Ce spune presa internationala despre Apple iPad

de Stefan Popovici     HotNews.ro
Luni, 5 aprilie 2010, 1:29 Actualitate | Internaţional


Apple iPad
Foto: Apple
Dupa multe luni de asteptare, dispozitivul Apple iPad a fost pus la dispozitia cumparatorilor din Statele Unite incepand de sambata. Este o perioada extrem de importanta pentru noul produs Apple, o perioada in care utilizatorii vor decide viitorul traseu al noului calculator fabricat de compania americana.

In New York, cumparatorii formasera deja cozi la ora locala 9:00 in fata magazinului Apple de pe Fifth Avenue, asteptand prima ocazie de a achizitiona iPad-ul. Conform Reuters, domnul Tim Bajarin, presedintele companiei de consultanta Creative Strategies, a declarat ca "dispozitivul se ridica la nivelul asteptarilor si poate schimba total perceptia oamenilor asupra modului de folosire al calculatoarelor."

CNN relateaza ca multe dintre magazinele ce vand dispozitve iPad au fost luate cu asalt de catre cumparatorii americani. Noul produs al companiei Apple este de fapt o combinatie intre un laptop si un smartphone, putand sa navigheze pe Internet intr-un mediu wireless si sa ruleze, printre altele, inregistrari video si jocuri.

Conform site-ului Financial Times, Apple iPad se vinde conform asteptarilor, iar parerile cumparatorilor sunt variate: unele persoane sunt extaziate de noul dispozitiv in timp ce altii scot in evidenta limitarile produsului. Totusi, unii analisti sunt de parere ca desi iPad-ul isi va gasi o nisa de popularitate, succesul sau nu se va putea apropia de cel al iPhone-ului.

Cnet analizeaza performantele iPad-ului in citirea cartilor electronice: "Daca s-ar construi de la zero un dispozitiv care sa afiseze carti si reviste pe ecran, acesta ar trebui sa includa un touch screen pentru navigare, un display color pentru ilustratii, fotografii si coperti si ar trebui sa fie capabil sa descarce si sa afiseze carti electronice din mai multe surse", facilitati care se regasesc in noul produs al celor de la Apple.

New York Times
relateaza ca multi dintre cei care asteptau la coada pentru noul "gadget minune" "simteau ca iau parte la un alt mare moment Apple, desi mare parte dintre ei nu stiau exact cum se vor folosi de noul tablet-pc care imparte functii regasite la laptopuri si la smartphone-uri". Unii fani ai brandului Apple declarau ca iPad va fi la fel de "revolutionar" ca primele computere Macintosh. "Cred ca pana la urma toate calculatoarele vor fi asa", declara pentru NYT unul dintre fanii Apple, scotand in evidenta capacitatile ecranului tactil al noului gadget.


Citeste mai multe despre   


















5686 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    overhyped as usual (Luni, 5 aprilie 2010, 2:52)

    Tomis [utilizator]

    Vax albina.
    • +2 (16 voturi)    
      ref vax albina (Luni, 5 aprilie 2010, 5:01)

      Calatis [anonim] i-a raspuns lui Tomis

      Desigur, fara de nenumaratele inovatii romanesti e intr-adevar vax alibna.
      • +4 (18 voturi)    
        brandu', nu produsu' (Luni, 5 aprilie 2010, 7:24)

        Tomis [utilizator] i-a raspuns lui Calatis

        Daca iPad-ul s-ar fi vandut sub numele de "Wu Ping Li Tablet PC", cu marketingul aferent, n-ar fi cumparat nimeni produsul pentru ca nu ar fi avut nimeni nevoie de el.

        Daca, in schimb, se stie despre acelasi produs ca a fost facut de Apple atunci este clar ca avem de a face cu un produs revolutionar si toata lumea ar trebui sa aiba unul.

        Nu cred ca intelegi conceptul de hype.
        • +1 (15 voturi)    
          brandu' SI produsu' (Luni, 5 aprilie 2010, 10:13)

          Alex Umbra [anonim] i-a raspuns lui Tomis

          Bineinteles, brandu' vinde produsul. Cu toate acestea, tehnologic, calitativ si ce vreti, e inaintea vremurilor. De asemenea, pretul (pt SUA) e f. competitiv. E trend setter, cu siguranta o sa mai apara o gramada dupa el de la alti producatori.
          • 0 (2 voturi)    
            corectie (Luni, 5 aprilie 2010, 19:02)

            Gigel [anonim] i-a raspuns lui Alex Umbra

            Tablet-uri au aparut de mult, dar acum ca scoate Apple cu design smecher si performante reduse e o revolutie... loool!

            Da, e posibil sa imprime un trend, dar eu cred ca de data asta (in afara fanii Apple) nu va avea un impact foarte mare.
            • 0 (2 voturi)    
              Nu aia-i smecheria (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:29)

              Eu [anonim] i-a raspuns lui Gigel

              Tableta de la Apple e mult mai ieftina decat orice se gasea pe piata pana acuma. Pe de alta parte, e si mult mai limitata, si relativ mica.

              Daca iesea inaintea asteia wu ping li tablet pc pe piata, existau doua diferente majore: unu la mana, chiar daca wu ping li ar fi avut capacitatea de productie necesara, n-ar fi avut capacitatea de marketing si distributie neceare pt. a transforma tableta in acelasi succes ca apple, si doi la mana, pretul ar fi fost cel mult la jumtatate.

              Sincer, eu m-as fi bucurat mai mult sa iasa wu ping li tablet pc la acelasi pret ca tableta de la apple, dar cu functionalitatea standard a unui laptop, cum au toate tabletele decente (si scumpe).

