Uniunea Europeana isi desemneaza presedintele. Summit extraordinar la Bruxelles

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 19 noiembrie 2009, 10:55 Actualitate | Internaţional


Sefii de stat si de guvern din cele 27 de tari membre UE vor desemna joi primul presedinte al Consiliului European. Summitul extraordinar de la Bruxelles se anunta, insa, lung si cu dezbateri complicate. Dupa saptamani intregi de discutii si negocieri secrete, niciun favorit nu s-a detasat clar in cursa alegerilor, informeaza France24.

Cei 27 de lideri europeni trebuie sa ajunga joi la un acord in ceea ce priveste numele viitorului presedinte al Uniunii Europene si alegerea unui ministru de Afaceri externe - doua functii create de Tratatul de la Lisabona, care va intra in vigoare pe 1 decembrie. Dar "negocierile de culoar" se refera si la "gasirea" viitorului presedinte al Bancii centrale europene (BCE) si al Eurogrup, ceea ce complica si mai mult discutiile.

In aceste conditii, "totul este posibil, inclusiv sa inversam regulile", a declarat ministrul italian al Afacerilor externe, Franco Frattini. 20 de candidati, anuntati oficial sau nu, vizeaza cele doua pozitii. Fostul premier britanic Tony Blair a fost mult timp considerat favorit la presedintia Consiliului European, dar mai multe state s-au opus acordarii presedintiei UE unei tari care nu face parte din zona euro.

"Suntem foarte departe de un acord", a declarat premierul italian Silvio Berlusconi. Cancelarul german Angela Merkel este, insa, singurul inalt oficial care s-a declarat convins ca acordul va fi realizat rapid, transmite AFP.

Europa ar putea reitera "drama" din 2004, cand desemnarea presedintelui Comisiei europene a dat nastere unor tratative interminabile si unor certuri pe care liderii europeni nu le-au uitat nici pana azi. Sustinut de Paris si Berlin, dar respins vehement de Marea Britanie, belgianul Guy Verhofstadt si-a abandonat pana la urma locul in favoarea unui candidat surpriza, de ultim minut: Jose Manuel Barroso.

Un scenariu similar ar fi in detrimentul Europei, dupa ce statele comunitare au reusit sa ratifice Tratatul de la Lisabona. Primul presedinte stabil al Consiliului european (care va inlocui sistemul actual al presedintiei la sase luni) ar trebui sa revina, in principiu, dreptei europene, pentru a reflecta dominatia sa in politica de pe continent.

Favorit pentru ocuparea postului de presedinte al UE pare sa fie premierul belgian Herman van Rompuy. Concureaza cu luxemburghezul Jean-Claude Juncker, olandezul Jan Peter Balkenende si cu britanicul Tony Blair. Printre numele vehiculate la presedintia Uniunii se afla si cel al fostei presedinte letone, Vaira Vike-Freiberga. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2704 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Va fi base - noul Presedinte UE (Joi, 19 noiembrie 2009, 11:25)

    jean de la craiova [anonim]

    eu cred ca basescu are mult mai multe sanse sa ajunga presedintela ue, decat adrian severin nu stiu ce functionar de 2 lei in comisia europeana.
    • +2 (2 voturi)    
      Totala neseriozitate (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:34)

      mihai1982 [utilizator] i-a raspuns lui jean de la craiova

      E un subiect interesant si care ne va afecta probabil la fel de mult ca si alegerea Presedintelui Romaniei. Dar e tratat superficial.
      Singurul candidat la Presedintie din Romania care vorbeste despre asta e Remus Cernea. Iata ce a postat el pe contrul de Twitter: "Cine va fi primul Presedinte la UE? Cei mai importanti 7 candidati (printre care si o femeie). http://fb.me/3fWUJab"
      • 0 (2 voturi)    
        remus cernea este un produs al internetului (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:52)

        jean de la craiova [anonim] i-a raspuns lui mihai1982

        ce e fascinant este ca multi dintre cei pe care-i intereseaza tzara asta, care absorb informatia, uziteaza netul..Restul .. cancan, libertatea, otv, antena, protv, acasa...etc. Si totusi cand ma uit la remus cernea, omul nu-mi inspira nimica. Vorbeste vorbe. It'a s a fake mister Cernea.
        • +1 (1 vot)    
          fascinant (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:17)

          lambda [utilizator] i-a raspuns lui jean de la craiova

          Da! "Fascinant este care este ca sa fie! "

          Mi se pare mie, sau cei care pretind ca romanii care se pretind "educati pe internet" nu mai stiu de fapt sa scrie in limba romana?

