Vladimir Putin: Vom reduce livrarile de gaz catre Europa, prin Ucraina, daca Kievul nu plateste facturile

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 11 noiembrie 2009, 16:15 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: Agerpres
Rusia va reduce livrarile de gaz prin Ucraina catre Europa, daca ucrainenii nu isi platesc factura. Avertismentul a fost lansat de premierul rus Vladimir Putin. "Daca partenerii nostri platesc pentru propriul lor consum, vor primi gaz. Daca nu platesc, nu vor mai primi si daca ei nu primesc, se servesc din gazoductele destinate tranzitului. Daca vor face asa ceva, vom reduce livrarile", a explicat Putin, citat de AFP.

Declaratia a fost facuta de premierul rus in cadrul unei conferinte de presa sustinuta pe aceasta tema cu omologul sau austriac Werner Faymann. Tensiunile dintre Moscova si Kiev sunt o sursa permanenta de neliniste in Uniunea Europeana. Un sfert din gazul consumat de UE provine din Rusia, iar 80% din acesta tranziteaza Ucraina.

Declaratia lui Putin vine la peste o saptamana de la un alt avertisment lansat de fostul lider de la Kremlin. La inceputul lunii noiembrie, acesta declara ca exista riscul ca  tranzitul de gaz rusesc via Ucraina sa fie perturbat in urmatoarea perioada, pentru ca Kievul intarzie sa-si plateasca facturile.  

Fostul presedinte rus este convins ca Ucraina are banii necesari achitarii facturilor de gaz datorita creditului acordat de Fondul Monetar International, de 10,6 miliarde de dolari.   


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















631 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Asta e subiectul preferat a lui Putin... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 16:40)

    mircea [anonim]

    Cum se plictiseste tare de tot(pt ca Rusia e doar o epava care nu mai are industrie) tovarasul Putin ne vorbeste despre gazele naturale! Ce s-ar fi facut acest imbecil daca nu ar fi avut resurse naturale?? Nu o veni si ziua aia in care Europa nu o sa mai depinde de gazul rusesc? Sa vedem atunci ce o sa mai faca Rusia...
    • 0 (0 voturi)    
      Nabucco!!!!!!! (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:57)

      Danutz Nastase [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Daca nici acum europenii nu se urnesc si nu finanteaza constructia gazoductului Nabucco mai repede, chiar ca au vocatie de santajabili! Sa construiasca gazoductul ala si mai vedem cum spumega Putin dupa aia
    • 0 (0 voturi)    
      din pacate (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 23:48)

      Necivilizat [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Pana atunci... contractele sunt contracte.
  • +4 (6 voturi)    
    pervers tipu.. (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 16:40)

    ady [anonim]

    te mai intrebi de ce oare 1000 de milionari rusi au domiciliul la Londra ..
  • 0 (2 voturi)    
    De ce oare (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 16:57)

    elysef [anonim]

    De ce oare celulele solare nu sunt mai ieftine? Probabil ca intentionat ca sa fim la mana lor si cand ti-e lumea mai draga sa urce pretul dupa placul lor.
    • 0 (0 voturi)    
      e posibil ce zici tu (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:39)

      blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui elysef

      nu stiu exact motivul in cazul panourilor solare dar sunt cazuri in care corporatii amenintate de tehnologii noi cumpara brevetul respectiv si umfla preturile
    • +1 (1 vot)    
      panouri (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 22:49)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui elysef

      nush daca ai citit azi (tot pe hotnews) ca GM inchide o fabrica de panouri deoarece chinezii au intrat pe piata cu produse cu pana la 50% mai ieftine... deci - se poate !!! eu unu' ii astept si in romania.
  • 0 (2 voturi)    
    Putin ca RADET-ul (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 17:10)

    bilbofil [utilizator]

    Ce conteaza ca prezumatul rau-platnic este Ucraina! Putin opreste gazele pentru europeni. Obligatii contractuale nu exista pentru Rusia si companiile ei?
    • 0 (0 voturi)    
      eeee (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 18:28)

      nutu [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

      Si ce daca exista? Cine de cine depinde? Europa de gazele rusesti sau Rusia de gazele eurpenilor? Lui nenea Putin ii e destul sa schimbe directia de curgere a gazelor spre China, crezi ca vor zice chinezii "niet"?
  • +1 (1 vot)    
    eu nu inteleg de ce atacati (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 17:57)

    ciucur [anonim]

    Daca nu platesti un bun e normal sa suferi consecintele sau ce acum rusii sunt rai ca nu le dau gaze degeaba ucrainenilor
  • 0 (0 voturi)    
    Pasol na turbinka ciorti ! (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 17:59)

    Ivan Turbinca [anonim]

    Declaratia lui (Ras)Putin pregateste editia din luna ianuarie 2010 a traditionalului, de acum, circ de iarna pe tema gazului, pe care Rusia in colaborare stransa cu Ucraina, sub forma unei certi bine deghizate, il organizeaza, in mod traditional de cativa ani(suntem la cea de a patra editie, in pregatire). Tema este aceeasi - neplata de catre Ucraina a gazelor pe care le consuma - actorii sunt aceeiasi : Rusi, Ucraina , tarile occidentale beneficiare; scopul este acelasi: santaj la adresa occidentului pentru a marii preturile de livrare a gazelor in conditiile actualei crize sau a pune surdina si a mai inchide ochi la conduite rusesti neconforme cu normele dreptului international, prin diferite parti ale lumii.
    Intrebarea care se pune este de ce dl. Putin a asteptat din nou, pana in prag de iarna sa rezolve cu Ucraina problema tranzitului de gaze spre occident , cand avea toata vara la dispozitie sa o faca? Raspunsul este simplu: pentru ca Rusia vrea din nou sa intrerupa livrarile de gaze si asta se va intampla, probabil, ca in fiecare an, spre 10-15 ianuarie, perioada considerata a fi cea mai favorabila.
    Exista un singur remediu la acest cazacioc sinistru: adoptarea urgenta a uni strategii a UE pentru asigurarea independentei energetice, conditie in care Rusi va ramane cu tot gazul ei, intrucat toate conductele ii sunt directionate spre occident, principalul beneficiar. Dl. Putin omite sau se face ca nu stie ce arma importanta are la indemana UE fata de aceasta politica de santaj energetic al Rusiei.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:40)

    Mihai [anonim]

    Iarasi ... cum zice englezul: here we go again
  • +1 (1 vot)    
    lupul plictisit (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:15)

    grig [anonim]

    cand am fost mic, am dat de o poveste - oile, lupul si baitul cu poantele care striga mereu lupul, lupul. d-le Putin ai strigat de prea multe ori lupul, si atunci cand acesta va veni, va trebui sa te descurci singur impotriva tuturor...
  • 0 (0 voturi)    
    gaz-memo (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 23:50)

    Necivilizat [utilizator]

    Anunturile acestea sunt un fel de memo pentru alegerile prezidentiale ce urmeaza in Ucraina (daca nu le suspenda cumva presedintele actual/portocaliu, cel care are rating sub 10%)
  • 0 (0 voturi)    
    Iar? (Joi, 12 noiembrie 2009, 12:02)

    metallicus [anonim]

    Tov. Putin are idei putzine, dar fixe. De fapt, are doar una: robinetul de gaz trebuie pus în slujba suprematziei Rusiei în lume. Caz tipic de monomanie. N-a observat nimeni pîna acum cã tov. Volodea Putin are facies de paranoia?