O fata din Yemen, maritata la 12 ani, moare la trei zile dupa nunta din cauza unei hemoragii interne

de Stefan Popovici     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 0:46 Actualitate | Internaţional


Tanara pe nume Elham Mahdi, in varsta de 12 ani, a murit din cauza unei puternice hemoragii interne produse in urma actului sexual, la trei zile dupa ce s-a maritat cu un barbat mai in varsta, relateaza CNN, pe baza unui comunicat UNICEF. Sigrid Kaag, director regional al UNICEF pentru Orientul Mijlociu si Africa de Nord a declarat ca tanara a fost maritata cu un barbat care are cel putin dublul varstei ei, si ca nefericita intamplare reprezinta "un mod dureros de a ne aminti riscurile cu care se confrunta fetele maritate prea devreme".

Varsta minima pentru casatorie este un subiect aflat sub dezbatere in Yemen, tara in care au loc tot mai multe cazuri tragice in care sunt implicate minore maritate la varste extrem de fragede. Conform unui studiu al universitatii Sanaa, aproximativ o treime din fetele yemenite se marita inainte de 18 ani, de cele mai multe ori cu barbati mai in varsta, unii dintre ei avand deja si alte sotii.


Citeste mai multe despre   
















6755 vizualizari

  • +1 (21 voturi)    
    vai ce stire senzationala, si la noi se marita (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 1:12)

    chirita [anonim]

    de la 16 ani cu acordul parintilor, ca sa nu mai zic ca-si incep viata sexuala de la 12-14 ani, e plin pe hi5 de poze cu pitzipoance care vor .......crevusti...... sa experimenteze , daca cititi jurnalele lor va doare capul fac misto una de alta ca nu practica sexual anal.....
    • -4 (16 voturi)    
      Esti dus (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 1:33)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui chirita

      Da' dus rau.
      • +8 (16 voturi)    
        mda (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 3:19)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui un roman

        Dus sau nu, dar în clasa a VII-a virginele sunt excepţii, nu regula. Aici în România.
        • +2 (4 voturi)    
          ... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 12:16)

          maze [anonim] i-a raspuns lui Sakura

          Problema nu e cand incepi viata sexuala ci capacitatea persoanei de a intelege profunzimea si importanta acestui aspect fundamental al vietii.

          E un aspect al vietii individului, unde calitatea primeaza in mod covarsitor impotriva cantitatii.
      • +1 (1 vot)    
        dus? (Duminică, 11 aprilie 2010, 2:19)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui un roman

        inseamna ca nu traiesti in Romania, sau nu stii pe ce lume traiesti.
  • +14 (18 voturi)    
    Islamul (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 1:16)

    Mandravela [utilizator]

    Religia pacii si a iubirii...
    • 0 (6 voturi)    
      Religia (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 8:50)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui Mandravela

      Ce legatura are religia? E vorba de oameni.
      Dupa scandalurile recente cu episcopii presupunem ca toti catolicii sunt pedofili, iar prin extrapolare toti crestinii.
      • +2 (4 voturi)    
        are legătură (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 17:34)

        ptc [utilizator] i-a raspuns lui a_claudiu

        Are legătură cu religia pentru că profetul islamului, Mohamed, e considerat modelul ideal de om și musulmanii extremiști îl consideră exemplul de urmat, iar Mohamed s-a „căsătorit” cu Aisha când ea avea 6 ani și a făcut sex cu ea când ea avea 9 ani, iar el 53 de ani.

        Da, ai citit corect, ea avea 9 ani, iar el 53 de ani. Profetul pedofil Mohamed este modelul ideal de bărbat pentru musulmanii extremiști.
        • -1 (1 vot)    
          da? (Duminică, 11 aprilie 2010, 2:21)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui ptc

          si popii catolici? Sunt mii de cazuri de pedofilie in biserica catolica. Care-i treaba religiei aici? Bolnavi mintali sunt peste tot, indiferent de religie. Tiganii nostri sunt musulmani?
  • +10 (18 voturi)    
    Islam sucks (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 2:57)

    Dan Canada [anonim]

