Le Figaro: Ceausescu a fost impuscat intr-o parodie de proces, care ramane pacatul originar al unei Romanii zgarcite in amintiri 

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:06 Actualitate | Internaţional


In urma cu 20 de ani, sotii Ceausescu au fost impuscati intr-o "parodie de proces, care ramane pacatul originar al unei Romanii post-comuniste zgarcita in amintiri". Sunt cuvintele cu care cotidianul francez Le Figaro incepe un material dedicat Revolutiei din '89 si situatiei din prezent. Printre cei intervievati de publicatia franceza se numara generalul Dan Voinea, istoricul Marius Oprea sau regizorul Cristian Mungiu.

"Chiar daca nu o marturiseste, Dan Voinea stie ca pe 25 decembrie 1989 a devenit o marioneta a istoriei", scrie trimisul special al publicatiei la Bucuresti. Avea 39 de ani, cand s-a trezit in spatele usilor inchise, la procesul cuplului dictatorial. "Ma asteptam la un proces adevarat, dar oameni plasati in functii inalte cereau capul lui Ceausescu. Nimeni nu mi-a spus ca vor fi imediat impuscati", a povestit Dan Voinea.
  • Marius Oprea: Multe dosare au disparut
Consiliul National pentru Studierea Arhivelor Securitatii a fost creat in 1999, dar din lipsa de vointa politica nu a putut functiona cu adevarat pana in 2005, dupa preluarea puterii de presedintele Traian Basescu. Securitatea era stat in stat. Avea in slujba sute de mii de informatori si stabilise reguli absurde, destinate sa convinga societatea romana ca traia sub controlul sau total si permanent.

Istoricul Marius Oprea este convins ca multe dintre dosare au disparut. Refuza sa creada ca Securitatea, "aceasta masina birocratica tentaculara inca mai paranoica decat Stasi", a facut "mai putin bine" decat autoritatea est-germana. "Arhivele Stasi reprezentau 160 de kilometri liniari si stim ca la momentul caderii zidului Berlinului, agentii sai au avut timp sa distruga 20 de kilometri in doua luni. Asa ca va imaginati ce s-a putut face aici in 10 ani", a declarat Marius Oprea.
  • Iliescu, un ideolog marxist fara remuscari
Ion Iliescu, in varsta de 79 de ani, "vorbeste ca un ideolog marxist fara remuscari", continua Le Figaro. In iunie 1990, a facut apel la minerii din Valea Jiului sa vina in Bucuresti, pentru a "potoli" studentii care manifestau in Piata Universitatii. Mineriade care au facut 60 de morti. In cadrul unui proces, s-a incercat determinarea rolului exact jucat de Iliescu in aceste evenimente. "Fostul presedinte a fost albit".
  • Basescu a ocupat in comunism un post la care numai oamenii "siguri" aveau acces
O comisie de istorici, condusa de Vladimir Tismaneanu, i-a cerut presedintelui Basescu sa revizuiasca in scadere pensiile ofiterilor politiei politice comuniste. Presedintele roman a fost capitan in marina comerciala, precizeaza Le Figaro, amintind ca la inceputul anilor '80 a condus Agentia romaneasca pentru navigatie la Anvers, "tipul de post pe care, la vremea aceea, numai oamenii considerati «siguri» puteau sa le ocupe", adauga jurnalistii francezi. In 2006, ca presedinte, Basescu a condamnat public crimele comunismului. O premiera in Romania. Ceremonia s-a derulat in Parlament, in huiduielile extremei drepte si a ironiilor deputatilor opozitiei.

