Barack Obama: "Nu am fost niciodata mai plin de speranta cu privire la viitorul Americii ca acum"

de Roxana Bobolicu     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2010, 5:21 Actualitate | Internaţional


Primul discurs depre Starea Natiunii al lui Barack Obama
Foto: Agerpres
Barack Obama le-a vorbit americanilor despre iesirea din criza, despre schimbarile climatice, reforma sistemului de sanatate si conflictul din Afganistan in primul sau discurs despre Starea Natiunii, miercuri seara la ora locala 21.00 (4.00 ora Romaniei). Acesta a incercat sa-i asigure pe cetateni ca iesirea din criza este foarte aproape, ca "ce a fost mai greu a trecut" si ca "nu am fost niciodata mai plin de speranta cu privire la viitorul Americii ca acum".

Presedintele a amintit ca au fost create 2 milioane de locuri de munca prin masurile luate de administratia sa pentru iesirea din criza si a spus ca incearca sa mai adauge inca 1,5 milioane la aceasta cifra pana la sfarsitul anului.

"Voi propune sa luam 30 de miliarde de dolari din banii pe care bancile de pe Wall Street i-au dat inapoi si sa-i folosim pentru a ajuta bancile locale sa acorde afacerilor mici imprumuturile de care au nevoie pentru a nu da faliment. De asemenea, voi propune un nou credit fiscal pentru micile afaceri, de care vor beneficia firmele mici care fac noi angajari sau care maresc salariile", a declarat Barack Obama. In plus, acesta a promis ca va realiza reforma financiara.

Obama a anuntat ca intentioneaza sa dubleze exporturile in urmatorii 5 ani si ca in acest fel vor fi sustinute alte 2 milioane de locuri de munca si a propus sa se ia masuri pentru a returna suma de care a fost nevoie pentru salvarea economiei anul trecut, printre care si inghetarea unor programe guvernamentale.

"Nu vom mai reduce taxele pentru companiile petroliere, pentru managerii fondurilor de investitii si pentru cei care castiga mai mult de 250.000 de dolari pe an. Pur si simplu nu ne permitem acest lucru", a spus Obama.

Presedintele american a abordat si problema schimbarilor climatice, insistand asupra importantei unei energii eficiente si curate: "natiunea care va domina economia energiei curate va fi natiunea care va conduce economia globala. Iar America trebuie sa fie acea natiune".

Acesta a mentionat si meritele pe care le are sotia sa in lupta impotriva obezitatii in randul copiilor.

In privinta reformei sistemului de sanatate, Barack Obama a cerut Congresului sa nu renunte, "nu acum, cand suntem atat de aproape. Haideti sa gasim o cale sa terminam aceasta reforma pentru poporul american".

In privinta provocarilor din Afganistan, Obama a recunoscut ca "ne asteapta zile grele, insa sunt increzator ca vom reusi", apoi a afirmat ca armele nucleare reprezinta cel mai mare pericol pentru poporul american.

Barack Obama si-a incheiat discursul indemnadu-i pe americani "sa profite de acest moment pentru a o lua de la capat si pentru a duce visul american mai departe".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1717 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    f bun speach (Joi, 28 ianuarie 2010, 6:00)

    dica [anonim]

    pe cind si la noi unul asa? oh am uitat, infractorii si hotii nu au pregatirea necesara....of of of
    • -5 (7 voturi)    
      Obama (Joi, 28 ianuarie 2010, 8:58)

      nik [anonim] i-a raspuns lui dica

      vorbe goale... mai concret ce a facut metiselul asta?? in loc sa ajute economia incearca sa impuna societatii americane 'reforme' de tip marxist.
      • +3 (3 voturi)    
        Dar acele reforme se pare ca au functionat (Joi, 28 ianuarie 2010, 11:30)

        Creator [utilizator] i-a raspuns lui nik

        Pe cand la noi, in afara de biruri nu vad nimic ...
  • -5 (5 voturi)    
    cred ca doar el mai spera saracul :)) (Joi, 28 ianuarie 2010, 8:39)

    George [anonim]

    a mai creat 2 milioane de locuri de munca in banci sau in companiile private care sustin guvernul,nu? de unde l-au gasit pe asta... ?!
  • +4 (4 voturi)    
    www.vaduva.ro (Joi, 28 ianuarie 2010, 10:22)

    www.vaduva.ro [anonim]

    Cati dintre cei care comenteaza aici stiti cu adevarat care e nivelul de trai in SUA in plina criza? Pentru cultura multra, da in SUA s-au pierdut multe locuri de munca insa s-a actionat, am primit bani de la stat in loc sa fie marite taxele, s-au investit bani in orice si rezultatele se vad. In plina criza americanii isi permit 2 vacante pe an, masina pentru aproape fiecare membru al familiei - si multe multe altele.

    Nu comentati doar ca sa va aflati intreaba, si ca sa creati impresia ca sunteti extraordinari de inteligenti.

