Comisia speciala de ancheta a Procuraturii Rusiei: Catastrofa aeriana nu a fost determinata de probleme tehnice

de Olga Popescu     HotNews.ro
Duminică, 11 aprilie 2010, 14:48 Actualitate | Internaţional


Comisia speciala de ancheta al Procuraturii Rusiei a anuntat ca, potrivit datelor preliminare, catastrofa aeriana in urma careia si-a pierdut viata presedintele Poloniei nu a fost determinata de probleme tehnice.

"Datele au fost descifrate, am efectuat o analiza preliminara, care va fi urmata de una mai detaliata la Moscova. Dar repet - inregistrarea de care dispunem confirma ca avionul nu a avut probleme de ordin tehnic", a declarat seful comisiei, Aleksandr Bastyrkin, citat de RIA Novosti.

Fostul presedinte al Poloniei, Lech Walensa, a estimat ca pilotul avionului TU-154M al presedintelui Poloniei ar fi "putut actiona din ordinul cuiva". Pilotii care deservesc aparatul guvernamental sunt profesionisti cu un ridicat grad de calificare si "este greu de presupus ca ei pot actiona de capul lor incercand, o data si inca o data, sa aterizeze in conditii de ceata", a spus el. Inainte de a trage concluzii pripite privind cauzele tragediei, "trebuie sa asteptam concluiza oficiala a comisiei speciale", a adaugat el, citat de agentia K2Kapital.


Citeste mai multe despre   


















9788 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    E limpede (Duminică, 11 aprilie 2010, 14:54)

    Calin [anonim]

    ca e putred, sau nu? Ca eu nu-mi dau seama...
    • -1 (1 vot)    
      Ce e putred? (Duminică, 11 aprilie 2010, 15:57)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui Calin

      Sugereaza ca cineva din avion, probabil ca insusi presedintele, iar fi spus sa faca tot posibilul sa aterizeze; deci si-au asumat riscul iar pilotul n-a mai fost pilot sa decida el.
    • 0 (0 voturi)    
      prematur (Duminică, 11 aprilie 2010, 16:05)

      Cata [anonim] i-a raspuns lui Calin

      e prematur sa concluzionam, citeste presa internationala cand se mai linistesc lucrurile:)
    • 0 (0 voturi)    
      Putred (Duminică, 11 aprilie 2010, 16:55)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Calin

      Putred este ca spun treaba asta asa repede.
    • +1 (1 vot)    
      da (Duminică, 11 aprilie 2010, 18:16)

      bobo1 [anonim] i-a raspuns lui Calin

      e putred. Daca nu au fost probleme tehnice, de ce au incercat sa aterizeze de 3-4 ori de urgenta cum a zis parca turnul de control?
  • -1 (1 vot)    
    Daca e ”limpede”, (Duminică, 11 aprilie 2010, 15:23)

    eba [anonim]

    poti ajunge sa spui orice!
    De exemplu: pentru ca Polonia nu mai vrea sa aloce bani (multI) pentru conservarea lagarelor de exterminare naziste iar acelea se degradeaza si pot disparea extrem de repede, lasand pe unii fara ”justificari” si ”legende” (ca sa nu ami zic de legitimitate), Mossadul s-a gandit sa dea o lectie. Si ei nu umbla cu jumatati de masura!
  • +1 (1 vot)    
    Pai la ordinul lui Kazcynski (Duminică, 11 aprilie 2010, 15:25)

    mil [anonim]

    Avionul prezidential era parte a Polish Air Force. In avion era presedintele si seful armatei. Pilotul asta s-a mai incontrat cu presedintele Poloniei acum doi ani cand nu a aterizat la Tibilisi ci unde i s-a parut capitanului mai potrivit.

