Semnul "Arbeit Macht Frei", aflat la intrarea in lagarul de la Auschwitz, a fost furat

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 18 decembrie 2009, 14:36 Actualitate | Internaţional


Semnul a fost furat vineri dimineata
Foto: Agerpres
Celebrul semn nazist "Arbeit Macht Frei", care se afla la intrarea principala de la fostul lagar de concentrare Auschwitz, a fost furat vineri dimineata, a anuntat politia poloneza, citata de AP. Politistii sunt de parere ca semnul de otel a fost furat la cererea unui colectionar privat.

Un purtator de cuvant al politiei locale, Katarzyna Padlo, a afirmat ca semnul ar fi fost furat candva intre orele 3:30 si 5.00 in acesta dimineata, de la portile memorialului de la Auschwitz. Agentii de paza au remarcat lipsa semnului si au anuntat autoritatile.

Politia poloneza a declansat imediat o ancheta. Zeci de ofiteri si caini special antrenati au fost trimisi la fostul lagar de concentrare, unde se afla inca cladirile, turnurile de paza si ruinele camerelor de gazare.

Padlo a afirmat ca nu exista suspecti, insa politistii urmaresc cateva teorii, inclusiv aceea ca semnul a fost furat la cererea unui colectionar privat.

Semnul, care contine sloganul "Munca te elibereaza", a fost amplasat de nazisti la intrarea in lagarul de concentrare unde au murit peste un milion de persoane in timpul celui de-al Dolilea Razboi Mondial. Acelasi slogan se afla postat si la lagarele de concentrare de la Dachau si Sachensenhausen, insa cel de la Auschwitz este cel mai cunoscut, scrie AP.

Intre 1940 si 1945, peste un milion de persoane, majoritatea evrei, au fost ucise sau au murit de foame si de boala la Auschwitz. Astazi, fostul lagar de concentrare a devenit loc de pelerinaj, cu peste un milion de vizitatori anual.

Cladirile si alte structuri sunt intr-o stare avansata de degradare, iar autoritatile poloneze fac eforturi disperate pentru a face rost de banii necesari conservarii. In acesta saptamana, Germania a anuntat ca va dona 60 de milioane de euro, respectiv jumatate din suma necesara lucrarilor de reparatii si conservare de la Auschwitz.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















13022 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    disparitie (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:03)

    stalker [utilizator]

    Politia a declarat ca s-a pus o recompensa substantiala pentru orice informatie care ar putea ajuta ancheta. Pe forumurile de discutii din Polonia au inceput deja sa circule glume pe aceasta tema
    • +1 (1 vot)    
      :)) (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 8:17)

      Ina88 [utilizator] i-a raspuns lui stalker

      sunt convinsa ca s-au scos si bancuri pe chestia asta :))
  • +5 (5 voturi)    
    Parca vad (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:27)

    Dan [anonim]

    ca-s romani
    • +4 (4 voturi)    
      ? (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:55)

      Nedumeritul [anonim] i-a raspuns lui Dan

      cred ca nu stii prea multe despre polonezi...
  • 0 (8 voturi)    
    Arbeit Macht Frei (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:29)

    TNS [anonim]

    Cum dracu sa colectionezi bucti de garduri?
    Asta tot nelocuit a ramas !? :))
    • +1 (3 voturi)    
      Probabil pt unii (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:36)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui TNS

      E un suvenir f valoros. Cred ca s-ar vinde bine la unii ciudati
      • -1 (1 vot)    
        nazist (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 8:19)

        Ina88 [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        Gandeste-te ca poate un nazist infocat a comandat simbolul ala sa-l aiba in casa. Sau poate un evreu bogat a vrut sa arda porcaria aia care i-a macinat 4-5 ani din viata in lagar.
        Sau...un tigan a furat chestia aia sa o duca la fier vechi. Sa nu bea si el o bere? :))
  • -9 (15 voturi)    
    eu stiu cineeee (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:11)

    bocsclavulmic [anonim]

    Sincer, eu am aflat ca a fost furata din ordinul lui Baescu ca sa i-o puna lui Boc pe frontispiciul casei. In felul asta ii aminteste: 1. ca e un sclav
    2. ca tre sa munceasca ana moare
    3. ca locuinta familiei Boc va fi muzeu peste 50 de ani
  • +5 (7 voturi)    
    Vedeti ca-i la Iliescu sub pat! (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:14)

    ghita1964 [utilizator]

    E la Iliescu,i-l arata din cand in cand lui Vanghelie cand face figuri!
  • +3 (5 voturi)    
    semn? (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:16)

    Gogu [anonim]

    inscriptie, panou dar in nici un caz semn nazist
    • -2 (10 voturi)    
      insemn reprezentativ al nazistilor (Vineri, 18 decembrie 2009, 16:48)

      Evreul [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      aceasta inscriptie este una dintre cele mai reprezentative insemne ale regimului nazist si are conotatii sinistre pentru milioane de oameni.
      • +3 (3 voturi)    
        de acord (Vineri, 18 decembrie 2009, 18:32)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui Evreul

        e o inscriptie sau insemn dar nu un SEMN ca alea sunt ceresti, divine etc.
        Pe Mediafax au fost mai inspirati, vorbesc de inscriptie
  • -2 (4 voturi)    
    Foarte inexact ... (Vineri, 18 decembrie 2009, 17:18)

    Mihai [anonim]

    Semnul se afla la intrarea in complexul Oswiecim - Auschwitz 1. Acolo au murit 1500 oameni. 1.5 milioane au fost in complexul de la 5KM departare de la Birkenau, numit Auschwitz2. Diferenta dintre cele doua este majora. Primul este mia degraba o inchisoare care arata a inchisoare si dupa standardele noastre, numai ca s-au intamplat atrocitati. Al doilea este insa cel sinistru numai ca acolo nici nu s-au mai obosit sa scrie ca munca te face liber.
  • +1 (5 voturi)    
    scump! (Vineri, 18 decembrie 2009, 17:46)

    curios [anonim]

    Scump al draq! Renoveaza, conserva un lagar, nu e un complex hotelier in Dubai!
    Tot nemtii saracii, se apuca sa il faca de nou...


