Polonia: Funeraliile presedintelui Lech Kaczynski si ale victimelor accidentului aviatic vor avea loc sambata. Cele mai multe cadavre ale victimelor accidentului din Rusia sunt neidentificabile

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 12 aprilie 2010, 8:42 Actualitate | Internaţional


Sicriul presedintelui polonez Lech Kaczynski, decedat in accidentul avionului sau in Rusia sambata, va fi expus publicului la Palatul Prezidential din Varsovia, a anuntat un oficial din cadrul presedintiei, relateaza AFP. Funeraliile presedintelui decedat si ale celorlalte victime ale accidentului vor avea loc sambata, s-a stabilit in urma unei intalniri intre reprezentantii presedintiei si ai biroului primului ministru. Pe de alta parte, AFP scrie ca cele mai multe cadavre ale victimelor accidentului in care a fost implicat avionul prezidential polonez nu pot fi identificate fara testele ADN.Pana in prezent, autoritatile au recuperat 87 de cadavre.

Funeraliile vor avea loc sambata, a anuntat lideriul interimar de la Varsovia, Bronislaw Komorowski.

Duminica, zeci de mii de varsovieni au asistat la revenirea ramasitelor pamantesti ale presedintelui Kaczynski la Palatul Prezidential situat in centrul istoric al capitalei poloneze.

Cele mai multe cadavre ale victimelor accidentului din Rusia sunt neidentificabile

Cele mai multe cadavre ale victimelor accidentului in care a fost implicat avionul prezidential polonez nu pot fi identificate fara testele ADN, scrie AFP.

Nici trupul neinsufletit al primei doamne poloneze, Maria Kaczynska, inca nu a fost identificat, la peste o zi de la accidentul aviatic din Smolensk. "A fost imposibil sa identificam trupul Mariei Kaczynska. Altfel, ea ar fi fost adusa acasa alaturi de sotul ei", declara duminica pentru AFP purtatorul de cuvant al administratiei prezidentiale, Tomasz Brzezinski.

Presedintele rus Dmitri Medvedev a anuntat ca luni, 12 aprilie, va fi zi de doliu in Federatia Rusa. Sute de rusi au aprins duminica lumanari si au depus flori la portile Ambasadei poloneze din Moscova.

In catastrofa avionului Tu-154M, petrecuta sambata dimineata langa oraselul Peciorsk, regiunea Smolensk, si-au pierdut viata 96 de persoane. Delegatia oficiala poloneza, din care facea parte presedintele Kaczynski si alti importanti lideri politici si militari ai tarii, urma sa participe la ceremoniile comemorative de la Katyn, unde in urma cu 70 de ani au fost executati peste 22.000 de ofiteri polonezi de politia sovietica.



Citeste mai multe despre   
















4161 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Dumnezeu sa-i ierte (Luni, 12 aprilie 2010, 9:36)

    Lucian* [utilizator]

    N-as vrea sa fiu paranoic, dar cu accidentul asta s-au rezolvat o gramada de probleme pt multe corporatii si alte guverne.
    Polonia era copilul nedisciplinat al Europei:
    - si-a revitalizat industria de constructii si a refuzat contracte externe pt infrastructura;
    - si-a revitalizat industria de aparare si a ainceput sa si exporte;
    - nu are imprumuturi si chiar s-a oferit sa dea bani la FMI.

    As zice ca politicienii lor chiar si-au facut treaba.
    Daca se duce naibii tot in 2 ani, atunci am avut dreptate sa fiu paranoic. Sper sa fi gresit!
  • -1 (3 voturi)    
    Dar presedintele!? (Luni, 12 aprilie 2010, 9:36)

    neaga1900 [utilizator]

    Cum de a putut fi atat de usor identificat?Mie mi se pare foarte curios!Toti au fost carbonizati, deci hainele arse ,fete desfigurate , par inexitent,...., .....Cum s-a putut gasi (tocmai!!) trupul presedintului?
    • 0 (0 voturi)    
      e simplu (Luni, 12 aprilie 2010, 11:59)

      smen [anonim] i-a raspuns lui neaga1900

      zona unde statea in avion era probabil cea mai sigura si cea mai rezistenta,astfel corpul sau nu a fost distrus intr-un grad extrem ca sa nu poata fi identificat,plus ca s-au facut probagil masuratori ale cadavrului,comparatii trebuie de asemnea puctac ca fiind cel mai important membru al stafului din avion,probabil s-au efectuat teste antopometrice,inaltime,comparatii cu fratele sau geaman etc
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Luni, 12 aprilie 2010, 9:42)

    bozzo [anonim]

    Fara discutie o cumplita drama ( a cata !?) pentru poporul polonez pentru care merita toata compasiunea , dar nu poti sa nu'ti pui niste semne de intrebare. Cum de au reusit sa identifice ramasitele presedintelui atat de repede cand majoritatea sunt neidentificabile si culmea chiar identificate de catre fratele sau cand , sa fim seriosi, acolo a fost un adevarat crematoriu . Mai sunt multe care nu se leaga dar timpul va scoate la lumina adevarata cauza a catastrofei. Parerea mea e ca li se trage de la prea multa coloana vertebrala. Noi suntem linistiti cu nevertebratele noastre. Dumnezeu sa'i odihneasca.
  • +1 (3 voturi)    
    responsabili (Luni, 12 aprilie 2010, 10:39)

    ion [anonim]

    Am fost in Polonia si mi-au placut,infrastructura,hotelurile,oamenii,casele,cimitirele,centrele istorice,monumentele istorice.Se vede ca sunt oameni responsabili si ca au conducatori patrioti.Cinste lor.Sincere condoleante pentru greaua incercare prin care trec.Toata lumea este alaturi de ei.Sa le ajute Domnul!
  • -1 (5 voturi)    
    identificare cadavre (Luni, 12 aprilie 2010, 11:10)

    ioana [anonim]

    Nu vi se pare suspect ca cele mai multe cadavre ale victimelor accidentului in care a fost implicat avionul prezidential polonez nu pot fi identificate fara testele ADN, nici trupul neinsufletit al primei doamne poloneze, Maria Kaczynska, inca nu a fost identificat, numai trupul lui Lech Kaczynski care a fost si repatriat? Cum o fi fost oare posibil?
    • +1 (1 vot)    
      Subscriu (Luni, 12 aprilie 2010, 20:58)

      neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui ioana

      Observ , ca atat eu cat si dumneata avem "negativ" , ca calificativ,gandind cam la fel.....!E foarte curios , ca tocmai presedintele a fost identificat!!Eu unul nu cred una ca asta!E o chestie politica:presedintele camerei deputatilor nu putea indeplini functia suprema in stat pana la identificarea cadavrului presedintului!....Sunt persoane pe aici , care vin cu tot felul de explicatii!Totul e fals :presedintele era si el un om , iar focul nu l-a ocolit!Din nefericire pentru noi ,"astia" mici nu vom afla adevarul niciodata!