum e vremea? OK, raspunde echipa omului rau. Atunci venim! Numai ca inainte de sosire omul bun vede ca vremea e rea. Aveti sisteme de ghidare la sol? Da, avem. Vorbiti engleza? Da vorbim, raspunde traducatorul. Atunci aterizam! Echipa omului rau se razgandeste si spune ca nu pot ateriza ca au un avion militar pe pista. Si uite fac asa de 3 ori ca avionul sa consume combustibilul. Cand n-au mai avut ce face pilotii decid aterizarea. La sol apare o ceata ciudata de origine chimica care reduce vizibilitatea. In plus omul rau da verbal coordonate gresite intentionat caci sistemul de ghidare la sol "s-a defectat". Urmeaza filmul cu Putin salvatorul care ajunge la 10 min dupa ce avionul atinge copacii si se face praf fiind gata pregatit din pat sa "intervina". Evident vorbim de un basm!
  • +3 (3 voturi)    
    un avion cu presa (Marţi, 13 aprilie 2010, 1:35)

    semaca [anonim]

    Am avut ocazia sa ma aflu intr-un an-26 militar decolat de pe otopeni cu destinatia Kogalniceanu, era vorba despre un exercitiu mixt romano-francez de cooperare aeriana. Otopeni militar, soare, cativa nori pe cer - vreme ideala. Cernavoda - rafale puternice de vant , cerul relativ neacoperit. Kogalniceanu - cerul efectiv negru, furtuna violenta, nu se mai vedeau decat stergatoarele de parbriz, cei de pe aeroport au fost nevoiti sa aprinda balizajul. Echipajul cu multe trese pe umeri, foarte calm, cu exceptia navigatorului - foarte tanar da' n-avea unde sa fuga :). Avionul dotat spartan cu banchete si nu prea multe hublouri; am urmarit manevrele de aterizare din usa carlingii. Chiar inainte de touch down o rafala de vant a lovit avionul extrem de puternic. Centrul pistei de aterizare se vedea prin ultimul geam din stanga capitanului. M-am c...t pe mine. Sincer, nu credeam ca mai exista scapare. Avionul a atins pista cu jamba din stanga si a sarit ca o minge pe pista. Am simtit cum imi iese aerul din piept de groaza. Stabilizarea avionului pe pista s-a intamplat intr-o secunda ,decisiva, in care toti trei: pilot, copilot si maestrul de zbor au actionat ca o echipa, fiecare pe instrumentele lui. A fost ireal. Din cate stiu, dupa aterizare comandantul aeronavei a protestat impotriva ordinului de a ateriza si avea si de ce. Asta insa s-a intamplat dupa sfarsitul misiunii. Sunt lucruri greu de realizat care li se cer echipajelor tocmai pentru ca sunt foarte experimentate. Si pentru ca sunt echipaje militare, vor face ce li se ordona cat de bine pot, pana la capat. Cei care le ordona catodata chiar n-au cea mai mica idee despre ce le cer dar asta e alta poveste. Pentru polonezi s-a sfarsit trist din pacate.
  • -1 (1 vot)    
    +++ (Marţi, 13 aprilie 2010, 6:08)

    Costel [anonim]

    Un vechi proverb spune: la Roma faci precum romanii. Polonezii nu si-au facut temele bine. Trebuiau sa stie si rusa caci se stia ca pot exista probleme. Trebuiau sa vorbeasca din timp cu partea rusa sa puna controlori de zbor care stiu engleza.
    Ar mai fi o intrebare: cum cei de la presa care au venit cu avionul si au aterizat pe aceasi pista au putut ateriza cu bine fara probleme de rusa si cu piloti mai putin experimentati.
    Alta intrebare: s-a inrautatit vremea in jumatate de ora la Smolensk? Stiau rusii ca toata spuma Poloniei e in acel avion? oricum cred ca cel mai bine ar fi sa compare cutiile negre din Tupolev cu cele din Yakolev sa vada diferenta. Cum au putut sa comunice cu primul avion si sa fie totul okay.
  • +1 (1 vot)    
    zborul basescian (Marţi, 13 aprilie 2010, 7:38)

    lingvistul zburator [anonim]