Traian Basescu nu a dat raspuns la cererea istoricului Vladimir Tismaneanu. Ca si cum, si pentru el, era de preferat ca comunismul sa ramana "o abstractizare", incheie Le Figaro.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














2891 vizualizari

  • -7 (11 voturi)    
    daca il iubeau asa de mult (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:09)

    atreus [anonim]

    trebuia sa il dam lor, sa-si faca si francezii vreo 50 de ani de comunism si pe urma sa vorbeasca.
  • +5 (9 voturi)    
    ups (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:39)

    Bogdan [anonim]

    Securitatea avea in slujba sute de milioane de informatori. Multi americani, rusi si chinezi... ca altfel nu ies la numar...
    • +2 (2 voturi)    
      sute de mii (Vineri, 13 noiembrie 2009, 12:54)

      srt [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Mai citeste odata articolul si incearca sa deosebesti realitatea de basme.
  • +10 (10 voturi)    
    atreus (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:39)

    lux [anonim]

    Daca ai privi lucrurile putin mai obiectiv ai realiza cata dreptate au.
    Dar asta o sa mai dureze si tot atat schimbarea
  • -4 (10 voturi)    
    Condamnarea comunismului ... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:44)

    Ducu [anonim]

    ...s-a facut in "in huiduielile extremei drepte (!!!???)"!

    Un exemplu f. elocvent al bulversarii in care se afla atat cei care scriu astfel de articole cat si cei care sunt astfel catalogati!
    • +2 (2 voturi)    
      ce e gresit? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 16:16)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Ducu

      PRM-ul huiduia. Nu e extrema dreapta? Cine e bulversat?
  • +17 (19 voturi)    
    De remarcat (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:16)

    Claude [anonim]

    "Consiliul National pentru Studierea Arhivelor Securitatii a fost creat in 1999, dar din lipsa de vointa politica nu a putut functiona cu adevarat pana in 2005, dupa preluarea puterii de presedintele Traian Basescu."
    Mai latrati antenistilor?
    • -4 (4 voturi)    
      beunistul (Vineri, 13 noiembrie 2009, 13:10)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Asa, si ce a facut CNSAS dupa 2005? Ceva concret, palpabil? Da, l-au eliminat pe Ticu Dumitrescu, un singurul luptator real anticomunist. Cand vom vedea-daca vom vedea vreodata-dosarul lui Traian Basescu, care ocupa un post pentru oameni "siguri"-beunistule citeste atent textul, atunci sa faca Basescu pe anticomunistul. Altfel, avand in vedere ca a lucrat ani de zile in occident, unde mergeau doar lucratori ai securitatii , vom considera ca Basescu e un securist vopsit in anticomunist de conjunctura.
      • +2 (2 voturi)    
        asa e (Vineri, 13 noiembrie 2009, 16:16)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui radu

        pe Voiculescu n-a reusit sa-l elimine, ca era general.
  • +3 (3 voturi)    
    apropos, (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:31)

    Romanu' [utilizator]

    ce mai face celebrul "avocat" Lucescu?
  • +5 (5 voturi)    
    apropos, (Vineri, 13 noiembrie 2009, 12:52)

    Batranul rege Lear [anonim]

    ce se mai aude de Legea lustraiei, aia de a tinut-o Bogdan Olteanu, vajnic liberal si nepotelul cominternistei bolsevice si NKVD/KGB-iste, Gizela Vass, ascunsa in sertarele de la Camera deputatilor?
  • +1 (1 vot)    
    si de cind (Vineri, 13 noiembrie 2009, 13:26)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    prm, adica vadim, un mare iubitor de ceasca si de comunism, este extrema dreapta? Eu stiam ca extrema dreapta uraste comunismul. La francezi o fi altfel, dar din cite stiu, Le Pen nu moare de dragul comunismului.
    • +1 (3 voturi)    
      dreapta-stânga (Vineri, 13 noiembrie 2009, 13:38)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      E simplist să priveşti lucrurile doar în termeni de stânga-dreapta. Comunismul lui Ceauşescu era de fapt mai aproape de nazismul lui Hitler, acolo unde, la extrema extremelor, stânga şi dreapta se întâlnesc în autoritarismul exagerat. Regim autoritar, profund naţionalist - asta e exact ce visează Vadim în halucinaţiile lui. E mai puţin important dacă e dreapta sau stânga, chiar şi pentru el.
      • -1 (1 vot)    
        flacaias (Vineri, 13 noiembrie 2009, 23:23)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        eu m-am referit exact la felul cum s-a exprimat ziaristul respectiv. Despicarea firului in patru in stil neocomunist pastreaz-o pentru matale si colegii. Pe mine ma lasa rece.
        Asa de proba, comunismul lui stalin nu avea parfum de ''autoritarism exagerat'? Sau numai "nazismul lui hitler"- perfect pleonastic, dar perfect explicabil la tinereii semidocti, se bucura de calificativul respectiv?
  • +5 (5 voturi)    
    j (Vineri, 13 noiembrie 2009, 13:29)

    me again [anonim]

