Netanyahu isi anuleaza vizita la Washington, pentru a evita presiunile legate de programul nuclear al Israelului

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 9 aprilie 2010, 19:32 Actualitate | Internaţional


Premierul israelian Benjamin Netanyahu si-a anulat vizita la Washington, unde urma sa participe la summitul privind securitatea nucleara, o decizie care reliefeaza temerile Israelului legate de explicatiile privind prezumtivul sau arsenal nuclear, relateaza AFP.

Netanyahu va fi reprezentat de ministrul insarcinat cu serviciile de informatii, Dan Meridor, la acest summit care va reuni, luni si marti, reprezentantii a 47 de tari.

"Am aflat recent ca anumite tari vor sa foloseasca acest summit pentru a ataca Israelul", a explicat un oficial israelian, sub protectia anonimatului.

Potrivit presei israeliene, Netanyahu s-a aratat ingrijorat de faptul ca o serie de state musulmane care vor participa la conferinta, precum Egiptul si Turcia, intentioneaza sa faca presiuni pentru ca Israelul sa permita inspectii internationale la siturile nucleare.

Obiectivul summitului de la Washington este discutarea masurilor comune pentru asigurarea "materialelor nucleare vulnerabile" si impiedicarea actelor de terorism nuclear.

Israelul a acuzat in repetate randuri regimul islamic de la Teheran ca dezvolta un program nuclear militar sub acoperirea unor scopuri civile si nu a exclus lovituri militare impotriva Iranului.

Dar israelienii nu doresc sa-si vada propriul program nuclear expus pe scena internationala.

Expertii straini estimeaza ca Israelul, considerat a sasea putere atomica, dispune de 100 pana la 300 de ogive nucleare.

Statul evreu nu a confirmat niciodata, dar nici nu a dezmintit aceasta capacitate, urmand asa numita doctrina a ambiguitatii.

"Aceasta politica a ambiguitatii constituie unul dintre fundamentele securitatii nationale israeliene", a repetat, in cursul acestei saptamani, ministrul adjunct al afacerilor externe, Dany Ayalon.

"Continuam sa afirmam ca Israelul nu va fi prima tara care va recurge la arma atomica in Orientul Mijlociu. Aceasta politica se mentine si nicio presiune din partea niciunui stat nu o va schimba", a subliniat Ayalon.

Spre deosebire de alte puteri nucleare, Israelul nu a semnat Tratatul de neproliferare a armelor atomice, care l-ar obliga sa permita inspectii din partea Agentiei internationale pentru energia atomica.

Programul nuclear israelian a fost lansat in anii '50 de premierul David Ben Gurion, cu ajutorul Frantei. El este centrat pe reactorul de la Dimona, in desertul Neguev (sud).

Ulterior, statul evreu a ajuns la o intelegere, in 1969, cu Statele Unite, potrivit careia liderii evrei se vor abtine de la orice declaratie publica legata de potentialul nuclear al tarii lor si nu vor recurge la niciun test nuclear. In schimb, Washingtonul se angajeaza sa se abtina sa exercite presiuni asupra acestui dosar.

Niciun lider nu a indraznit pana in prezent sa incalce acest tabu si sa recunoasca existenta unui arsenal nuclear.

In ultimii ani, insa, aluziile referitoare la acest dosar au devenit din ce in ce mai transparente.


Citeste mai multe despre   


















1391 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    hihi (Vineri, 9 aprilie 2010, 20:15)

    MirceaA [utilizator]

    asa faceau si golanii de la mine din clasa. Cand era de explicat ceva, chiuleau.
  • 0 (12 voturi)    
    Faci "hihi" inainte sa te informezi... (Vineri, 9 aprilie 2010, 21:07)

    Dan Canada [anonim]

