Pastunii, principalul grup taliban, ar putea fi descendenti ai evreilor

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2010, 16:06 Actualitate | Internaţional


Pastunii, grupul etnic care formeaza nucleul talibanilor din Afganistan si Pakistan, ar putea fi descendenti ai dusmanilor lor evrei, sustin cercetatori indieni, citati de ziarul britanic Telegraph. Experti de la Institutul National de Imuno-hematologie din Mumbai au declarat ca grupul pastunilor ar putea fi unul dintre cele zece "Triburi disparute ale Israelului".

Guvernul israelian finanteaza in prezent un studiu genetic care sa stabileasca daca exista o dovada a legaturii intre pastuni si evrei.

Un genetician indian a recoltat probe de sange de la tribul de pastuni Afridi din Lucknow, in nordul Indiei. Probele au fost recoltate din aceasta regiune deoarece a fost considerata singura unde se poate face, in siguranta, un proiect atat de controversat pentru musulmani.

Shanaz Ali urmeaza sa-si petreaca urmatoarele 12 luni la Institutul de Tehnologie Technion  din Tel Aviv, unde va compara probele de sange cu cele ale evreilor israelieni. Navras Aafreedi, un cercetator al "Triburilor disparute ale Israelului", a declarat ca studiul ar putea avea "repercusiuni moderne majore" precum si "ramificatii interesante pentru relatiile dintre musulmani si evrei in particular, dar si in plan global".

Telegraph precizeaza ca in lume traiesc in prezent circa 42 de milioane de pastuni, din care 14 milioane se afla in Afganistan si peste 28 de milioane in Pakistan.

Multi dintre pastuni au crescut auzind povesti despre neamul lor ca fiind "Copiii lui Israel". Potrivit legendei, ei sunt urmasi din tribul Efraim, care a fost alungat din Israel de invazia asirienilor, in jur de 700 i.Cr.

In Herat, la granita dintre Afganistan si Iran, au fost descoperite morminte insciptionate in ebraica, dovada a existentei unor vechi asezari evreiesti in zona. In plus, in Kabul exista o sinagoga veche de cateva secole, care acum este abandonata.


Citeste mai multe despre   

















5445 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    quod erat demonstrandum...! (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 16:33)

    bm [anonim]

    si IIsus era evreu..! si atunci de unde atata ura in lume ...!
  • +1 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 16:36)

    eu [anonim]

    asta ce poate fi...noua strategie de lupta in Afganistan?
    • +1 (1 vot)    
      pai daca zvonul este adevarat (Joi, 14 ianuarie 2010, 3:25)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui eu

      evreii de la Washington in frunte cu Joseph Emanuel Rahm vor face lobby pt incetarea cautarilor lui BinLaden prin Afganistan pe motiv ca se ascunde in Yemen.....
  • +1 (3 voturi)    
    super stirea................ (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 16:40)

    capatu` satului [anonim]

    te pomenesti si ca Osama bin Laden o fi evreu.........
    si pana la urma toti arabii sunt evrei ca au antecesor comun cu evreii.................
    pana la urma evrei or fi daramat turnurile gemene, cine stie?

    trecand peste glume, putem spune ca avand in vedere timpul lung scurs de la data plecarii din Israel a semintiei Efraim pana astazi, si la ce combinatii genetice erau posibile in cei 2700 de ani este posibil ca fiecare dintre noi sa fie evreu, asirian, persan, egiptean, chinez, etc....................,
  • -1 (3 voturi)    
    Genele fiecaruia sunt un patrimoniu (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 16:48)

    Stiinta bate fanatismul [anonim]

    E foarte important pt fiecare sa inteleaga ceea ce unii au priceput inca de acum cateva secole si au actionat in consecinta:
    patrimoniul genetic e la fel de important, probabil mult mai pretios, decat patrimoniul financiar, imobiliar sau intelectual/cultural.

    Fiecare dintre noi e purtator al unui amestec de gene care il incadreaza intr-un anumit genotip, genotip datorita caruia si noi avem anumite aparente (fenotip).