          Nu ma intelegeti gresit! Fiecare are dreptul la opinie. Dar, oameni buni, scrieti-va ideile intr-un mod coerent si corect. Respecta-te pe tine insuti.
  • 0 (2 voturi)    
    presedinte ue (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:21)

    bonyes [anonim]

    pariez pe cineva din lituania, polonia, ungaria...
  • +4 (4 voturi)    
    nu inteleg (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:01)

    un oarecare [utilizator]

    De ce unii( aparent destul de multi) trateaza astfel de subiecte in gluma si bataie de joc?
    Sau daca nu e circ nu e politica pe gustul unora?
    Europa este unita in sfarsit fara ca cineva sa faca razboaie. Este un progres fantastic vazut de oricine are putin habar de istorie.

    "Asa si mie ce imi iese?" cred ca multi se intreaba. Raspunsul e simplu. Se consolideaza puterea Statelor UE in detrimentul autoritatilor statale locale ale tarilor membrii UE. Altfel spus in ritmul asta politica la nivel european o sa fie mai influenta decat politica pe plan local. Adica guvern european care sa il supraclaseze pe cel local. De guvernantii nostrii chiar nu avem nevoie.
    Este pacat ca noi romanii nu intelegem importanta acestor schimbari europene si nu am mers la vot la alegerile europarlamentare. Am permis unor scursuri sa ajunga in parlamentul UE cu un minim de voturi cumparate cu faina si ulei sau alte metode josnice.
    Stirile acestea sunt mai importante decat circul politicii noastre locale.
  • +3 (3 voturi)    
    cap de familie (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:09)

    gheo [anonim]

    suntem o familie europeana de 27 de persoane si mai urmeaza sa vina verii din alte sate, islanda, elvetia si croatia
    in familia asta insa exista adulti, tineri si copii
    adultii sunt cei care castiga o paine in casa, cum ar fi germania, franta, marea britanie, olanda
    tinerii sunt aia care sunt aproape de a deveni si ei contributori la sistem, italia, spania, danemarca, austria
    si urmeaza copiii, adica aia care merg la scoala, sunt trasi de urechi daca fac prostii si primesc acadele daca isi fac temele; evident, nu primesc jucarii scumpe pentru ca alea sunt rezervate premiantilor; copiii sunt cei care merg la scoala dar si isi strica jucariile unii altora, mazgalesc peretii, nu mananca ce li se ofera ci vor numa' dulciuri, se bat intre ei...
    dintre copiii europei romania abia a trecut in grupa mare la gradinita; nu se intelege nimeni cu noi, spargem geamurile prin casa (eventual la supermarketuri in italia), scriem cu creta pe covorul din sufragerie, rupem cartile si vrem cea mai mare felie de tort...
    iar in conditiile astea mai visam si ca vrem postul de comisar european la agricultura, adica cel mai mare buget al uniunii; sau ca propunem un securist reciclat pentru cine stie ce post important...
    ar fi curata nebunie din partea adultilor sa ne dea altceva decat am avut, adica multilingvismul...
    si la fel e cazul si celor care sunt in clasa intaia sau a doua, lituania, polonia sau ungaria...
    • 0 (0 voturi)    
      felicitari!! (Joi, 19 noiembrie 2009, 13:43)

      mar [anonim] i-a raspuns lui gheo

      Super comparatia si prezentarea. Cam dur capul de familie, dar educatia spartana face bine in evolutia ulterioara.
      Din pacate am ne-am ridicat in picioare, dar inca nu putem sa ne tinem echilibrul.
      Dupa 50 de ani de comunism si doua secole petrecute la Portile Orientului vrem sa ardem etape.
  • +1 (1 vot)    
    tony blair (Joi, 19 noiembrie 2009, 15:00)

    need2trip [anonim]

    se stie de peste un an ca s-au aranjat ploile de sus si va fi tony blair; restul e can-can.
  • +1 (1 vot)    
    pariu? (Joi, 19 noiembrie 2009, 18:09)

    MirceaA [utilizator]

    pariem ca viitorul presedinte al UE e membru de seama al Bilderberg?
    • -1 (1 vot)    
      celui cu pariul (Joi, 19 noiembrie 2009, 19:18)

      Nevermind [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      si al cui membru ai vrea sa fie, al Grupului Bautorilor de Cinzeaca la Pet din Cucuietii din Deal?
  • +1 (1 vot)    
    iata cine va fi (Joi, 19 noiembrie 2009, 22:51)

    The Saker [utilizator]

    http://www.youtube.com/watch?v=0gZ7gDBs5WY&feature=player_embedded