Cea mai importanta stire de politica externa: Obama se intalneste cu 11 lideri central si est-europeni

de Menaru     HotNews.ro
Joi, 8 aprilie 2010, 14:39 Actualitate | Internaţional


Agenda de politica externa este astazi concentrata pe doua evenimente: semnarea, la Praga, a Tratatului START 2 si criza/revolutia/violentele din Kirgistan. Eu cred ca stirea de politica externa cea mai importanta, cel putin pentru Romania si pentru regiunea in care traim, este alta: presedintele american Barak Obama se va intalni cu 11 lideri ai tarilor din Europa Centrala si de Est, intr-o cina care va avea loc la Ambasada SUA din Praga.

La aceasta cina va participa, fireste, si presedintele Traian Basescu. Este prima intalnire a presedintelui american cu lideri numai ai tarilor din aceasta regiune, o intalnire care nu are loc nici in marja unei reuniuni a UE sau a NATO.

Intalnirea este importanta din mai multe motive, are o semnificatie speciala si transmite niste mesaje atat Europei Occidentale, cat si Rusiei.

Citeste argumentele pe blogul Menaru.



















3407 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Lumina de la Medvedev (Joi, 8 aprilie 2010, 15:43)

    CezarN [utilizator]

    Fiind Pastele, le aduce lumina din Piata Rosie, de la Medvedev. :)
  • 0 (0 voturi)    
    ...o sa ne arate ...! (Joi, 8 aprilie 2010, 15:44)

    bm [anonim]

    ...cine-i sefu'...!
  • -1 (3 voturi)    
    A, la gramada! (Joi, 8 aprilie 2010, 16:15)

    gigi [anonim]

    Parca era stirea asta sub forma "Basescu se va intalni cu Obama", iar pedelii faceau scurta la mana postand despre importanta lui Base care nu e "izolat", bla-bla.

    Acum, aflam ca e si Base, acolo, printre altii.
  • 0 (4 voturi)    
    Romania va fi ne-reprezentata (Joi, 8 aprilie 2010, 16:16)

    Andrei [anonim]

    Romania va fi din nou "mica", fiindca presedintele nostru nu stie engleza (a demonstrat public ca limba in sine, inclusiv "la citit" il timoreaza si il pune intr-o pozitie jenanta). Pacat...pt. noi.
    • -1 (1 vot)    
      mai dragilor (Joi, 8 aprilie 2010, 17:10)

      base [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      din partea ailalta a politichii !
      la galgara cu o'bama merg du vistavoiu dupe mine.
      nu e cazul sa va nelinistitzi !
      hahahaha !

      totul e ordine !
      si la urma urmii, o'bama habar n'are de romaeste.
      hahaha !

      daca o fi mai nasol, il chem pe crin sa'mi traduca, sau pe pontulescu titu.
      hai, nu va temetzi !
      si can' ne-o fi mai rau, sa ne fie ca acuma.
      dac'o dam pe bourbon (on rocks), l'am ciuruit si p'asta !

      hahahaha !
      asteptatzi-ma cu vesti bune !~
  • +2 (2 voturi)    
    meschinarie (Joi, 8 aprilie 2010, 17:03)

    mary [anonim]

    Cat suntem de meschini ! Nu mai suntem romani, suntem pedelei, pesedei,penelei.Unii tin cu Steaua, altii cu Dinamo sau Rapid. In loc sa ne bucuram , ca presedintele nostru este acolo si se intalneste cu primul om al planetei, ne preocupa ce engleza stie presedintele. Nici nu trebuie sa stie, pentru ca are translator. Parca Iliescu vorbea mai bine engleza sau franceza. Sa fim seriosi ! Meschinaria devine virtute nationala.Mai este cazul sa pomenim de patriotism, sau mandria de a apartine unei natii, la fel ca alte popoare mai mari sau mai mici ? Cu preocuparile noastre de simpatie fata de un partid sau altul,repetand pana la saturatie aceleasi fraze auzite de mii de ori, nu putem fi capabili de astfel de sentimente. Imi pare insa rau, pentru noi.
  • -1 (1 vot)    
    Pt mary (Joi, 8 aprilie 2010, 17:10)

    mike [anonim]

    Mary, chiar este importanta cunoasterea limbii engleze. Subiecte cu adevarat importante nu vei vedea niciodata 2 lideri de tara discutandu-le cu translator.

    Iliescu nu stia intr-adevar engleza. Insa nici Romania nu mai e in anii 90. Sau daca x a fost asa acum 10 ani ar trebui sa ne faca sa alegem in continuare doar presedinti analfabeti ?
    • +1 (1 vot)    
      raspund lui mike (Joi, 8 aprilie 2010, 18:10)

      mary [anonim] i-a raspuns lui mike

      Mike, intamplator , sau nu chiar, cunosc limba engleza. L-am auzit pe TB vorbind engleza. Pot spune , ca stie suficienta engleza ca sa comunice ce are de spus intre 4 ochi si sa se faca inteles, te asigur.Dealtfel, vorbeste cu acelasi accent pe care il au toti romanii , care vorbesc engleza. In plus, numai noi , cred ca putem spune ca un fost comandant de nava ar putea fi analfabet. Este putin cam exagerat si subiectiv, nu crezi ?
  • -1 (1 vot)    
    ha ha ha (Joi, 8 aprilie 2010, 17:12)

    eu [anonim]

    a chemat sefu' sagetile la raport... Mare realizare sa iei masa cu Obama+inca zece sefi de state de mana a doua din Europa. Nu e reprezentata Germania, Franta etc. Romanu' tot mentalitate de sluga... Acum sa curga minusurile slugilor
  • 0 (0 voturi)