    ... MirceaA, pentru ca dupa mirlania lu' Obama de a-l lasa pe Netanyahu cu ochii in ceata ultima data la Casa Alba, nu cred ca are rost sa participe.
    Ultima data Obama si cu celalalt clown (Biden) i-au cam fortat mina sa-i lase pe palestinieni in Ierusalimul de Est. Ori el a zis in mod corect "No, sorry". In plus, are dreptate si referitor la Iran. N-am treaba, sunt crestin ortodox, dar Israel e singura tara normala din toata zona aia...
    • +3 (9 voturi)    
      eh (Vineri, 9 aprilie 2010, 21:38)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Dan Canada

      vezi tu, eu nu consider normala politica Israelului.
    • +3 (11 voturi)    
      singura tara normala.... (Vineri, 9 aprilie 2010, 21:44)

      romanu' [anonim] i-a raspuns lui Dan Canada

      Ti-ai pus cumva intrebarea de ce e oare Israelul singura tara normala din zona aceea?
      Hai sa iti dau pun niste intrebari ajutatoare:
      1. Nu cumva Israelul a beneficiat de un ajutor extern incomparabil mai mare decat celelalte state din zona? Era si normal sa fie cea mai normala tara din moment ce diaspora lor e asa de puternica.
      2. De ce Israelul nu lasa Palestina sa devina o tara normala? De ce de exemplu, primaria din Ierusalim nu elibereaza autorizatii de constructie familiilor de palestiniei din Ierusalimul de Est? De ce fac ei colonizari acolo cand acel teritoriu e recunoscut ca teritoriu ce intra in Palestina?
      3. Si in final, de ce armata Israelului face filtre si acum pe drumurile din Palestina? Cei care au fost acolo, si au mers cu masina, nu cu minibuzul condus de ghizi doar pe unde nu se vede realitatea, stiu ca drumurile sunt blocate de catre armata israeliana care face niste controale zilnice asupra masinilor palestinienilor.

      3. De ce e Israelul singura tara verde si frumoasa din regiune iar Iordania, Libanul si Palestina (Palestina nu e tara ci doar regiune) sunt stancoase si cu agricultura ceva mai nedezvoltata? Sunt israelienii harnici si ceilalti puturosi? Ya right! Iti spun eu secretul: Israel a tinut neaparat sa cucereasca si Inaltimile Golan de la Iordania ca sa aiba controlul suprem al singurei surse de apa potabila din zona: Marea Galileei!

      4. Din moment ce si celelalte state care detin arsenal nuclear accepta inspectiile internationale, Israelul de ce e mai cu motz si nu e supus acestor reguli? De ce trebuie sa judecam cu dublu standard? Iranul care face acelasi lucru, are parte de sanctiuni economice, dar Israelul nu! Israelul e aliatul Occidentului.

      Sfatul meu pt fiecare din noi: sa deschidem ochii, si judecam singuri, sa nu mai luam de buna tot ce vedem pe TV! Nu zic ca Israelul e "the bad guy" si arabii "the good guys" dar Israelul s-a bucurat si se bucura de o simpatie neobisnuita la nivel international.
      • -3 (7 voturi)    
        Regret (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:36)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui romanu'

        N-ai habar de istorie, nici de situatia din Middle East. Regret ca nu am timp sa iti raspund pe larg la toate aberatiile tale nefundamentate.
        • +2 (6 voturi)    
          mama da ce ocupat (Vineri, 9 aprilie 2010, 23:21)

          smen [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

          esti pai de ce nu raspunzi,te multumesti sa zici ca sunt aberatii dar contraargumente nu aduci,mda tipic evreiesc
      • +3 (5 voturi)    
        Punctual! (Vineri, 9 aprilie 2010, 23:19)

        vio [anonim] i-a raspuns lui romanu'

        Apreciez ca ai postat niste chestiuni punctuale si ai pierdut suficient timp pentru a-ti ordona punctul de vedere. Nu ai atacat persoana si nici nu ai aruncat cu noroi intr-o tabara sau alta.

        Rezultatul:
        @Orpheus iti spune ca n-ai habar si ca aberezi, dar el n-are timp sa-ti raspunda pe larg. Iti ataca persoana, nu ideile! Atata stie, atata poate.Deh, o fi ocupat cu colonizarea!

        @Dan Canada nu raspunde/discuta punctual ci te trimite la liberali, filistini, palestinieni sinucigasi, Ferentari si UE. Tipic, schimba subiectul pentru ca nu poate/vrea sa discute punctual chestiunea de fata: Isrealul si programul sau nuclear.

