Satana se afla in spatele atacurilor mediatice la adresa Papei - exorcistul sef al Vaticanului

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 2 aprilie 2010, 12:02 Actualitate | Internaţional


Exorcistul sef al Vaticanului, parintele Gabriele Amorth, sustine ca Satana se afla in spatele atacurilor mediatice pe tema pedofiliei impotriva Papei Benedict al XVI-lea, in special cele publicate de New York Times, relateaza Catholic News Agency.

Cotidianul american a scris recent ca Papa Benedict al XVI-lea nu a luat masuri impotriva unui preot american care a molestat pana la 200 de copii, desi stia cazul acestuia. New York Times a intrat in posesia unei corespondente intre preotul acuzat, Lawrence C. Murphy, care lucra la o scoala pentru copii surzi din Wisconsin, si pe atunci cardinalul Joseph Ratzinger, astazi Papa Benedict al XVI-lea.

Parintele Gabriele Amorth, in varsta de 85 de ani, crede insa ca Dracul se afla in spatele “atacurilor recente la adresa Papei Benedict al XVI-lea pe tema cazurilor de pedofilie".

"Nu este nicio indoiala in aceasta privinta. Pentru ca este un papa minunat si un succesor demn al lui Ioan Paul al II-lea, este clar ca diavolul doreste sa se 'agate' de el".

Parintele Amorth a adaugat ca in cazurile de abuzuri sexuale comise de unii membri ai clerului diavolul "foloseste" acesti preoti pentru a arunca vina asupra intregii Biserici: "Diavolul vrea moartea Bisericii pentru ca ea este mama tuturor sfintirilor".

"El lupta impotriva Bisericii prin oameni ai Bisericii, dar nu poate face nimic Bisericii".

Exorcistul a explicat ca Satana ispiteste si oamenii sfinti "si nu ar trebui sa fim surprinsi daca si preotii cad in ispita. Si ei traiesc in aceasta lume si pot cadea ca orice alt om".


Citeste mai multe despre   


















2826 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    Fiti amabili... (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:15)

    Vizitiul [utilizator]

    Flacara violet o avea vreo vina?

    Oricum, faptul ca se incearca justificarea abuzurilor prin bau-bau, e rusine mare.
    • -5 (11 voturi)    
      becali (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:45)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      asta e o afirmatie demna de becali !
    • +2 (4 voturi)    
      Zarafii, dupa 2000 de ani (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:18)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Intre altele, exorcistul sef se referea la autorul atacului mediatic din New York Times, Laurie Goodstein, un nume cunoscut pentru promovarea de atitudini anti-catolice (si anti-crestine in general), in special pe piata media din America.
      • 0 (2 voturi)    
        traiasca miscarea ateista (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 8:41)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

        din america!
        Era nevoie si acolo de acesti minunati oameni care sa raspandeasca vocea calma a ratiunii!
    • +1 (3 voturi)    
      mai, tare e satana asta (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 17:34)

      visio [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      acum serios vorbind: pe cine mai prosteste Biserica? nu de alt adar noi suntem cu internetul, cosmos, etc...a prostit masele mai bine de 5000 ani...acum sa se ia de mana cu satana si sa faca o miuta ceva prin vreun desert oarecare...mai interesante decat ce spune biserica sunt emisiunile de pe Discovery...si mai utile...
  • +9 (15 voturi)    
    Daca Satana ispiteste si oamenii sfinti (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:18)

    marius [anonim]

    de unde stiu ca acel om sfant mai propavaduiese cuvantul Domnului. Nu ar trebui sa ma asigur ca nu ii mai dau ocazia sa vorbeasca maselor pentru ca ar putea sa transmita mesajul Satanei si nu al Domnului? Si nu ar trebui atunci macar sa dau afara un om sfant care a molestat 200 de copii? De ce nu s-a facut asa ceva? Poate pentru ca Satana l-a ispitit chiar si pe omul cel mai sfant? Pai si atunci ce incredere sa mai am in papalitate?

    Moamaaa ce rationament finutz am facut! Personal i-as lua pe toti oamenii astia "sfinti" si i-as pune la munca pamantului si cresterea vitelor. Ca asa au inceput si Cain si Abel si nu aveau nici o greata sa il venereze pre Domnul in continuare....
  • +14 (18 voturi)    
    satana ispiteste (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:19)

    MirceaA [utilizator]

    stim ca ispiteste, dar cei care cad in ispita pedofiliei trebuie sa faca puscarie, nu sa fie aparati si ascunsi de ajutoarele satanei.
    • +3 (5 voturi)    
      cei ce fac pedofilie trebuie spanzurati (Vineri, 2 aprilie 2010, 17:52)

      georgik [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      sau castrati alta data sa nu mai faca , nu putem avea o atitudine toleranta fata de aceste specimene
      • +1 (3 voturi)    
        desi pare ca subliniez evidenta (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 8:44)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui georgik

