VIDEO Miracol in Haiti: Un tanar a fost scos de sub daramaturi dupa 11 zile: Nu am strigat, doar m-am rugat. Am baut Coca-Cola in fiecare zi

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 24 ianuarie 2010, 13:14 Actualitate | Internaţional


Tanarul a supravietuit 11 zile sub daramaturi
Foto: YouTube
La 11 zile de la seismul care a devastat Haiti, o echipa internationala de salvatori a reusit sa scoata de sub daramaturi, in viata, un tanar in varsta de 25 de ani, in ciuda finalizarii oficiale a fazei de cautare a supravietuitorilor, relateaza AFP.

Tanarul, Wismond Exantus, era capabil sa se miste si sa vorbeasca si a fost salvat de o echipa de salvatori francezi, ajutati de americani si de greci. In aplauzele multimii, el a fost dus imediat la spital.



"Putem spune ca este intr-adevar un miracol si sa speram ca nu este ultimul de acest gen", a declarat locotenent colonelul Christophe Renou, care conduce echipa de salvatori francezi.

'Am baut Coca-Cola in fiecare zi'

"Ma simt bine", a declarat, pentru AFP, tanarul, pe patul de spital, explicand ca a supravietuit band Coca-Cola.

"Am baut Coca-Cola in fiecare zi si am mancat cateva firimituri", a povestit el, la cateva ore dupa ce a fost scos de sub daramaturi.

Aceasta salvare intervine in momentul in care, oficial, operatiunea de cautare a supravietuitorilor s-a finalizat vineri dupa-amiaza. Dar "salvatorii si pompierii sunt oameni incapatanati", afirma Didier le Bret, ambasadorul Frantei in Haiti.

Wismond Exantus le-a spus echipelor de salvatori ca alte cinci persoane erau in viata sub moloz, dar pompierii nu au detectat niciun semn de viata.

Locotenent colonelul Renou crede totusi ca "s-ar putea sa existe si alte persoane sub daramaturi".

'Nu am strigat, doar m-am rugat'

El a precizat ca prezenta lui Wismond Exantus sub molozul ramas dintr-un magazin de alimente a fost detectata de familia sa, care i-a auzit vocea. Membrii familiei au alertat salvatorii greci care au contactat ONU, fiind alertate si echipele franceze si americane.

Wismond Exantus a povestit ca a fost prins sub daramaturi intr-un spatiu in care putea sa se miste un pic si sa bata in diverse obiecte, pentru a incerca sa atraga atentia. "Nu am strigat, doar m-am rugat", a adauga el.

Ajunsi la fata locului, salvatorii au reusit sa stabileasca un contact vocal cu el. "Ne-a raspuns. Am reusit sa facem o gaura pentru a-i permite sa vada lumina. (...) Am reusit sa-i trimitem apa pentru a-l ajuta sa treaca peste ultimele ore ale operatiunii", adauga Renou.

In ciuda finalizarii oficiale a cautarilor, 62 de echipe straine de salvatori sunt prezente in Port-au-Prince, unde 133 persoane au fost scoase de sub daramaturi de le seismul din 12 ianuarie.

Vineri, o femeie de 22 de ani si o batrana de 84 de ani au fost gasite in viata.

Sambata, pe masura ce strada, teatru al acestei ultime salvari, era degajata, tineri haitieni scriau slogane pe zidurile ramase in picioare: "Nu avem nevoie de ajutorul Frantei, ci doar de al SUA. Avem incredere in SUA".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8108 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    reclama (Duminică, 24 ianuarie 2010, 13:20)

    beno [anonim]

    cei de la Coca Cola ar trebui sa i dea milioane penru o astfel de reclama
    • +4 (4 voturi)    
      :) (Duminică, 24 ianuarie 2010, 14:05)

      dacian [anonim] i-a raspuns lui beno

      corect!:)
      • 0 (0 voturi)    
        I-au dat deja (Luni, 25 ianuarie 2010, 10:03)