    PAI E SIMPLU. stim ce avem de facut nu? nu stiti? va spun eu, votati cu incredere mircea geoana...marioneta lui ion iliescu si celelalte marionete a bosorogului precup adrian nastase care a expirat deja de mai multe ori, marean analfabet tigan vanghelie, si multi multi altii.

    Votati orice altceva. Nu puteti fi atat de prosti incat sa mai votati ion iliescu inca o data. renuntati o data pt totdeauna la crema comunista ion iliescu.
  • +2 (2 voturi)    
    Ceausescu a fost impuscat (Vineri, 13 noiembrie 2009, 15:12)

    iulia [anonim]

    deoarece toti cei care au preluat atunci puterea au vrut ca romanii sa nu afle adevarul despre revolutie. Nimeni nu a spus atunci ca a fost lovitura de stat iar cei care sunt actualmente la putere au fost niste marionete ale serviciilor secrete straine. Inclusiv Laszlo Tokes cel de la care a inceput revolutia de la Timisoara nu a fost decat o marioneta a serviciilor secrete ungare. Acum a uitat de tinerii care au murit.
    Nu sunt o nostalgica a vechiului regim dar de ce nu a intervenit nicio mare putere sa ne aminteasca de drepturile omului. Cum a fost posibil sa fie impuscate 2 persoane fara a avea un proces, sa aiba dreptul de a fi aparat? Chiar si cei mai odiosi criminali de razboi au avut parte de un proces.
    Totul a fost si inca este o mascarada.
    • 0 (0 voturi)    
      Rasplata dupa fapta (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 2:23)

      CONSTANTEAN [anonim] i-a raspuns lui iulia

      Si eu sunt de acord ca trebuiau sa fie judecati si condamnati pe viata.

      Dar acest lucru NU era posibil era iarna si s-ar fi racit scaunul TOVARASILOR care urmau sa le ia locul......iliescu .....stanculescu....ghitac.....nastase....in alte cuvinte REVOLUTIONARII.......

      Al doilea motiv al IMPUSCARI lor a fost si o rasplata la felul cum I-au executat si ei pe altii ......fara nici o judecata.

      Ceea ce dai primesti inapoi ...CHIAR daca mai tirziu.

      Acesti revoltionari NESIMTITI trebuesc pedepsiti macar cu inlaturarea de pe scena politica. Continua sa ne minta si sa se inbogateasca pe spinarea POPORULUI.

      PARTICIPAREA LA VOT ESTE FOARTE IMPORTANTA,

      CURAJUL LUI BASESCU este de APRECIAT.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce n-are domnu' Oprea ... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 17:01)

    Freelancer [anonim]

    ...certificat ORNISS, recte (!) acces la documentele secrete de orice fel ??? De ce nu-l intreaba nimeni??? Ce zice Franta ? Ce zice Belgia ?
    Sper sa nu zica_ca din cauza bretonului penibil si al fruntii inguste ... si are si "taria" militareasca mostenita din familie ( !) sa spuna public de ce !
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 11:18)

    M Andrei Iulian [anonim]

    Cred ca domnul Basescu si-a incheiat misiunea, nu zic ca am alte orientari dar cand a avut nevoie i-am acordat votul,declaratia dansului legat de faptul ca nici nu s-au luat masuri anti-criza in ciuda realitattii ca semnele erau clare si semnalizate de unii freelanceri care si-au retras firmele de pe piata din Romania pur si simplu ne-au vandut gogosi toti.Trebuie sa ne uitam mai bine pe cine alegem ca sa nu mai avem remuscari de aceea nu-l judec pe Basescu ce greseli face etc data viitoare o sa-mi asum votul mai cu cap.