Cei mai multi adulti americani nu doresc vaccinul impotriva gripei porcine

de Stefan Popovici     HotNews.ro
Miercuri, 18 noiembrie 2009, 23:33 Actualitate | Internaţional


Conform unui sondaj CNN, 55% dintre adultii americani nu doresc sa se vaccineze impotriva virusului H1N1. Totodata, sondajul indica faptul ca numarul persoanelor care au reusit sa se vaccineze este mult mai mic decat cel al persoanelor care au incercat acest lucru, insa au renuntat.

Doar 7% dintre participantii la sondaj s-au vaccinat impotriva gripei porcine, 14% au incercat sa-si procure o doza de vaccin si nu au reusit, in timp ce 20% spun ca-si doresc sa se vaccineze, insa nu au facut nici un demers in aceasta directie. Principalul motiv pentru reticenta americanilor in aceasta privinta este teama de eventualele efecte secundare grave care pot aparea dupa vaccinare.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1055 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    Va mor copiii si voi ... (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 23:44)

    Acelasi Cristi [anonim]

    Va mor copiii si voi ce faceti? Nimic, va uitati la statistici prostesti gen nr de morti gripa normala vs nr de morti h1n1.

    Va uitati la un Boc care mai bine lasa copii de 6 luni-6 ani fara vaccin decat sa fie cobai la un vaccin facut in afara si care a fost administrat la pe putin 10 mil de oameni pana acum.

    Sa va fie rusine.
  • +1 (5 voturi)    
    (Joi, 19 noiembrie 2009, 1:04)

    Mihai Roman [anonim]

    Vaccinarea e optionala, insa noul virus, cel putin in US, a produs 90% din victime in populatia sub 45 de ani, ceea ce este inversul situatiei din anii precedenti, cand populatia cu incidenta cea mai mare a deceselor in urma infectarii cu virusul gripal era cea de peste 65 de ani.

    Daca asta nu da de gandit la nimeni, sau faptul ca femeile gravide si copii sunt categoriile de risc cele mai afectate de noul virus, e greu de argumentat logic. In orice caz, guvernul unei tari care acorda asistenta medicala intregii populatii, ca Romania, ar trebui sa ofere o sansa celor care vor sa se vaccineze.
  • +2 (2 voturi)    
    americanii ca si romanasii (Joi, 19 noiembrie 2009, 1:06)

    tweety [anonim]

    Americanii parca erau, in marea lor majoritate, grasi, ignoranti , usor de manipulat si nu tocmai inteligenti.

    Si uite totusi ca in multe situatii iau cam aceleasi decizii ca majoritatea romanasilor ... care se subintelege ca's frumosi , desptepti , gandesc liber (in ciuda propagandei media si a conspiratiilor companiilor farmaceutice), se pricep la fotbal, politica si.... stiinta si stiu ca pentru o sanatete de fier nu-ti trebuie decat ceapa, usturoi, lamaie si frunze de brusture :) :))
    • +1 (1 vot)    
      Asta imi place teribil.... (Joi, 19 noiembrie 2009, 5:09)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui tweety

      ... cu americanii "nu tocmai inteligenti". Ca si cind inteligenta ar fi cumva concentrata geografic. Sau, mai stii, poate ca romanii o iau din apa, din aer.... sau lor li s-a pus ceva in pensie...
  • 0 (2 voturi)    
    bravo !! (Joi, 19 noiembrie 2009, 1:57)

    mihai [anonim]

    ... e ceea ce s-a mai scris pe bloguri, forumuri ... etc. si anume ca lumea (sper) ca incepe sa se trezeasca in privinta vaccinurilor inutile ...
    cititi si aici 
  • 0 (0 voturi)    
    nu prea inteleg (Joi, 19 noiembrie 2009, 9:17)

    MirceaA [utilizator]

    `cum adica "au incercat, dar au renuntat"? Au pielea prea groasa si n-a intrat acul? Sau cum? Au stat la coada 3 ore si au renuntat? Nu inteleg.
  • 0 (2 voturi)    
    cititi si aici ... (Joi, 19 noiembrie 2009, 10:54)

    mihai [anonim]

    http://www.ziare.com/gripa-porcina/unul-din-doi-britanici-nu-vrea-sa-isi-faca-vaccinul-impotriva-gripei-porcine-953675