        johnny [anonim] i-a raspuns lui dacian

        Tare reclama!
    • -2 (10 voturi)    
      si la noi in 77 erau scosi hotii de sub daramaturi (Duminică, 24 ianuarie 2010, 14:52)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui beno

      care pretindeau ca au rezistat zeci de zile ,dar ei erau la furat de prin baruri daramate ,de unde nu mai puteau iesi si se dadeau victime ....
      • +2 (8 voturi)    
        Cine nu stie, sa nu mai dea MINUS (Duminică, 24 ianuarie 2010, 19:34)

        x [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Draga Eneas, ai primis "minus" degeaba.

        Cei care mai tin minte, poate isi mai amintesc de tinarul Sorin Crainic, intrat DUPA 3-4 zile de la cutremur ca sa-si recupereze tigarile de contrabanda de la barul Continental (dupa ce muncitorii au excavat la parterul blocului unde a murit si Toma Caragiu).

        Stiindu-se ca nu e nimeni acolo, lucratorii au continuat demolarile, si intrarea/iesirea la/de la bar a fost astupata.

        Abia ACUM a aparaut mama lui, PLINGIND si urlind ca STIE ca fiul ei E acolo.

        Si l-au gasit.

        Si a fost vizitat de Ceausescu, la spital ...

        Si ... nu s-a mai auzit de el NIMIC ... pina la Revolutie!

        Prima intrebare: de ce mama lui nu a fost in dreptul blocului Continental in PRIMELE zile dupa cutremur?

        A doua "problema": un doctor de la spital a observat ca BARBA tinarului e prea mica pentru numarul de zile CIT A ZIS ca a stat acolo!

        De aici i s-a tras: au auzit si altzii, s-a ajuns pina la Ceausescu, s-a cercetat cine e, ... era un mic bishnitzar, ... ... ...

        PS. Povestea e pentru minushari, ca sa nu se mai grabeasca atunci cind nu cunosc chiar totu'!
    • +2 (6 voturi)    
      D'acord (Duminică, 24 ianuarie 2010, 14:56)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui beno

      Ai dreptate. Ar trebui... :D Însă reclama a fost făcută, mai contează dacă îi dă ceva? :D

      Adrian
  • +8 (10 voturi)    
    coca-cola saved the world! (Duminică, 24 ianuarie 2010, 13:24)

    jeni [anonim]

    A fost buna asta cu coca-cola.
  • +6 (12 voturi)    
    ati vazut? a baut bauturi nesanatoase! (Duminică, 24 ianuarie 2010, 13:32)

    srpc [utilizator]

    daca ar fi baut apa plata cu lamaie era scos mai repede!
  • -1 (7 voturi)    
    Mare este puterea rugaciunii ! (Duminică, 24 ianuarie 2010, 13:49)

    silviu [anonim]

    Se vede inca o data acest lucru...
  • +4 (14 voturi)    
    retard (Duminică, 24 ianuarie 2010, 14:17)

    whocares [anonim]

    in loc sa tipe din cand in cand dupa ajutor, ca poate il auzea cineva, el statea si se ruga. vai de credinta voastra...
    • +3 (11 voturi)    
      neretard (Duminică, 24 ianuarie 2010, 16:16)

      nicki uimitul [utilizator] i-a raspuns lui whocares

      mda...pana una-alta omul s-a rugat si a fost salvat. Probabil „sa tipi din cand in cand” nu e singura solutie. Mai ales cand tipi pe forum.
    • 0 (2 voturi)    
      Tocmai (Luni, 25 ianuarie 2010, 16:28)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui whocares

      Faptul ca a fost calm si n-a tipat l-a salvat. Tipatul consuma energie, energie (stiu, e deja un cliche) foarte necesara in astfel de situatii. A tipa doar atunci cand stii ca poti fi auzit este diferenta dintre viata si moarte. Oricat nu sunt de acord cu asta, rugaciunile lui l-au tinut sanatos mental. Si calm. Altfel nu scapa.

