Armata israeliana raspunde tirurilor de rachete palestiniene cu lovituri aeriene. Trei copii au fost raniti in Fasia Gaza

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 2 aprilie 2010, 11:25 Actualitate | Internaţional


Avioane israeliene de vanatoare F16 au efectuat sase raiduri in Fasia Gaza, in noaptea de joi spre vineri, ranind trei copii, ca raspuns la tirurile de rachete lansate impotriva statului evreu in ultimele zile, anunta AFP, care citeaza surse medicale si din fortele de securitate islamiste Hamas, care controleaza acest teritoriu palestinian.

Trei copii, in varsta de doi, patru si, respectiv, 11 ani, au fost raniti de cioburi, in urma exploziilor, la Sabra, a precizat Moawiya Hassanein, seful serviciilor de urgenta palestiniene din Gaza.

Ieri, aproape de miezul noptii, o racheta lansata din Fasia Gaza a aterizat in regiunea israeliana Ashkelon (sud), provocand pagube materiale, dar fara sa faca nicio victima, potrivit armatei israeliene.

Miercuri seara, combatantii israelieni au lansat o alta racheta in sudul Israelului.

Grupurile armate palestiniene din Gaza au multiplicat atacurile cu rachete in ultimele saptamani, unul dintre ele ucigand un muncitor thailandez dintr-un kibut (sat colectivist) din sudul Israelului.

Armata israeliana raspunde sistematic tirurilor de rachete palestiniene, in general prin lovituri aeriene.

Peste 40 de rachete si obuze de mortier au cazut in Israel de la inceputul anului, dintre care 20 doar in luna martie, potrivit unui bilant al armatei israeliene publicat joi.

Fasia Gaza inregistreaza in aceasta perioada cel mai serios reviriment al violentelor de la ofensiva devastatoare a armatei israeliene din urma cu 14 luni, soldata cu peste 1.400 de victime in randul palestinienilor.

Ciocniri violente au avut loc week-end-ul trecut in apropiere de Khan Younes, soldate cu decesul a doi militari israelieni si a doi palestinieni.

Marti, un adolescent de 15 ani a fost ucis si alti 10 raniti de tiruri israeliene in Gaza.


Citeste mai multe despre   


















755 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    Tipic! (Vineri, 2 aprilie 2010, 14:43)

    gigi [anonim]

    Avioane ale armatei bombardeaza nediscriminatoriu civili. Daca asta nu e definitia genocidului, atunci care e??
    Si ONU tace, tace complice.

    Si ”voluntarii” care coloreaza in roz imaginea Isrealuui in exterior vor sari sa spuna ca Isrealul e nevinovat, ca acei copii erau teroristi, ca arabii sunt rai si terorist samd.
    Sa-i vedem la lucru:
    • 0 (8 voturi)    
      re: (Vineri, 2 aprilie 2010, 15:11)

      sandoval [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      uite-te si vezi ce sursa citeaza AFP! Mereu esti primul aici sa dai verdicte.
      • 0 (8 voturi)    
        problema este ca Israelul nu vrea pacea (Vineri, 2 aprilie 2010, 17:59)

        georgik [anonim] i-a raspuns lui sandoval

        si continua sa colonizeze teritoriile palestiniene in ciuda avertismentelor date de SUA, UE, ONU
        • 0 (0 voturi)    
          tupeu (Luni, 5 aprilie 2010, 6:10)

          Demigod [utilizator] i-a raspuns lui georgik

          1. Astia fac ce vor.
          2. Pacea e neprofitabila. Daca e liniste si pace, la tot universul ii se rupe erectilul de Israel, si prin asta pierd publicitate, ceea ce ar putea fi nasol, mai ales ca e un stat parazitar dependent de mega-fondurile din SUA.
    • +3 (11 voturi)    
      Nici vorba !!!.... (Vineri, 2 aprilie 2010, 15:33)