    Poporul roman, desi unul rural si fara scientisme sau rasisme traditionale, are cateva proverbe despre importanta si rolul patrimoniului genetic: "aschia nu sare departe de trunchi" sau "sangele apa nu se face".
    Ziceri prin care strabunii nostri aratau ca sunt perfect constienti ca patrimoniul genetic e determinant in ceea ce suntem si devenim.

    Fiecare dintre noi suntem purtatorii anumitor "marcatori genetici", acestia sunt unici si indica originea noastra, fie geografic localizata, fie etnica sau rasiala.
    Nu e "intamplator" ca "poporul roman" nu e format din negroizi sau mongoloizi, ca fenotip, romanii au trasaturi genetice specifice.

    Unele pot fi asemanatoare cu ale altor popoare, insa e facil de stabilit care sunt marcatorii genetici cel mai des intalniti pe o anumita arie de locuire.
    Densitatea acelor marcatori pe un anumit areal geografic iti arata ca te afli in prezenta unei etnii sau a unui popor. Sau poti constata ca nu exista nici o asemanare intre acei indivizi sau ca nu exista nici o majoritate, ci doar o aglomerare de minoritati genetice.

    Genetica a avansat f. mult in a demonstra ca genele ne determina esential, insa e violent atacata de fanatici (comunisti, islamisti, "umanisti") care se "tem" ca genetica distruge mitul "nu exista rase" si mitul "toti suntem la fel". Stalin o interzisese.

    Inca suntem primitivi in perceptia rolului genelor, oamenii se ucid pt un patrimoniu material, dar isi amesteca genele cu oricine si oricand ! Unii par sa fi inteles insa, tari arabe importa material genetic sub forma de femei !
  • 0 (2 voturi)    
    Luke... (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 16:51)

    Vlad G [anonim]

    ... I am your father!
  • +1 (1 vot)    
    Heart? (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 16:56)

    linbetwin [utilizator]

    Oraşul din Afganistan se numeşte Herat, nu Heart.
  • 0 (2 voturi)    
    Primii evrei musulmani? (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 17:09)

    Nasul lui Hamid Karzai [anonim]

    Nu cred, totusi numerosi evrei au trecut la islam sau la crestinism de-a lungul secolelor, nu ar fi o descoperire extraordinara. Insa consecintele politice ar putea fi uriase, de foarte mare impact.

    Va fi greu de crezut pt pashtuni la inceput, insa stiinta e mai simpla si spre deosebire de religie ea lucreaza cu dovezi.

    Daca se dovedeste stiintific ca milioane de pashtuni au marcatori genetici specifici evreilor, va fi un cutremur in lumea islamizata de pe malurile Indusului si in muntii dintre Pakistan si Afganistan.

    Nici nu e nevoie sa fie toti cei 42 de milioane purtatori de marcatori "evreiesti'. Si chiar daca imamii lor vor urla si blestema intr-o prima faza, noile generatii, mai informate, vor incepe sa aiba indoieli si sa faca teste genetice prin Europa, America sau Asia.

    Iar la cat sunt de inraiti si violenti acesti pashtuni, sincer, nu m-ar mira sa fie din neamul lui Efraim, cel care avea tata evreu si mama egipteanca (a nu se confunda vechii egipteni cu arabii de azi, arabii au ajuns in Egipt abia dupa epoca romana !). Efraim, intemeietorul genetic al tribului, tatal lor biologic, e descris ca "dominator si arogant, inconsecvent si gelos, nesupus autoritatii", si tribul sau a si declansat un mini-razboi civil.

    Asirienii i-au batut pe evreii "nordici", intre care si tribul efraimitilor si i-au deportat, in 723 iH.

    Pana acum doar unii evrei din Iran si un trib din sudul Indiei se afirmau ca Bene Efraim. In lumea occidentala exista o secta crestina ce considera ca tribul Efraim a debarcat in insulele britanice, la fel si mormonii cred ca unii dintre ei sunt rude cu Efraim.

    Actualele cercetari genetice vor distruge multe mituri bazate pe simple credinte si pe ideologii politice.