              In rest, hai sa fac pe oracolul: daca apple mai scoate inca 2-3 plesne ca iphone si ipad, si-o fura, si decade mult ca marca, ba chiar risca sa devina irelevant odata cu imbatranirea generatiei actuale de fani. Cine da insa semne ca evolueaza in directia ocuparii segmentului de piata a lu' apple, si inca cu mult mai bine ca apple, mie mi se pare google. Ia uitati-va ce telefon fain e nexus one. iphone nici nu miroase pe langa el. Ca sa nu zic si de diferenta de pret.
      • +2 (16 voturi)    
        ce ai mai (Luni, 5 aprilie 2010, 8:29)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui Calatis

        cu inovatiile romanesti? esti off topic si nici nu stii? un asa zis calculator care poate rula doar o aplicatie odata, n-are port usb, n-are dvd, n-are..., n-are..., dar de fapt ce are? ah, touchscreen... cand o sa invete astia de la apple ca tre' sa faca si chestii utile la ceva ca sa se vanda?
        • 0 (12 voturi)    
          e tablet (Luni, 5 aprilie 2010, 10:30)

          Alex din Umbra [anonim] i-a raspuns lui atreus

          Inovatiile romanesti nu prea exista...
          Nu e laptop, e tablet. Si nu are nimic din periferice pt ca e pt mobilitate maxima.
          Apple e o companie extrem de inovativa, si contrar a ceea ce iti imaginezi, produsele lor se vand. Ca sa nu zici ca vorbesc aiurea, vezi evolutia pretul actiunilor Apple comparativ cu alti productori (Dell, HP, Asus, Acer): http://bit.ly/dqwfkB

          La urma urmei succesul unei companii se masoara in profitabilitate si nu stiu daca gasesti alt producator de calculatoare care sa se apropie de succesul Apple.

          Nu inteleg de ce lumea se simte "amenintata" de Apple. Daca nu iti place ce produc astia, nu le folosesti produsele, e in regula, nu o sa iti taie nimeni beregata. Nu iti baga nimeni pe gat iPhone, iPad, MacBook-uri, MacDesktop-uri, MacServere, time capsule si alte gadgeturi MacMac. Relativ vorbind sunt semnificativ mai scumpe, dar stii cum e, si gratis si in randul din fata nu prea se poate.
          • -2 (10 voturi)    
            pai chestia e (Luni, 5 aprilie 2010, 11:06)

            atreus [anonim] i-a raspuns lui Alex din Umbra

            ca mi-as lua si eu dar nu stiu la ce imi foloseste... Mi-ar place un I-pad cu tot ce ii trebuie unui notebook. Probabil ca "miniaturizarea" nu este asa de avansata cum suntem facuti sa credem, altfel sigur ar fi pus Apple in I-pad-ul lui si celelalte chestii. In rest, sa fie sanatos Apple, poate in cativa ani o sa ofere ceva mai util. Eu n-am nimic contra apple, doar am spus ce cred eu derspre acest I-pad.
          • +2 (6 voturi)    
            alex (Luni, 5 aprilie 2010, 13:10)

            cocosila [utilizator] i-a raspuns lui Alex din Umbra

            lasa-i ca ie prosti si are disonante cognitive :))
          • +1 (5 voturi)    
            sa pastram proportiile (Luni, 5 aprilie 2010, 19:24)

            Gigel [anonim] i-a raspuns lui Alex din Umbra

            Nu e vorba de a fi amenintat (desi Apple este extrem de agresiv in incercarea de a limita concurenta pe segmentele de piata pe care e activ).
            E vorba ca tot dau peste gogosi de marketing, si peste multa lume care le inghite, si sincer nu imi place sa fiu luat de fraier, plus ca personal prefer sa spun ca SUNT GOGOSI decat sa tac.

            Partea cu inovatia, scuze, dar un pic umflata. Da, intr-adevar Apple a scos produse foarte inovatoare - Lisa, Macintosh, iTunes. Dar de exemplu iPad, in afara de design, nu are nimic inovator. E doar facut sa arate frumos si vandut de hype.
            Chiar e interesant de vazut cati oameni credului inghit tot ce le vinde departamentul de marketing doar pt ca au incredere in marca... :))))

            Da, clar e meritul celor de la Apple ca stiu sa isi vanda produsele. Si asta o fac bine.

            PS Ca veni vorba de profitabilitate, parca imi aduc aminte de o infuzie de capital de vreo 300 milioane USD care i-a scos la un moment dat din faliment... de la amicii de la Microsoft :))
            • 0 (2 voturi)    
              Gates vs Jobs ;I) (Luni, 5 aprilie 2010, 21:24)

              uw3. [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

              3 motive de ce MS a salvat Apple:

              1) Gates e un om destept de afaceri, stie unde se merita sa-ti investesti banii

              2) Jobs si Gates sunt doi oameni inteligenti, mult mai putin dogmatici decat fanboys ms si apple, asa zisa "dusmanie" intre ei e numai o legenda

              3) de unde ar mai copia ms daca apple da faliment ;)
    • +1 (5 voturi)    
      Subscriu :) (Luni, 5 aprilie 2010, 18:57)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui Tomis

      Intr-adevar produsele Apple au o interfata foarte buna. Dar acest IPad nu aduce de fapt nimic cu adevarat nou...

