Lista principalilor oficiali polonezi decedati in urma accidentului aviatic din Rusia

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 14:37 Actualitate | Internaţional


 documente
(10 Apr 2010) DOC, 63KB
Autoritatile poloneze au dat publicitatii o lista cu pasagerii avionului prezidential polonez care s-a prabusit sambata langa aeroportul din Smolensk, din vestul Rusiei. Potrivit informatiilor preliminare oferite de autoritati, la bord se aflau 96 de persoane, toate decedand. Delegatia poloneza urma sa mearga la Katyn pentru a comemora asasinarea a mii de ofiteri polonezi in al doilea Razboi Mondial.

Potrivit listei furnizate de Biroul Guvernamental de Securitate din Polonia, publicata de ziarul Rzeczpospolita, pe langa presedintele Lech Kaczynski si sotia acestuia, printre principalii demnitari decedati se numara guvernatorul Bancii Centrale din Polonia - Slawomir Skrzypek, seful Statului Major - Franciszek Gagor, precum si ultimul presedinte al Poloniei in exil - Ryszard Kaczorowski.

Oficiali polonezi la bordul avionului prezidential:

Lech Kaczynski - presedintele Poloniei

Maria Kaczynska - sotia presedintelui Poloniei

Ryszard Kaczorowski -  fostul presedinte al Poloniei in exil

Jerzy Szmajdzinski - vicepresedintele al Senatului

Gen. Franciszek Gagor - seful Statului Major al armatei poloneze

Wladyslaw Stasiak - seful Cancelariei prezidentiale

Mariusz Handzlik - subsecretar in administratia prezidentiala

Jerzy Bahr - ambasadorul Poloniei la Moscova

Slawomir Skrzypek - guvernatorul Bancii Centrale a Poloniei   

Janusz Kurtyka - presedintele Institutului polonez pentru Memoria Nationala

Janusz Kochanowski - avocatul polonez al poporului


* Vezi in atasament  lista cu demnitarii aflati la bordul avionului prezidential.

**Jaroslaw Kaczynski, fratele geaman al presedintelui Lech Kaczynski si fost premier polonez, nu se afla pe aceasta lista. Totodata, lista nu cuprinde numele a 4 reprezentanti ai clerului catolic si 20 de reprezentanti ai familiilor victimelor din Katyn si alte ONG-uri.


(N.R. Multumim, Claudia Silaghi)


Citeste mai multe despre   


















13401 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    atat (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 15:16)

    gigi [anonim]

    vreau sa spun doar ca probabilitatea ca un avion prezidential sa se prabuseasca, chiar in conditiile in care zboara in fiecare zi, este aproape de 0 absolut.

    Concluziile le trage fiecare
    • +1 (1 vot)    
      0 absolut (Duminică, 11 aprilie 2010, 1:04)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Asa e bai gigi, 0 absolut.
      Avioanele prezidentiale au tehnologie extraterestra si aterizeaza pe verticala. Doar alea pentru prostii de pasageri se prabusesc, cele prezidentiale sunt pilotate de klingonieni, iar klingonienii, se stie, nu au cum sa se prabuseasca, deoarece ei pot opri timpul in loc.

      Cu permisiunea ta, gigi, imi voi permite sa iti mentionez care e concluzia mea.
      Eu cred ca de fapt nu avionul s-a prabusit (pentru ca sa fim seriosi, sansa era 0 absolut) ci, PAMANTUL s-a prabusit peste avion.
      Cred ca americanii au detonat o bomba cu absolut in centrul pamantului si in felul asta au reusit sa ridice padurea cu vreo 100 de metri.
  • +2 (2 voturi)    
    R I P (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 15:28)

    alex [anonim]

    demonstratia clara ca suntem neseimnificativi in fata "lor" un "accident" stupid si foarte regretabil.
  • +1 (1 vot)    
    condoleante (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 15:43)

    Alina [anonim]

    Dumnezeu sa-i ierte! Mult curaj, natiunii poloneze!
  • -1 (3 voturi)    
    rusia nu (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 21:18)

    sabo [utilizator]

    iarta
    nici ea nu trebuie iertata!
    • 0 (0 voturi)    
      @sabo (Duminică, 11 aprilie 2010, 0:45)

      Vova [anonim] i-a raspuns lui sabo

      Dumnezeu sa ii ierte! Ceea ce ai zis tu fara puntuaite denota simplitate in gandire si mediocritate crasa. Nici nu ma mir ca in momete de genul acesta te-ai gasit....
  • -1 (1 vot)    
    Ma mira ceva... ! (Duminică, 11 aprilie 2010, 1:36)

    Telly [anonim]

    Cum de, la bord, nu se afla niciun ziarist ! ? !

    Si, nu o spun cu rautate... ! Dar, la astfel de evenimente "protocolul" stiu ca prevede si niscai ziaristi - basca - cameramani... ! Ma poate lamuri cineva ?
  • +1 (1 vot)    
    Parca ar fi un banc ... (Duminică, 11 aprilie 2010, 12:03)

    daniel [anonim]

    Suna soneria. Sotia disperata se roaga: – Doamne fa sa dispara amantul, iar sotul sa nu stie nimic. La care un glas din inalturile cerului spune: – Bine, fie…te scap… dar cand o sa mori o sa ti se traga de la apa. Sotia a fost bucuroasa ca a scapat de amant, gandindu-se ca in ceea ce priveste apa…va avea grija si se va feri. Peste un timp apare o oferta de nerefuzat pentru o croaziera pe mare, impreuna cu toate prietenele ei. Se duce femeia in excursie, cand deodata incepe o furtuna. Femeia iar se roaga: – Doamne, stiu ca mi-ai spus ca o sa mor din cauza apei…dar acum, gandeste-te… sunt atatia oameni nevinovati…pentru mine o sa omori toti oamenii de pe acest vas? La care glasul raspunde: – De-ai sti de cati ani ma chinui sa va adun pe toate…
  • -1 (1 vot)