VIDEO Spirala ciudata pe cerul Norvegiei inaintea sosirii presedintelui Obama pentru a primi premiul Nobel. Speculatii: vine de la o racheta ruseasca

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 10 decembrie 2009, 7:09 Actualitate | Internaţional


Spirala norvegiana, o lumina ciudata care a aparut pe cerul Novegiei miercuri noaptea, a atras atentia localnicilor care au fotografiat fenomenul postat si pe YouTube.

Lumina a fost observata doar cu cateva ore inainte ca presedintele american Barack Obama sa sustina la Oslo un discurs cu ocazia primirii premiului Nobel pentru Pace.

Speculatiile asupra acestei lumini ciudate au fost dintre cele mai diverse. S-a spus chiar ca ar proveni de la o racheta ruseasca sau de la un meteorit, scrie presa internationala de joi. Ministrul norvegian al Apararii a spus ca lumina a venit probabil in urma testarii unei rachete rusesti, dar misterul a devenit si mai mare dupa ce Rusia a dezmintit ca ar fi testat o racheta in acea zona.

Institutul meteorologic norvegian a fost asaltat cu telefoane.

Laureat surpriza al premiului Nobel la mai putin de un an de cand a preluat mandatul la Casa Alba si fara un succes diplomatic major la activ, presedintele american urmeaza sa-si primesca premiul Nobel pentru Pace joi la Oslo, tocmai la noua luni dupa ce a decis trimiterea a inca 30.000 de soldati americani in Afganistan.

Obama soseste la Oslo joi dimineata. El si-a redus la minimum vizita in Norvegia care va dura doar o zi, in loc de trei cum era asteptat. Obama a renuntat si la dejunul cu regele Harald si nu va participa nici la traditionalul concert Nobel care va avea loc vineri.    

In fata hotelului unde ca fi cazata familia prezidentiala, sunt asteptate joi proteste fata de angajamentul americanilor in Afganistan.

Potrivit unui sondaj aparut saptamana aceasta in SUA, doi americani din trei cred ca Obama nu merita premiul Nobel. 





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















14221 vizualizari

  • -7 (21 voturi)    
    elementar (Joi, 10 decembrie 2009, 7:20)

    Spengler [anonim]

    bai progresistilor cum nu v-ati dat seama ce este? cititi si voi o Bibilie! e steaua de la rasarit! altfel spus Obama e Mesia. asta o sa faceti la Oslo o sa il proclamati pe metis Hristos si o sa distrugeti o data pentru totdeauna civilizatia occidentals.
  • +5 (9 voturi)    
    Laser... (Joi, 10 decembrie 2009, 7:53)

    cobra [anonim]

    ..., de la o discoteca. Asta cred ca este.
    • +1 (5 voturi)    
      De ce? (Joi, 10 decembrie 2009, 9:07)

      Luminatoru [anonim] i-a raspuns lui cobra

      Se pare ca unii de pe aici chiar nu gindesc. I-ati dat baiatului asta ( ma rog ..., poate fetei) vot negativ. Daca insa a-ti gindi ati fi ajuns la conlcuzia ca nu este exclus un asemenea "laser". Eu l-as numi un reflector cu raza bine concentrata. Si pe cerul nostru din Bucuresti uneori apar asemenea lumini miscatoare. Chiar la Cismigiu au fost montate vreo doua in noaptea de 5 dec!!
    • -1 (1 vot)    
      holograme (Joi, 10 decembrie 2009, 11:37)

      alex [anonim] i-a raspuns lui cobra

      Holograme 3D
    • 0 (0 voturi)    
      nu va speriati!! (Vineri, 11 decembrie 2009, 1:11)

      urata [utilizator] i-a raspuns lui cobra

      e doar geoana care cauta dovezi ca s-au fraudat alegerile...daca pe pamant nu a gasit acum cauta in cer
  • +4 (4 voturi)    
    Se vede de unde este proiectata. (Joi, 10 decembrie 2009, 8:27)

    AlinN [anonim]

    Deci nu, nu sunt extraterestrii, nu este din cauza acceleratorului de particule.
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 10 decembrie 2009, 8:40)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    teoria constipatiei (Joi, 10 decembrie 2009, 8:57)

    eugen [anonim]

