Dependentii de droguri, stimulati financiar pentru a nu se mai reproduce

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 9 aprilie 2010, 20:26 Actualitate | Internaţional


Un ONG american ofera toxicomanilor din Marea Britanie pana la 200 de lire sterline ca sa accepte sa fie sterilizati, pentru a reduce astfel numarul copiilor expusi inca de la nastere dependentei de droguri, relateaza The Telegraph.

Controversata organizatie Project Prevention a anuntat deja deschiderea unei linii telefonice gratuite pentru cei interesati, in timp ce sustinatorii "dreptului la viata" considera initiativa "inumana".

Asociatia sustine ca peste 3.500 de dependenti de alcool si droguri au acceptat sa fie platiti pentru a fi sterilizati, renuntand la a mai avea copii.

Programul a fost derulat pana acum in Statele Unite, insa ONG-ul a primit recent o donatie de 13.000 de lire sterline de la un britanic anonim pentru a lansa un serviciu similar in Marea Britanie.

Barbara Harris, initiatoarea proiectului, a declarat ca a vizitat mai multe agentii anti-drog din Londra pentru a-si face cunoscuta campania, precizand totodata ca a primit nenumarate solicitari pentru a interveni in cazul toxicomanilor din aceasta tara.

"Vom face cunoscut programul nostru consumatorilor de droguri, asistentilor sociali, legiuitorilor. Oricine intra in contact cu astfel de persoane dependente si le poate indruma spre programul nostru are pusa la dispozitie o linie telefonica gratuita", a declarat Harris.

Proiectul a atras un numar mare de critici, care acuza faptul ca multi din cei care accepta aceasta oferta vor folosi banii pentru a-si cumpara alte droguri si, totodata, vor suporta interventia de sterilizare prin intermediul serviciului national de santate publica (NHS), pe banii contribuabililor.

"Este inuman sa incerci sa elimi probleme umane prin eliminarea oamenilor insisi. Astfel de campanii n-ar trebui sa aiba loc in Marea Britanie", a declarat Anthony Ozimic, reprezentant al Societatii pentru Protectia Copiilor Nenascuti (SPUC), care apara drepturile gravidelor.


Citeste mai multe despre   
















1954 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Ar fi buna si pentru tiganii ... (Vineri, 9 aprilie 2010, 21:23)

    Vasile [anonim]

    O organizatie ca asta ar fi buna si pentru tiganii nostri sa ii opreasca sa se mai inmulteasca. Altfel nu au nici o sansa sa iasa din mizerie. Un copi sau doi le este de ajuns.
    • +2 (2 voturi)    
      nu esti singurul care gandeste asa (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:13)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      Relativ recent, acum cateva luni, am citit despre un politician din Noua Zeelanda, care propunea alocarea unei sume de bani de la stat pentru aborigenii care - dupa ce au 2-3 copii - accepta sa se sterilizeze.
      Noua Zeelanda e o tara dezvolatata si civilizata, cu o minoritate (ceva de genul de 20%) de aborigeni care se integreaza foarte greu, ca sa spun asa.
      Acel politician spunea ca pur si simplu e muuult mai ieftin pentru stat sa plateasca unui defavorizat o pensie pe viata pentru ca s-a sterilizat, decat sa plateasca ajutoarele sociale pentru numerosii copiii care ii va naste si care - din pacate - intr-o masura mult prea mare vor fi si ei asistati sociali. Si nimeni nu acuza Noua Zeelanda de discriminare sau de marginalizare a aborigenilor.
      Propunerea lui ori a fost in general respinsa de societate si nu s-a concretizat.
  • +2 (2 voturi)    
    ce e mai inuman? (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:08)

    cet23 [anonim]

    Vreme de mii de ani a existat selectia naturala. Dura, cinica, fara mila. Si mai ales, nedreapta pentru "victime". Dar... eficienta.
    Orice copil are dreptul la viata. N-ar trebui sa existe copil nedorit. Orice copil este o binecuvantare.
    Dar - pe langa cele de mai sus, in care chiar cred - nu pot sa nu remarc ceva. Oricine aduce pe lume un copil ar trebui sa aiba cat de cat o anumita responsabilitate pentru acel copil. Deseori, nu e asa. Pur si simplu, eu cred ca noi umanitatea, am devenit mai iresponsabili ca parinti. II lasam in grija societatii, in grija scolii, in grija gastii de la bloc, in grija oricui dar sa nu ne streseze prea mult!
    In lumina asta, ideia acelei fundatii, idee care chiar pare cruda, incepe sa capete o anumita logica. Si ma intreb... ce e mai inuman? Sa te sterilizezi, sau sa nenorocesti un copil care nici macar nu e nascut? Si care pe deasupra e si al tau! Caci cu un parinte puternic dependent de droguri.... eu nu reusesc sa vad nici cum o copilarie fericita si o educatie minima acceptabila! Ca sa ma exprim elegant.
  • 0 (2 voturi)    
    Tare (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:13)

    Nightprowler [utilizator]

    Un ONG american ajuta toxicomanii din Marea Britanie. Dumnealor nu-si vad barna din ochii lor.
  • -2 (2 voturi)    
    halal (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:22)

    dyson [anonim]

    Si asta'i articol? Varza de tot...
  • -1 (3 voturi)    
    prostie (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:32)

    Előd [anonim]

    Mi se pare o imbecilitate cumplită sterilizarea. De ce nu plătesc și deținuții și pe cei cu comportament deviant (homosexuali, artiști, preoțime, etc)?

    Sper că-i reversibilă, și plătită tot de ONG, la fel și despăgubirea de câteva milioane în caz de eșec.
  • +2 (2 voturi)    
    salut (Vineri, 9 aprilie 2010, 23:03)

    ionut [anonim]

    vrem si in romania lucru asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Farte bine! Bravo! (Vineri, 9 aprilie 2010, 23:09)

    D.Gabriel [utilizator]

    Regula asta ar trebui generalizata. Englezii chiar au depasit masura la alcool, droguri si facut copii, in ultima vreme, si apoi cer frumos ajutor de la stat si statul le da si ei stau bine mersi acasa si nu muncesc.
    Macar sa nu se mai inmulteasca. Sunt generatii pierdute, fara sens. Copiii aia sunt chinuiti si ajung la fel ca parintii lor: niste lepadaturi.
  • 0 (2 voturi)    
    pai inseamna (Vineri, 9 aprilie 2010, 23:20)

    smen [anonim]

    ca in SUA trebuie sterilizatat jumatate din populatie
  • +2 (2 voturi)    
    bun asa (Vineri, 9 aprilie 2010, 23:26)

    jj [anonim]

    hai sa aplicam asta si la tigani si infractori.
  • +2 (2 voturi)    
    cred ca.. (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 0:02)

    ciob [utilizator]

    in romania s-ar apuca de droguri ca sa benficeze de suma asta si sa fie sterilzati. banii se vor intoarce in droguri!
  • +1 (1 vot)    
    Hmmmm (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 2:44)

    Gigel [anonim]

    Intr-adevar cam discutabila metoda, dar daca cineva accepta sa se sterilizeze pt 200 de lire, chiar ca nu-i o pierdere pt omenire ca ala/aia nu mai face copii....

    Cat despre SPUC, mai bine isi vad de viata lor decat sa-si bage nasul in a altora.