      Dar nu asta este esenta, de fapt de vreo 15 ani Apple a vandut prin design (ca e cool doar) si muuuult hype.
      Sunt curios cat rezista cu strategia asta. Se pare ca balta are peste care musca deocamdata...
  • +2 (2 voturi)    
    Un articol pertinent, in NYTimes (Luni, 5 aprilie 2010, 7:11)

    Moromete [anonim]

    In continuare, linkul catre un articol pertinent din NY Times, despre iPad: http://www.nytimes.com/2010/04/01/technology/personaltech/01pogue.html
  • -2 (10 voturi)    
    Woe (Luni, 5 aprilie 2010, 10:17)

    Fiat Lux [utilizator]

    Domnul care spune ca nu are multitasking. N-are ca nu doresc ei. Iphone cu jailbreak stie multitasking. Si pana una alta care OS este mai stabil? Windosw sau Mac OS? Think more and better next time.
    • -1 (1 vot)    
      Care OS e mai stabil ... (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:37)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Fiat Lux

      ... pai intre Windows Mobile si MacOS, eu as alege Linux pt. desktop si Android pt. mobile. :D

      Usurel off topic, da' nu foarte tare: ieri i-am dat soru-mii, care-i dascal de limbi straine pt. adulti, si se enerveaza de fiec are data cand nu reuseste sa deschida un excel cu Word, un laptop cu kubuntu (cautati pe net daca nu stiti ce e ala). Ghiciti cam cum i s-a parut fata de Windows, cu care lucrase exclusiv pana ieri? Asta apropos de interfata prietenoasa/bine conceputa. Printre altele, interfata asta nu se supara daca incerci sa deschizi un fisier Excel cu editorul de texte.
  • +1 (7 voturi)    
    "...desi mare parte dintre ei.." (Luni, 5 aprilie 2010, 11:47)

    Lucian [anonim]

    .. nu stiau exact cum se vor folosi de noul tablet-pc"

    Prima oara il cumpara pentru ca e trendy si arata bine, vad ei apoi daca il folosesc, si la ce. :-)
  • -2 (6 voturi)    
    Un produs inovativ , de viitor. (Luni, 5 aprilie 2010, 12:02)

    dmihalcean [anonim]

    Un bun motiva de a folosii acest dispozitiv (care peste cativa ani nu va mai fi considerat gadget) este citirea cartilor in format electronic.Este mult mai greu sa faci acelasi lucru la un computer , monitorul ucide ochii la o lectura mai consistenta.
    • -1 (1 vot)    
      Argumentatia matale schioapata (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:42)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui dmihalcean

      Pai si matale ce crezi, tableta asta de la apple ce-are, proiector de cinematograf? Sau un chinez mic si rapid care tipareste paginile pe masura ce matale citesti? Tot monitor are si ipad-ul, doar ca relativ mic, chiar daca de foarte buna calitate, in buna traditie apple.

      In caz ca matale te refereai la faptul ca are monitor LCD in loc de CRT, aia au si majoritatea laptop-urilor, si un eee pc de la asus e comparabil ca performanta si semnificativ mai ieftin. Singurul dezavantaj e ca n-are touchscreen, dar pe de alta parte are un sistem de operare care stie totusi multitasking (de la producator, nu tre' sa-l hackui tu), si are tastatura normala de laptop. Si exista si posibilitatea schimbarii sistemului de operare nativ la Linux/Android, daca nu esti multumit cu ce vine el.
    • -1 (1 vot)    
      Argumentatia matale schioapata (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:42)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui dmihalcean

      Pai si matale ce crezi, tableta asta de la apple ce-are, proiector de cinematograf? Sau un chinez mic si rapid care tipareste paginile pe masura ce matale citesti? Tot monitor are si ipad-ul, doar ca relativ mic, chiar daca de foarte buna calitate, in buna traditie apple.

      In caz ca matale te refereai la faptul ca are monitor LCD in loc de CRT, aia au si majoritatea laptop-urilor, si un eee pc de la asus e comparabil ca performanta si semnificativ mai ieftin. Singurul dezavantaj e ca n-are touchscreen, dar pe de alta parte are un sistem de operare care stie totusi multitasking (de la producator, nu tre' sa-l hackui tu), si are tastatura normala de laptop. Si exista si posibilitatea schimbarii sistemului de operare nativ la Linux/Android, daca nu esti multumit cu ce vine el.
  • 0 (8 voturi)    
    BS (Luni, 5 aprilie 2010, 12:12)

    Gabi Boaca [utilizator]

    Multi dintre cei care comenteaza impotriva produselor Apple au o atitudine de invidiosi. Asa cum bine zicea cineva mai sus: "nu va place, nu cumparati". Asa s-a zis si despre Iphone, remember comparatiile cu un pietroi? 3G si 3GS au vandut 1 milion de bucati FIECARE in 3 zile. Cate Nexus One a vandut Google? Cate BB Bold a vandut RIM? Despre asta este vorba...
  • 0 (2 voturi)    
    Vreti iPAD ? Parcurgeti aceasta schema: (Luni, 5 aprilie 2010, 13:09)

    Alex [anonim]

    http://img.moronail.net/img/1/7/3617.jpg

    Eu astept urmatoarea varianta (sper cu: wide screen, web cam, flash, multi-tasking, tastatura folosita si din mana, etc..).
  • +1 (9 voturi)    
    (Luni, 5 aprilie 2010, 13:12)

    uw3. [utilizator]

    Apple aduce cu succes (600,000-700,000 vanzari pana acum) pe piata un produs si turma lui Pawlow cu bale la gura:

    e numai hype, totul marketing, nu are usb, nu are dvd (wtf?), inutil, la ce foloseste, etc

    OK, pt cei mai rasariti dintre voi:

    "hype"
    e o performanta pt o firma, numai prin faptul ca anunta un produs nou, sa creeze o asemenea valva in presa si restul mediilor.

    Acesta agitatie e creata si sustinuta de medii mai putin din dragoste pt Apple decat din interes propriu!
    Cate vizualizari au stirile "Apple" aici pe hotnews, datorate mai ales celor care urasc de fapt Apple! lol! multumesc pt mica voastra contributie la hype ;) dati-va silinta si sustineti un hype la concurenta: Microsoft, Dell si "Wu Ping Li" v-ar fi recunoscatori

    "marketing"
    Apple are un marketing inteligent si eficient. Cenusa pe capul lor ;)
    Cu un marketing bun castigi clienti noi, cu un produs de calitate reuseti sa-i pastrezi si eventual sa-i convingi sa cumpere din nou ;)

    "nu are usb, dvd, etc."
    ipad-ul nu e facut sa inlocuiasca nici un iPhone si nici un MacBook, unul dintre motive: cei de la Apple nu sant asa de redusi mintal sa-si "canibalizeze" produsele. logic, nu-i asa?

