Turcia: Tentativa de complot impotriva guvernului. Mai multi generali au fost arestati

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Marţi, 6 aprilie 2010, 6:59 Actualitate | Internaţional


Politia din Turcia a arestat inca patru generali in rezerva, acuzati ca ar fi pus la cale un complot care ar fi urmarit rasturnarea guvernului. Potrivit agentiei de presa Anadolu, preluata de France Presse, au fost retinuti cel putin 19 ofiteri, majoritatea in rezerva, iar arestarile au fost efectuate in 14 orase.

Politia a confirmat efectuarea acestor arestari, dar nu a precizat cu exactitate numarul celor care au ajuns dupa gratii.

Canalul de televiziune privat NTV, citand surse juridice, a anuntat ca numarul suspectilor arestati este de aproximativ 95, multi dintre ei fiind ofiteri activi.

De mentionat ca aproximativ 40 de ofiteri - multi dintre ei avand grad de generali sau amirali - au fost deja inculpati pentru o tentativa de lovitura de stat in 2003, impotriva guvernului condus de premierul Recep Tayyip Erdogan.


Citeste mai multe despre   


















2786 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    mi se pare corect (Marţi, 6 aprilie 2010, 8:52)

    luxdesign28.ro [anonim]

    Daca un general sau un amiral nu are activitate "rugineste". Asa ca din cand in cand mai se gandesc sa puna "tara la cale".
  • +7 (9 voturi)    
    din umbra... (Marţi, 6 aprilie 2010, 9:38)

    piktor [anonim]

    Guvernul turk al lui Erdogan promoveaza un stat islamic. Dar in Constitutia turca se spune ca statul e laic si armata are rolul si obligatia de a conserva laicitatea statului.
    Arestarile la varful armatei nu sunt decat primul pas spre decapitarea ei si lasa Turcia la cheremul AKP, un partid cu agenda islamista.
    Asta se intampla acum in Turcia. Restul e praf in ochi.
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Marţi, 6 aprilie 2010, 9:54)

      je_ [anonim] i-a raspuns lui piktor

      ai surprins bine imaginea ;)
    • +1 (1 vot)    
      comentariu f pertinent (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:02)

      Gibi [anonim] i-a raspuns lui piktor

      corect piktor...
    • +1 (1 vot)    
      si Romania-i stat laic,dar facem biserici (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:14)

      cristos [anonim] i-a raspuns lui piktor

      toti politicienii vorbesc de crestinatate , se pozeaza in biserici , ciocnesc oua ,isi fac cruce in Parlament, sunt preoti prin Pralament si cate si mai cate... ti se mai pare ca Romania este stat laic?
      • 0 (2 voturi)    
        asa, si? (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:04)

        piktor [anonim] i-a raspuns lui cristos

        cred ca nu stii ce inseamna stat laic si stat religios
        DEX-ul...
  • +1 (3 voturi)    
    complotul lui peste (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:19)

    dan [anonim]

    Foarte curand o da avem un al doilea Iran.Avand in vedere ca sansele de accedere la UE sunt microscopice,armata turca ar trebuii sa se miste rapid.Altfel va fi prea tarziu !