Finlanda, prima tara europeana care a introdus obligativitatea tigarilor ce se sting singure

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 15:18 Actualitate | Internaţional


Autoritatile finlandeze au introdus obligativitatea tigarilor care se sting singure, estimand ca in acest fel vor putea preveni intre 15 si 20 de decese anual, cauzate de incendiile produse de tigarile uitate aprinse. Potrivit site-ului yle.fi, citat de Radio Romania, Finlanda este prima tara din Europa care a impus introducerea obligatorie a tigarilor care se sting singure. Toate celalalte tipuri de tigari au fost interzise incepand cu 1 aprilie.

Fumatul reprezinta cea mai frecventa cauza a incendiilor cu urmari fatale din Finlanda. De cele mai multe ori, victimele arunca tigarile aprinse in cosul de gunoi sau adorm in timp ce fumeaza.

Tigarile care se sting singure sunt concepute in asa fel incat sa se stinga daca fumatorul nu trage din ele la intervale regulate.

Guvernul finlandez a introdus, recent, un pachet de legi dure impotriva fumatului si spera ca in urmatorii 30 de ani, sa elimine aproape complet acest obicei.


Citeste mai multe despre   


















2528 vizualizari

  • -9 (13 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 15:27)

    sandoval [utilizator]

    inseamna ca o sa devina si fumatul asta o arta,O sa se faca si cursuri,urmand sa se fumeze cu metronomul la brau.
  • -4 (14 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 16:10)

    Mihai [anonim]

    In cele din urma ,nu o sa mai avem voie nici sa ascutim un creion...poate il infigem in cineva ;)
    • +6 (8 voturi)    
      Ce preferi... (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 17:33)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Sa traiesti intr-o societate unde toate drogurile sunt interzise sau intr-una unde sunt permise?
      Pt ca la asta o sa se ajunga pana la urma...ori deloc, ori de toate.
      Eu unul as merge pe varianta 2...insa nu pot sa-i condamn pe cei ce doresc sa traiasca intr-o societate sanatoasa.
  • +4 (4 voturi)    
    bravo (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 17:13)

    jos_iliescu [anonim]

    Foarte bine, avem si noi nevoie.
  • +5 (7 voturi)    
    ok, dar... (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 17:27)

    Sakura [utilizator]

    Această măsură va salva multe vieţi ale celor care adorm cu ţigarea în gură (şi a vecinilor lor uneori) dar eu aş merge un pas mai departe: obligativitatea să se vândă doar ţigări care nici nu pot fi aprinse :)
    • +4 (4 voturi)    
      Ceausescu le rezolvase deja (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 19:12)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui Sakura

      Imi amintesc pachetele de chibrituri de pe vremea lui: era o provocare sa aprinzi unul din trei...
  • -5 (9 voturi)    
    "Comunisti" idioti (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 17:44)

    Nefumator [anonim]

    De parca e mai ieftin sa ii lasi pe aia 15 morti in foc sa faca boli cauzate de fumat... Auzi, eradicheaza fumatul... Mai bine ar incerca sa reduca consumul de bauturi alcoolice, ca finlandezii sint sugative....
    • +1 (1 vot)    
      Ai dreptate (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 21:22)

      realistul [anonim] i-a raspuns lui Nefumator

      Finlanda are mai mult procentaj de alcoolici decat orice alta tara occidentala. Sunt turisti de weekend vestiti in Rusia si prin alte tari. Contrabanda cu tigari va inflori.Vor fi mai multe crime intre clanurile de mafioti,la frontiera si pe strada decat victimele fumatului. Cu cat se interzice mai mult un viciu cu atat creste consumul de drog interzis sau mai rau populatia se reprofileaza pe ceva nou mai daunator.Cel mai bine ar fi ca autoritatile sa tina sub control utilizarea unui produs nociv prin educatie,emisiuni TV,tratamente medicale.
      Putin viciu nu strica pentru simplul motiv ca oamenii in cautare de ceva nou abuzeaza. Cafeaua a fost interzisa sute de ani, alcoolul inca mai este interzis si ce folos.
  • 0 (0 voturi)    
    tz, tz, tz... (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 19:52)

    cris [anonim]

    Ca sa mai vanda si ei ceva... Chiar si brichete:)) De ce oare nu se lasa parcursul firesc al lucrurilor?! Oricum suntem prea multi... ( ...si, avem calitati deosebite...)...
  • +3 (5 voturi)    
    Culmea ipocriziei (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 23:00)

    nae [anonim]

    Interzici fumatul dar nu pe cel din ierburi exotice...Nu e ok sa fumezi tigara dar sa tragi pe nas e ok.
    Asa e.Au pierdut 'razboiul impotriva drogurilor' si acu se iau de fumatori,care se supun legilor.
  • +3 (3 voturi)    
    Tigari (Duminică, 4 aprilie 2010, 0:59)

    dondan [anonim]

    Legi dure impotriva fumatului dar cu alcoolul vad ca nu au treaba ca acolo nu fac statistici.
    Cate crime abuzuri in familie si societate din cauza consumului exagerat de alcool.
    Le-as propune sa puna in circulatie de exemplu sticla de vodca care nu se poate deschide, sa poata numa sa isi beleasca ochii la ea.
  • 0 (0 voturi)    
    Astept cu interes... (Duminică, 4 aprilie 2010, 6:55)

    Loerincz [utilizator]

    legea prin care va impune obligativitatea comercializarii tigarilor care nu se aprind!

    Cel putin am sansa sa traiesc intr-o tara unde fumatul in locurile publice ese interzis!
    • -1 (1 vot)    
      felicitari (Luni, 5 aprilie 2010, 12:56)

      V [anonim] i-a raspuns lui Loerincz

      Si ai grija cum te descurci pe acolo, sa nu care cumva sa te intorci in romania.
  • +1 (1 vot)    
    Cetateanul Ideal (Duminică, 4 aprilie 2010, 11:25)

    Munceste si crapa [anonim]

    O fosta Prim-Ministru finlandez povestea cum e cetateanul ideal din punct de vedere al statului . Ei bine , acesta munceste , plateste taxe , bea si fumeaza astfel incat plateste accize , face boli cardio-vasculare si moare la putini ani dupa pensionare . Chestia asta cu tigara care se autostinge dovedeste ca incendiile sunt costisitoare pentru stat .
  • -1 (1 vot)    
    Vad ca multi "cunosc" realitatea finlandeza (Duminică, 4 aprilie 2010, 13:09)

    suomiro [anonim]

    ... si se dau mari in comentarii legate de consumul de alcool in Finlanda. Dar nu zice nimeni ca alcoolul s-a scumpit constant in ultimii ani, incat si o sticla de vin e aproape un lux.
    Si oricum, de ce incercati sa deviati de la problema. Mi se pare normal ca o societate sa incerce sa eradicheze consumul de tigari, pentru ca ii afecteaza nu numai pe fumatori, ci, mai ales, pe nefumatori! Nemaivorbind de copii.
    • 0 (0 voturi)    
      asa (Luni, 5 aprilie 2010, 22:37)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui suomiro

      asa, si ia spune-mi cu ce si unde te deranjeaza un fumator in finlanda? afara in aer liber? in spatiile special amenajate pt. fumatori? treaba asta cu tigarile ce se sting singure e tare de tot :)) deh, poate mai ies niste bani si le majoreaza subventiile la alcoolici :))