    "Germania a anuntat ca va dona 60 de milioane de euro, respectiv jumatate din suma necesara lucrarilor de reparatii si conservare de la Auschwitz."
    • +6 (8 voturi)    
      Se gandesc si ei (Vineri, 18 decembrie 2009, 18:07)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui curios

      Poate o sa mai aiba nevoie de el
    • +2 (2 voturi)    
      Ai umor!! (Vineri, 18 decembrie 2009, 18:20)

      vio [anonim] i-a raspuns lui curios

      Sa dai si altora....

      Cica, tot nemtii il fac, din nou...

      Buna, buna tare!
    • +2 (2 voturi)    
      ii munsta constiinta (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 8:21)

      Ina88 [utilizator] i-a raspuns lui curios

      fie o fac de ochii lumii ca doar ei au fost de vina in trecut, fie se gandesc ca poate in vreo 10 ani o iau de la capat si ce rost are sa construiasca altele :|
  • +7 (7 voturi)    
    Sa caute si la fier vechi (Vineri, 18 decembrie 2009, 21:15)

    Parpandel [anonim]

    Si sa pazeasca sinele de tren, transformatoarele si capacele de canal.
    Sa mai interzica si circulatia carutelor in zona.
    Si sa incuie lebedele in cotet noaptea.
  • +1 (1 vot)    
    wow (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 8:16)

    Ina88 [utilizator]

    Germania doneaza banii pt conservare....cat de mult se poate schimba istoria in doar 70 de ani...incredibil....
  • -1 (1 vot)    
    deutscher sprach schwerer sprach (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 9:16)

    ohnmacht [anonim]

    A fost furat ARBEIT MACHT FREI, sclipirile spirituale se petrec in jurul lui "Arbeit Macht Frei", ceea ce nu e deloc acelasi. Substantivul "Macht" se traduce prin "putere", verbul "macht" ( de la "machen", pe romaneste "mahărul" derivat de la el) inseamna "face" - de aici traducerea corecta "munca face liber" pentru "Arbeit macht frei".
    Sloganul nu face parte din proprietatea intelectuala a nazistilor, un roman pe acest titlu aparand in 1873 din condeiul preotului nationalist-german Lorenz Diefenbach. Similar s-au folosit de vechea sintagma atribuita lui Cicero "suum cuique" (fiecaruia ce i se cuvine) sub forma "Jedem das Seine" la intrarea la Buchenwald. Au fost ei bestii de cultura, ce mai.
    Un joc de cuvinte de fel macabru, construit pe fraza lui Francis Bacon "for knowledge itself is power", adecvat frumoasei noi lumi care ne napadeste:

    "Wissen ist Macht, nicht wissen macht auch nichts.",

    ce se traduce prin "cunostinta e putere, a nu sti tot nu face nimic" (nu conteaza).
  • -1 (1 vot)    
    :) (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 10:09)

    coseru andreea [anonim]

    Wow,nu ma asteptam sa citesc vreodata asa ceva,mai ales ca anul trecut am vizitat acest loc,si chiar am postat o serie de fotografii.Nu imi vine sa cred!Parca vad ca locul asta a fost razbunat de un reprezentant al evreilor ca sa le strice imaginea nemtilor:))
    • -2 (2 voturi)    
      barbarie (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 13:10)

      Ela [anonim] i-a raspuns lui coseru andreea

      Am vizitat lagarul in februarie . Era o zi senina , liniste totul acoperit in zapada si -15 C. E greu de imaginat ce s-a intamplat acolo. Am plecat deprimata si singra fotografie pe care am putut sa o fac a fost poarta si inscriptia, la plecare. Spune totul . Restul e imprimat in memorie ,e istorie, e moarte si e prea trist ca sa pun intr-un album.
    • 0 (0 voturi)    
      o prostie (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 14:16)

      croco [anonim] i-a raspuns lui coseru andreea

      cum sa fure un reprezentant,chiar asa?
  • 0 (0 voturi)    
    cred ca ati dat o poza gresita (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 15:16)

    danut munteanu [anonim]

    Banuiesc ca ati dat o poza din arhiva, deci neavand poza recenta. NU cred ca acea inscriptie a fost furata, ar fi fost si greu sa iasa cineva cu ea pe poarta, ca pana la gard era ceva dstanta... Mai curand cred ca a fost furata cea de la intrarea principala, care are o arie minima... si era pe grilajul de la intrare. Asta e parerea mea, de om care am fost acolo. Pentru necunoscatori, va pot pune la dispozitie si acea poza, e drept : de prin martie anul acesta !
  • 0 (0 voturi)    
    poate era (Sâmbătă, 19 decembrie 2009, 17:58)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    un grup de votatori ai lui gioana. Astia nu prea vor sa munceasca, vor pomeni, adica un fel de gaini in curte, dependente de mina stapinului.
    Cind au vazut lozinca au furat-o sa nu o mai vada si altii si sa se raspindeasca moloma muncii in lume.
  • 0 (0 voturi)    
    Arbeit macht frei (Vineri, 9 septembrie 2011, 20:39)

    genesys [anonim]

    Pe asta o stiti?
    Nemtii au zis: "Arbeit macht frei", iar evrei au tradus: "Munca e pentru fraieri"