    "inutil, la ce foloseste"
    daca tot nu aveti intrebuintare pt ipad, nu-i nimic, sant sigur ca o sa gasiti gramada pt unul dintre "Wu Ping Li-ipad-Killer" cu dvd, 5xUSB, 27in1-SD-Card reader, RS232-port, etc. care o sa va compenseze complexele de genul "a mea e mai lunga" ;)

    Hey, si ce ar fi, la o adica, viata noastra fara aceste lucruri inutile dar facute cu bun gust si facute cu singurul scop numai de a face placere? ;)

    Un cunoscut (nu numai pt produsele Apple) designer scotian a raspuns odata la intrebarea de cine este inspirat in munca sa cu: "Brancusi"
    (printre alti sculptori moderni)

    Inca unul care a creat numai lucruri simple si "inutile" ;)
    • -5 (7 voturi)    
      sa vedem (Luni, 5 aprilie 2010, 13:39)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui uw3.

      cate vor fi returnate in urmatoarele saptamani!
      • +1 (3 voturi)    
        visul calului ;) (Luni, 5 aprilie 2010, 14:10)

        uw3. [utilizator] i-a raspuns lui atreus

        lol

        "Guess How Many JooJoos Have Been Sold"

        http://tinyurl.com/ycw2cee

        "documents reveal that the company only received 90 preorders and 15 of those have since been returned"
        • 0 (2 voturi)    
          si ce? (Marţi, 6 aprilie 2010, 8:44)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui uw3.

          mai mult imi place ce zice ca poate acest joojoo decat tableta apple!
          • 0 (2 voturi)    
            (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:14)

            uw3. [utilizator] i-a raspuns lui atreus

            sa-l folosesti sanatos ;)
  • +1 (7 voturi)    
    ... (Luni, 5 aprilie 2010, 13:19)

    Valentin [anonim]

    Apple inseamna inovatie si calitate dusa la extrem, nu comparati cu alte produse similare pana nu puneti mana (cum sa compari un MacBook Pro cu un Dell, care scartaie si flambeaza din toate incheieturile).
    Cumparati produse Apple, testati si apoi o sa vedeti despre ce e vorba.
    Cred ca pana la urma iPad va fi o revolutie,
    ca sa verifici mailul, sa citesti presa sau o carte, sa vezi niste fotografii, un film, tinand cont si de mobilitatea maxima, este extraordinar.
    Sunt foarte multi Ghita Frana in romania si in lume, pana una alta, daca te iei dupa ei produsele apple sunt total inutile, doar ca se vand in draci, iar cei care au apple nu mai vor sa auda de altceva...
    • 0 (2 voturi)    
      ba poti (Luni, 5 aprilie 2010, 23:45)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Valentin

      am avut macbook pro, 17 inches, 2.8 GHZ, 500 GB hdd dar am renuntat pt ca o mare parte din aplicatiile de care am nevoie sunt in windows (foloseam paralels). video impecabil insa bateria, in loc de 8 ore, cat ar fi trebuit sa tina abia mai tinea 3 ore dupa 6 luni. momentan am un dell cu procesor I7. merge mai bine decat mac, n-are acelasi design, nu e la fel de frumos si aratos dar e mai RAPID. mac-ul are si partile bune pe care regret ca nu le gasesc si pe windows sau linux insa are si elemente negative -lipsa tastelor Home, End si Del, de ex, chiar daca pot fi suplinite de combinatii de taste
      - nu exista CUT in finder
      - nu poti face merging folders cand copiezi foldere
      - nu poti crea new file in finder (da, stiu ca poti face drag text si iti creaza fisierul insa eu vreau sa creez un fisier text NOU in locatia AIA)
      -
      • 0 (2 voturi)    
        cine cauta gaseste ;) (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:13)

        uw3. [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        "nu poti crea new file in finder"
        poti ;) cu "newtextfilehere.app" , gasit in 2-3 min in internet, testat, e ok

        "nu poti face merging folders"
        sant vreo 3-4 posibiltati de a face "merge". De ex. "FileMerge" in xcode de la apple

        "nu exista CUT"
        un fel de cut totusi exista. drag and drop daca deplasezi un file (folder) in intervalul unui "volume"/partitiuni sau command+drag de pe un disc pe altul. FinderPop este excelent, din pacate nu functioneaza inca cu 10.6

        windows sub "parallels" nu are cum sa fie rapid ;) Daca ai nevoie de performanta trebuie sa instalezi windows separat de Mac OS (BootCamp)
        Nu stiu cat de rapid e un Dell, macbook pro a fost nu de mult testat de Pc Magazine ca cel mai rapid notebook (concurenta cu hardware comparabil) sub windows ;)

        in ce priveste bateria: ai avut vreodata 8 ore de folosinta? sub ce conditii? wlan? bt? luminozitate de ecran? aplicatii pornite?
        3 ore in aceleasi conditii?

