VIDEO UPDATE Rusia: Deraierea unui tren a provocat cel putin 39 de morti. Autoritatile sustin ca a fost un atentat terorist

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 10:04 Actualitate | Internaţional


Cel putin 39 de persoane au fost ucise in cursul noptii dupa ce un tren de pasageri a deraiat in Rusia, relateaza AFP, citand surse din cadrul serviciilor de urgenta. Alte 95 de persoane au fost ranite in urma tragediei, iar autoritatile au afirmat ca au gasit fragmentele unei bombe la locul incidentului.

UPDATE: Autoritatile au anuntat ca, sambata in jurul pranzului, o alta bomba a explodat la locul incidentului, fara sa provoace victime.

Potrivit informatiilor, trenul a deraiat vineri noaptea in regiunea Novgorod, in timp ce se deplasa intre Moscova si St. Petersburg. Martorii sustin ca au auzit un zgomot puternic, moment in care garnitura a deraiat. Echipele de urgenta au declarat ca au descoperit un crater urias sub sinele de tren.

"In total sunt 39 de morti", a declarat Alexander Basulin, un oficial din partea Ministerului pentru Situatii de urgenta. Ministrul Sanatatii, Tatiana  Golikova, a afirmat ca 95 de persoane au fost ranite si sunt spitalizate.

Autoritatile au deschis o ancheta anti-terorista dupa ce presa rusa a afirmat ca trenul Nevski Express, un tren de lux, folosit cu precadere de oameni de afaceri si de turisti straini, a fost tinta unui atac terorist. Ulterior, autoritatile au afirmat ca au gasit fragmentele unei bombe la locul incidentului.

De asemenea, seful Cailor ferate din Rusia, Vladimir Yakunin, a declarat ca deraierea trenului a fost cauzata de un dispozitiv exploziv, care ar fi putut fi amplasat sub unul dintre vagoanele garniturii de tren.

Doua dintre vagoanele trenului au fost complet distruse. In total, patru din cele 14 vagoane ale trenului au deraiat. In momentul incidentului, in tren se aflau 660 de pasegeri, intre care cel putin trei straini, si circa 20 de membri ai echipajului.

Nevski Express a mai fost atacat in august 2007, cand explozia unei bombe a dus la deraierea mai multor vagoane. In urma incidentului, 60 de persoane au fost ranite.

In SUA, Casa Alba a anuntat ca este "profund intristata" de tragedia feroviara produsa  vineri noapte din Rusia.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1219 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Vinovat (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 10:56)

    marinescu [anonim]

    Dictatorul de Basescu e vinovat, am eu o inregistrare cu el cand fura calea ferata sa o vanda la fier vechi.
  • -7 (9 voturi)    
    @marinescu (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 11:16)

    gigi63 [utilizator]

    Haide, haide... lasa-ne...
    • +5 (7 voturi)    
      si eu am auzit (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 12:15)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui gigi63

      ca ar fi adevarat!
      • +4 (8 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 12:55)

        [anonim] i-a raspuns lui misescu

        • -1 (1 vot)    
          De cind se face `mistou`de moartea unor oameni (Duminică, 29 noiembrie 2009, 15:00)

          Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui

          Nesimtire numele tau este Bec
          De cind se face `mistou`de moartea unor oameni!
  • +6 (8 voturi)    
    Garantez (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 12:35)

    Mircea [anonim]

    Nici nu incape vorba,Basescu a fost
  • +6 (8 voturi)    
    de necontestat (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 15:26)

    carmabox [utilizator]

    Putin lume stie, insa pe una din inregistrarile de langa turnurile gemene pe 9/11 apare basescu cu un detonator in mana. Eu de aceea il urasc, nu atat de mult pt ca e bataus de copchii, dar pentru ca e pui de terorist. Legatura sa cu actele de terorism din Rusia este de necontestat.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce sa-i faci?! (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 16:41)

    judex [anonim]

    Mai bate Dimnezeu si pe aia care, ani de zile, au pregatit si antrenat teroristi care au omorat oameni nevinovati pe toate meridianle. Se intoarce roata?!
  • +4 (6 voturi)    
    nu-i adevarat (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 16:43)

    calin [anonim]

    ca basescu a deraiat trenul. Stiu sigur, a scufundat Titanic-ul. Atunci a inceput...
  • -1 (1 vot)