    Acu', probabil la ordin, a aterizat si el cum a putut si cum s-a putut, sa nu intarzie presedintele la ceremonie si sa se faca de ras in fata rusilor. Din ce se stie, Walessa se certase monstru cu fratii minune de vreo 10 ani si nu avea o parere prea bunca despre inteligenta lui Lech, cica Jaroslav (fost PM) era papusarul lui. Probabil Walessa suspecteaza un ordin absurd dat de Lech, intarit de seful armatei poloneze de ateriza in orice conditii.
  • 0 (2 voturi)    
    ordinul cuiva (Duminică, 11 aprilie 2010, 15:27)

    George [anonim]

    In avion era comandantul fortelor aeriene ale Poloniei care ar fi putut sa-i preseze pe piloti sa incerce sa aterizeze din nou, probabil la asta se refera, omul vroia sa se dea mare si o fi abuzat putin de functia lui, sau nu, probabil nu vom afla niciodata.

    Dupa parerea mea erau cam multi oficiali de rang inalt in acelasi avion, daca cineva avea un interes sa scape de ei era o ocazie prea buna, nu stiu cum de nu le-a atras nimeni atentia asupra acestui aspect. Stiu persoane private care atunci cind calatores cu avionul nu pleaca toti membrii familiei cu aceeasi cursa, pina acum i-am considerat putin paranoici.

    Ca a fost accident sau "accident" vom afla probabil peste 50 de ani ... interese foarte mari sint in spate.

    Odihneasca-se in pace cei care au murit.
    • -2 (2 voturi)    
      Ba vom sti de maine. (Duminică, 11 aprilie 2010, 22:03)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui George

      a. Rusii pun la dispozitie discutiile de la aterizare, totul este confirmat de cutiile negre, deci a fost un accident, si se gaseste si cauza "interna" a accidentului (de ex. presiunile presedintelui asupra pilotului) Totul se face public ultrarapid.
      b. Nu apare public rapid nici o dovada care sa-i disculpe pe rusi. Clar este mana (sau coada) lui Putin.
      Simplu. Deci voi sti de maine.

      Deocamdata situatia o vad astfel. In casa unui criminal proaspat intors de la inchisoare gasesc un cadavru. Criminalul spune ca era prieten venit in vizita si s-a impiedicat la masa cazand cu gatul in cutit.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Duminică, 11 aprilie 2010, 15:35)

    alex [anonim]

    intrebare :
    oare tehnica de la bord, nu functiona??
    exista sistem ultra-performant de radar, plus gps-ul profesional care are o toleranta de +/- 0,3m,altimetre; deci, cu toata ceata, trebuia sa aterizeze exact pe dunga alba a pistei
    asa ca...motive...ptr public
    pacat de cei care nu mai sunt,indiferent de unde erau si politica ce o faceau.
  • +1 (1 vot)    
    Normal !... (Duminică, 11 aprilie 2010, 15:55)

    Omul invizibil [anonim]

    ...Normal!...Nu au fost probleme tehnice !...
    ...Au fost probleme politice !...
  • 0 (2 voturi)    
    hm (Duminică, 11 aprilie 2010, 15:58)

    Dacul [anonim]

    În cazul accidentelor de pe plaiurile mioritice există o zicere care soluționează orice dilemă - "mortu e de vină bre". Nu m-aș mira dacă și aici s-ar sugera tot asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Radio Erevan...! (Duminică, 11 aprilie 2010, 16:21)

    Omul invizibil [anonim]

    ...Radio Erevan deja a raspuns intrebarii !
    " - Nu au fost probleme tehnice! Dar operatorul Ivan a pus, din greseala, sticla de vodca, tocmai pe butonul care a stins curentul pe tot aeroportul ! ...Intamplator,
    un avion polonez tocmai ateriza, si,... probabil ca nu avea faruri de ceata...!!!...."
  • +1 (1 vot)    
    Nu cred... (Duminică, 11 aprilie 2010, 18:22)