        "o mare parte din aplicatiile de care am nevoie sunt in windows "
        care de exemplu? intrebare fara polemica sau la "misto" sunt numai curios, mie nu-mi lipseste nici una ;)
        • 0 (0 voturi)    
          bullshit (Marţi, 6 aprilie 2010, 23:15)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui uw3.

          da, stiu, exista solutii la ce am spus eu insa sa vii cu third party applications pt CUT este jenant. tot asa iti spun si eu de windows, pune nod32, un superfirewall, dezactiveaza computer browser , mai fa-i niste tweaks si devine un sistem destul de sigur.
          da, stiu ca poti face merge din linie de comanda, eu vb de niste features de bun simt care ar fi trebuit sa existe. e ca si cum ti-as spune ca tre sa deschizi portbagajul masinii tale cu o cheie de 13. da, stiu, nu e prea comod, dar se poate, nu?
          despre baterie: stiu ca nu poate sa tina 8 ore cu luminozitate maxima si wlan. insa am avut 7 ore si cu luminozitate minima si fara wlan. dupa 6 luni, in aceleasi conditii, abia am ajuns la 3 ore.

          care aplicatii. IBM WSAD, de ex. Nu am spus de Visual Studio, ca e a lu MS. De jocuri sa nu mai zicem. Am vrut sa CUMPAR jocuri pt MAC si nu am gasit nimic din ce mi-am dorit (Ex: Oblivion)

          Dupa cum am spus, MAC are avantajele lui clare insa sa spui ca MAC este, din orice unghi ai privi, cel mai tare, arata un pic ca esti brainwashed cu ideea 'tot ce e apple e cool'
          • 0 (0 voturi)    
            (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:05)

            uw3. [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            gigele, esti dovada vie ca un mac nu te face nici cool si nici destept!
            jenant e numai faptul ca nu poti purta o discutie la un nivel civilizat

            "drag and drop" si "cmd+drag and drop" nu sunt "third-party" si nici "linie de comanda", sant "deget+ deget-mouse"!
            FileMerge e Apple si xcode e Apple, nu-i asa? si nici "newtextfilehere.app" nu e 3rd-party ;)
            Poate ca-ti zice "Automator" ceva, e pe mb "out of the box" ;)
            Ai aflat intre timp la ce foloseste "BootCamp"?

            Pe bune, dai 2000 de euro pt un computer si dupa aia te intrebi ce poti face cu el?
            E logic ca un Mac OS e diferit de WIndows, la fel e si Linux. Ce-ti mai lipseste la Mac os? Nu gasesti "C:" sau "Str+Alt+Del"?

            IBM WSAD si Visual, aha, sugeram ceva competenta ;) Pacat ca nu ti-a folosit cand te-ai decis pt mac.
            Daca nu gasesti jocuri pt mac e Apple de vina? get real ;)

            Si acum la Dell: sa trecem cu vederea ca rezolutia e inferioara unui mb si sa vorbim de baterie ;)
            Reusesti cu Dell sa ajungi la 2 ore folosinta, fara wlan si bt si cu luminozitate mica si ca aplicatie numai "Solitaire" de ex.? Mana pe inima ;)
            Ai si tu asa un dell care reduce performanta procesorului atunci cand lucreaza cartea grafica la maxim?
            Halal performanta ;)

            Pt. decizia ca ai trecut din nou la Windows: sincere felicitari ;)
            • 0 (2 voturi)    
              o dai in penibil (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:42)

              gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui uw3.

              deja esti penibil. newtextfilehere NU ESTE APPLE, este dezvoltat de Jonas Wisser.
              n-am vrut sa sugerez competenta, tu m-ai intrebat ce aplicatii nu gasesc pe mac, ti-am spus. te-asteptai sa spun solitaire ca sa faci misto. in loc sa comentezi la obiect, adica despre IBM WSAD/Visual Studio ai dat-o in mistouri. Esti doar un infumarat plin de bashini.
              • 0 (0 voturi)    
                plonk dude ;) (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:10)

                uw3. [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

                hai ca sunt dispus, in generozitatea mea de nesfarsit, sa accept un apple-script compilat ca .app ca fiind 3rd party. dar mai mult nu ;)
                dar in nici un caz "deget+ deget-mouse" ;) . o exceptie numai daca nu ai degetele tale si ai proteza ;)

                visual si wsad! pe bune: JFGI inainte de a te decide pt Mac OS ;)

                s-a plans vreodata careva ca xcode nu merge pe windows?

                si pt ca vad ca o iei argumentativ pe brazda...

                *plonk*
                • 0 (0 voturi)    
                  tu ai luat-o pe brazda si esti un infumurat (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:29)

                  gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui uw3.

                  gogule, eu am spus asa:

                  am fost nevoit sa renunt la mac pt ca o mare parte din aplicatiile de care am nevoie sunt sub windows.

                  nu am spus ca mac este o porcarie ba din contra, am si spus ca REGRET ca am fost nevoit sa renunt la mac.

                  tu ai sarit cu gura spunand 'vaaai, dar nu se poate, nu exista aplicatie de care sa poata cineva avea nevoie si sa nu existe sub mac!'

                  Ca tot veni vorba, o alta aplicatie care nu merge pe mac: autocad.

                  mai mult, ai inceput sa te dai rotund cu ironii ieftine spunand ca sugerez eu competenta. nu vreau sa intru cu discutia pe teritoriul asta ca nu e relevant insa iti garantez ca eu chiar fac bani buni din IT si asta nu de cativa ani ci de vreo 15.


                  asadar, admiti sau nu ca MAC-ul nu este regele calculatoarelor si ca exista domenii in care mac-ul nu este bun/eficient/practic? ia sa vedem, poti sau e chiar dureros sa admiti ca mac-ul nu este uniculcalculatorpecarecinevailpoateavea.
                  • +1 (1 vot)    
                     nu-i uniculcalculatorpecarecinevailpoate (Miercuri, 7 aprilie 2010, 19:20)

                    uw3. [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

                    tu interpretezi intrebarea mea:

                    "care de exemplu? intrebare fara polemica sau la "misto" sunt numai curios"

                    cu:
                    "ai sarit cu gura..."

                    eu iti dau in mod civilizat cateva solutii banale pt cateva probleme banale si tu vii cu:

                    "bullshit", "jenant, "deschizi portbagajul masinii tale cu o cheie de 13" si alte aberatii!

                    suferi de mania persecutiei?

