China: 38 de morti, in urma celor mai mari caderi de zapada din ultimii 60 de ani. Ninsorile au fost provocate de oamenii de stiinta, pentru a combate seceta

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:23 Actualitate | Internaţional


Cel putin 38 de persoane au murit in nordul Chinei, unde mai multe provincii trec prin cea mai grea iarna din ultimii zeci de ani. Caderile masive de zapada au luat prin surprindere autoritatile chineze, care nu se asteptau ca fenomenul sa ia o asemenea amploare, iar traficul rutier, feroviar si aerian a fost dat peste cap, informeaza AFP.

Ninsorile, provocate in parte de oamenii de stiinta care au incercat astfel sa atenueze seceta care afecteaza nordul tarii, au dus la inchiderea partiala sau totala a aeroporturilor din Beijing si la anularea a sute de zboruri catre China de Nord.

Cel mai grav afectata a fost provincia Shanxi, unde in aceasta saptamana au fost inregistrate peste 500 de accidente rutiere, soldate cu 24 de morti. Cateva provincii au inregistrat cele mai mari caderi de zapada din ultimii 60 de ani si un milion de chinezi sunt izolati, potrivit presei de la Beijing.

Premierul Wen Jiabao a fost joi in provincia Hebei, unde sase persoane au murit, dintre care trei copii, dupa ce acoperisul scolii in care invatau s-a prabusit. Strazi importante au fost inchise temporar si in doar o singura provincie, Shanxi, aproximativ 30.000 de masini au fost blocate in trafic pentru ore intregi. In ceea ce priveste traficul feroviar, joi, cel putin 20.000 de calatori si-au petrecut noaptea in gara de Vest din Beijing.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3994 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:01)

    [anonim]

    • -2 (8 voturi)    
      Pai (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:56)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui

      A fost generoasa profesoara :)
  • 0 (4 voturi)    
    zau ca... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:14)

    oh [utilizator]

    ... nu m-as supara daca asemenea arma meteorologica ar fi folosita si la noi pentru ca sunt zone intregi din Romania unde agricultura e pe butuci datorita lipsei de precipitatii. Ploaia si zapada sunt garantia recoltelor abundente.
    • -2 (2 voturi)    
      gresala (Vineri, 13 noiembrie 2009, 14:04)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui oh

      Agricultura e pe butuci din cauza lipsei de precipitatii nu datorita lipsei de precipitatii. De ce dracu nu scrieti corect Romaneste?
      • +1 (1 vot)    
        datorita dumitale... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 17:37)

        oh [utilizator] i-a raspuns lui vasile

        ... am descoperit ca DEX'98 si NODEX imi dau dreptate. Pune mana pe carte si nu mai poza in destept, ca nu te prinde prea bine. Daca taceai , filosof ramaneai.
  • +3 (3 voturi)    
    nu doar prostia ucide... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:55)

    MG [utilizator]

    nu doar prostia ucide...
    ci si "stiinta" aplicata prost!
  • +6 (6 voturi)    
    fine tuning (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:15)

    atreus [anonim]

    hai sa zicem ca efortul este laudabil dar au probleme cu "fine-tuning"...
  • +4 (4 voturi)    
    Chinezi (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:49)

    dorel [anonim]

    Pai daca au copiat cum fac de obicei! Nu au surprins detaliile si de aici mici defectiuni! Ce conteaza la ei 60 sau 600 sau 6000! Bine ca nu au copiat romanii caci in loc de zapada iesea seceta crunta!!