      Adrian
  • -3 (11 voturi)    
    Haitieni infantili (Duminică, 24 ianuarie 2010, 14:21)

    Punk [anonim]

    Beau coco-cola si scriu sloganuri antifranceze si proamericane. Si pesemne ca erau grupuri organizate. Poate are dreptate Castro, America profita de nenorocirea astora si invadeaza tara. Economic si politic, sprijiniti de fortele de pastrare a pacii, nu asa?
    • +1 (5 voturi)    
      si in ciuda minusurilor... (Duminică, 24 ianuarie 2010, 16:37)

      Claudiu [anonim] i-a raspuns lui Punk

      ...s-ar putea sa ai dreptate. Nici ce zice Hugo Chavez despre americani nu mi se mai par sf-uri..ci scenarii de worst case.
    • +2 (6 voturi)    
      da? (Duminică, 24 ianuarie 2010, 16:54)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Punk

      de ce crezi ca ar avea nevoie americanii sa invadeze Haiti? Esti dus daca asa crezi...nu au nici un interes...doar ii ajuta, pt a avea ei o imagine buna...
      • +1 (3 voturi)    
        iti explic eu (Duminică, 24 ianuarie 2010, 19:22)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        daca ai cauta si studia putin problema, ai vedea ca s-au deturnat fonduri f mari dedicate ajutoarii sinistratilor donate din intreaga USA , pt ca toate au fost dirijate printr-o singura "conducta" controlata , si cei mari au facut iar averi si mai mari...
  • 0 (2 voturi)    
    kola (Duminică, 24 ianuarie 2010, 14:21)

    dorint [anonim]

    reclama la coca-cola!
  • -3 (7 voturi)    
    de unde atitea Coace Coale? (Duminică, 24 ianuarie 2010, 14:40)

    Gogu [anonim]

    Chiar asa urit este afectata compania Coca Cola de criza? De unde a facut ala rost de atitea Coace Coale?
  • +7 (7 voturi)    
    vezi daca nu bei ce trebuie ?... (Duminică, 24 ianuarie 2010, 15:04)

    jo [anonim]

    pentru ca daca beai redbull iti luai zborul mai repede!
    pentru ca redbull iti da aripi...
  • -1 (5 voturi)    
    vrajeala (Duminică, 24 ianuarie 2010, 15:32)

    mihai [anonim]

    americanii astia ne cred asa de prosti !!..
  • +2 (2 voturi)    
    erata (Duminică, 24 ianuarie 2010, 15:41)

    Gigel [anonim]

    Frumos ar fi sa revina peste cateva zile: "Scuze, era vorba de Pepsi. Ba nu, mint: apa Evian"

    ... la naiba! :)
  • 0 (0 voturi)    
    Miracol (Duminică, 24 ianuarie 2010, 22:29)

    Lole [anonim]

    Ce miracol, a supravietuit un om 11 zile, nu conteaza ca au murit 50000-100000 de oameni, miracolul e ca a supravietuit 1.
  • 0 (0 voturi)    
    Baiatul ala macar a luat bani de la Coca Cola... (Luni, 25 ianuarie 2010, 1:14)

    George [anonim]

    Dar voi, portavocile... nu va da coca -cola nimic, nu-i asa?
  • 0 (0 voturi)    
    Minciuna, (Luni, 25 ianuarie 2010, 8:07)

    stefan [anonim]

    de ce mintiti,intamplator locuiesc in canada si am auzit stirea la Tv,e vorba ca a baut cateva canete de bere care erau in preajma lui nicidecum coca-cola ca daca ar fi baut coca-cola sar fi dus dracului de mult.
    Nu mai faceti reclama inutila celui mai daunatoare bauturi.Fiti cinstiti si nu mai mintiti lumea.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e chiar asa (Marţi, 26 ianuarie 2010, 10:21)

      gharban [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Cutremurul a avut loc in Haiti, nu in Canada.