    Este o racheta ruseasca Bulava care a suferit defectiuni dupa lansare. Exista in arhive si avertizarea armatei rusesti cu privire la aceasta lansare, precum si coordonatele intre care se interzice traficul (aerian si naval).
  • +1 (3 voturi)    
    despre sperante si realitate (Joi, 10 decembrie 2009, 9:24)

    cet23 [anonim]

    Alegerea primului afro-american la presedentia SUA e fara indoiala un eveniment! Obama a a avut si are un discurs foarte patrunzator si lasa o impresia buna.
    Numai ca Obama ar trebui sa fie mai atent. Lucrurile nu-s chiara sa de roz cum par. Dimpotriva.
    Obama a generat niste asteptari foarte mari de la el. Astea in conditiile in care SUA au fost si inca sunt intr-un rahat (scuze exprimarea) economic rar intalnit! Intr-o perioada obisnuita, unui om i-ar fi foarte greu sa se ridice la asteptarile care exista legat de Obama, daramite intr-o asemnea perioada!
    Pe de alta parte, acordarea premilui Nobel pentru pace lui Obama. Nu discut daca l-a meritat, sau daca l-a meritat atat de repede. Nu-s eu in masura sa dau asemnea "verdicte". Dar eu personal vad in acordarea acestui premiu si o parte... otravita, ca sa spun asa. Nu neaparat intentionat, dar exista. Sa ma explic: SUA sunt implicate in doua razboaie de uzura: Afganistan si Iraq, care mai devreme sau mai tarziu trebuie sa inceteze. Un al treilea se prefigureaza clar la orizont: Iranul cu ambitiile sale stupide nucleare si cu decalaratiile socante despre statul Israel. Pur si simplu...... nu e neaparat un moment pentru pace pentru SUA!
    Eu personal sunt convins ca americanii sunt satui pana peste cap si de Afganistan si de Iraq, dar nu pot pur si simplu pleca acasa. Si numai de un razboi cu Iranul n-au ei chef acum. Dar nu pot sa ignore.
    Asa ca, pe de o parte, primesti premiul Noble pentru pace, pe de alta parte esti fortat de imprejurari sa intensifici cele doua razboiae existente (ca sa poti pleca acasa cat mai repede, fara a lasa in urma un haos general, propice extremistilor) si foarte probabil sa-l incepi pe cel de-al treilea, cu Iranul. E o situatie perversa pentru Obama...
    Ca una e daca te crezi "razboinic", precum Bush, si alta e cand esti perceput pacifist, mai iei si Nobel-ul pe faza asta iar tu trebuie sa intensifici razboaiele.
    • -1 (3 voturi)    
      ... (Joi, 10 decembrie 2009, 11:05)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Wow cat e de pe langa subiect comentariul de mai sus si "pe langa" in general.
      • 0 (0 voturi)    
        in aparenta da (Joi, 10 decembrie 2009, 12:33)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui Opposite

        In aparenta da, dar daca citesti numai titlul articolului, un roman obisnuit ar fi inclinat sa se gandeasca la semne ceresti pentru Obama! :)))
  • -1 (3 voturi)    
    mda... (Joi, 10 decembrie 2009, 9:28)

    liviu_ [utilizator]

    iau o gramada de somitati premii nobel, oameni care chiar au facut ceva folositor pentur omenire (medici, chimisti, fizicieni)... si nici macar nu-i pomeneste cineva la TV....
    ia presedintele SUA premiul nobel intr-un mod... hmmm hai sa zicem controversat... si e eveniment planetar...
    are specia asta (sa pun "specia voastra" ca sa intaresc teoria cu extraterestrii?), primitiva din punctul meu de vedere, o logica de te doare capu...
    • +1 (3 voturi)    
      Din Norvegia (Joi, 10 decembrie 2009, 10:27)