    Ioana [anonim]

    in accidente stupide, cand este vorba despre un avion guvernamental in care se afla presedintele unui stat. Deasemeni, nu cred nici in coincidentza c a acest avion a avut accidentul stupid, tocmai in Rusia. Nu-l plac pe Putin si regimul pe care il impune, insa cred ca nu este o conspiratie din partea acestuia si tampoco din partea Rusiei. Fostul presedinte al Poloniei, cred ca stie ceea ce afirma, insa... in privinta acestui accident, adevarul real va fi ascuns de opinia publica. Interesant de stiut ce fel de interese ascunse ar fi avut bietul presedinte mort, cu guvernul rus. Interesant de stiut si, la a-l carui ordin, pilotul a insistat ca sa aterizeze. Pe mine personal, m-a afectat foarte mult stirea acestui accident. Dumnezeu stie, de ce!
  • +1 (1 vot)    
    Am comis o eroare... (Duminică, 11 aprilie 2010, 19:50)

    Ioana [anonim]

    am citit pe undeva in graba si am inteles ca la bordul navei se afla si fratele presedintelui. Oricum, ideea este aceeasi. Au murit suficient de multi oameni importanti din politica Poloniei. Sper ca fratele nu se va lasa inspaimantat si santajat. Pana la urma, care este cigra reala a victimilor? Variantel din Spania: 89 si 96 sau cele din RO: 96 si 130? :)
  • +1 (1 vot)    
    Cam devreme pentru concluzii (Duminică, 11 aprilie 2010, 20:04)

    ion ionescu [anonim]

    E bine sa nu cadem in plasa speculatiilor, dar e suspecta rapiditatea cu care au tras deja concluzii. Am vazut ca in cazul cercetarii altor catastrofe aviatice trece destul timp pana la comunicarea rezultatelor anchetei. Nu stiu daca si in cazul acestui tip de avion (inclin sa cred ca da), dar am impresia ca numai constructorul aparatului poate descifra continutul cutiilor negre, caz in care toate datele sunt in mana rusilor. Vor da publicitatii numai ce cred ei de cuviinta. E, totusi, greu de crezut ca piloti de un asemenea nivel sa fi actionat atat de flagrant impotriva evidentei si a bunului simt fara a avea incuviintarea cuiva. Cred ca toata lumea stia ca la bordul avionului era elita politica a Poloniei (pro NATO). Am inteles ca au fost dirijati sa aterizeze pe aeroportul militar din Smolensk si nu pe cel civil, cum era prevazut. Ar fi fost de-ajuns ca "cineva" sa le comunice pilotilor o altituidine mai mare cu 10 metri. Oricum, Dumnezeu sa le ia in paza sufletele celor disparuti si sa le dea puterea celor ramasi de a trece peste aceasta tragedie si de a afla adevarul care sa elibereze pe toata lumea de apasarea suspiciunilor.
  • +1 (3 voturi)    
    pare limpede (Duminică, 11 aprilie 2010, 21:00)

    cornel [anonim]

    pilotul a respectat prosteste un ordin politico-militar, un ordin idiot si sinucigas...Rusia se disculpa si da dovada de fair-play, anuntand cauza reala a catastrofei, insa nu o face cu certitudine, lasandu-i pe polonezi sa stearga aceasta noua dimensiune istorica a tragediei de la Katyn.
  • -1 (1 vot)    
    Intreb si eu (Luni, 12 aprilie 2010, 9:07)

    Lucian [anonim]

    Cam repede au concluzionat ca nu a fost o problema tehnica. O fi din cauza ca ultima revizie capitala a aeronavei a fost efectuata in 2009 de o firma ruseasca?
  • -1 (1 vot)    
    si ancheta (Luni, 12 aprilie 2010, 11:28)

    conspiratii [anonim]

    Un articol foarte interesant despre aceasta ancheta care spune ca:
    -a existat o singura tentativa de aterizare
    - turnul de control afirma ca au comunicat cu echipajul de la bord in ruseste desi , afirma ei, cei de la bord intelegeau ruseste dar se exprimau cu greutate. Ziarele poloneze spun insa ca, comandantul vorbea fluent ruseste.
    - cutiile negre au fost gasite deja deschise.. probabil datorita impactului!