Dmitri Medvedev se arata ingrijorat de situatia limbii ruse in Republica Moldova

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2009, 17:02 Actualitate | Internaţional


Presedintele rus Dmitri Medvedev si-a exprimat, miercuri, ingrijorarea fata de situatia limbii ruse in Republica Moldova, relateaza agentia Itar-Tass. "Spatiul in care se vorbeste limba rusa s-a redus in perioada alegerilor parlamentare", a spus preocupat Medvedev, in cadrul unui forum al presei europene si asiatice.

"Speram ca autoritatile moldovene vor arata o mai mare toleranta pentru interesele populatiei lor si ca nu vor apela la solutii artificiale, pentru a nu limita potentialul de comunicare dintre popoarele noastre si nici pentru a desfiinta mecanismul de comunicare din interiorul propriei lor tari", a declarat presedintele rus.

Medvedev a precizat ca Rusia va continua sa sprijine presa de limba rusa din alte tari. "Nu vad niciun amestec in afacerile interne ale altor state prin acest lucru. Intentionam sa actionam strict in conformitate cu cadrul legislativ al acestor tari. Legislatia nationala ar trebui respectata: este normal si acceptabil", a subliniat seful statului rus.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1422 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Ce coincidenta (Miercuri, 9 decembrie 2009, 17:33)

    EU [anonim]

    Si eu eram cam ingrijorat ca se vorbeste cam putin Limba Romana prin rusia. Sufera si colhoznicul asta de durerea lui petru cel mare : hoardele de rusi sa ajunga la atlantic.
  • +9 (9 voturi)    
    mda (Miercuri, 9 decembrie 2009, 17:55)

    Mihai-G [utilizator]

    Rusia vede ca incet incet isi pierde influenta (politica, culturala etc) in Moldova si nu-i prea place.
  • +7 (7 voturi)    
    "neamestec" (Miercuri, 9 decembrie 2009, 18:18)

    Ion [anonim]

    Sigur... asa e ...
    Rusia actioneaza in Moldova, in special regiunea transnistreana, respectand cu strictete Republica Moldova, autoritatile si poporul RM, standardele dreptului international, bunul simt si ... evident cadrul legislativ al RM. :-)
  • +5 (5 voturi)    
    DU-TE BA MEDVEDEV LA ZOO (Miercuri, 9 decembrie 2009, 19:40)

    GIGI BERLOGEA [anonim]

    Ce sa-ti spun, Limba Rusa in Moldova. Nu va ajunge cat v-a servit cainele de Voronin?
    Nu e asta papagalul ala care vrea sa-l reabiliteze pe Stalin!
    'reati ai draq de comunisti, jos labele de pe Basarabia! Lasati-ne fratii in pace javre rosii!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Diavol (Miercuri, 9 decembrie 2009, 19:52)

    sabo [utilizator]

    limba rusa..nu am nimic cu ea..
    dar de romana?
    nu este interesat
  • +3 (3 voturi)    
    Ce inseamna o solutie artificiala? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 22:20)

    valisa [anonim]

    Adica, domnia sa doreste, printre altele ca Limba rusa sa nu mai fie "limba optionala" in scoli ci obligatorie.
    "Mecanism de comunicare in interiorul tarii..."
    Pai cati romani si cati rusi sunt RPM domnule presedinte?

    Au rusii de ce sa se ingrijoreze. Stiu prea bine ca din ce in ce mai multi moldoveni cer cetatenia romana. Aviz statului roman. Simplicati procedurile pentru obtinerea cetateniei. Tara noastra este plina de iranieni, israelieni, turci, italieni, etc. , care au obtinut cetatenia mult mai usor decat moldovenii de peste prut. Sunt ai nostri, sunt romani. Dati-le cetatenia mai repede.
  • 0 (0 voturi)    
    moldova de peste prut... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 23:51)

    roman sadea din ardeal ;-) [anonim]

    din pacate modovenii de peste prut sunt atat de spalati pe creier de stapanii lor rusii inca ei nu se mai considera romani ci pur si simplu moldoveni.
    daca ei insisi si-ar da seama ca de fapt sunt frati cu noi astialalti ar lupta mai convinsi pentru o reunire cu tara dar din pacate asa cum spuneam ei se vad doar moldoveni.
    am avut colegi la faculta din moldova care se uitau la mine chiorasi cand le spuneam ca de fapt ei sunt romani si ca ar trebui sa se uneasca si ei cu tara "mama".
    nu le convenea treaba, vezi doamne nu mai sunt stapani in tara lor, mare branza de parca acuma sunt stapani peste ce? maracini?