Novinite: 20.000 de romani isi petrec sarbatorile de Pasti in statiunea bulgara Nisipurile de Aur

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 4 aprilie 2010, 10:57 Actualitate | Internaţional


Circa 20.000 de turisti romani isi petrec sarbatorile de Pasti la Nisipurile de Aur, una dintre cele mai importante statiuni de pe malul bulgaresc al Marii Negre, a transmis agentia Novinite.

Potrivit informatiilor, cei mai multi dintre turistii romani sunt din Bucuresti. Acestia s-au decis sa aleaga Bulgaria fiind influentati, in primul rand, de preturile atractive ale unui sejur all-inclusive in tara vecina - trei nopti pentru 100 de euro.

Novinite citeaza pagina electronica BNT care sustine ca 70% dintre hotelurile din Golden Sands (Nispiurile de Aur) sunt deschise pentru sarbatorile de Pasti. In plus, cele mai mari hoteluri din statiune sunt ocupate complet.

Hotelurile din statiunea bulgara vor fi deschise pentru turisti pana la 10 aprilie, dupa care se vor inchide pana la 1 mai, cand sezonul de vara debuteaza oficial in Bulgaria.

Novinite precizeaza ca circa un milion de romani si-au petrecut vacanta 2009 in Bulgaria, cel mai important grup de turisti straini sositi in tara vecina. Autoritatile bulgare din domeniul turismului se asteapta ca un numar si mai mare de romani sa viziteze Bulgaria in 2010, lucru care a facut ca agentiile de turism bulgare sa pregateasca pachete destinate special romanilor.


Citeste mai multe despre   
















1269 vizualizari

  • -5 (5 voturi)    
    rusine (Duminică, 4 aprilie 2010, 12:49)

    roman adevarat [anonim]

    Să le fie rușine tuturor ce au plecat la bulgari, faceți-i cu bani pe milogii ăștia și apoi să ne râdă în nas.. Și apoi, sunt Paștile mai frumoase la bulgari decât la noi? Rău am ajuns, mi-e rușine că sunteți români..
    • +4 (4 voturi)    
      :) (Duminică, 4 aprilie 2010, 13:53)

      v [anonim] i-a raspuns lui roman adevarat

      Preturi mai mici, servicii mai bune, fara manelisti, si-n rest... numai de bine!
      Hristots a inviat!
    • +4 (4 voturi)    
      paste fericit (Duminică, 4 aprilie 2010, 13:54)

      Nea Vasile [anonim] i-a raspuns lui roman adevarat

      Sa-ti fie rusine pe banii tai, nu ai lor. Fiecare merge unde doreste de pasti. De cand sarbatoarea asta are o conotatie asa nationalista?
      • +2 (2 voturi)    
        Pastele se petrece in biserica (Duminică, 4 aprilie 2010, 17:17)

        baba [anonim] i-a raspuns lui Nea Vasile

        si atit. titlul corect , 20k ro, in vacanta in bulgaria, nu are legatura cu Pastele.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai grija la mancarea de pasti.... (Duminică, 4 aprilie 2010, 13:57)

      Dani [anonim] i-a raspuns lui roman adevarat

      Cred ca ai avut oua expirate in drobul din statiunile de la noi,ca ai cam luat-o razna.
      Fiecare face ce crede cu banii lui.
      Tie sa-ti fie rusine ca nu stii sa respecti si deciziile altora.
    • +3 (3 voturi)    
      Gresesti (Duminică, 4 aprilie 2010, 14:29)

      martianu [anonim] i-a raspuns lui roman adevarat

      Poate printre cei 20000 de romani ar trebui sa se afle si tot ministeru turismului si toti hotelierii si toata mafia asta din turism sa vada si ei ca nu e nevoie de altceva decat vointa pt un turism de calitate.
    • 0 (0 voturi)    
      roman (Duminică, 4 aprilie 2010, 15:58)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui roman adevarat

      Da , esti un roman adevarat ...si un mare prost!
    • 0 (0 voturi)    
      romanule, (Luni, 5 aprilie 2010, 11:27)

      haril [anonim] i-a raspuns lui roman adevarat

      cauza trebuie cautata in nivelul de intelegere al notiunii "afacere".Adevaratii oameni de afaceri nu pleaca de la ideea imbogatirii peste noapte ci de la patrunderea intr-un mediu de afaceri supus legilor concurentiale.Preturile cerute de statiunile romanesti sunt,de cele mai multe ori,mult mai mari decat cele cerute de firmele de turism straine,care in plus mai ofera si servicii,pe care Romanii nu sunt capabili sa le ofere.Fiul meu a dorit sa faca,in aceasta perioada,o excursie in Romania,darla vederea preturilor cerute de agentiile de turism romanesti si la servicile asigurate pentru aceste preturi,a schimbat locatia aleasa initial,cu una mult mai avantajoasa in insula Creta.Turismul presupune profesionalism.iar Romanii nu sunt pregatiti pentru a oferi ceva in schimbul pretului piparat cerut.Au trecut vremurile cand cuvantul "patriotism" isi gasea semnificatia in "eu imi apar saracia si nevoile si neamul",acest cuvant avand de fapt semnificatia "iubirii de mosie",care nu poate apare decat atunci cand ai ceva personal de aparat,alaturi de altii ,care si ei au ceva propriu de aparat.
  • +5 (5 voturi)    
    @roman adevarat (Duminică, 4 aprilie 2010, 14:07)

    razvan [anonim]

    Din ciclul nu ne vindem tara, nu? Turistul, fie el roman sau alta nationalitate, se orienteaza spre varianta optima pret-calitate. De ce sa platesc dublu pentru conditii mizere si servicii proaste, doar din patriotism?
  • +3 (3 voturi)    
    Bulgaria - Romania 1 - 0 (Duminică, 4 aprilie 2010, 14:20)

    Observator [anonim]

    Pacat ca industria noastra turistica nu a putut evolua in asa fel incat sa fie interesanta pentru turisti. Este inca o mentalitate paguboasa a hotelierilor si autoritatilo deopotriva. Bulgaria, Grecia, Turcia s.a. ne dau din pacate o lectie dura despre cum trebuie sa arate un serviciu turisti. Cred ca noua ar trebuii sa ne fie rusine ca natie ca am ajuns in aceasta situatie deloc placuta. Pacat!
  • -6 (6 voturi)    
    rusine (Duminică, 4 aprilie 2010, 14:27)

    HRO [utilizator]


  • +2 (4 voturi)    
    ... (Duminică, 4 aprilie 2010, 14:33)

    V [anonim]

    udrea, ce faci mami? au plecat puiutii de romani la bulgari in loc sa se duca pe plaiurile romanesti si sa le colinde si sa stea la pret de hotel de 5* intr-o cocioba plina de gandaci si de igrasie....
    sa manance micul dejun la pretul sutei de grame de caviar...?

    nu, se duc la bulgari si stau 3-4zile, serviti impecabil, la preturi decente... normale. ce? la noi nu se poate? de ce nu?
  • +3 (3 voturi)    
    hotelieri romani (Duminică, 4 aprilie 2010, 14:38)

    gigel [anonim]

    cand hotelurile romanesti o sa ofere conditii si preturi ca cele din Bulgaria, atunci vor petrece si romanii sarbatorile in tara. Si la urma urmei fiecare face ce pofteste cu banii lui. Aia cu bani multi nu se duc in Bulgaria nu raman nici in tara, ci pleaca in statiuni de lux pe banii lor si nu le este rusine.