                    Daca erai numai 5 min destept aflai ce aplicatii merg pe mac os (Just F***ing Google It) poate aflai si ceva de Bootcamp si pt ca zici ai ceva de-a face cu IT aflai si cu ce se manca xcode si automator ;)

                    ""redirect to dev null"
                    pune tu slash-urile la locul potrivit, IT-Man ;)
                    • 0 (0 voturi)    
                      care de exemplu (Miercuri, 7 aprilie 2010, 20:38)

                      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui uw3.

                      esti incorect si folosesti citate trunchiate. ai spus asa:

                      "sunt numai curios, mie nu-mi lipseste nici una ;)"

                      intrebarea ta nu era ingenua, mai ales ca tocmai ai spus ca daca vrei sa stii ce aplicatii nu merg pe mac JFGI. asadar, daca ai avea bun simt ai accepta ca ai facut pe desteptul, ca in continuare faci si ca ai sa mori cu macul de gat, n-ai admite ca este un OS bun dar cu lipsurile lui, ca toate sistemele. Daca ar fi fost un OS perfect, asa cum sustii tu si alti nebunifacuticucapuldemarketing atunci ar fi fost singurul OS. Faptul ca au o cota de piata relativ mica spune multe despre MAC.

                      Mai mult, am avut mac si problema mare este ca nu doar dpdv al OS n-am fost multumit (care este relativa, am crezut eu ca e suficient de puternic hardware-ul sa-mi mearga win in parallels) insa, dupa cum am spus, mac-ul a dat rateuri la baterie, dupa 6 luni scazuse sub jumatate durata baterie.

                      in concluzie, ctc (cut the crap) si termina cu discursul asta: orice e mac e bun, ca nu este asa.

                      este un sistem cu foarte multe lucruri misto, ergonomic, dar are si el bubele lui. cand ai sa iesi din transa o sa-ti dai seama.
                      • 0 (0 voturi)    
                        ID 10 T (Miercuri, 7 aprilie 2010, 22:02)

                        uw3. [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

                        tu daca interpretai mot a mot:

                        "care de exemplu? intrebare fara polemica sau la "misto" sunt numai curios"

                        si spuneai ce nu merge, ziceam "merci" si discutia era incheiata!

                        si daca eu zic ca "mie nu-mi lipseste nici una" inseamna tradus pt tine ca eu poate m-am informat dinainte si o minune! tot ce-mi trebuie mie am gasit echivalent sau mai bun pe mac.

                        Problema ta e ca tu nu te-ai informat, dar de ce sa o faci, e doar logic sa functioneze ibm- si ms- shit pe mac, nu-i asa?

                        Pt unul care-si castiga banii cu IT esti groaznic de rau informat: cu BootCamp poti instala Windows pe mac fara Mac OS!

                        Ca un mb pro nu este destul de puternic pt win sub parallels e o "mica" minciuna ;)

                        Deci pt ca mb-ul tau cica te tine numai 3 ore ti-ai luat un dell care nou nu tine nici 2 ore, logic, nu-i asa? Si de ce sa faci AutoCAD in Windows pe mb pro cu o rezolutie decenta cand poti face pe dell ? ;)

                        ai auzit de problema PICNIC? nu? atunci JFGI
                        • 0 (0 voturi)    
                          nu ai inteles (Miercuri, 7 aprilie 2010, 23:02)

                          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui uw3.

                          nu am renuntat la mac din cauza ca nu ma tinea bateria decat 3 ore ci pt ca:

                          1. aparusera notebooks cu i7. apple inca n-a scos nimic similar. stiu ca nu esti de acord insa iti spun eu, i7 este way better than any mac, cel putin in momentul asta.
                          2. bateria de la dell tine si mai putin. insa e ok, pt ca STIAM CA NU VA TINE

                          e vb de ideea ca primesti pt ce platesti. dellul de 800 de eur isi merita fiecare ban pe cand MACul de 2000 nu, din moment ce din mirobolanta baterie de 8 ore au mai ramas doar 3. INTELEGI ? nu ma supar daca ma tine bateria doar 2h pt ca nu mi-a spus nimeni ca voi primi o baterie care tine 8 ore ci una care tine 2 ore si un pic. poti intelege ca MAC-ul este overrated si ca are multe bube, bugs (dupa ce am pus snow leopard a devenit o porcarie, mi s-a blocat de cateva ori, mergea mai incet, minunatul video player nu reda bine totul asa ca foloseam VLC)?
        • 0 (2 voturi)    
          inca ceva (Marţi, 6 aprilie 2010, 23:21)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui uw3.

          comparatia 'cel mai rapid notebook la acelasi hardware' pe mine nu ma intereseaza. nu sunt actionar la apple/dell/hp asa ca pe mine ma intereseaza cel mai rapid notebook/la aceeasi bani. iti garantez ca dellul meu cu procesor i7, cu 4GB DDR3 la 1333 bate macbook pro-ul. Inca ceva, pe dell am dat 800EUR, pe MAC am dat 2000 EUR. asadar, nu iti inteleg argumentul ca 'mac e cel mai bun laptop la acelasi hardware', o spui de parca sora-ta e maritata cu steve jobs, altfel n-are nicio valoare comparatia asta
    • 0 (2 voturi)    
      Si eu pot (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:49)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Valentin

      Un coleg (fost) avea mac. Eu am un notebook asus cu kubuntu. Ca design, dotare, performanta si pret, eu zic ca notebook-ul meu bate de departe mac air-ul ala. In plus, macbook air e o jucarie cu care un programator nu prea are ce face, pe cand notebook-ul meu widescreen de 17", cu procesor dual core, disc mare si tastatura cu bloc numeric e aproape bun de folosit in loc de desktop. Si asta la un pret aproape de doua ori mai mic.

