Corespondenta din Italia

Giulgiul din Torino, expus publicului pentru prima oara in ultimii 10 ani

de Miruna Cajvaneanu     HotNews.ro
Duminică, 11 aprilie 2010, 14:53 Actualitate | Internaţional


Mii de pelerini asteapta sa vada Giulgiul din Torino
Foto: Dana Bejenaru
Sambata seara a fost inaugurata, cu o slujba solemna la Catedrala „Sfantul Ioan Botezatorul” din Torino, prezentarea publica a Sfantului Giulgiu (Sacra Sindone) - panza care, conform traditiei, a infasurat corpul crucificat al lui Iisus Hristos. Ultima data, Giulgiul a fost expus publicului acum 10 ani, in 2000, si este prima oara cand vizitatorii il vor putea vedea, dupa restaurarea complexa din 2002.

Peste 2 milioane de pelerini si turisti sunt asteptati sa se reculeaga in fata Giulgiului, in timpul celor 43 de zile cat timp va dura expunerea. Accesul in interiorul Domului este permisa doar celor care au o programare facuta prin internet, pe un site dedicat exclusiv evenimentului. Daca simbata seara au fost circa 12.000 de vizitatori, in urmatoarele saptamani se prevede o afluenta de 45.000 de intrari zilnice. Organizatorii au calculat ca fiecare persoana va avea la dispozitie circa 3-5 minute pentru a observa si a se reculege in fata Giulgiului.

„Evenimentul e organizat bine. Randul pentru a vedea Giulgiul se formeaza inca din parcul de langa Dom. Apoi, in apropierea bisericii, pelerinii urmeaza un traseu acoperit, de o parte si de alta a intrarii, traseu care permite pasajul miilor de persoane. In prima seara, totusi, nu au lipsit momentele de tensiune, mai ales cand pelerinii au ajuns la cateva sute de metri de intrarea in catedrala, acolo unde organizatorii verifica rezervarile facute online”, ne-a spus de la fata locului Dana Bejenaru, romanca stabilita de cativa ani la Torino.

Giulgiul de la Torino, considerat de multi credinciosi una din cele mai importante relicve ale Crestinatatii, a constituit, de-a lungul anilor, obiect de polemica printre oamenii de stiinta. Este vorba, intr-adevar, de lintoliul in care a fost infasurat Iisus Hristos dupa crucificare?

Raspunsul Bisericii l-a dat cardinalul de Torino, Severino Poletto, custodele lintoliului, in predica de aseara: „Biserica nu are competenta specifica pentru a se pronunta asupra autenticitatii Giulgiului. Este un lucru pe care trebuie sa-l stabileasca oamenii de stiinta. Cu siguranta, Giulgiul nu este un artefact, deci raman fondate, cu un inalt grad de probabilitate, argumentele in favoarea autenticitatii sale”.

Evenimentul se desfasoara sub titlul „Passio Christi, passio hominis” (Patimile lui Hristos, patimile oamenilor), de fapt o invitatie facuta de cardinalul Poletto pelerinilor, aceea ca „imaginea Giulgiului sa ne faca sa ne amintim de durerea fiecarui individ si de seferinte care nu au, deseori, nici macar un nume”.

Papa Benedict al XVI-lea a anuntat ca pe data de 2 mai va vizita Domul din Torino, pentru a se reculege in fata Giulgiului.


Citeste mai multe despre   


















5835 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    care este site-ul pe care se pot face programari? (Duminică, 11 aprilie 2010, 14:58)

    Victor [anonim]

    care este site-ul pe care se pot face programari?
    • -1 (3 voturi)    
      de ce nu incerci sa iti iei zboru de pe un bloc? (Duminică, 11 aprilie 2010, 22:57)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Victor

      asa vei fi mult mai repede la dreapta tatalui... si nu poti fi acuzat de suicid, ca ai incercat sa zbori doar

      serios, de ce nu?
  • +3 (11 voturi)    
    Rusine mincinosilor (Duminică, 11 aprilie 2010, 15:13)

    drak latinu [utilizator]

    Au datat panza accea cu carbon si au spus ca este veche de aprox. 500 de ani deci este IMposibil sa fie a lu personajul numit isus. Daca vreti sa credeti in basme nu aveti dacat ca e democratie dar cand cineva iti demonstreaza 100% contrariul si tu tot mai crezi atunci ai ceva rau cu capul. PS luna asta sunt budist deci sunt religios, il am pe budda ca zeu sau dumnezeu!!
  • +5 (5 voturi)    
    acelasi giulgi demonstrat a fi un fals? (Duminică, 11 aprilie 2010, 16:36)

    Traian_S [utilizator]

    de-aia e bine sa nu te uiti la National Geographic sau la Discovery... risti sa afli ca datarea cu carbon 14 ti-a dat peste cap credinta.