      Vival [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      ...cum am putea spune ca arabii din Gaza sunt rai ?!!!.. ei nu lansat decit niste inocente rachete spre Israel, care rachete au mai facut uneori si victime.
      Dupa tine, era de asteptat sa li se riposteze cu flori .....
      • 0 (8 voturi)    
        care rachete? care victime? (Vineri, 2 aprilie 2010, 17:57)

        matei [anonim] i-a raspuns lui Vival

        rachetele palestinienilor facute empiric in curtea casei nu au facut mai mult de 10 victime in ultimii 10 ani pe cand cele israeliene au facut 1400 de victime numai anul trecut.
        • +1 (1 vot)    
          Matei, (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 9:27)

          haril [anonim] i-a raspuns lui matei

          care rachete,care tehnologie empirica?Inseamna ca nu cunosti legile de faci asemenea afirmatii.In cazul de fata conteaza mai putin numarul de victime,care orisicum sunt mult mai multe de 10 ci problema este tentativa de ucidere a populatiei civile israeliene,actiune ce a culminat cu ucideri si mutilari de civili de toate varstele(inclusiv copii).Tu faci abstractie de faptul ca teroruistii folosesc mijloaca de vizare a tintelor perfectionate utilizand satelitii(ceva de tip GPS),deci rudimentara este gandirea lor si nu armamentele utilizate.Faptul ca numarul de victime civile israeliene a fost mai mic,dovedeste grija Israelului pentru apararea populatiei.Grija HAMAS a fost de asi transforma poporul in scut uman.
    • +2 (8 voturi)    
      citeste tot (Vineri, 2 aprilie 2010, 15:42)

      unu_de_aiurea [anonim] i-a raspuns lui gigi

      partea asta nu ai citit-o ?:
      "Grupurile armate palestiniene din Gaza au multiplicat atacurile cu rachete in ultimele saptamani, unul dintre ele ucigand un muncitor thailandez dintr-un kibut (sat colectivist) din sudul Israelului."
      • +4 (8 voturi)    
        ba da, a citit (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:09)

        hm [anonim] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

        doar ca, asa cum moralistii romani spuneau in legatura cu terorismul cecen in Rusia, acela are o cauza - si anume comportamentul rusilor fata de poporul cecen. iar ca sa nu sustii terorismul de stat al Rusiei fata de ceceni, de pilda, emigrezi si te duci intr-o tara care nu asupreste pe altii. - mentionez ca tot ce am spus mai sus este luat din comentarii facute de alti cititori hotnews la articolele despre atentatele din Moscova de saptamana aceasta. luati si aplicati la situatia Israel vs. palestinieni, si se va potrivi perfect.
        pentru a sanctiona comportamentul deseori criminal al Israelului exista diferite tipuri de boicot - nu cumperi produse facute in/ de catre israel sau coloniile sale, nu te duci acolo ca sa le incurajezi turismul etc. si, evident, nu te duci la munca acolo.
        ramane, evident, situatia celor mult prea saraci pentru a-si permite atitudini morale sau cultura. nu toti rusii pot avea atitutdini civice, pentru ca multi sunt probabil la limita subzistentei. la fel, un muncitor thailandez probabil ca ar face orice ca sa isi intretina familia. si asa ajungem la cinicul termen de "victime colaterale" - pentru care, insa, statul (fie el Rusia, Israel, SUA, Turcia sau alti barosani) este intotdeauna mai vinovat decat cei ce se revolta impotriva lui. pentru ca statul, spre deosebire de amaratii ceceni, de pilda, isi permite si atitudini moraliste, si discursuri "juste", isi permite chiar si sa dea cu tifla propriilor cetateni si sa le impuna propriile teorii.
        • -1 (9 voturi)    
          re: (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:29)