    "Religion of peace"... Ei vor sa-l emuleze pe Mohamed care s-a casatorit cu Aisha cind avea 6 ani (a luat-o din curte, unde se juca cu papusi) si a consumat casatoria cind Aisha avea 9 ani. Ma apuca greata cind vad ca Europa ii pupa in dos pe Islamisti, iar Obama refuza sa lege cuvintele "terorism" si Islam in aceeasi propozitie :-(
    • -10 (22 voturi)    
      asa zici acum (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 4:44)

      smen [anonim] i-a raspuns lui Dan Canada

      ca esti in Canada si speli wc-uri la canadieni,dar cand o venii un araboi in fata ta mi-e ca de friic0ii pupi si turbanu
      • +3 (3 voturi)    
        bai canadiene de ce comentezi? (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 16:38)

        giani [anonim] i-a raspuns lui smen

        poate nu stiai dar in Germania si SUA mai precis Arkansas,Indiana si Iowa varsta legala de la care se poate face sex este de 14 ani. Asta inseamna ca americanii si germanii sunt pedofili?

        In Filipine de la 12 ani, Paraguay de la 14 ani, Spania 13 etc

        http://www.avert.org/age-of-consent.htm
    • 0 (4 voturi)    
      .... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:10)

      maze [anonim] i-a raspuns lui Dan Canada

      maestre, sintagma "terorism islamic" o viziune superficiala.

      Inteleg ca impactul media e covarsitor dar inainte de a ii acuza pe altii uita-te in gradina proprie.

      Rasa alba s-a caracterizat si prin: Hiroshima, Nagasaki, Inchizitie, Auschwitz, WWW1, WWW2, gulaguri si lista crimelor oribile poate continua.

      E foarte usor sa faci diferente intre oameni natii sau rase si sa te crezi foarte inteligent. Adevarata provocare e sa vezi ceea ce ii leaga pe oameni in ciuda unei istorii a diferentelor si conflictelor.

      Paradoxal e ca traiesti intr-o tara care exprima toleranta in fata diversitatii.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce mi se pare incredibil... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 9:09)

    adidelaromania [anonim]

    ...e ca nu se comenteaza despre tragedie. E vorba, totusi, de o fetita de 12 ani care a murit. Ca tata al unei fetite de 3 ani sincer l-as omori in chinuri pe pedofilul acela nenorocit. Cuvinte de genul ,,acum e la ingeri" sau alte metafore cred ca sunt de prisos...E incredibil in ce lume trebuie sa-mi cresc copilul. Oare peste 10.000 de ani vom fi tot atit de animale?
    • 0 (0 voturi)    
      pai? (Duminică, 11 aprilie 2010, 2:25)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui adidelaromania

      pedofilia este de cand e omenirea. Ca ai fata sau baiat, nu conteaza. Cazurile sunt egal impartite. Trebuie doar sa-i invatam sa se fereasca.
  • +2 (2 voturi)    
    O stire trista.... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 10:07)

    suki [anonim]

    Dar din pacate adevarata, si o problema prea putin discutata chiar si in societatea noastra asa-zis moderna si democratica. Poate nu ar fi rau sa se discute si la noi despre virsta optima de incepere a vietii sexuale, atit la fete cit si la baieti, ca poate am mai domoli statisticile actuale, care au niste cifre dramatice pt cancerul de col uterin si cel de prostata...
    • 0 (0 voturi)    
      nu exista (Duminică, 11 aprilie 2010, 2:27)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui suki

      nu exista varsta optima de incepere a vietii sexuale. Depinde de incarcatura hormonala a fiecarei persoane. Sunt fete/baieti care la 12 ani sunt dezvoltati ca altii la 18.
  • -3 (5 voturi)    
    E dureros,ce se intampla cu asemenea copile.. (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 14:44)

    letitia [anonim]

    Din pacate,multe copile ajung la viata sexuala prea devreme.Parintii,educatorii,profesorii,preotii,pastorii sufletisti,carora le pasa de noile generatii ar trebui sa-i ajute sa-i educe.Cred ca cele mai utile informatii ,raspunsuri la probleme si de genul acesta se gasesc in Biblie adica in Cuvantul lui Dumnezeu.
    • +3 (3 voturi)    
      biblie (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 15:05)

      exxu [anonim] i-a raspuns lui letitia

      Pai pe vremea cand a fost scrisa Biblia matale, cam toate "copilele" isi incepeau viata sexuala la 12 ani. La 20 de ani erai om batran. Mai studiaza si nu mai crede toate povestile scrise de oameni pt oameni.
    • +2 (2 voturi)    
      da (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 15:20)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui letitia

      trimiteti copii la biserica... sa iti dau linkurile cu practicile de acolo?