    Trinitas FTW
  • 0 (0 voturi)    
    passio (Duminică, 11 aprilie 2010, 17:37)

    mihai [anonim]

    Nu ma pricep eu la latina si nici la italiana, dar de ce am senzatia ca „Passio Christi, passio hominis” se traduce "Patimile lui Hristos, patimile oamenilor"?
  • +5 (7 voturi)    
    BISERICA - o cauza pierduta..... (Duminică, 11 aprilie 2010, 17:46)

    Irina [anonim]

    Nu din scepticism am indoieli asupra "giulgiului", ci legat de momentul in care biserica arunca "dovezi", tocmai acum cand se clatina credibilitatea la nivelul multor preoti cu rang inalt. In istorie , preotii au stiut mereu cum sa nu ne fie zdruncinata increderea/credinta in DUMNEZEU, dar mai ales in cei care-i provaduiesc cuvantul. Datorita situatiei defel roza, in care se afla "biserica universala", acest papa lipsit de smerenie ( parerea mea ), va reusii sa ne confirme indoielile deloc crestinesti de care sunt capabili "slujbasii DOMNULUI ". Noroc ca DUMNEZEU e in tot si in toate, astfel ca nu avem nevoie de mesageri falsi precum preotii farisei.
    • 0 (4 voturi)    
      Biserica (Duminică, 11 aprilie 2010, 21:04)

      Tiberiu [anonim] i-a raspuns lui Irina

      Cred ca Biserica e la fel de puternica ca intotdeauna. E suficient sa te uiti in jur, la tv sa vezi cati se bat pe agheasma gratis sau cat de multe ritualuri si superstitii in numele Bisericii fac parte din viata oamenilor. Lipsa de educatie a oamenilor cat si ignoranta lor duce la intarirea puterii Bisericii si slabirea unei credinte sanatoase. Majoritatea oamenilor cred intr-un Dumnezeu tip "Mos Craciun" interpretat ad literam din biblie si vorbele popilor. Varietatea religiilor pe pamant arata de fapt ca omul nu poate detine un adevar absolut despre o putere superioara, dar ignoranta oamenilor in aceasta privinta ii face sa recurga la tot felul de superstitii, de la inchinarea la icoane, vezi chip cioplit, pana la autoflagelare sau aruncare cu pietre intr-un stalp.
      Cat despre giulgiu, chiar daca e un fals, nu inseamna ca e mai putin important fiind o marturie din vremuri apuse.
    • -1 (1 vot)    
      inainte de a arunca vorbe, (Duminică, 11 aprilie 2010, 22:44)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Irina

      inca din 2008 era anuntata expunerea giulgiului in 2010.
  • -1 (5 voturi)    
    relicve (Duminică, 11 aprilie 2010, 20:44)

    Julian [anonim]

    tin sa va spun k astfel de lucruri nu sunt mentionate nicaieri in Biblie. Si Iisus a spus sa ne bazam pe credinta si nu pe relicve din asta. E mai degraba superstitie decat religie. Cat despre lumina sfanta, f multi oameni au demascat k asta fiind o frauda facuta cu lumanari inmuiate in fosfor alb. Cat despre icoanele plangatoare, sau dovedit a fi cu pompite in spate. Si inainte de a acuza Biblia e recomandat sa o cititi mai cu atentie. Curiozitatea va scoate adevarul la iveala.
  • -2 (2 voturi)    
    Giulgiul din Torino (Duminică, 11 aprilie 2010, 21:06)

    al optulea [anonim]

    Necaz şi strîmtorare va veni peste orice suflet omenesc care face răul: întîi peste Iudeu, apoi peste Grec.
  • +1 (1 vot)    
    Giulgiu? (Duminică, 11 aprilie 2010, 21:18)

    Marius [anonim]

    Oare asta a dorit Isus? Sa ne inchinam la o bucata de cirpa ? Sau sa facem diverse discutii despre autenticitatea ei? Sau ne-a spus sa respectam cuvantul si invataturile sale si sa ne dedicam lui Dumnezeu? Cred ca atat ortodoxismul din ziua de azi cat si catolicismul au dus masele de oameni cam departe de cuvantul lui Dumnezeu.
  • +1 (1 vot)    
    ^*^ (Duminică, 11 aprilie 2010, 21:34)

    toma [anonim]

    A relic for the ages
    http://www.users.on.net/~jackr/raves/prepuce.html
    Fore Shame
    http://www.slate.com/id/2155745/
    • +1 (1 vot)    
      lol (Duminică, 11 aprilie 2010, 22:22)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui toma

      sarutati sfintele moaste!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu-ti faci chip cioplit (Luni, 12 aprilie 2010, 9:16)

    vanina [anonim]

    Prima din cele 10 porunci este: "Sa nu-ti faci chip cioplit!". Ati intrat vreodata intro biserica catolica? E plina de statui. Ortodocsii s-au multumit cu icoanele. Ele sunt doar vopsite, nu cioplite. In rest aceleasi superstitii.
    • 0 (0 voturi)    
      subiect (Luni, 12 aprilie 2010, 10:41)

      nume [anonim] i-a raspuns lui vanina

      Cred ca aia cu "Sa nu-ti faci chip cioplit" nu are mare legatura cu icoanele.. Cred ca mai repede am gasi o relationare cu clonarea, 3D modeling, avatarele de pe forum samd.. cred ca se refera la noi nu la chipul lui d-zeu. :)
      Tare nu?
  • +1 (1 vot)    
    pentru vanina (Luni, 12 aprilie 2010, 11:02)

    Dacul [anonim]

    Porunca pe care tu o amintesti este a doua si nu prima, iar continuarea ei este "si nici vreo infatisare a lucrurilor...." deci daca vrei sa pleci de aici si sa judeci pe cineva atunci sa stii ca ortodocsii si catolicii intra in aceeasi oala, chiar daca unii cu statui iar altii cu icoane. Nu vreu sa polemizez cu nimeni, dar daca ne raportam la cele 10 porunci atat catolicii cat si ortodocsii (ma refer la dogma si nu la corpul de credinciosi) le incalca fara nici o jena.