          sandoval [utilizator] i-a raspuns lui hm

          Daca o sa incepem sa boicotam Israel, cred ca o sa fim nevoiti sa renuntam la mult confort, medicina o sa aiba ceva dificultati,avand in vedere numeroasele tehnologii dezvoltate de Israel,in multe domenii si de care noi,toti,ne folosim acum.
          "statul (fie el Rusia, Israel, SUA, Turcia sau alti barosani) este intotdeauna mai vinovat decat cei ce se revolta impotriva lui. pentru ca statul, spre deosebire de amaratii ceceni, de pilda, isi permite si atitudini moraliste, si discursuri "juste", isi permite chiar si sa dea cu tifla propriilor cetateni si sa le impuna propriile teorii. "...in cazul de fatza,adica la conflictul din Orientul Mijlociu,tind sa dau credit celor care au construit ceva,au adus un plus,decat celor care iti amintesc numai de distrugere. Restul e can-can.
          • +2 (4 voturi)    
            civilizatia nu rezida in bogatie (Vineri, 2 aprilie 2010, 20:33)

            hm [anonim] i-a raspuns lui sandoval

            ce "aminteste numai de distrugere", sange si groaza? - operation cast lead.
            cei care "au construit ceva"? - cred ca este de la sine inteles ca adevaratele constructii sunt in sfera umanitatii si a iubirii, iar nu a obiectelor materiale. sunt sigura ca pentru oamenii adevarati inca sunt mai importante solidaritatea, altruismul, mila si abnegatia, iar nu ariditatea sufleteasca ce se inconjoara de ziduri si bombardiere.
            • +1 (3 voturi)    
              re: (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 1:24)

              sandoval [utilizator] i-a raspuns lui hm

              De acord cu tine pe alocuri.Dar adu-mi argumete pro in ceea ce priveste asa zisa civilizatie a palestienilor,altruismul lor,mila,solidaritatea( nu-mi zice ca au cunostinte de asa ceva).
              • 0 (0 voturi)    
                pentru asta va trebui sa mergeti la ei sa aflati (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 6:43)

                hm [anonim] i-a raspuns lui sandoval

                sociologia se face pe teren.
                nu e dreptul meu sa argumentez umanitatea unor oameni. tot ce pot sa constat e inumanitatea si artificialitatea, atunci cand ele sunt frapante.
      • +1 (7 voturi)    
        Contextuality - numele tau sigur nu este romanesc! (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:23)

        ... [anonim] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

        e un razboi, normal ca si palestinienii trimit rachete.
        aveti alte idei pentru ducerea unei lupte de eliberare? (adevarul e ca sunt si alte idei :D - una extrem de eficienta este cea a razboiului de imagine, pe care palestinienii au inceput sa-l duca, si, se pare, au sanse)
        • -3 (7 voturi)    
          re: (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:48)

          sandoval [utilizator] i-a raspuns lui ...

          Razboi de eliberare? Ce sa elibereze? Palestina ,nici pana sa revina israelienii in locurile alea,nu a functionat niciodata ca independent,nu are identitate.Mai puneti mana pe o carte de istorie si nu mai trageti concluzii numai pe baza comunicatelor date de teroristii Hamas.Traim intr-o comedie de proportii,atat in tara,cat si ceea ce priveste acest conflict.Noua nu ne place coruptia,dar cand e arestat unul,iasa cu miile in strada,sa ceara eliberarea.O lume intreaga condamna terorismul,dar ca e vorba de teroristi,le acordam circumstante atenuante.Avem principii solide,ce mai...
        • 0 (0 voturi)    
          am dubii... (Luni, 5 aprilie 2010, 6:16)

          Demigod [utilizator] i-a raspuns lui ...

          Nu cred ca le trimit ei. Sunt bune ca sa justifici un razboi, un bombardament, o invazie... si se potriveste perfect cu interesele israelului.