        SATANA NU EXISTA! Exista insa violatori si pedofili...
  • +15 (15 voturi)    
    se poate (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:26)

    cet23 [anonim]

    Se poate sa fie asa, dar pe viitor asemenea probleme sa nu mai existe! Iar daca totusi mai apar, sa fie starpite din fasa iar cel care le-a creat sa "zboare" urgent din structurile bisericesti, urmatoarea "escala" facand-o in justitie.
    Asemnea pedofili fac de doua ori rau! Odata victimelor, si a doua oare Bisericii. In zadar sunt 100 de preoti care sunt impecabili, daca apare unul care e pedofil. Arunca cu noroi in Biserica la greu!
    Asa ca, ar trebuie, ca sa-l citez pe fostul primar al New York-ului, "toleranta zero". Si cred ca asa si va fi.
    Nu conteaza ca vorbim de biserica catolica, ortodoxa sau mai stiu eu care: oamenii au mari pretentii morale de la oamenii ei! Si pe buna dreptate.
  • +10 (18 voturi)    
    O scuza comoda (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:28)

    Jizas [anonim]

    Satan a fost inventat de preoti si biserica pentru a motiva o gramada de porcarii ce ei le comit sau pentru a acuza oameni nevinovati de lucruri ce ei nu le puteau comite. Adevaratul Satan ranjeste in inima religiei, ce de altfel este opusul credintei, un mijloc de a subjuga mental oamenii si de a-i retine de la a fi liberi, de la a-si cere egalitatea sau a-si demonstra superioritatea in fata celor ce mosteneau puterea pe lant ereditar.
  • +9 (17 voturi)    
    diavolul (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:31)

    srt [utilizator]

    "diavolul "foloseste" acesti preoti pentru a arunca vina asupra intregii Biserici"

    Adicatelea biserica care prefera sa ascunda gunoiul sub pres in loc sa ia atitudine? Biserica care sonsidera "pacat" daca un copil povesteste cuiva faptul ca popa l-a abuzat si nu abuzul in sine?

    In cazul asta nu pot decat sa fiu avocatul diavolului.
  • +1 (3 voturi)    
    acu' nu stiu ce sa zic (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:16)

    ego sum [utilizator]

    dar ma gandesc ca n-ar fi rau sa stea Satana la spatele preotilor (si nu numai preotilor) pedofili ... si sa-si faca treaba ... temeinic ...
    cred ca pana sa ne trezim noi sa dam cu justitia in nemernicii asta sa ne bazam pe "al cu coarne" sa le-o traga bine, sa vedem - le place?
    • +1 (3 voturi)    
      problema (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:30)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui ego sum

      sigur le-ar placea
    • +1 (3 voturi)    
      n-as baga mana-n foc dar (Vineri, 2 aprilie 2010, 22:46)

      Rafael Che Guevara [utilizator] i-a raspuns lui ego sum

      S-ar putea sa le chiar placa.
  • +5 (5 voturi)    
    Totusi ... (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:53)

    Daniel [anonim]

    ... Nimeni nu ia la rost faimoasa justitie americana? In definitiv EI trebuiau sa-l prinda si sa-l judece pe popa ala daca s-a dat la 200 de copii.

    Oricum, mi se pare straniu ... 200? Va dati seama ce inseamna 200? Mai bine de jumate de an in fiecare zi altul ... Sau unu' pe saptamana timp de patru ani!!! Sau unu' pe luna timp de aproape 20 de ani ... Alegeti voi ...
    • -1 (3 voturi)    
      biserica (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:08)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Biserica ascundea cazurile si nu le deferea justitiei. Popa era doar transferat in alt oras unde gasea noi victime.
  • +4 (12 voturi)    
    Abracadabra! (Vineri, 2 aprilie 2010, 14:04)

    Duras [utilizator]

    Buhuhuuuu, abracadabra!

    Exista bine si rau, criterii slefuite de milenii de civilizatie umana, ele au fost preluate de biserica, reeditate si distribuite ca fiind emanatii proprii...
    Se cheama monoteism, dar va inchinati la toti sfintii, mult mai multi decat toti zeii Olimpului :))

    Este cea mai mare organizatie de tip mafiot, care ne manipuleaza din scoala, controleaza politica, acumuleaza mari averi si cred ca pot face orice fara sa fie pedepsiti.

    Explicatiile astea cu satana sunt demne de Harry Potter :))... Ce interpretari halucinante, de fapt orice poate fi explicat prin prezenta satanei...

    "Lasati copiii sa vina la mine!"... nu-i asa?
    • -1 (3 voturi)    
      100% de acord (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 8:48)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Duras

      Nu exista satana sa dumnezeu dar exista muuuulti fraieri!
  • +1 (11 voturi)    
    Satana cu sutana... (Vineri, 2 aprilie 2010, 14:34)

    A.Corneliu [utilizator]

    ...si un vocabular demn de evul mediu:
    "Exorcistul sef al Vaticanului"
    "Satana ispiteste si oamenii sfinti"
    "Dracul se afla in spatele “atacurilor recente la adresa Papei Benedict al XVI-lea pe tema cazurilor de pedofilie"."