      Si apropos de calitatea proverbiala apple: sistemul audio de pe laptop-ul meu, de la placa de sunet pana la boxe, e de departe mai bun ca cel de pe apple.
      • 0 (2 voturi)    
        design Asus! lol (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:49)

        uw3. [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

        in disciplinele pt care a fost MB Air conceput sa fie bun bate Asus-ul tau de-l asculti cu urechea ;)

        MB Air e de cel putin de 2x mai usor decat asus, bateria tine de cel putin 2x mai mult decat asus si e de cel putin de 2x mai silentios decat asus ;)

        si de design si prelucrare mai bine sa nu mai vorbim ;)

        compara-ti valiza de 17" cu un mb pro de 17" ;)

        la pariu ca tot mai usor e un mb, bateria tot mai mult tine (cam de vreo 3x), rezolutia e mai mare, dotarea mai buna (fw800 nu-ti trebe, nu-i asa?)

        nu-i nimic, principalul e ca muzica acopera zgomotul ventilatorului (daca merge si dvd-ul e cam greu)
  • 0 (2 voturi)    
    astept concurenta RPC (Luni, 5 aprilie 2010, 15:16)

    ion [anonim]

    Probabil concurenta va veni cu ceva mai ieftin si care va face cam tot ce face un netbook acum.
  • 0 (8 voturi)    
    mda (Luni, 5 aprilie 2010, 15:35)

    Anonimul [utilizator]

    Asa arata ipad la interior: http://i.imgur.com/It9To.png
    Cam astea-s performantele:http://amnesia.com.au/blogimages/iPadvsKindlevsRock_A30A/image.png
    http://zablog1016.files.wordpress.com/2010/02/ipad-vs-rock.jpg

    E frumos insa pentru majoritatea cumparatorilor useless sa dai 500-800dolari pe asa ceva e de rasul curcilor.
  • -2 (4 voturi)    
    hahahaha (Luni, 5 aprilie 2010, 17:43)

    smen [anonim]

    in primul rand apple doar a desenat acest ipad,tot ce are in el este facut de alte companii,in primul rand compania care le construieste se numeste Foxconn din taiwan iar iphone,ipad,ipod sunt ansamblate in shanghai,china.,cipurile din el sunt samsung,iar celelealte componente sunt asigurate prin subcontractare de toshiba,broadcom si wintek.Apple este numai un brand si in orice caz nu este lider,japonezii ar fi putut face un instrument asemanator ca performante acum 2 ani,dar ei sunt constienti ca in japonia nu-l va cumpara nimeni,pe langa spalatii obezi pe creier din Sua care cumpara si un rahat daca fac reclama la televizor
    • +2 (2 voturi)    
      Creier impaiat (Luni, 5 aprilie 2010, 22:37)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui smen

      1. Traim intr-o economie globala. Doar Ceausescu credea ca putem face tot fara sa interactionam cu nimeni, din propriile resurse. Sa stiti ca in Cupertino nu creste siliciul pe gazon si deci normal ca alta firma se ocupa cu chipurile, alta cu sudura, alta cu designul hardware-ului, etc. Daca e sa o luam asa de fapt nici Windows 7 nu e al Microsoft, caci mii de oameni au desenat ferestrele si au scris codul, deci ar trebui considerat al lor.

      2. "Puteam sa fac" este expresia romanasului care se uita cu jind la ceva facut de altul. Pe bune: si eu daca aveam resursele Apple puteam sa fac iPad-ul, dar nu le am. Pe langa hardware si software iti trebuie design si inca ceva: vointa. Asta nu au avut jnaponezii: nu le-a pasat sa faca un astfel de tablet si l-a facut altul.

      PS: Daca nici iPhone-ul si nici iPod-ul nu sunt mare scofala, atunci de ce se inghesuie toti sa le copieze?!?

      Si inca ceva: ia uitati-va aici: http://www.engadget.com/2010/03/22/infinite-usb-plug-is-a-big-idea-for-small-conveniences/ Nu-i asa ca puteati sa faceti si dvs asa ceva, si inca cu sculele din garaj? Da? Si de ce nu ati facut-o?
      • -1 (1 vot)    
        aberezi (Luni, 5 aprilie 2010, 23:00)

        smen [anonim] i-a raspuns lui moucha

        fara noima,tot ce am zis este ca ipad nu este ceva exclusivist,el putea fi facut si de japonia acum 2 ani,eu nu am zis ca noi puteam sa facem asa ceva,le copiaza toata lumea tocmai pentru ca cei fara creier care cred ca ipod este graalul sfanta,asemenatori cu tine musca reclama cu ipad killer la juma de pret facut de chinezi,daca chinezii ar fi facut o copie exacta dupa ipad fara sa faca aluzie la acesta si se numea ciu pang,nici dracu nu-l cumpara
  • 0 (2 voturi)    
    best review about apple (Luni, 5 aprilie 2010, 23:09)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    http://www.thebestpageintheuniverse.net/c.cgi?u=macs_cant
  • +1 (1 vot)    
    it's about advertising (Marţi, 6 aprilie 2010, 0:47)

    Florin [anonim]

    okay, okay, hai sa trecem peste mac vs pisi fight. fiecare foloseste ce vrea si ce-i place si cu totii suntem mai mult sau mai putini influentati de marketing in procesul de cumparare.

    ceea ce este cu adevarat interesant, dupa parerea mea, este faptul ca publicitatea va migra catre astfel de dispozitive. de aceea oamenii de presa isi arata entuziasmul. adaptabilitatea este sansa lor. presa scrisa nu o sa moara, doar ca o sa-si schimbe incet, incet, suportul. iar ipad-ul, pana la urma, in acest context, este un suport.