          Daca chiar ar vrea razboi, ar folosi alte mijloace mai eficiente. Cand eram mic, am trimis si eu rachete. Cred ca erau la fel de devastatoare. Dovada e bilantul victimelor si modul in care acele rachete nu ating niciodata vre-o tinta...
    • -2 (4 voturi)    
      Nu Gigi... (Vineri, 2 aprilie 2010, 22:04)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      ...poate ai fi vrut sa le arunce bomboane dupa ceeace fac tot timpul fiarele arabesti.
    • +2 (2 voturi)    
      Gigi, (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 9:12)

      haril [anonim] i-a raspuns lui gigi

      nu mai incerca sa denaturezi adevarul.Chiar si in articol s-a strecurat o eroare de tiparire in fraza "miercuri seara,combatanti israelieni au lansat o racheta in sudul Israelului".De ce nu spui Gigele, ca rachetele palestiniene sunt lansate de acestia spre localitatile israeliene din sudul Israelului,sunt incarcate cu acadele si bomboane de ciocolata,total inofensive pentru copiii israelieni,dar armata israeliana nu intelege gestul umanitar palestinian si lanseaza atacuri aeriene impotriva fabricilor si depozitelor de rachete deja umplute cu dulciuri de tot felul.Ma mir ca ti-a scapat amanuntul nesemnificativ,ca cei doi copii au capatat rani usoare de la cioburile fabricilor bombardate.Deci nu copiii palestinieni se aflau in vizorul rachetelor israeliene.
  • +1 (7 voturi)    
    tiruri... (Vineri, 2 aprilie 2010, 15:04)

    hm [anonim]

    eu inteleg ca e vorba de tiruri israeliene, nu palestiniene.
    daca de la inceputul anului palestinienii au trimis 40 de rachete si obuze, asta poate fi considerat un tir numai de o vietate pentru care lunile trec ca si minutele. de altfel, nici nu-si permit palestinienii sa traga "tiruri de rachete", in primul rand ca n-au de unde, iar in al doilea ca israelienii, pastrand "regula de aur" de 1000/1 ar riposta probabil cu miliarde de bombe. dar chiar atatea nici ei n-au de unde :D
    • 0 (8 voturi)    
      re: (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:33)

      sandoval [utilizator] i-a raspuns lui hm

      Intotdeauna bagatelizam actiunile palestinienilor.
    • +2 (2 voturi)    
      hm, (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 9:45)

      haril [anonim] i-a raspuns lui hm

      tu intelegi cea ce iti convine tie,unde nu poate intra un tir cu rachete qassam,ghidat prin satelit si care,cu toate mijloacele tehnice utilizate,nu poate sa provoace multe victime israeliene ci,de obicei, pagube materiale si oameni bolnavi de frica,care sunt,conform tuturor regulilor,oameni raniti si mutilati nervos.Faptul ca nr. de victime este mult mai mic decat ar dori palestinienii,se datoreaza faptului ca Israelul isi protejeaza populatia prin construirea de adaposturi si prin alarmarea executata cu 15 secunde inainte de caderea rachetelor.HAMAS procedeaza tocmai pentru ca numarul de victime palestiniene sa fie cat mai mare,uneori ucigandu-si populatia,pentru a obtine acea reactie internationala impotriva Israelului adus in situatia de a se apara.Vezi palestinienii raniti impiedicati de HAMAS sa intre in Egipt pentru prim ajutor.
      • 0 (0 voturi)    
        techno- babble (Luni, 5 aprilie 2010, 6:18)

        Demigod [utilizator] i-a raspuns lui haril

        Rachetele alea sunt ceva ce construiai tu cand erai pionier. Ce sateliti, ce quassam, ce? Sunt un fel de catapulte moderne, si atata tot.