    Cu stima,
    un roman din SUA
    • -2 (2 voturi)    
      Uite, ii lasam pe americani sa comenteze.. (Joi, 28 ianuarie 2010, 12:14)

      Sondaje despre Obama [anonim] i-a raspuns lui www.vaduva.ro

      Institutul Rasmussen de anchete de opinie:

      -doar 29% din americani cred ca US se indreapta spre directia buna, in timp ce 65% cred ca tara lor se indreapta intr-o directie gresita !

      -46% din electori ar vota republican si doar 37% ar vota democrat daca ar fi maine alegeri.

      -doar 13% din electori considera ca Congresul (majoritar democrat) isi face treaba !!

      -58% din electori se opun reformei sanatatii lansate de Obama si 61% vor ca Congresul dominat de democrati sa abandoneze aceasta idee.

      -49% din electori considera ca Obama a condus prost treburile economice, doar 35% considera ca ideile lui au ajutat economia.

      -60% din electori ar vrea ca urmatorul presedinte sa fie un republican.

      -42% din electori dezaproba puternic presedintia lui Obama, doar 27% o aproba puternic.

      Asa cum spunea si Hillary Clinton in 2008, Obama pare capabil sa citeasca bine discursuri si cam atat!
      Sub mandat Obama, democratii au pierdut deja doua posturi de guvernator si un mandat simbolic de senator, cel al familiei Kennedy.
      • +2 (2 voturi)    
        www.vaduva.ro (Joi, 28 ianuarie 2010, 12:40)

        www.vaduva.ro [anonim] i-a raspuns lui Sondaje despre Obama

        Din proprie experienta ii zic ca americanii au alte standarde: Da, am colegi de munca ce plang ca nu le ajung banii - insa lor nu le ajung banii sa-si plateasca rata la casa cu piscina, cele 3-4 masini model 2008-2009, iar vacanta de craciun prin caraibe i-a bagat rau de tot in datorii - iar da, acum nu le ajung banii ca vor sa mearga la munte de pasti - si se plang.

        PS: Si ei au sondaje ca in romania, cu 20-30% diferente in functie de cine le face. Totusi pe aceleasi intrebari care ar fi fost procentele in Romania de e atat de batjocorit Obama? N-a facut miracole, dar macar a luat masuri constructive, si se simte - in Romania s-au marit taxele, s-au facut si se fac disponibilizari, s-au distrus inteprinderile mici si mijlocii si traim din imprumuturi numa buna de impartit intre "smecherii" politicii romanesti - 99% politica e bataie de joc.

        Dar daca chiar va face placere injurati-l pe Obama si bucurati-va de Basescu, Udrea si marioneta Boc, alaturi de reprezentatii in parlamentul european: Eba-fata lu' tatuca, Vadim si Becali ... concluziile le trageti voi.
        • 0 (0 voturi)    
          De cand nu ai mai fost in Romania? (Joi, 28 ianuarie 2010, 14:12)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui www.vaduva.ro

          Dca aesti roman din USA si nu postac platit te intreb si pe cine trebuia sa votam? Pe Mirciulica Durak cu flacara lui violeta? E greu si va fi si mai greu dar mai sunt si destui altii care trebuie sa raspunda pentru asta si in special fedesnarii care au compromis dezvoltarea la inceputul anilor '90. Dar din America daca nu vrei nu vezi niste realitati. Si pentru informarea pedeseristilor, pentru ca pesedisti nu mai sunt de la desfiintarea partidului lui Sergiu Cunescu, nu sunt nici postac paltit nici fan neconditional Basescu, PDL sau PNL sunt doar dusmanul cleptocomunistilor ( am scris intentionat clepto) Si acum hai cu minusurile ca altfel nu puteti sa combateti ideile
        • 0 (0 voturi)    
          cum se vede din Europa (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:53)

          cum se vede din Europa [anonim] i-a raspuns lui www.vaduva.ro

          Am fost in vara intr-un tur de america de vest... My friend, atatia homeless-i cati am vazut pe strazile alea nu am vazut nici la metroul din Grozavesti... Daca tu spui ca asa e normal - ce sa zic - asa o fi - da nu prea ii vedeam pe aia cu doua vacante pe an - poate oficiul de ajutor social si inapoi.
          Eu nu zic ca in America se traieste rau, dar sunt de parere ca daca nu mai isca inca un razboi intr-o tara care musteste de petrol, nu-l vad bine pe Obama... cu toata oratorica lui ...
    • 0 (0 voturi)    
      tu tot pe Basescu l-ai votat ? (Joi, 28 ianuarie 2010, 13:48)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui www.vaduva.ro

      vino acasa sa traiesti bine , abureala cu relansarea va trece si la voi , atunci nici dracu nu va mai ridica chiar daca tipareste FED zi si noapte
  • -1 (1 vot)    
    Spre cele mai inalte culmi... (Joi, 28 ianuarie 2010, 10:27)

    aleodor [anonim]

    Trebuia sa primeasca Oscar-ul, nu premiul Nobel pentru "pace"... Cu Titanic Reloaded.
  • -1 (1 vot)    
    P.O.A. (Joi, 28 ianuarie 2010, 11:55)

    BX [anonim]

    Ce sa zic... Partidul, Obama, America.