Viktor Ianukovici si Iulia Timosenko, in turul al doilea al alegerilor prezidentiale din Ucraina

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 17 ianuarie 2010, 20:56 Actualitate | Internaţional


Candidatul pro-rus Viktor Ianukovici si actualul premier de la Kiev, Iulia Timosenko, se vor infrunta in turul al doilea al alegerilor prezidentiale din Ucraina, programat pe 7 februarie, arata sondajele realizate la iesirea de la urne, anunta AFP.

Viktor Ianukovici a obtinut 32% din voturi, in timp ce Iulia Timosenko s-a clasat pe locul al doilea, cu 27%, potrivit unui sondaj realizat de Fundatia Initiativa Democratica.

Un alt sondaj, realizat de Gfk-Ucraina, il crediteaza pe Viktor Ianukovici cu 35% din voturi, iar pe Iulia Timosenko, cu 26%.

Pe locul al treilea s-a clasat omul de afaceri Serghei Tigipko, creditat cu 13% din voturi, in timp ce presedintele in functie si eroul Revolutiei portocalii din 2004, Viktor Iuscenko, a obtinut doar un palid 6%.

Avansul fragil al lui Ianukovici anunta o lupta stransa in turul al doilea, unde victoria este posibila pentru oricare dintre cei doi candidati, comenteaza AFP. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2586 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    aoleu (Duminică, 17 ianuarie 2010, 21:04)

    cucurigu [anonim]

    Ce s-a intampla cu amatorii de hamburgeri,s-a intors roata unde sunt masele sai cheme pe salvatorii americani in ajutor,unde e ajutorul promis de bush poporului prieten ucrainean,vai vai vai au incaput saracii ucraineni pe mana comunistilor de rusi,norok ca la noi a iesit basescu ca altfel era vai de noi ajungeam comunisti iar
    • +2 (2 voturi)    
      @ cucurigu (Luni, 18 ianuarie 2010, 5:31)

      john [anonim] i-a raspuns lui cucurigu

      Si asa ce am ajuns???
      • 0 (0 voturi)    
        era o ironie (Luni, 18 ianuarie 2010, 18:00)

        cucurigu [anonim] i-a raspuns lui john

        invata sa vezi dincolo de cuvinte
  • +4 (6 voturi)    
    Pe bune (Duminică, 17 ianuarie 2010, 21:42)

    Sondavidanjoristul [anonim]

    Decat sa iasa candidatul pro-rus Timosenko, e mult mai bine sa iasa candidatul pro-rus Ianukovici. Iulia nu se pricepe a fotbal.
  • 0 (0 voturi)    
    O mica pauza de democratizare... (Duminică, 17 ianuarie 2010, 22:28)

    Claude [anonim]

    ... 4 sau 5 ani (nu stiu exact) pina se lamuresc si cei din bazinul minier Donbas ce inseamna capitalism condus de comunisti. Ne revedem cu Ucraina in Europa peste vreo 7 ani.....
  • 0 (0 voturi)    
    Ucraina cu 2 candidati pro-rusi (Duminică, 17 ianuarie 2010, 23:42)

    Tim si Ian [anonim]

    Dilema democtatiei ucrainene, sa ai in turul 2 ambii candidati promovati de rusi.
    S-a ales praful de revolutia portocalie.
    Timosenko va castiga fara probleme.
    Noapte buna Ucraina.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e chiar asa (Luni, 18 ianuarie 2010, 2:35)

    Oare [anonim]

    Gafele uriase facute de Iuskenco au cantarit major. Ucraina e in faza Romania 2000 , ceva gen Iliescu / Vadim . Oare mai stie cineva cine a candidat de la partidele democratice in 2000 ? Ca eu nici macar nu mai tin minte. Iuskenco a facut prostii mai mari ca Constantinescu si pe deasupra nici nu si-a creat o alianta.
    • 0 (0 voturi)    
      Diferenta e majora (Luni, 18 ianuarie 2010, 6:40)

      Houstonianul [anonim] i-a raspuns lui Oare

      In 2000, la momenul Iliescu/Vadim, cel putin Romania avea asigurat de un an (din 1999) invitatia de a adera la UE si avea deschise deja capitole de negociere.

      Desi povestea Revolutiei Portocalii se aseamana cu fiasco-ul CDR-ului, comparatia se opreste aici. La sfarsitul mandatului lui Iliescu si Nastase, cat de bolsevici au fost, tot s-a terminat negociarea cu UE si Basescu nu a mai avut decat sa semneze tratatul de aderare si sa numara pe sarite la miezul noptii.

      Cu bolsevicul militian de Ianukovici, romanii vor avea ocazia sa vada cum se va re-bolseviza o tara fara nici o directie. Romanii vor vedea cum fara presiunile UE, Ucraina va ajunge un al doilea Belarus.
  • 0 (0 voturi)    
    au si ei.... (Luni, 18 ianuarie 2010, 8:48)

    bogdan [anonim]

    au si ei emilconstantinestii lor. si elenele udrea si... mare-i gradina lui dumnezeu, si s-a mai rupt si gardul!