    Deci rai nu sunt pedofilii, rai nu sunt cei care au ascuns totul.
    Rai sunt cei care au scos mizeria la lumina zilei!
    Frumoase principii morale...
  • -1 (7 voturi)    
    Date statistice - ONU (Vineri, 2 aprilie 2010, 14:44)

    Ionel [anonim]

    Conform statisticilor ONU 200 000 000 (200 milioane) de copii sunt molestati anual in lume iar in cadrul bisericilor au fost 3000 de cazuri in ultimii 50 de ani .

    Deci, pt 1 copil molestat in biserica 6 600 000 de copii sunt molestatio in lume pe an.

    Raportul e 1 / 6 600 000. Deci unde satana mai frumosilor.
    • -2 (6 voturi)    
      fals (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:06)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Ionel

      Asta sa o crezi tu ca au fost doar 3000 de cazuri. De vreo 2 saptamani de cand biserica catolica a lansat o linie telefonica pentru asemenea cazuri au primit deja cateva mii de telefoane. Si tot continua.

      Cati copii au fost molestati si au purtat apoi povara asta toata viata.
  • +1 (5 voturi)    
    Nici pomeneala (Vineri, 2 aprilie 2010, 14:44)

    Bogdan [anonim]

    N au nevoie de Satana cand au atatia preoti care profaneaza baieti de cor de pan la 16 anisori, Satana sta in umbra si aplauda, trimite medalii si aprinde torte pentru noi veniti
  • 0 (2 voturi)    
    Exorcistul sef al Vaticanului (Vineri, 2 aprilie 2010, 15:20)

    Andrei [anonim]

    Daca mergem sa investigam articolul citat din Catholic News Agency si despre parintele Amorf descoperim ca acesta este un exorcist catolic din dieceza de Roma. Sigur ca articolul trebuie sa apara ca prezentand o pozitie oficiala a Vaticanului, altfel nu are nici un haz. Cred ca de fapt functia de "exorcist sef" nici nu exista.
    • 0 (2 voturi)    
      hahaha ! (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 13:43)

      exorcistul hotnews [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      e un trend pe care hotnews nu putea sa'l scape. mai ales daca vine dela ny times. :-))
      ny times nici macar nu'i ateist.
      de bisericile si cultele neoprotestante, din sua, unde sunt multe nereguii, unele din ele fiind srl-uri de afaceri in numele Domnului.
      n'are balls sa se ia de mormoni, de baptisti.
      catolicii sunt calul lor de bataie. nu stiu daca e ateism sau o influenta a evreilor care conduc ziarul asta de stanga...
  • -1 (5 voturi)    
    :) (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:42)

    ion voicu [anonim]

    iata unul dintre dezavantajele contactului prea intim cu biserica din frageda pruncie.
    copii nu merg de la sine la biserica si nici nu devin din proprie initiativa copii de cor.
  • 0 (4 voturi)    
    Vai, dar va jur ca nu stiu nimic.... (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:45)

    Sarsaila [anonim]

    ...
  • -1 (5 voturi)    
    Cine e Satana asta? (Vineri, 2 aprilie 2010, 18:42)

    toro [utilizator]

    Pare un tip de treaba. Are cineva id-ul de mess?
  • -2 (4 voturi)    
    Penibil (Vineri, 2 aprilie 2010, 19:07)

    Gigel [anonim]

    Mai bine tacea decat sa faca si mai rau de ras institutia din care face parte....
  • +1 (1 vot)    
    PAPA (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 15:03)

    marius [anonim]

    asa cum marii preoti l-au condamnat la moarte pe Mantuitorul Isus tot asa si in zilele noastre "marii", "sfintii", "preasfintii" preoti tot ei fac regula si influenteaza lumea. Oameni buni puneti mana si cititi Noul Testament si nu va mai lasati influentati de preoti. Asculta-ti ce spune Isus nu ce spun preoti
    • 0 (2 voturi)    
      Fals, Marius! (Duminică, 4 aprilie 2010, 14:18)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Isus a fost condamnat si rastignit de catre autoritatile imperiului Roman care stapaneau in mod absolut la vremea aceea in Iudeea antica si nu de catre preoti care n-aveau nicio autoritate administrativa sau juridica.
      Autoritatile iudeilor pe vremea aceea ajunsesera sa aibe mei putine atributii decat o primarie sateasca.
      Dealtfel rastignirea, aceasta executie barbara specifica Imperiului Roman, n-a fost niciodata folosita de iudei. Soldatii care apar un Noul Testament si in picturile din biserici torturindu-l pe Isus si rastignindu-l sunt exclusiv soldati romani actionand in slujba si sub ordinele Imperiului.
      E bine sa fie stiute aceste fapte istorice.