VIDEO O organizatie conservatoare din SUA cere ca soldatii musulmani sa fie dati afara din armata americana

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:03 Actualitate | Internaţional


O organizatie conservatoare din Statele Unite a cerut ca soldatii musulmani sa fie dati afara din armata americana, informeaza HuffingtonPost. Solicitarea celor din American Family Association a fost facuta in contextul tragediei de la Fort Hood (Texas), unde maiorul Nidal Malik Hasan a ucis 13 persoane si a ranit alte 30.

Bryan Fischer, director in cadrul American Family Association, a postat un comentariu vinerea trecuta in care cere ca liderii armatei americane "sa puna capat practicii care le permite musulmanilor sa se inroleze in armata SUA".

"Motivul e simplu. Cu cat un musulman este mai devotat, cu atat el este o amenintare mai mare pentru securitatea nationala. Musulmanii devotati, care sustin ca invataturile Profetului sunt de inspiratie divina, considera ca este de datoria lor sa ucida infideli", a declarat Fisher, intr-o declaratie postata la o zi dupa atacul din SUA si care a trecut initial neobservata.

Fischer considera ca SUA "pur si simplu nu-si pot permite riscul" de a inrola musulmani si cere utilizarea "unui detector de jihadisti" care sa faca diferenta intre musulmanii radicali si cei moderati.

"Nu e vorba de islamofobie, ci de islamorealism", a spus Fischer.

Duminica, generalul George Casey, comandantul sefului de stat major al armatei SUA, si-a declarat ingrijorarea ca atacul de la Fort Hood va genera sentimente anti-musulmane in randul militarilor americani.

13 persoane si-au pierdut viata si alte 30 au fost ranite, joi, in urma unui atac armat ce a avut loc la baza militara Fort Hood din statul american Texas. Maiorul Nidal Malik Hasan, autorul atacului, era angajat ca medic psihiatru in cadrul bazei militare. El a deschis focul asupra colegilor sai si a fost ranit in cele din urma de o politista. Hasan si-a revenit marti din coma si urmeaza sa fie judecat de un tribunal militar.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















870 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    religia ar trebui interzisa in armata (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:15)

    stefan2008 [utilizator]

    Nu numai musulmanii, ci toti ultrasii.
    • -12 (12 voturi)    
      ai chiulit la istorie, bai, noua generatie (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:19)

      religiosu [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

      daca pana acum nu stii ca toate armatele s-au construit pe religii, esti doarun parierash care da cu "trimite" pe hotnews. incultilor! amibelor! uitacilor! votati TB!
      • +2 (4 voturi)    
        ... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 21:45)

        tudor [anonim] i-a raspuns lui religiosu

        bai religiosule da tu erai nascut cand mai erau razboaie religioase? da ce esti duncan mcleod?:)))
    • -1 (3 voturi)    
      Da (Marţi, 10 noiembrie 2009, 22:23)

      jhgg [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

      In armatele secolului XXI nu au ce cauta religiosii cu creierul spalat (practicantii), fie ca sunt musulmani, ortodocsi, evrei, catolici sau de alta confesiune sau secta.
  • -1 (11 voturi)    
    Io propun... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:39)

    Unul_din_Astia [utilizator]

    ... ca sa ii dam afara din SUA pe toti cei care sunt imigranti. In felul asta vom restabili dreptatea si Statele unite vor reveni celor care au fost proprietarii de drept al acelor pamanturi: popoarelor native, a.k.a. amerindieni.

    Nu'sh de ce, da' am impresia ca musiu Fisher nu e chiar amerindian; in mod sigur, ori el, ori cineva din familia lui a venit de undeva la un moment dat. Ca urmare, sa nu uite faptul ca si el este un imigrant!

    Apoi, sa nu uitam ca altcineva, cu vreo 70 de ani in urma, se apucase sa faca, de asemenea, epurari etnice, in randul armatei si a populatiei, si nu a fost tocmai bine. Oare domnul Fisher nu cunoaste dictonul 'ce tie nu-ti place, altuia nu-i face?'
    • -3 (9 voturi)    
      In acest caz (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:24)

      giku [anonim] i-a raspuns lui Unul_din_Astia

      ...acel teritoriu ar ramane gol.
      Pentru ca imigrantii care au venit acolo au UCIS toti indienii.
      Asa ca daca ar pleca toti imigrantii, n-ar mai ramane nimeni acolo.
      • -2 (4 voturi)    
        Europenii (Marţi, 10 noiembrie 2009, 21:28)

        Getodac [anonim] i-a raspuns lui giku

        Vrei sa spui europenii emigranti... la fel au facut si in America de Sud.
  • -1 (7 voturi)    
    Asa si? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:46)

    AlinN [anonim]

    Mi se pare normal.
  • -3 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:56)

    [anonim]

  • -5 (7 voturi)    
    mi se pare normal (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:16)

    conversatorul [anonim]

    in vremurile astea, religia e liantul primordial al comunitatilor.

    p.s.: roberta anastase, fii misa in alta parte, cu vocea delicata gen nasty, ca ne provoci ameteli si greturi. dispari, bai!!!
  • 0 (8 voturi)    
    Mi se pare absolut normal! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:28)

    Garett [anonim]

    Adica te razboiesti cu musulmanii avand musulmani in propria armata, si te mai si miri ca astfel de evenimente au loc??
    Poate acum isi vor da si ei seama si vor renunta la prostia numita "politically corectness" pe care au dus-o la extremele ridicolului. Sunt curios daca ii vor oferi asistenta psihiatrica maiorului Nidal!
    • -5 (5 voturi)    
      Gura pacatosului (Marţi, 10 noiembrie 2009, 23:39)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Garett

      Ma bucur ca se recunoaste ca USA poarta de fapt razboiae religioase. Noi cruciade.
      Nu despre democratie, dictatura etc ci despre superioritatea crestinismului "iubitor"! E bine ca se confirma.