VIDEO Senegalul inaugureaza un monument colosal in mijlocul unui val de critici

de Stefan Popovici     HotNews.ro
Luni, 5 aprilie 2010, 0:38 Actualitate | Internaţional


Statuia din Senegal dedicata renasterii Africii
Foto: Reuters
Autoritatile senegaleze au dezvelit sambata o statuie colosala in cadrul unei ceremonii somptuoase, in ciuda criticilor cu privire la situatia financiara delicata a statului african, scrie CNN. Structura, inalta de aproximativ 50 de metri, infatiseaza un barbat, o femeie si un copil ce privesc spre Oceanul Atlantic.

Presedintele senegalez Abdoulaye Wade a declarat ca statuia proiectata de el reprezinta un monument dedicat renasterii Africii, in timp ce criticii afirma ca structura din cupru este doar un produs al viziunii egoiste a presedintelui si al guvernarii deficitare.

Un purtator de cuvant din partea presedintiei a afirmat ca statuia, ale carei costuri sunt evaluate la 20 de milioane de dolari, a putut fi realizata doar in urma unei intelegeri dintre presedintele Wade si Coreea de Nord.




Citeste mai multe despre   


















2501 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    ... (Luni, 5 aprilie 2010, 0:41)

    Tiberiu [anonim]

    ...de-ar fi o renastere adevarata...
  • -3 (7 voturi)    
    haha (Luni, 5 aprilie 2010, 0:55)

    MirceaA [utilizator]

    asa se suparau toti si pe constructiile lui nea Nicu si acum nu-s in stare astia nici sa le varuiasca.
    • 0 (0 voturi)    
      Hi hi hi (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:45)

      filg [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Ce hazliu esti. Si ce-am mai ras. Adevarul este ca ma uit acum la ele si asa este..., au fost doar varuite si nimeni de atunci nu a mai vrut sa isi asume riscul asta.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 5 aprilie 2010, 1:09)

    Gigi Maybachistu' Suspicios [anonim]

    Sigur n-a ascuns aurul ţării înăuntru? :>
  • +2 (2 voturi)    
    ăla micu' zici că-i Columb (Luni, 5 aprilie 2010, 4:12)

    ampersand [anonim]

    ăla micu zici că-i Columb descoperind Indiile Noi!
    cam prea mic totuşi, aduce a nou-născut vizionar.
    • 0 (4 voturi)    
      ala micu (Luni, 5 aprilie 2010, 5:53)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Normal ar fi trebuit sa aiba vreo 12 d-aia mici... asa cum e in africa, chit ca doar vreo 2 trec de 20 de ani. :))
  • +5 (5 voturi)    
    Ei cu statuia, noi cu catedrala. (Luni, 5 aprilie 2010, 10:30)

    anonim [anonim]

    Ei nu au bani deloc, noi avem din imprumuturi.
    Doua guverne bananiere.
  • 0 (4 voturi)    
    Noi cu mizeria arhitectonica de casa a poporului (Luni, 5 aprilie 2010, 12:11)

    ciob [utilizator]

    Monumentul arata chiar bine, noi nu avem ceva asemanator. Acum e discutabil daca a fost cea mai buna solutzie de cheltuire a banilor.
  • +2 (2 voturi)    
    dreptul nostru sacru (Luni, 5 aprilie 2010, 15:06)

    ion de rebreanu [anonim]

    sa discutam de altzii, in schimb cand altii zic de noi, ne sare tzandara...
  • +1 (1 vot)    
    E frumos . . . (Luni, 5 aprilie 2010, 19:46)

    gheorghe [anonim]

    . . . dar prea seamana cu statuile ostasului sovieti de tip Patria de cheama.