Premierul israelian a respins cererea SUA de a ingheta construirea de locuinte in Ierusalim

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:58 Actualitate | Internaţional


Premierul israelian Benjamin Netanyahu a respins cererea americanilor de a ingheta construirea a zeci de locuinte in cartierul Gilo, din Ierusalimul de est. Emisarul special american pentru Orientul Apropiat, George Mitchell, i-a anuntat luni pe colaboratorii lui Netanyahu ca acest proiect risca sa provoace tensiuni cu palestinienii si sa afecteze negativ sansele de reluare a negocierilor de pace.

Benjamin Netanyahu a respins imediat aceasta solicitare, subliniind ca Gilo "este parte integranta a Ierusalimului" si ca nu are nicio intentie sa limiteze construirea de locuinte. Premierul israelian a precizat ca acest gen de proiecte private nu au nevoie de autorizatia guvernului.

Partea de est a Ierusalimului, unde traiesc aproximativ 200.000 de israelieni - instalati in cartiere noi - alaturi de 270.000 de palestinieni, a fost ocupata de armata israeliana in timpul razboiului din 1967 si apoi anexata. Aceasta anexare nu a fost insa niciodata recunoscuta de comunitatea internationala.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















626 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    Nu exista "poporul palestinian" (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:18)

    Israel e un stat de tip european [anonim]

    "palestinienii" nu sunt o etnie, folosirea termenului de "popor" e o decizie ideologica, n-are acoperire istorica. Asa putem vorbi de "poporul secuiesc" (diferit de cel maghiar), "poporul moldovenesc" (diferit de cel roman), poporul "nistrean" (diferit de ala rus), etc.

    Exista o "natiune araba" din care cei numiti palestinieni fac parte. Datorita urii personale intre sefii tribali, regi, printi si alti dictatori, exista vreo 20 de state numite "arabe", ce au in comun limba oficiala (araba clasica, vorbita azi de doar 15% din "arabi") si religia islamica majoritara. Incapabile de unire, ba chiar se si bat intre ele.

    De altfel, e simbolic faptul ca pana in 1947 nu se vorbea de nici un fel de "popor palestinian", notiunea fiind "inventata" de propaganda OLP plecand de la ideea de "stat palestinian" (si nu invers, cum e in Istorie, ai o etnie si aceasta vrea un stat propriu).

    Solutia ideala ar fi un stat "israelian" pt evrei (exista, se numeste Israel) si un stat "palestinian" pt arabi (proclamat simbolic la Tunis si numit Palestina).

    Tot ideal ar fi ca evreii si arabii, in loc sa revendice prosteste si steril tot felul de gramezi de pietroaie, ar face un schimb de populatii si teritorii, care sa asigure calmul social si etnici, omogeneitatea si stabilitatea celor 2 state, evreu si arab.

    Israel a renuntat deja si a cedat 100% din fasia Gaza, ar trebui sa cedeze Autoritatii palestiniene toate satele si oraselele locuite de arabi, aflate acum in Israel (ar da 1 milion de arabi si vreo 1.000 de km2) si ar pastra in schimb acele colonii din Cisiordania (500.000 evrei si vreo 300km2).

    Toata lumea castiga ceva, Palestina devine mai mare si mai solida, Israel devine mai mic dar mai omogen!

    Daca asa cum se zvoneste, cei din OLP renunta la un stat "palestinian" si lasa liber islamistilor din Hamas, razboiul va continua ingrozitor, cu fanaticii lui allah nici n-are rost sa discuti, sunt sinucigasi si o dovedesc zilnic.
    • +3 (9 voturi)    
      si? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:10)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Israel e un stat de tip european

      Asta nu schimba cu nimic faptul ca pe acele teritorii traiau oameni, agricultori de multe generatii, cu sate si traditii, care au aveau tot dreptul sa fie acolo.
      • -1 (7 voturi)    
        De la a cata generatie "avem dreptul" sau nu? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:30)

        Ipocrizia pro-araba [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

        Ar fi fost o replica buna numai daca aveai bunul simt si iti puneai intrebarea: si oamenii aia acolo cine sunt si cum au ajuns acolo?

        Daca e vorba de "arabi", atunci au ajuns acolo dupa evrei si prin invazia jihadista din evul mediu, veniti cu camila din peninsula araba. ceea ce le stirbeste serios "drepturile" de a fi pe-acolo.