    In Europa exista mai putina libertate pt cercetarea genetica si diverse puteri politice se opun din rasputeri la aflarea adevarurilor. Va fi dur pt maghiarii de azi sa afle ca genetic sunt de fapt vlahi, germanici, slavi maghiarizati, cu 5% gene asiatice "hune"!
    • +2 (2 voturi)    
      Asta mi-a placut! (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 21:33)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Nasul lui Hamid Karzai

      Asta, cu ungurii. Nu sunt nationalist, n-am cum, sunt un amestec de roman, ungur, si ucrainian. Bineinteles, ma consider roman, cam 66% sunt roman si ca formatie culturala sunt tot roman. Sunt din Oradea si am multi prieteni unguri, oameni pe care ii iubesc si ii respect. Dar uneori ... o prietene (unguroaica) zicea (bine, cred eu) ca "ungurul e mandru de tot ce-i al lui ... si de kkt-ul lui e mandru!" Eu cred ca a definit perfect. (Pentru cei care au un creier a sa inteleaga!)
      • +2 (2 voturi)    
        A fi maghiar e o optiune (Joi, 14 ianuarie 2010, 1:16)

        Axul [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Ungurii nu mai exista de mult, pentru ca s-au diluat biologic prin corcire cu localnicii, asa ca mai sunt doar cate unii care sunt mandri ca sunt "maghiari".
        Guvernul maghiar a explicat acum o suta de ani ca "maghiarul" este europeanul care "si-a gasit linistea" in sanul natiunii maghiare.
        Asa ca, fii linistit, Daniel baci, si nu citi istorie, ca te face sa-ti pui intrebari!
        • 0 (0 voturi)    
          ..de fapt..! (Joi, 14 ianuarie 2010, 9:46)

          bm [anonim] i-a raspuns lui Axul

          ungurii sunt romani...!
    • 0 (0 voturi)    
      DAR HARTA GENETICA (Joi, 14 ianuarie 2010, 9:16)

      LEVI [anonim] i-a raspuns lui Nasul lui Hamid Karzai

      A romanilor cand o sa vedem?Sau e secret?
  • +4 (4 voturi)    
    Genetica face pace intre evrei si musulmani? (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 17:17)

    Da cine-i tac-tu ma? [anonim]

    Daca rezultatul final e mai putina ura intre doua popoare pe planeta asta, e ok, sunt de acord.

    E stupid ca ideologia si religia distrug atatea vieti de oameni care de fapt au aceiasi parinti, sunt din aceeasi familie.

    Arabii si evreii sunt semiti, sunt veri, neamuri foarte apropiate din toate punctele de vedere. Evident, ma refer la evreii "sabra" si la "sefarazi".

    Evreii "askenazi", cei cu aparenta de europeni (pielea alba, par lins, ochii deschisi la culoare) sunt de fapt amestec etnic de kazari si slavi, cu adaugiri germanice.

    Kazarii au ales iudaismul ca religie, au avut un mare regat si apoi s-au imprastiat in toata Europa de Est. Asa ne-am trezit cu Botosani, Pascani, Cernauti, etc, pline de cartiere cu "evrei". Ca nu venisera la noi direct din Tara Sfanta !
    Si nici legiunile romane nu lasasera in urma ca-i casapeau dacii liberi, avarii, cumanii, etc.

    Evreii din Israel ar trebui sa propuna acelasi tip de studiu genetic si pe propria populatie, sa vezi cum vor descoperi jumate din ei ca de fapt sunt europeni, fara legatura genetica cu evreii din Orient, Magreb sau Iran !
    • +1 (1 vot)    
      http://nucredetzi.ablog.ro (Joi, 14 ianuarie 2010, 11:18)

      tizul [anonim] i-a raspuns lui Da cine-i tac-tu ma?

      3 triburi hazare- kavari/cowari- s-au lipit de triburile ungare. Hazarii l-au numit pe Arpad la conducerea triburilor maghiare.
      Dupa atacul pecenegilor, ungurii parasesc nord-vestul Mării Negre, migrand in Pannonia. Logic, trecand prin Moldova si Transilvania. Cronicarul regelui Béla- Anonymus, scrie in Gesta Hungarorum: ...et terram illam habitarent gentes, qui dicuntur Cozar.
  • 0 (2 voturi)    
    acum pot sa (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 20:50)

    visio [anonim]

    dorm linistit; hitler baiatul ala, era previzionar; asta este cu gloatele astea mai fara carte...hai pa natiune ....ar daca e adevarat????