      Sararu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Nici p'aici p'in Norvegia nu exista multa simpatie pentru neasteptatul premiu Nobel acordat lui Obama. Unii spun ca este o manevra a primului ministru laburist , menita sa-i consolideze pozitia internationala. Intamplator, presedintele Comitetului Nobel pentru Pace este un FOST prim-ministru laburist. Totodata, liderul unui partid de dreapta a declarat ar trebui trimis la inchisoare tot Comitetul.
      Mde, numai cine nu greseste nu munceste!
  • -1 (1 vot)    
    Si-a atins scopul (Joi, 10 decembrie 2009, 9:37)

    Adrian [anonim]

    Atrage atentia mai mult decat tema dezbatuta ...
  • -1 (1 vot)    
    ? (Joi, 10 decembrie 2009, 9:49)

    Max [anonim]

    "...Rusia a dezmintit ..." ... hmm, oare ce nu e in regula cu afirmatia asta...hmmm...Rusia...a...dezmintit...si cineva i-a si crezut...aha. Asta era!!
    • +1 (1 vot)    
      te-ai uitat la filmulet ? (Joi, 10 decembrie 2009, 10:43)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui Max

      ... s-a uitat cineva la filmulet ? Era un proiector de ala pentru party-uri si niste nori la altitudine mica ...

      uh ... rusi, meteoriti, alieni ...
  • 0 (0 voturi)    
    deci sa intelegem ca... (Joi, 10 decembrie 2009, 9:54)

    mircea [anonim]

    rusii isi fac de cap in fundu curtii.

    mai lanseaza o racheta oloaga asa la misto...
  • 0 (0 voturi)    
    raspunsul luminii (Joi, 10 decembrie 2009, 10:14)

    paul [anonim]

    Se vede clar, se joaca Putin cu lanterna....:))))
    • 0 (0 voturi)    
      :)) (Joi, 10 decembrie 2009, 11:21)

      cosmo kramer [anonim] i-a raspuns lui paul

      de acord cu tine :)) si-a luat niste baterii alcaline special pt a ii sicana pe pilotii de pe Air Force 1 :)))
  • +1 (1 vot)    
    doar un spectacol cu laser (Joi, 10 decembrie 2009, 11:21)

    flit [anonim]

    este doar o proiectie, se vede clar ca sursa e "pe pamant"... Norvegienii nu merg la discoteca ?!?
  • 0 (0 voturi)    
    Este spirala lu' Bivolaru! (Joi, 10 decembrie 2009, 16:51)

    Chiar Io [anonim]

    :)
  • 0 (0 voturi)    
    Sigur racheta ....:D (Joi, 10 decembrie 2009, 20:43)

    Porkianua de pe Nibiru [anonim]

    Cum sa fie racheta fratilor?oricat de nereusita ar fi lansarea unei rachete ,aceasta nu poate descrie perfect o traiectorie spirala,asa cum zic unii ca este un test al rachetei Bulava sau mai stiu eu ce ,oricum ramne un fenomen inexplicabil,nu trebuie sa sarim toti cu afirmatii de genul ca au venit extraterestrii,lumea e satula de atatea afirmatii prostesti,asa ca fenomenul nu poate fi explicat in totalitate decat daca s-ar face o ancheta.
    • 0 (0 voturi)    
      ancheta (Vineri, 11 decembrie 2009, 0:03)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui Porkianua de pe Nibiru

      deh, uite, la ora asta tirzie fac io o ancheta. bun, deci bulava ala nu putea sa fie ca doar nu poa' sa zboare in spirala, nu? corect. doar in parte, deoarece chestia aia ce-o vezi pe ceriu nu e ceea ce pare, da? sper ca ma-ntelegi :) deci, (ca sa incep savant si sa inteleaga si cei de pe rindu' din spate) aia nu e traiectoria lu' bulava, daca analizam conditii meteo, fenomene optice, etc, etc. (dar aici nu ne bagam in dedesubturi ca nu mai intelege aia de pe rindurile din spate) ne da rezultatu' (fara virgula) ca 90% o fo bulava. pt. cei care nu crede sa stiti ca o fo colaidaru' ala al lu' CERN, asta o sa ne toate pe toti pina la urma si ne baga in gaura neagra!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    e la sud? (Joi, 10 decembrie 2009, 21:45)

    pb80tm [anonim]

    e spirala lu' bivolaru