        Daca nu sunt arabi, ci "pamanteni filisteni" din antichitate, atunci sunt complet schizofreni sa se pretinda 'arabi' si ar trebui sa isi sustina etnia specifica, ar fi in castig si atunci ar avea "drepturi".

        Daca totusi arabii veniti acolo au capatat drepturi pt ca au stat un timp mai indelungat acolo, atunci dreptul evreilor e si mai puternic, ca ei au stat acolo vreo 1.500 de ani mai mult ca arabii !

        Dupa cum vezi, in realitate nu e de loc simplu si prezentarile propagandistice sau simpliste nu servesc echitatatea sau adevarul !

        Mai ales ca daca acceptam ca la un moment dat au fost triburi arabe ce s-au stabilit cu forta, de ce n'am recunoaste si dreptul evreilor la exact aceeasi schema?
        • +4 (8 voturi)    
          zau (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:53)

          zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Ipocrizia pro-araba

          Trebuie pastrat un standard modern de perioada. De exemplu, dupa teoria ta, "indienii" nativi americani trebuie sa primeasca continentul inapoi si sa dea afara descendentii europeni.
          • +4 (6 voturi)    
            Israel e un stat de tip european??? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 15:08)

            codrut [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

            haha ce gluma buna poate unii prosti chiar cred !! poate ca inca nu stiu de faptul israelienii omoara copii palestinieni, colonizeaza teritoriile acestora, construiesc ziduri etc

            PS : sa nu mai zic de faptul ca rasismul in Israel este ceva normal, daca afla ca esti crestin sau musulman te vor da afara din minunata lor democratie pe motiv ca ai mers sambata cu masina si este interzis pt ca-i deranjezi pe domnii care dau cu capu de zid...
            • -3 (7 voturi)    
              Israelul e rasist- ce gluma buna (Marţi, 17 noiembrie 2009, 16:01)

              Ionel [anonim] i-a raspuns lui codrut

              daca Israelul e rasist de ce palestinienii vin si muncesc in Israel? Ce crezi ca ai pati ca israelian si te-ai duce in Palestina? Mai pruna
            • -2 (6 voturi)    
              Serios? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 16:17)

              Anna [anonim] i-a raspuns lui codrut

              Domnu daca ai fi putin mai informat ai afla ca nu te da nimeni afara din Israel daca conduci sambata (sunt doar cartiere de religiosi unde nu se conduce sambata dar nu ai ce cauta tu acolo asa ca nu te da nimeni afara din tara) si ca israelienii nu omoara copii nevinovati doar bombardeaza teroristii palestinieni care se ascund in casele unde sunt copii si femei ( folosesc copii si femeile ca pe scuturi) dar ei cand trimit rachete in Israel crezi ca ataca armata israeliana sau civilii? Asa ca nu mai vorbiti daca habar nu aveti
    • +2 (6 voturi)    
      Sunteti naivi (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:18)

      qwerty [anonim] i-a raspuns lui Israel e un stat de tip european

      faci o greseala grava.In primul rand arabi sunt numiti general-e ca si cum ar fi termenul de "latini" si sunt impartiti in mai multe tari.De accea se numesc, egipteni,tunisieni,algerienei etc..ca altfel dupa coinceptia ta i-ar numi pe toti arabi si nu s-ar mai face distinctie. In plus exista si diferente de mentalitate,culturale sau chiar de dialecte in anumite circumstante. Al 2-lea argument pt notiunea de popor palestinian este faptul ca ei nu au o tara si e impropriu sa fie numiti doar palestinieni pt ca ar trebui in mod echivalent caq ei sa fie cetateni ai statului Palestina, care nu exista.
      Cat despre colonizarea din Palestina ea a inceput in 47 si va continua pana la formarea statului israel asa cum a fost pe vremea lui Solomon. Tu imi vorbesti mie despre 2 state? Haideti sa fim seriosi, nu vor exista niciodata 2 state, jidanii ii controleaza pe toti si nu vor lasa ca amaratzii aia cu broboade in cap sa isi faca un asa zis "stat".
      JUDEN RAUS!
      • +1 (1 vot)    
        Te-ai gandit cand ai scris ultimele cuvinte? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 17:03)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui qwerty

