Aproape jumatate din Venetia este inundata

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Marţi, 1 decembrie 2009, 7:52 Actualitate | Internaţional


Aproximativ 45% din Venetia se afla sub ape. Centrul de supraveghere si de previziuni de maree venetian, citat de France Presse, a anuntat ca nivelul apei a crescut in laguna cu 131 de centimetri, dupa trecerea unei depresiuni combinate cu un fenomen natural de maree. Agentia France Presse relateaza ca in jurul Pietii San Marco, apa are o adancime de pana la 50 de centimetri, in unele locuri. Turistii se plimbau pe traditionalele pasarele instalate pentru pietoni purtand cizme si cu pantalonii ridicati.

Aceste inundatii au fost anuntate de Centrul de supraveghere in urma cu mai multe zile. De altfel, in urma cu un an, pe 1 decembrie 2008, marea a crescut cu 156 de centimetri peste nivelul sau normal, inregistrandu-se un record in ultimii 22 de ani.

Cele mai grave inundatii au avut loc la 4 noiembrie 1966, cand Venetia a fost acoperita de ape, nivelul crescuse cu 194 de centimetri, in timp ce pe intreg teritoriul Italiei se inregistrau inundatii catastrofale. 


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3951 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Se lucreaza (Marţi, 1 decembrie 2009, 8:04)

    Ioan [anonim]

    In doi-trei ani vor exista niset porti imense la cele trei guri de legatura a lagunei cu marea.
    Elevor permite controlul nivelului in laguna si in oras.
    • -1 (3 voturi)    
      incalzire globala (Marţi, 1 decembrie 2009, 9:19)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      da, in venetia se lucreaza dar in insulele din pacific cine lucreaza? bastinasii cu economie cu adevarat bananiera? Dar celelalte orase de pe tarmuri? Acum vedeti incalzirea globala? Sau inca nu, inca nu vedem nimic, zidul il vedem doar cand dam cu capul in el...
      • 0 (6 voturi)    
        woow (Marţi, 1 decembrie 2009, 10:20)

        Nicky [anonim] i-a raspuns lui atreus

        Prostie mai mare decat incalzirea globala nu cred sa existe..... Poate doar criza.....
        • +1 (3 voturi)    
          esti sigur? (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:51)

          purcel [anonim] i-a raspuns lui Nicky

          Eu cred ca ordinea este asta: gripa (de care o fi ea: aviara, porcina, canina ...), criza, incalzirea globala, nivelul CO2...
  • +1 (3 voturi)    
    ha ha (Marţi, 1 decembrie 2009, 10:34)

    Cristi [anonim]

    E doar un fenomen meteorologic, nu e unicat si s-a mai intamplat ... nu e cazul sa dramatizam, insa e bina sa gandim la incalzirea globala ... ca viitorul suna naspha!
  • -4 (4 voturi)    
    Inudatie (Marţi, 1 decembrie 2009, 13:30)

    secilo [anonim]

    mai bine ar disparea toata venetia sub apa ca si-asa e inutila.
  • 0 (0 voturi)    
    solutie (Marţi, 1 decembrie 2009, 22:43)

    adi [anonim]

    Sa fie trimisi acasa toti romanashii (mai ales aia cu multi copii cu mana intinsa...stim-noi-cine) din Venetia, sa vezi ce sa ridica de sub ape, ca o scufunda (si la propriu si la figurat)