    si mai e ceva: ganditi-va ca unii dintre parintii nostri inca se descurca stangaci cu un calculator pentru lucrurile de baza - exact cele de care e capabil ipad.

    asadar, dincolo de analiza rationala: plusuri vs minusuri, usb-uri vs dvd-uri si altele, intra un aspect emotional: in sfarsit, mama o sa stie sa navigheze pe internet :)

    voie buna!
  • +1 (1 vot)    
    :| (Marţi, 6 aprilie 2010, 1:35)

    A C [anonim]

    Am cumparat de o saptamana un ipod touch 2G de 8 GB cu 140 €. Desi probabil ca este un device inutil, am fost placut impresionat de calitatea touchscreen-ului. Acesta este de sticla, raspunde doar la atingerea degetului (probabil merge pe un sistem termal, cu un stilo nu am obtinut niciun raspuns) si are avantajul de a nu se zgaria.
    iTouch-ul m-a mai impresionat prin faptul ca raspunde fara latenta la ce-i dai sa faca.
    Am vazut filme pe el, am navigat pe internet, in special seara cand eram obosit si doream sa am acces la computer din pat fara sa trezesc restul familiei. Daca iPad-ul este un iTouch mai mare, atunci eu zic ca isi merita banii. Ecranul acela face toti banii. Are un dotpich infim.

    Ziceti ca si apple foloseste componente si asamblare cheap? Probabil ca da, dar au alta ideologie la acordarea garantiei. Posibil nu in Romania, pentru ca la romani s-a inventat o formula tehnologica de acordare a garantiei de succes: bagatul p.ulii in clienti. Asta ca sa nu mai zica nimeni ca noi nu suntem inventivi. Am sunat la amazon sa-i intreb cum pot da in garantie un GPS unit pe care l-am stricat si mi-au zis sa il trimit la ei pentru full refund si sa-mi iau altul nou. Si imi suporta ei cheltuielile de returnare a celui defect. WTF?!?
  • 0 (2 voturi)    
    future (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:21)

    kiki [anonim]

    Ba astia care ziceti ca nu are DVD, vedeti ca nu are nici unitate floppy. Sunt chiar neseriosi cu ipadul lor.
    • 0 (2 voturi)    
      Crezi ca ai fost spiritual ? (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:23)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui kiki

      Un film incape pe DVD, nu incape pe floppy. De aia vrea lumea DVD la scula aia.
      Si na, ca sa stai linistit cu future-le tau, n-are Blue-ray. Acum esti multumit ?
      • +1 (1 vot)    
        Tin Lizzy (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:55)

        uw3. [utilizator] i-a raspuns lui Eu

        "If I had asked people what they wanted, the would have said faster horses" a zis Henry Ford si a construit o masina ;)

        "vrea lumea DVD" lol

        un film in calitate dvd pe un ecran de 10" nu are nevoie de mai mult de 2GB.

        Un film sincronizat sau streamed din itunes necesita mult mai putina energie decat un dvd-player. si lumea vrea si ca bateria sa tina mult , nu-i asa?

        cu informatiile pe care le-ai castigat acum poti sa-ti raspunzi si singur de ce un BR nu are sens pe un ipad ;)

        si de vreme ce poti sincroniza (stream) cam totul prin itunes poti realiza si de ce un usb nu e neaparat necesar ;)
        • 0 (2 voturi)    
          acelasi stil de apple brainwashed (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:45)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui uw3.

          dupa tine totul tre sa fie facut prin itunes. tu n-ai un hdd portabil pe care sa ai filme/poze/muzica/documente si pe care il porti dupa tine? cum faci sa accesezi datele de pe acel hdd? sau fanii apple declara ca nu mai e nevoie de usb daca asa a decis dumnezeul lor steve jobs? esti penibil cu 'solutiile' tale.
          • +1 (1 vot)    
            inca cateva solutii penibile ;) (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:44)

            uw3. [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            fiindca vorbim aici de ipad, e normal, logic si chiar recomandabil sa folosesti itunes ;)

            am hdd-uri portabile dar nu le prea car dupa mine, nu e chiar practic.

            cu un iphone (sau macbook, pc, si in viitor si cu ipad) ma pot conecta (3G, UMTS) la macul de acasa sau iDisk (spatiu online) si pot accesa ce documente vreau si vedea toate galeriile de pozele din mobileme ;) cool, nu-i asa?

            ok, acum trebe sa merg sa ma rog in directia Cupertino! Alah..., pardon, Steve e mare ;)

            *plonk*

            Cu "AirCase" , "DataCase" (aplicatii pt iph si ipad) etc, pot accesa files, folders, etc de la computere din aceeasi retea de wlan.

            Inchipuieti ca pot folosi si printerul din retea si asta fara USB ;) shit
  • 0 (2 voturi)    
    Pentru informare... (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:39)

    iosiP [anonim]

    Scriu acest mesaj de pe un iMac 27"... un ecran incredibil, perfect silentios, fara BSOD!!!

    Desigur, iWork costa (nu prea-l gasesti piratat precum MS Office), unele aplicatii stralucesc prin absenta (utilitarele de la camera video Panasonic, de exemplu) si iti ia un minim de timp si de efort pentru a te adapta la interfata (ca veni vorba, se pare ca iPad-ul functioneaza cu tastaturile Apple bluetooth).

    Si inainte de a da cu pietre: lucrez de 20 ani in IT deci CHIAR stiu cu ce se maninca ;)
    • 0 (2 voturi)    
      plist (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:05)

      uw3. [utilizator] i-a raspuns lui iosiP

      iWork chiar ca nu costa o avere ;)

      si de ce sa cauti un iWork piratat, cand poti face un download la apple? ce-ti mai lipseste e un file x....x.plist modificat ;)