        Iar in ce priveste faptul ca, tu sustii ca palestina (Hamas) isi omoara populatia ca sa fie bagata in seama, esti mai dus cu pluta, si mai zionist decat prevad normele bunului simt.
  • +2 (4 voturi)    
    m-au dezamagit (Vineri, 2 aprilie 2010, 18:38)

    smen [anonim]

    bravii soldati ai lui yahve,si io care credeam ca au reusit sa-i si omoare nu doar sa ii raneasca pe acei pui de palestinieni,deja imi pierd increderea in armata lui dumnezeu,e ceva putred
  • +1 (3 voturi)    
    sa fim seriosi (Vineri, 2 aprilie 2010, 23:42)

    nicu)_grasu [anonim]

    Chiar credeti?Voi va auziti manipulatorilor?Tiruri de rachete palestiniene?Ha ha ha
    Ii omoara pe saracii arabi in ghetoul din fasia gaza care e cat juma de judet...dar in care locuiesc 3 milioane de oameni.... Chiar nu va dati seama ca e imposibil sa bombardeze arabii?...
    Tot ce vor evreii e sa plece mai repede arabii sa isi faca manariile...
    • +2 (2 voturi)    
      Grasule, (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 9:58)

      haril [anonim] i-a raspuns lui nicu)_grasu

      du-te omule la medic,ca ti s-a asezat prea multa grasime ranceda pe creier si gandirea nu mai poate traversa stratul de grasime.Nimeni nu i-a inghesuit pe cei 1,5 milioane de palestinieni intr-un spatiu atat de redus ci ei insisi au dorit sa produca mult mai multi copii,decat pot si vor casa-i hraneasca si sa le ofere o sansa in viata.In lumea animala functioneaza o lege,care asigura existenta normala a vietuitoarelor,lege numita a"selectiei naturale".Daca palestinienii doresc sa se cheme oameni,vor trebui sa -si comande natalitatea in functie de posibilitatile, detinute de teritoriul ocupat ,pentru asigurarea hranei acestora.Daca refuza sa faca aceasta programare familiala,atunci vor avea soarta vietuitoarelor obisnuite,a caror natalitate este controlata prin selectie naturala.
    • +2 (2 voturi)    
      Draga Grasule... (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 11:37)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui nicu)_grasu

      ...nu stiu cum se face ca in opinia ta ca si in opinia multor preacinstiti forumisti, orice lovitura indreptata impotriva Israelului este trecuta cu vederea, ba chiar binevenita, in timp ce replicile sale sunt de condamnat. E o logica ce pune la indoiala judecata dreapta a celor ce o posteaza.
      Cum te-ai simti daca, locuind sa zicem la Oradea, bunii tai vecini unguri te-ar teroriza zilnic cu cateva proiectile lansate de ei chiar din inima satelor limitrofe de peste frontiera si ar declara in mod deschis si tot zilnic ca telul lor final este distrugerea Romaniei?
      Cam asa se intampla acolo.
      "Saracii" din Gaza de care vorbesti (sunt numai 1,2 milioane) primesc 80% din energia electrica din Israel, pe gratis, o parte din apa, sute de camioane zilnic cu aprovizionare curenta, tot din Israel, iar prin granita cu Egiptul, prin sutele de tunele subterane aduc o cantitate inimaginabila de produse, multe din ele chiar greu de gasit in Romania. Bineinteles ca isi aduc si o cantitate impresionanta de armament cu care blagoslovesc localitatile israeliene apropiate.
      Ca sa nu mai vorbim de pomenile banesti uriase, infuzia de ajutoare, miliarde pe an, primita de la bogatele tari arabe, ONU si chiar in mod absurd din Israel (50 milioane $ pe luna!
      Nimeni nu vrea ca arabii sa plece din Gaza. Regiunea este de fapt de sine statatoare, ne mai fiind ocupata de cativa ani buni. Dar fiind condusa de o administratie de teroristi, nu se dezvolta in directie productiva, ci produce terorism, iar consecintele situatiei cei de acolo le-au simtit din plin, dat se pare ca n-au invatat lectia.
      Probabil ca toate acestea sunt noutati pentru tine si nu le vei digera cu usurinta. Dar acestea sunt faptele, chiar daca ideologia unora nu le poate accepta.