        Iti dai oare seama ce ai scris? Juden raus din propria lor patrie? Caci n-au alta!
        Sau la tine, din principiu, "Juden raus" e valabil pentru orice loc de pe pamant, nu?
        Ai oare o alta solutie? Poate solutia finala? Direct in camerele de gazare?
        Vorbeste baietzel, ca spui pana la urma tot!
        E bine numai ca nu depinde de tine si nici de altii ca tine.
  • -2 (8 voturi)    
    Ierusalimul... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:41)

    A.Corneliu [utilizator]

    ...este capitala Israelului, pentru cine inca n-a aflat si a fost capitala statului evreiesc in antichitate incepand din anul 1000 i. Cr.
    Ierusalimul a avut in toate timpurile o prezenta evreiasca masiva in populatia sa si a constituit pentru evreii din diaspora simbolul ultimativ al legaturii cu patria si al sperantei reintoarcerii.
    Cei ce se denumesc azi "palestinieni" sunt arabi care au inceput sa invadeze teritoriul vechiului stat evreiesc o data cu expansiunea islamului. Ei nu sunt de fapt in nici un fel diferiti de ceilalti arabi din zona.
    Populatia actuala a Ierusalimului este de 769000 locuitori, din care circa 260000 arabi.
    • +3 (5 voturi)    
      so? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:14)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Serios vorbind, daca te uiti la etnicitate... ti se pare ca evreii de azi din Israel seamana cu popoarele din acea zona? Si daca ai niste informatii corecte, tot nu schimba faptul ca majoritatea everilor care s-au mutat in Israel sunt de origine europeana (tribul ashkenazi) fara descendenta din acea zona (pentru ca iudaismul a fost odata o religie care accepta noi-veniti convertiti, nu era doar transmisie prin mama).
  • +3 (5 voturi)    
    UE respinge recunoasterea Palestinei la ONU (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:52)

    Bruxelles in direct [anonim]

    Astazi UE a anuntat, prin ministrul de externe suedez (Suedia are presedintia acum), ca respinge orice actiune "prematura" de recunoasterea unilaterala a Palestinei, la ONU.

    "Vom recunoaste un stat palestinian atunci cand va exista unul, deocamdata nu sunt indeplinite conditiile", a declarat Carl Bildt.
    Sefii diplomatiilor europene s-au intalnit pt a alua o pozitie comuna si a-si coordona pozitia cu USA, la ONU si in Consiliul de Securitate.

    Nici China sau Rusia nu au de gand sa sustina astfel de "provocari" (China se teme de un precedent periculos pt Tibet) si indeamna partile sa continue negocierile.
  • +1 (7 voturi)    
    da? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:08)

    zdragomir [utilizator]

    Pai .. de ce ar inceta fix acum crimele internationale (de razboi, impotriva umanitatii) ?
  • -3 (5 voturi)    
    Apropo stat arab palestinian. (Marţi, 17 noiembrie 2009, 17:51)

    A.Corneliu [utilizator]

    Pai de facto exista deja unul!
    Este statul terorist Hamas din Gaza. Nu e ocupat de nimeni, are chiar in guvern si, bagati bine de seama, nu este blocat, asa cum se afirma. Primeste curentul electric si apa pe gratis din Israel, ca si aprovizionarea curenta a populatiei prin punctele de trecere asazis "blocate". Bineinteles ca nu poate primi pe acolo bunuri care sa le serveasca la intarirea militara, dar chiar si asta ar vrea? Mai are si o portiune de granita respectabila cu fratii de sange egipteni care se fac ca nu-i ajuta, dar le dau "liber" sa transporte tot ce vor, inclusiv armament prin sutele de tunele sapate in acest scop, ele insesi fiind o afacere manoasa...
    Si cum arata acest "stat"? E o dictatura sangeroasa si agresiva, care a primit ce i s-a cuvenit peste bot dupa ani grei de teroare neintrerupta contra Israelului, ca multumire ca i-a lasat in sfarsit de capul lor.
    Si ce vor ei acum? In nici un caz ei nu sunt de acord cu crearea unui stat palestinian un aceasta faza, scopul lor declarat fiind distrugerea Israelului, ei vazandu-se ca baza de plecare spre acest scop.
    Domnilor, lasati postarile demagogice si priviti realitatea in ochi.
    Stiu ca pentru unii dintre voi ea nu se potriveste cu conceptiile prefabricate si preferate si veti prefera ca si in continuare realitatea sa nu va deranjeze.