        De fapt, nici @Orpheus, nic i@ Dan Canada, desi au citit articolul si au gasit de cuviinta sa raspunda, sa-si consume timpul popstand, nu sufla absolut niciun cuvant despre subiectul articolului: bombele nucleare ale Israelului.

        Daca coroborezi cu directia oficiala a Isrelului de a se abtine de la orice declaratie privind capacitatile nuclearea propriui si cu informatia (tot de pe hotnews) cum ca Min de Externe are colaboratori voluntari pentrua infrumuseta si "echilibra" stirile asazis negative despre Israel, ai raspunsul.

        PS:
        vor mai aparea niste "oameni informati" care, evident, vor ataca la persoana si vor varsa acuzatii de "terorism", "sovietism" si alte clisee!
        • -3 (5 voturi)    
          Care punctual? (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 0:06)

          Dan Canada [anonim] i-a raspuns lui vio

          @vio: de ce-as raspunde "pe puncte" lu' romanu' daca punctele lui sunt niste aberatii?
          1. Nu poti sa atribui "succesul" Israelului pe ajutoare din afara. Ca sa n-o lungim, aduc aminte doar ce spunea arhitectul ala iugoslav despre Arabia Saudita dupa ce a stat acolo: "banii pot cumpara orice cu exceptia civilizatiei".
          2. Cind a fost Palestina o tara normala? Israel vrea sa fie recunoscut ca stat, ori Palestina nici cu asta nu e de-acord.
          etc
          "I don't care" daca Israel are sau nu bombe nucleare. E mai nasol daca are Iranul pentru ca aia sunt destul de idioti sa o foloseasca. Ce e deranjant e ca noi romanii, dam apa la moara unora ca palestinienii desi stim foarte bine din istoria noasta ce le poate pielea la "pagini"/"osmanlai".
          • +1 (5 voturi)    
            Uite asa: (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 0:30)

            vio [anonim] i-a raspuns lui Dan Canada

            1. Nu stiu daca succesul Isrelului se datoreaza ajutorului din afara, dar se cunosc foarte bine sumele - enorme in opinia mea - pe care Germania, Anglia si SUA le-au oferit Isrelului in ultimii 50 de ani. Banii aia conteaza!
            Doar un exemplu: pana prin anii 90 (poate si acum, nu stiu) Isrelul nu a dat niciun ban pe inarmare. Pentru ca a primit totul de la tarile de mai sus. Asa ca aputut aloca resurse financiare in alte domenii.
            2. Toate tarile sunt "normale" Sau "anormale". Depinde ce vrei sa spui cu asta!

            Eu nu cunosc ca in istoria noastra sa ne fi luptat cu palestinienii!
            Da, in istorie am avut de a face cu "paganii", dar asta e istorie, noi traim in prezent. Dar daca tot iti plac analogiile, si noi, si palestinienii am avut multi ani acelasi ocupant si acelasi stapan: sultanul. Si Palestina, si parti ale Tarilor Romane au fost ocupate de turci. Si sa nu crezi ca ocupantului ii pasa de religia ocupatului!

            La subiect: toate tarile acre au bombe trebuie sa se supuna unui control. Nu vad care ar fi problema.
            • +1 (3 voturi)    
              raspund eu la punctul 1 (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 1:17)

              mig f16 [anonim] i-a raspuns lui vio

              "In 2007, the United States increased its military aid to Israel by over 25% to an average of $3 billion"

              Sursa: Wikipedia
              Traducerea in Romana: noi ne chinuim de 10 ani sa cumparam niste avioane pe la 5 miliarde (asa se zicea initial), o tara de 8 milioane primeste 3 miliarde pentru inarmare pe an. Studiati singuri ce ajutor economic primesc in plus.

              Postacii pro Israel tind sa uite de unde au plecat si cum au ajuns acolo, imi pare rau pentru ei.
              • +1 (3 voturi)    
                .... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 2:58)

                hoha [anonim] i-a raspuns lui mig f16

                Israelul primeste ajutor economic anual in jur de 5 miliarde din partea US. Nu mai retin exact perioada si daca acest proiect s-a incheiat.

