Presedintele Chinei l-a avertizat pe Barack Obama, intr-o convorbire telefonica nocturna, sa aiba grija la subiecte precum Tibet sau Taiwan

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 2 aprilie 2010, 8:55 Actualitate | Internaţional


Presedintele chinez Hu Jintao i-a transmis presedintelui american Barack Obama, in cadrul unei convorbiri telefonice care a avut loc in timpul noptii, ca este nevoie de relatii "sanatoase si stabile" intre China si SUA. Apelul liderului de la Beijing a fost lansat pe fondul unor tensiuni tot mai mari intre cele doua tari, legate de Tibet, de vanzarea de arme americane catre Taiwan si de o serie de litigii comerciale, a anuntat ministrul chinez de Externe, citat de AFP.   

Hu Jintao i-a spus lui Barack Obama ca ambele parti ar trebui "sa isi respecte interesele si preocuparile importante si ca ar trebui sa isi gestioneze in mod corespunzator diferentele si problemele sensibile", dar si sa depuna "eforturi sustinute de cooperare". Cu toate acestea, presedintele Chinei l-a avertizat pe liderul de la Casa Alba sa puna capat declaratiilor in ceea ce priveste situatia Tibetului sau in problema din Taiwan, porivit declaratiei publicate pe site-ul ministerului chinez de Externe.

"Hu Jintao a subliniat ca problemele din Taiwan si Tibet privesc suveranitatea Chinei, integritatea teritoriala si interesele principale ale Chinei, iar un comportament adecvat in aceste probleme reprezinta cheia pentru asigurarea unor relatii sanatoase si stabile intre SUA si China", se arata in declaratia oficiala.

Barack Obama a starnit mania Chinei in luna ianuarie, cand a anuntat ca Statele Unite ale Americii vor continua vanzarile de armament catre Taiwan, dar si dupa ce s-a intalnit cu liderul spiritual al Tibetului, Dalai Lama, la Washington.  


Citeste mai multe despre   
















2085 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    dati de munca la oameni (Vineri, 2 aprilie 2010, 9:29)

    eunuamid [utilizator]

    angajati soldati din toata lumea si invadati china!
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:55)

      Luci [anonim] i-a raspuns lui eunuamid

      Ai mare dreptate.... iar americanii sunt cei buni care ajuta omenirea.
  • 0 (2 voturi)    
    ? (Vineri, 2 aprilie 2010, 10:20)

    fane [anonim]

    in timpul noptii pentru cine? Pt. chinez, pt. american sau pt. noi ?
    • +1 (1 vot)    
      Adica in bezna constiitei (Vineri, 2 aprilie 2010, 10:47)

      abc [anonim] i-a raspuns lui fane

      Ce intrebari pui si tu. Doar nu vrei sa stie toti ziaristii geografie.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:54)

        Luci [anonim] i-a raspuns lui abc

        In plus este irelevant. Cu ce ar fi fost mai interesant daca ar fi scris la ora 2:34 am?
  • 0 (0 voturi)    
    pff (Vineri, 2 aprilie 2010, 10:30)

    slik [anonim]

    :))) in amurg :P
  • +2 (2 voturi)    
    hmm (Vineri, 2 aprilie 2010, 11:02)

    diablo [anonim]

    Da' nu mai bine isi muta americanii afacerile din china in tarile din europa de est ... sa vedem atunci pe cine mai ameninta china ...
  • +1 (1 vot)    
    Nu degeaba a spus Napoleon... (Vineri, 2 aprilie 2010, 11:25)

    Costica [anonim]

    ..."feriti-va sa treziti dragonul care doarme" ! China incepe din ce in ce mai mult sa-si arate coltii si sa provoace statele concurente de pe scena internationala...
  • +3 (3 voturi)    
    China s-a umflat prea mult (Vineri, 2 aprilie 2010, 11:59)

    Lucian [anonim]

    De ani de zile China practica un dumping la nivel global, tinandu-si moneda subevaluata pentru a stimula exporturile. E timpul ca celelalte mari puteri economice sa raspunda cu aceeasi moneda. Daca americanii si-ar devaula dolarul ar da o lovitura grea Chinei care isi tine toata valuta in dolari si mai are si obligatiuni americane de multe miliarde. Au fost la un moment dat niste discutii dar Obama a dat inapoi. Poate e timpul pentru niste sanctiuni economice concertate impotriva dragonului obraznic care isi sustine o crestere economica nemeritata pe seama restului lumii. Cand adversarul joaca murdar trebuie sa faci la fel, altfel nu ai nici o sansa.
  • +2 (2 voturi)    
    secretara: (Vineri, 2 aprilie 2010, 14:50)

    john doe [anonim]

    mr. president, hu is calling !
    o'bama: who ?!