    Domnilor concluzia este simpla: nu stim sa comunicam?!
    Dar ce ce va intampla cand presedintele nostru va merge la la Moscova?
    Deci daca merge risca sa "aterizeze bine" sau sa comunice prost?!
    Atunci Doamne ajuta!
    Deci pana la urma "maica" Rusia te ajuta "sa scapi onorabil" de presedinte!
    Atunci nu ne ramane decat sa-i cantam presedintelui:
    "Cu duhurile dreptilor...."
  • +1 (1 vot)    
    Bariera lingvistica (@radub) (Marţi, 13 aprilie 2010, 9:21)

    Gogul [anonim]

    Radub, daca si tu spui "involvati" nu stiu daca te-am inteles bine. Se pare ca si intre noi romanii exista o bariera lingvistica. Sper ca in engleza sa nu spui "implichetzi" mai ales daca lucrezi la un turn de control.
  • -1 (1 vot)    
    limba vorbita de pilotii polonezi.... (Marţi, 13 aprilie 2010, 9:29)

    MOTI [anonim]

    daca aveau varsta care se vehiculeaza(65-68 ani)pilotii polonezi ar fi trebuit sa cunoasca limba rusa avind in vedere ca pina la avionul prezidential ei au zburat pe avioane sovietice si au participat la actiuni(misiuni de antrenament) in cadrul tratatului de la Varsovia.Putin probabil sa nu fi fost cunoscatori ai limbii ruse necesare conversatiei necesare la asemenea operatiuni;deci ce sa intamplat este ......un mister.
    • 0 (0 voturi)    
      varsta pilotilor (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:29)

      radub [anonim] i-a raspuns lui MOTI

      In Cockpit se aflau 4 piloti : trei aveau 36 de ani, unul 31 de ani.
  • +1 (1 vot)    
    Cine il iubea pe LK? (Marţi, 13 aprilie 2010, 9:59)

    Gioni Gion [anonim]

    "In politica nu exista accidente" (FD Roosevelt).

    In abordarea ideii de asasinat eu cred ca nu ar trebui sa vbim de "rusi" si "americani" ci de Globalisti. Numai polonezii il mai iubeau cu adevarat la ora actuala. Rusii nu-l iubeau e cert (rachete USA, voia dezvaluiri jenante ref. la Katyn). Globalistii nu-l iubeau nici ei (anuntase ca pt. 15 ani nu i mai trebuie FMI ba chiar ca are bani de dat la FMI!). Ordonase chiar slabirea zlotului (!) care devenise prea puternic ! PL era f. stabila si Globalistilor nu le plac tarile stabile (astea nu aduc bani finantei mondiale).
    Mi-a zis un amic ca in marketurile din PL 90% din fructe legume erau "made in poland" ! In plus LK. urma sa fie reales curand presedinte si voia sa bage si pedeapsa capitala.
  • +1 (1 vot)    
    apropo.. (Marţi, 13 aprilie 2010, 10:02)

    anaely [utilizator]

    Va dati seama ..? Daca ar fi iesit Geoana presedinte,puteam sa fim un in locul polonezilor acum. Mare noroc a avut Geoana ca nu a iesit .. :D
  • 0 (0 voturi)    
    nu (Duminică, 18 aprilie 2010, 19:27)

    alice [anonim]

    am ceva de spus despre teoria cu pilotii care nu s-au inteles cu turnul de control, deoarece nu vorbeau liba rusa: PAI, IN PRIMUL RAND, TUPOLEVUL E IN LIMBA RUSA! nu poti sa conduci asa ceva daca nu stii limba..acum am descoperit asta..si spune multe..e important in a intelege acest eveniment.
    Dumnezeu sa-i odihneasca
  • 0 (0 voturi)    
    nuu (Duminică, 18 aprilie 2010, 19:35)

    nnn [anonim]

    am ceva de spus despre teoria cu pilotii care nu s-au inteles cu turnul de control, deoarece nu vorbeau liba rusa: PAI, IN PRIMUL RAND, TUPOLEVUL E IN LIMBA RUSA! nu poti sa conduci asa ceva daca nu stii limba..acum am descoperit asta..si spune multe..e important in a intelege acest eveniment.
    Dumnezeu sa-i odihneasca