                Germania ofera 3 submarine din clasa Dophin gratis. Una bucata e pe la 500 de milioane.
  • -4 (6 voturi)    
    Romanu', glumesti probabil... (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:21)

    Dan Canada [anonim]

    Asta e mantra liberalilor: ca saracii palestinieni vezi Doamne ar fi ca Elvetia daca n-ar fi raii astia de evrei.
    Deci de-aia se sinucid cu bombe la briu? Scuze, dar nu am nici cea mai mica consideratie pentru Islam in general si pentru palestinieni in particular - urmasi ai fostilor filisteni care erau temuti hoti de caravane si care n-au avut niciodata o tara in mod normal pentru ca erau nomazi. Acum, cica Ierusalimul de Est ar fi palestinian?!?
    E ca si cum Romania ar fi regulata la cap de UE sa lase Ferentari-ul tiganilor ca doar e loc de capitala pentru ei nu-i asa?
    • +3 (5 voturi)    
      istorie? (Vineri, 9 aprilie 2010, 23:24)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Dan Canada

      ai auzit de tara numita Palestina? Cum a aparut si cand a aparut statul Israel?
  • -1 (5 voturi)    
    Du-te ... (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:50)

    utug [anonim]

    Samuel 15:3
    "Du-te acum, bate pe Amalec [poporul Amalec] , si nimiceste cu desavarsire tot ce-i al lui; sa nu-i cruti, si sa omori barbatii si femeile, copiii si pruncii, camilele si magarii, boii si oile."... si altele "Cand au inceput oamenii sa se inmulteasca pe fata pamantului, si li s-au nascut fete, fiii lui Dumnezeu au vazut ca fetele oamenilor erau frumoase; si din toate si-au luat de neveste pe acelea pe care si le-au ales"
    http://www.credinta-mea.ro/biblia/biblia/9.php#15.1 in http://www.credinta-mea.ro/biblia/biblia


    Exodul 17:8 Atunci au venit Amalecitii sa se bata cu Israelitii la Rafidim. 9 Iar Moise a zis catre Iosua: "Alege-fi barbati voinici si du-te de te lupta cu Amalecitii! Iar eu ma voi sui maine in varful muntelui si toiagul lui Dumnezeu va fi in mana mea". 10 A facut deci Iosua cum ii zisese Moise si s-a dus sa bata pe Amaleciti; iar Moise cu Aaron si Or s-au suit in varful muntelui. 11 Cand isi ridica Moise mainile, biruia Israel; iar cand isi lasa el mainile, biruiau Amalecitii. 12 Dar obosind mainile lui Moise, au luat o piatra si au pus-o langa el si a sezut Moise pe piatra; iar Aaron si Or ii sprijineau mainile, unul de o parte si altul de alta parte. Si au stat mainile lui ridicate pana la asfintitul soarelui. 13 Si a zdrobit Iosua pe Amalec si tot poporul lui cu ascutisul sabiei.... "Pentru ca mi-au fost mainile ridicate spre scaunul Domnului, de aceea va bate Domnul pe Amalec din neam in neam!"
    http://www.vangeloditommaso.com/romania/cat072.htm
  • +3 (7 voturi)    
    De ce se fofileaza? (Vineri, 9 aprilie 2010, 23:05)

    vio [anonim]

    Chiar, de ce nu permite Isrealul inspectii internationale? Are ceva de ascuns?
    Poate ceva interzis de comunitatea internationala?

    De ce e mai presus de toti? De ce altii trebuie sa permita inspectii iar el nu?
  • +2 (6 voturi)    
    ma copii (Vineri, 9 aprilie 2010, 23:23)

    smen [anonim]

    ce naibii va luati de israelieni,asupra lor nu actioneaza justitia internationala nu stiati ei sunt ''copii lui dumnezeu'',ei sunt mai presus ca noi sunt o supra rasa
    • +2 (6 voturi)    
      sa vezi ce supra rasa vor fi (Vineri, 9 aprilie 2010, 23:50)

      matei [anonim] i-a raspuns lui smen

      cand o sa-i distruga iranienii atunci chiar o sa aiba motiva sa se victimizeze ...
      • 0 (2 voturi)    
        Nu-i distruge nimeni (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 0:32)

        vio [anonim] i-a raspuns lui matei

        stai linistit! Decat, eventual, ei insisi.